Take a fresh look at your lifestyle.

ایجاد ارزش افزوده در معادن کرمان و راه‌اندازی پیک موتوری

199


ایجاد ارزش افزوده در معادن کرمان و راه‌اندازی پیک موتوری

کلاف اول:

آیا در خبرها دیده‌اید که معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از درد مزمن معدن کاری در ایران صحبت کرده و بزرگ‌ترین مشکل را کوچک مقیاس بودن آن نام برده است؟ وی در بخشی از سخنانش عنوان کرده که بخشی از مشکلات کمبود مواد به علت تحریم و بخشی به علت عدم صرفه اقتصادی است و با این وجود خام‌فروشی به گردن معدن کار می‌افتد و نمی‌توانیم چرخه تولید را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که ارزش افزوده در کشور باشد.

وی بیان کرده متاسفانه ساده‌ترین کار یعنی خام‌فروشی را انتخاب کرده‌ایم و عیب اصلی ما در تولید، معیوب بودن چرخه‌هاست. بنابراین باید مردم توجیه شوند که بهره‌برداری از معادن به نفع آنهاست و سود اصلی را همیشه مردم و منطقه معادن می‌برند، اما شاید مهم‌ترین بخش از سخنان این مقام مسئول چیز دیگری باشد که هدف اصلی کلاف اول است.

وی گفته «۳۵ درصد ارزش افزوده بخش معدن کشور در استان کرمان وجود دارد.» این یعنی سرنخی که به دست سرمایه‌گذاران خواهد بود و می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در این شهر اقدام کنند. البته به یاد داشته باشید که دولت نسبت به خام‌فروشی نگاه مثبتی ندارد. پس تا جایی که می‌توانید در صورت تصمیم به صادرات، ارزش افزوده خلق کنید.

***

کلاف دوم:

شاید تاسیس دفتری به‌عنــوان «پیـــک   موتوری» نسبت به بقیه سرمایه‌گذاری‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد، اما به جرات می‌توان گفت که این کسب‌و‌کار هم اگر از راه درست و صحیح مدیریت شود، سود خوبی نصیب فعالانش خواهد کرد. مخصوصا با اظهاراتی که به تازگی رییس اتحادیه وانت بار و پیک موتوری داشته و از ساماندهی پیک‌ها صحبت کرده است.

وی گفته صدور بارنامه‌های متحدالشکل و نرخ‌نامه واحد در طرح ساماندهی پیک‌های موتوری مدنظر قرار گرفته است، ضمن اینکه نرخ‌نامه‌ها به‌گونه‌ای تدوین شده که حداقل مبلغ جابه‌جایی بار پنج هزار تومان و نرخ حمل بار به ازای هر ساعت ۱۰هزار تومان در نظر گرفته شده است.

ما در طول روز شاید چندین موتورسوار را مشاهده کنیم که اقدام به مسافرکشی می‌کنند. این موتورسواران اگر در یک دفتر پیک مشغول به کار شوند، هم شغلشان سامان می‌گیرد و هم شما که به‌عنوان سرمایه‌گذار در این کسب‌و‌کار وارد می‌شوید، با کارکشتگانی طرفید که اکثر خیابان‌های شهر را می‌شناسند و دیگر لازم نیست برای دادن آدرس مشتری به آنها اعصاب خود را خرد کنید!

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.