Take a fresh look at your lifestyle.

جایگاه صنعت تایر در آینده اقتصاد جهانی

194

بازار جهانی
جایگاه صنعت تایر در آینده اقتصاد جهانی

با توجه به تولید انبوه وسایل نقلیه در سطح جهان و نقش مهمی که در زندگی روزمره مردم ایفا می‌کنند، صنعت لاستیک به‌عنوان یکی از وسایل مهم در وسایل نقلیه، جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی پیدا کرده است.در این گزارش سعی می‌شود به تبیین جایگاه این صنعت در سطح جهان و موقعیت آن در سال‌های آتی پرداخته شده و بازارهای مهم و تولیدکنندگان برجسته این صنعت معرفی شوند. تقاضای جهانی برای صنعت تایر تا سال ۲۰۱۹ به رشدی ۴٫۱درصدی می‌رسد یعنی تولیدی برابر با ۳میلیارد واحد. طبق نظر تحلیلگران پیش‌بینی می‌شود که از نظر ارزش افزوده، فروش لاستیک به‌صورت سالانه ۷٫۱درصد رشد یابد و به ارزشی برابر با ۲۵۸میلیارد دلار برسد.

در این میان یکی از عوامل کلیدی که به رشد تقاضای تایر در جهان منجر شده، افزایش میزان درآمد کشورهای در حال توسعه است که باعث رونق و تحرک و رشد وسایل نقلیه شده است. سطوح درآمد بالاتر و گسترش فعالیت‌های اقتصادی نیز افزایش میانگین مسافت‌های سالانه‌ای که توسط خودروها طی می‌شود را در پی داشته است که طبیعتا بسامد تعویض تایرها را افزایش می‌دهد.

خودرو کماکان بازاری عمده برای تایر

امروزه تایرها در صنایع زیادی کاربرد یافته‌اند، خودرو، موتورسیکلت‌، دوچرخه، هواپیما، وسایل صنعتی کارخانه‌ها و. . . از جمله مصرف‌کنندگان اصلی تایر هستند که به افزایش تقاضای جهانی برای این محصول دامن زده‌اند. در این میان وسایل نقلیه به‌خصوص خودروها، بزرگ‌ترین بازار فروش برای تقاضای تولید تایر در سطح جهان هستند، به‌طوری‌که پیش‌بینی شده است بیش از نیمی از این تقاضا را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص دهند.

در این میان اروپای غربی و آمریکای شمالی دو بازار قابل توجه در جهان هستند که ۴۰درصد از تقاضای این بازار را نشان می‌دهند که در مقایسه با بازارهای دیگر که تنها ۱۰درصد از تقاضای این بازار را ارائه می‌دهند، بازاری قابل توجه محسوب می‌شوند.این امر نشان‌دهنده ثروت موجود این مناطق که باعث سطوح بالایی از مالکیت وسایل نقلیه شده و در نتیجه بالا رفتن تقاضای تعویض تایر در این مناطق را در پی داشته است. همچنین پیش‌بینی شده است که تقاضای تایر برای موتورسیکلت و دیگر کاربردهای آن تا سال ۲۰۱۹، با سبقت گرفتن از میانگین جهانی به ۹۹۰میلیون واحد برسد.

فروش تایر در این بازار نیز بیشتر در مناطق در حال توسعه متمرکز شده است که در آن موتورسیکلت به‌عنوان یک وسیله نقلیه کم‌هزینه می‌تواند جایگزینی مناسب برای خودروها باشد. فروش تایر در دیگر زمینه‌های کاربردی آن مانند هواپیما، تراکتور و وسایل نقلیه صنعتی نیز با سرعتی سالم و متعادل حرکت کرده و تولید و استفاده از این وسایل نقلیه نیز روندرو به رشدی را طی خواهد کرد.

آسیا؛ ارائه بهترین فرصت‌های رشد

در حال حاضر مناطق آسیایی بزرگ‌ترین سهم را در بازارجهانی تایر داشته و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۹ تقاضا برای این بازار رشد سریع‌تری در این مناطق داشته باشد. چین با داشتن یک چهارم تقاضای جهانی تایر در سال ۲۰۱۴، یکی از مهم‌ترین بازارهای این صنعت باقی خواهد ماند. هند، اندونزی، تایلند و ویتنام نیز از جمله کشورهای آسیایی هستند که پیشرفت‌های سریع در زمینه تقاضای تایر داشته‌اند. ژاپن نیز با داشتن چهارمین بازار جهانی تایر، از جمله کشورهایی است که رشد زیادی را در این بازار نشان‌ داده‌ است.

پیش‌بینی می‌شود به دنبال متوسط جهانی بازار تایر، رشد تقاضا برای این محصول در آمریکای شمالی و اروپای غربی تا سال ۲۰۱۹ ادامه یابد. بازار تعویض تایر در این مناطق با توجه به نرخ مالکیت خودرو در سطح بسیار بالایی قرار گرفته است. در اروپای شرقی نیز تقاضا برای تایر ادامه دارد که البته بیشتر با افزایش تولید وسایل نقلیه برای صادرات همراه است.

دو تولیدکننده بزرگ جهانی تایر

رتبه‌بندی تولیدکنندگان تایر در جهان در سال ۲۰۱۴، تحت سلطه تولیدکنندگان اروپایی و آسیایی بوده است که در این میان دو شرکت بریجستون و کانتیننتال به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تایر شناخته می‌شوند.از نظر میزان درآمد فروش، شرکت بریجستون ژاپن (Bridgestone) به‌عنوان بازیگر اصلی کسب‌و‌کار تایر شناخته شده و شرکت کانتیننتال آلمان (Continental) نیز بازیگر اصلی این صنعت براساس درآمد کلی است.

این شرکت در زمینه‌های مختلفی مانند تولید لاستیک، سیستم ترمز و ایمنی خودرو فعال است؛ در حالی که رقیب ژاپنی این شرکت، یعنی بریجستون، در سال ۲۰۱۳، حدود ۸۵درصد از درآمد خود را از بخش تولید تایر کسب کرده بود. جالب است بدانید شرکت کانتیننتال در سال ۱۸۷۱ به‌عنوان یک تولید‌کننده تایر تاسیس شده و هم‌اکنون با داشتن بیش از ۳۳میلیاد یورو درآمد و بالای ۱۷۷هزار کارمند در سراسر جهان از جمله شرکت‌های موفق و مشهور این صنعت محسوب می‌شود.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.