Take a fresh look at your lifestyle.

مقایسه شروع کار در شرکت های بزرگ و استارتاپ ها

0 718

مقایسه شروع کار در شرکت های بزرگ و استارتاپ ها

چه چیزی از همه خوشحال ترتان می کند؟ شرکتی اسم و رسم دار با نردبانی که از آن بالا بروید؟ یا استارت آپی که جز تخته شیرجه هیچ نردبانی در آن وجود ندارد؟ آیا شغلی تعریف شده می خواهید که در آن می دانید چه انتظاری باید داشته باشید یا شغلی که کمی معما گونگی هم در خود داشته باشد؟ چقدر ریسک را می پذیرید؟

بیایید به مزایای شروع کار در دنیای شرکت های بزرگ و دنیای استارت آپ نگاهی دقیق تر کنیم.

کار کردن در یک شرکت چه امتیازاتی دارد؟

داشتن زندگی شرکتی مزایای خود را دارد، از ساختار و شبکه گرفته تا مزایای ویژه و طیف گسترده ای از فرصت های یادگیری. در اینجا چهار دلیل برای انتخاب شغل شرکتی بالاتر از شغل استارت آپی ذکر شده است:

۱. برنامه های آموزشی ساختاریافته

در دنیای شرکتی می توانید روی یک چیز حساب کنید: شرکت های بزرگ برنامه های آموزشی را در زمینه فناوری، منابع انسانی، مالکیت معنوی، فرآیندهای کسب و کار و زمینه های تخصصی صنعتشان سازماندهی کرده اند. آشنایی با ساختارها و فرآیندهای کار در سازمان های شرکتی یا داشتن تخصص های اجرایی یا گذراندن دوره های مدیریت کسب و کار این امتیاز را به شما می دهد که شرکتی را پیدا کنید که شما را زیر پروبال خود بگیرد و به شما آموزش دهد تا اوج بگیرید.

۲. شبکه حرفه ای بزرگ

وقتی که وارد ماجرا شدید، دیگر جزئی از آن هستید و به هزاران نفر از مردم در سراسر جهان دسترسی دارید. هرگز نمی دانید که با چه کسی و چه زمانی کار می کنید و اینکه چه زمان ممکن است این افراد را دوباره ملاقات کنید. کار کردن در شرکتی بزرگ درهمان ابتدا باعث می شود که شبکه تان را فوری و به طور وسیعی رشد دهید. وقتی کار خوبی انجام دهید، از شما تقدیر خواهد شد و احتمالا هر جا که بروید، دیگران می دانند که برای چه کسی کار کرده اید. کار در شرکت را نکته خوبی بدانید و بر آن سرمایه گذاری کنید.

۳. مزایای ویژه عالی

شرکت های بزرگ به جز حقوق، اغلب دارای امکانات فراوانی هستند مانند ناهار، سالن های ورزشی، جلسات آموزشی که اغلب در مکان های سرگرم کننده برگزار می شود. استارت آپ ها معمولا این مزایای ویژه را ندارند، زیرا اغلب با بودجه های کمی شروع به کار می کنند. شرکتی بزرگ و معتبر با بودجه مناسب و معقول می تواند علاوه بر بعضی مزایای جالب و ویژه، حقوق خوبی نیز پرداخت کند.

۴. سیاست کسب و کار

این سیاست ها را زودتر از چشم برهم زدنی یاد می گیرید. بهتر است آنها را در ابتدا ی حرفه خود یاد بگیرید و به بعد موکولش نکنید. موضوع این نیست که چه کسانی را می شناسید و تا چه حد اطلاعات دارید. موضوع این است که بتوانید از دانسته های خود به نفع خودتان و دیگران استفاده کنید. یاد خواهید گرفت که چگونه مذاکره کنید، چطور چانه بزنید و چگونه ارتباط سازی کنید. همچنین یاد می گیرید چگونه بی آنکه حس بدی ایجاد کنید، برجسته به نظر برسید. تمام این موارد مهارت های بسیار مفیدی هستند.

مقایسه همکاری در استارتاپ و شرکت ها

  با کار کردن در اکوسیستم استارت آپی چه امتیازاتی خواهید داشت؟

اما اگر آماده اید تا مستقیما با مشکلات دست وپنجه نرم کنید، استارت آپ ها فرصت های بسیاری در اختیارتان می گذارند. چهار مزیت مشغول شدن در استارت آپ در اینجا آمده است:

۱. بسیار می آموزید

در استارت آپ، به سرعت در کارتان رشد می کنید و ممکن است خیلی زود موفقیت هایی را تجربه کنید. در چنین محیط هایی همه چیز را یکباره یاد می گیرید. با انبوه مسوولیت ها مواجه می شوید و باید توامان روی تمام موضوعات کار کنید. این به آن معنی است که بسیار پیش خواهد آمد که خارج از شرح شغلی خود کار کنید و نه فقط یادگیری زیادی خواهید داشت، بلکه با سرعت بالایی نیز می آموزید. درباره انواع مشکلات و نحوه اجتناب از آنها می آموزید- و یاد می گیرید که چگونه در کمترین زمان تصمیمات هوشمندانه اتخاذ کنید. شما در استارت آپ به طور مداوم مشکلات- بزرگ و کوچک- را حل می کنید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، در حل مشکلات بهتر عمل خواهید کرد.

۲. مسوولیت های بیشتر

با کار در یک استارت آپ، مجموعه مهارت های اصلی خود را به کار می گیرید و آنها را- به صورت امیدوارانه به طور سریع و کارآمد- در سراسر شرکت اعمال می کنید. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، آن گاه می توانید با رشد استارت آپ دپارتمان اختصاصی خود را داشته باشید.

۳. مرکز نوآوری

افرادی که کسب و کار خود را شروع می کنند، فعالند و اشتیاق دارند. آنها همچنین برای اینکه چگونه می خواهند مشکلات را حل کنند، دیدگاه خود را دارند. شما ممکن است در شغل شرکتی بلافاصله به این مرحله نرسید، اما در استارت آپ این دیدگاه را خواهید داشت. چرا؟ کارآفرینان به طور مداوم برای حل بهتر و کارآمدتر مشکلات انگیزه دارند. این میل، نوآوری را به وجود می آورد. انگیزه حل مشکلات احتمالا به شما الهام می دهد که بخواهید بهتر عمل کنید.

۴. فضای آرام

استارت آپ ها عموما از مشاغل شرکتی جو راحت تری دارند. آداب سخت گیرانه و محدودیت ها نسبتا کم است و همه چشم اندازی یکسان دارند. احتمالا امکان بیشتری برای کار کردن از خانه نیز وجود دارد. اما حواستان باشد گول نخورید. احتمالا در استارت آپ ساعات بیشتری را نسبت به مشاغل شرکتی کار می کنید. زیبایی این کار آن است که می توانید مشخص کنید چه ساعاتی کار می کنید. نهایتا چه در محیط یک سازمان ساختاریافته بزرگ و چه در محیط های استارت آپی مشغول به کار باشید برای به نمایش گذاشتن بهترین عملکرد خود نیاز به دانش و کسب مهارت هایی به موازات برنامه حرفه ای خود خواهید داشت که نباید از آن غافل شوید.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ