Take a fresh look at your lifestyle.

استارتاپ های غول پیکری که در دوران رکود اقتصادی راه اندازی شدند

0 1,376

استارتاپ های غول پیکری که در دوران رکود اقتصادی راه اندازی شدند

 

ظاهرا بحران ها و رکودهای اقتصادی همیشه هم بد و ویرانگر نیستند. با این اوصاف است که سال های بعد از بحران اقتصادی که می توانستند بدترین زمان برای اقتصاد آمریکا باشند، به بهترین زمان برای سرمایه گذاری روی استارت آپ ها و شرکت های نوپا تبدیل شدند.

شرکت اوبر که روز جمعه برای اولین بار سهامش را به طور عمومی در بازار بورس عرضه کرد، نمونه خوبی در این مورد است. این شرکت که در دوران بحران اقتصادی راه اندازی شد و بعد از یک دهه فعالیت به عنوان یک شرکت خصوصی، بالاخره با ارزشی در حدود ۸۳ میلیارد دلار وارد بازار سهام شد. اوبر یکی از استارت آپ های معروف به تک شاخ است؛ استارت آپ هایی که ارزشی بیش از یک میلیارد دلار دارند و درست در روزهای بحران اقتصادی تاسیس شده و در نهایت از میان روزهای حباب دات کام توانستند به سلامت عبور کنند وحالا به شرکت های سودآوری تبدیل شوند. اوبر و پیشگام این گروه از شرکت ها، یعنی شرکت پیام رسان گروهی  Slack Technologies، به همراه شرکت پرداخت موبایلی Square در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شدند. یک سال قبل از آن شرکت ارائه دهنده سرویس به اشتراک گذاری خانه ها یعنی Airbnb و پلت فرم مبتنی بر کلاد Twilio راه اندازی شدند.

در سال ۲۰۱۰ و زمانی که رکود اقتصادی در حال افول و فروکشی بود، یک شرکت دیگر در حوزه پرداخت به نام Stripe، شرکت جست وجوی تصاویر Pinterest و استارت آپ به اشتراک گذاری دفاتر کاری WeWork Cos. تاسیس شدند. این درست زمانی بود که رقیب اوبر یعنی شرکت Lyft اولین سرمایه گذاری سازمانی خودش را دریافت کرد. این ۹ شرکت حالا با استفاده از ارزش خصوصی یا عمومی شان در مجموع ارزشی بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار دارند. این شرکت ها یا سهامشان را به صورت عمومی عرضه کرده یا در شرف عرضه عمومی آن در سال آینده هستند و به این ترتیب اولین موسسان و سرمایه گذارانشان را به سود چشمگیری می رسانند.

سرمایه گذارانی که اولین سرمایه های بعضی از این شرکت ها را تامین کرده اند، می گویند این استارت آپ ها در دوره ای کار خودشان را شروع کردند که موبایل های هوشمند ظهور کردند و باعث شدند که کامپیوترهایی کوچک در جیب افراد قرار بگیرند و همچنین در این دوره تکنولوژی کلاد یا رایانش ابری هم رواج پیدا کرد؛ تکنولوژی که کمک کرد تا این شرکت ها کارشان را به شکلی کم هزینه و ارزان تر آغاز کنند. نرخ بهره بسیار پایین، سرمایه ها را به اموالی پرریسک و درخطر تبدیل و همچنین رکود اقتصادی کارآفرینان بالقوه و مشتاق را از صحنه محو کرد؛ افرادی که علاقه زیادی به راه اندازی استارت آپ هایشان داشتند، اما به خاطر شرایط اقتصادی نمی توانستند آن طور که باید به کارشان متعهد بمانند.

استارتاپ یونیکورن چیست و چه تفاوتی با استارتاپ های دیگر دارد؟

«راب هایز» یک سرمایه گذار مخاطره ای فعال در شرکت سرمایه گذاری  First Round Capital که ۵۱۰ هزار دلار در شرکت اوبر سرمایه گذاری کرده است، در این مورد می گوید: «وقتی توفان می آید و می رود، تنها افراد جسوری باقی می مانند که حاضرند تحت هر شرایطی شرکتشان را تاسیس کنند؛ آنها کسانی هستند که دلت می خواهد روی کارشان سرمایه گذاری کنی. شرکت First Round اما در سال گذشته بخشی از سهامش را به گروهی از سرمایه گذاران به رهبری شرکت SoftBank فروخت. هایز تعریف می کند که «گرت کامپ» یکی از موسسان شرکت اوبر و بعد از آن «ریان گریوز» مدیر اجرایی آن را در سال ۲۰۱۰ ملاقات کرد، زمانی که نام این شرکت UberCab بود و تنها یک سرویس برای کرایه لیموزین و دیگر خودروهای مشکی رنگ تشریفاتی بود؛ اما هایز می گوید که از همان زمان می توانست حدس بزند که این شرکت کارهای بزرگ تری انجام خواهد داد.

«ریک هیتزمان» مدیر شرکت سرمایه گذاری FirstMark Capital می گوید که شانس آورد که توانست موسسان شرکت Pinterest را در سال ۲۰۰۹ ملاقات کند. برای او جالب بود که یکی از آنها یعنی «بن سیلبرمان» مدیرعامل فعلی Pinterest، در آن زمان شغل ثابتش در گوگل را رها کرده بود تا به کار مورد علاقه اش برسد و کمک کند تا این شرکت راه اندازی شود. هیتزمان می گوید: «فقط آنهایی که واقعا به خودشان باور دارند، کارشان را ترک و رویاهایشان را دنبال می کنند.» او همچنین می گوید که سهامی را که در اولین دور سرمایه گذاری در Pinterest به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خرید، در زمان عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار بورس ارزشی برابر ۳۹۹ میلیون دلار داشتند.

 

استارتاپ هایی که در رکود اقتصادی متولد شدند

 

«ناوال راویکانت» یکی از موسسان پلت فرم سرمایه گذاری AngelList هم معتقد است این دسته از کارآفرینان موفق در آن دوره توانستند بحران ها را به خوبی پشت سر بگذارند. راویکانت در دور اول سرمایه گذاری در شرکت اوبر ۲۵ هزار دلار سرمایه گذاری کرده بود. شرکت اپل در سال ۲۰۰۷ اولین گوشی آی فون را معرفی و سال بعد از آن فروشگاه اپلیکیشن هایش یعنی اپ استور را رونمایی کرد. موبایل های هوشمند دسترسی به اینترنت پرسرعت را راحت تر کردند و تراشه های GPS آنها کمک زیادی به موقعیت یابی کردند. این موبایل ها همچنین با ایجاد دسترسی نامحدود به اپلیکیشن ها، شیوه تعامل کاربران با تکنولوژی را متحول کردند. راویکانت معتقد است این موج آنقدر بزرگ بود که نمی توانست با فشار بحران اقتصادی درهم بشکند و این شرکت ها توانستند سود زیادی از این جریان به دست بیاورند. بدون این تکنولوژی ها، اوبر نمی توانست حالا وجود داشته باشد و ما تنها با فشار یک کلید روی موبایل هوشمند بتوانیم موقعیت دقیق مان را مشخص کرده، تاکسی بگیریم، راننده را روی نقشه پیدا کنیم و به صورت خودکار و آنلاین کرایه را بپردازیم. به عقیده هایز، اولین تجربه کرایه تاکسی با اوبر آن هم در شهر شلوغی مانند سان فرانسیسکو که گرفتن تاکسی در آن کار بسیار سختی است، بسیار رویایی بود.

Twilio که یک پلت فرم ارتباطی مبتنی بر کلاد است، به اوبر کمک کرد تا امکان ارسال اعلانات متنی و تماس راننده با مسافر و برعکس را به خوبی ارائه کند. Twilio حالا ارتباطات درون اپلیکیشن های متنوعی را که در بازار وجود دارند، مدیریت می کند و ارزش بازار آن به ۱۶ میلیارد دلار رسیده است. «جف لاوسان» مدیر اجرایی Twilio گفته است که او و دو موسس دیگر این شرکت در زمان راه اندازی این شرکت در سال ۲۰۰۸، به دلایل و یقین های زیادی نیاز داشتند تا کارشان را باور کنند. در تابستان آن سال هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری در شرکت آنها نشد و این سه موسس تنها به ۱۰ هزار دلاری تکیه کرده بودند که از پدر و مادرهایشان گرفته بودند.

50 استارتاپ که در آینده موفقیت چشمگیری خواهند داشت

سرویس کلاد بزرگ تری که آن هم با این استارت آپ ها ظهور کرد، Amazon Web Services بود که شرکت آمازون آن را در سال ۲۰۰۶ راه اندازی کرد. در آن زمان موسسان شرکت های تکنولوژی متوجه شدند که دیگر نیازی به سرمایه هنگفت برای خرید سرورها و اجاره فضای اختصاصی خودشان در دیتا سنترها یا مراکز داده ندارند. «مایکل سیبل» که حالا شتاب دهنده استارت آپی  Y Combinator را اداره می کند، می گوید که در عوض استارت آپ های تکنولوژی با استفاده از سرورهای آمازون می توانستند سریع تر و راحت تر ایده هایشان را به واقعیت نزدیک کنند. او موسسان استارت آپ Airbnb را در همان روزهای اولی که ایده راه اندازی این شرکت را در سر داشتند، دیده و بعد این توصیه را به آنها کرده بود. در نهایت موسسان Airbnb، شرکتشان را در شتاب دهنده Y Combinator راه اندازی کردند. موسسان Airbnb در همان روزهای اول کارشان از سرورهای کلاد آمازون استفاده کردند، روی همان ویژگی تمرکز کردند که سیبل به آنها گفته بود و در نهایت آنها را از رقبای دیگرشان متمایز می کرد؛ یعنی ایجاد امکان پرداخت و مبادله مالی میان میهمان ها و میزبان ها.

بحران و رکود اقتصادی همچنین بذر بیت کوین را در سال ۲۰۰۹ کاشت و با انفجار پدیده ارزهای رمزنگاری شده، گروه زیادی از استارت آپ ها مانند Coinbase ظهور کردند. حالا ارزش بازار بیت کوین به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد و استارت آپ Coinbase هم ارزشی برابر ۸ میلیارد دلار دارد. آن دوره برای سرمایه گذاران مخاطره ای هم بسیار پرسود بود. شرکت ها کمتر و رقابت برای سرمایه گذاری هم کمتر بود، ارزش بازار شرکت ها پایین بود و به این ترتیب سرمایه گذاران مخاطره ای در مقایسه با شرایط امروز، دست بالا را داشتند. در آن سال ها نرخ بهره نزدیک به صفر بود و همین موضوع باعث می شد که سرمایه گذاران با خیالی راحت تر بتوانند روی پروژه های پرمخاطره سرمایه گذاری کنند و مستقیما به سراغ استارت آپ ها بروند که احتمال رشد و سودآوری آنها بیشتر بود.

منبع: نوپانا

ارسال یک پاسخ