Take a fresh look at your lifestyle.

۲۲۶میلیارد دلار؛ ارزش بازار جهانی نوشت‌افزار

208


۲۲۶میلیارد دلار؛ ارزش بازار جهانی نوشت‌افزار

صنعت نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر از جمله صنایع پرکاربرد در جهان به شمار می‌رود که طیف گسترده‌ای از مصرف‌کنندگان را برای خود حفظ کرده ‌است. بالا رفتن میزان تقاضای جامعه جهانی به دلایلی که در ادامه گزارش خواهد آمد، باعث بالا رفتن هر چه بیشتر تولیدات نوشت‌افزاری در سراسر جهان شده است و تجارتی رو به رشد و قابل توجه را در این زمینه رقم زده است. با توجه به گزارش تحلیل‌گران صنعت جهانی، بازار جهانی محصولات لوازم‌التحریر تا سال ۲۰۲۰ به ارزش ۲۲۶میلیارد دلار با یک نرخ مداوم می‌رسد. بالا رفتن میزان ثبت نام مدارس، سیاست‌های جمعیتی مطلوب و رشد فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در این راستا، باعث رونق هر چه بیشتر بازار نوشت‌افزار در سال‌های آتی خواهد شد.

تقاضای روزافزون جامعه جهانی برای نوشت‌افزار

از زمان کودکی تا بزرگسالی، نوشت‌افزارها و لوازم‌التحریر همراه همیشگی ما هستند، در دنیای کودکی با انواع مداد‌ رنگی‌ها، مداد شمعی‌ها و… سر و کار داریم و در بزرگسالی نیز این مدادها و خودکارها لحظه‌ای از ما جدا نمی‌شوند. محصولاتی مانند خودکار، مداد، کاغذ و دیگر لوازم مرتبط با نوشت‌افزار در منازل، ادارات و کلاس‌های درس جایگاهی مخصوص به خود داشته و در تمام نقاط دنیا مصرف‌کنندگان خود را حفظ کرده‌اند.

بنابراین تجارت نوشت‌افزار با داشتن بازارهای گسترده‌ای مانند مقاطع تحصیلی و ادارات در سراسر جهان، به طور پیوسته تقاضای روزافزونی را به دنبال دارد که به رشد هر چه بیشتر این صنعت کمک می‌کند. از طرفی گسترش سواد‌آموزی و سطح رو به رشد آن در سال‌های گذشته باعث گسترش روزافزون محصولات نوشت‌افزاری در سراسر جهان شده است.

با این اوصاف، بازار جهانی محصولات نوشت‌افزار در سراسر جهان، در حال تجربه رشدی است که در نتیجه جمعیت جوان جهان صورت گرفته و به دنبال خود نیاز به آموزش بیشتر، ثبت‌نام بیشتر دانش‌آموزان در سراسر جهان و افزایش فزاینده نهادهای آموزشی را به همراه داشته است؛ خصوصا پس از تصویب حکم آموزش همگانی افراد در سازمان ملل در سال ۲۰۰۰، سرعت بخشیدن به این روند در کشورهای جهان یکی از اهداف اساسی آنها بوده است.

بازارهای جهانی عمده لوازم‌التحریر

طبق نظر تحلیلگران رشد آینده بازار جهانی محصولات نوشت‌افزار بیشتر در مناطق اقتصادهای نوظهور جهان مانند آسیا، خاورمیانه، آمریکای لاتین و شرق آفریقا اتفاق خواهد افتاد. از جمله عوامل کلیدی رشد این بازار در مناطق مذکور می‌توان به مواردی مانند رشد جمعیت، افزایش نرخ سواد، افزایش درآمد، افزایش هزینه‌های مربوط به آموزش و پرورش، ارائه طرح‌های دولتی به منظور بهبود بخش آموزش و پرورش و افزایش مدارس اشاره کرد.

در حال حاضر طبق آمارهای موجود، ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین بازار صنعت نوشت‌افزار را در جهان داراست و آسیا با نرخ رشد سالانه ۶٫۴درصد، بیشتر میزان رشد را در دوره مورد پیش‌بینی یعنی تا سال ۲۰۲۰ دارد. همان‌طور که پیشتر نیز ذکر شد عواملی مانند رشد جمیعت، بالا رفتن میزان سواد، افزایش میزان ثبت نام مدارس، افزایش کسب‌و‌کارها و… باعث شده است که در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر صنعت نوشت‌افزار در کشورهای در حال توسعه خصوصا چین و هند باشیم که طبق نظر تحلیلگران انتظار می‌رود این رشد در سال‌های آینده نیز با سرعت قابل توجهی ادامه پیدا کند.

نفوذ دیجیتال در این صنعت

دنیای امروز عصر الکترونیک است و پیشرفت‌‌های بشر در زمینه‌های دیجیتالی، بخش مربوط به لوازم‌التحریر را نیز بی‌نصیب نگذاشته و منجر به ایجاد چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی در این بخش شده است. درحالی‌که بخش‌های سنتی مانند تدارکات پستی و محصولات کاغذی هنوز جایگاه خود را در این بازار حفظ کرده‌اند، اما ظهور کامپیوتر و لوازم‌های پیشرفته مرتبط با آن، قلمرو این صنعت را گسترش داده و یک طبقه جدید از محصولات مانند مقالات چاپی، دستگاه‌های علامت‌گذاری و برچسب‌ها را ارائه کرده است.

بازیگران کلیدی

از جمله کمپانی‌های مهم محصولات نوشت‌افزاری می‌توان به شرکت‌های نظیر کمپانی A. T. Cross، شرکت ACCO، شرکت بین‌المللی کانن، شرکت صنایع CSS، گروه هاملن و… اشاره کرد. به‌عنوان مثال شرکت کانن، یک شرکت بین‌المللی پیشرو در آمریکا به شمار می‌رود که در حال حاضر با داشتن ۲۴۹۷ کارمند و ۲۱ شعبه تلفیقی از جمله کمپانی‌های بزرگ این صنعت در سراسر جهان به‌شمار می‌رود. این شرکت خصوصا در زمینه چاپگرهای دیجیتالی و دستگاه‌های کپی مدرن شهرت زیادی دارد. از دیگر شرکت‌های موفق تولید نوشت‌افزار در جهان می‌توان به برند معروف استدلر اشاره کرد.

این شرکت آلمانی یکی از برندهای مشهور جهانی در زمینه تولید مداد و مداد رنگی محسوب می‌شود که در سال ۱۸۳۵ در آلمان تاسیس شده بود، در حال حاضر بیش از ۸۰درصد از محصولات خود را صادر می‌کند و با داشتن ۲۰۰۰ کارمند در سراسر جهان، ۱۲۰۰کارمند در آلمان، در ۱۵۰ کشور جهان نمایندگی دارد و با این اوصاف، نامی شناخته شده در دنیای نوشت‌افزار محسوب می‌شود.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.