Take a fresh look at your lifestyle.

بازار رنگ مشکی تا سال ۲۰۲۰ به ارزش ۱٫۸۸میلیارد دلار می‌رسد

148

بازار جهانی
بازار رنگ مشکی تا سال ۲۰۲۰ به ارزش ۱٫۸۸میلیارد دلار می‌رسد

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که به صنعت نساجی مربوط می‌شود، بخش رنگرزی است، الیاف مختلف پلی استر، نایلون، آکرلیک و… برای ورود به صنایع مختلف پوشاک، کشاورزی، خودروسازی، الکترونیک و… به رنگ‌آمیزی نیاز دارند. در این گزارش با هدف پرداختن به بازار رنگ مشکی در نساجی، روند رشد این صنعت، بازار تولید و مصرف و میزان تقاضای آن را در سال‌های آینده بررسی می‌کنیم. رنگ مشکی از جمله کارآمدترین و پرکاربردترین رنگ‌هایی است که در صنعت نساجی به کار می‌رود و طبق آمارهای گرفته شده، تقریبا نیمی از الیاف نساجی به این رنگ نیاز دارند. بازار رنگرزی سیاه، برای الیاف نساجی در سال ۲۰۱۳، به مبلغ ۱٫۱۰میلیارد دلار تخمین زده شده بود و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ به ارزش ۱٫۸۸میلیارد دلار، با نرخ رشد سالانه ۸‌درصد برسد. شایان ذکر است، در سال ۲۰۱۳ تقاضای جهانی برای الیاف پارچه‌ای سیاه، ۴۱۶٫۰کیلو تن بوده است.

آسیا و خاورمیانه؛ بزرگ‌ترین بازار مصرف الیاف سیاه

مصرف بالای رنگ سیاه در الیاف نساجی در سطح جهان، بیشتر در آسیا و خاورمیانه مشهود است و آمریکای لاتین نیز جزو مصرف‌کنندگان عمده محسوب می‌شود. می‌توان گفت میزان تقاضای جهانی در کشورهای در حال توسعه آسیایی و خاورمیانه روبه‌رشد است و در بازار پارچه‌های مشکی، آسیا سهم عمده‌ای دارد، به‌طوری‌که بیش از ۵۵درصد از تقاضای جهانی برای رنگ سیاه به کار رفته در الیاف نساجی در سال ۲۰۱۳ مربوط به این مناطق بوده است.

الیاف پلی‌استر و نایلونی؛ بهترین میزبان رنگدانه‌های سیاه

رنگ سیاه، روی الیاف پارچه‌ای مانند پلی استر، آکریلیک، نایلون و… کاربرد دارد که در این میان، الیاف پلی‌استر، بیش از ۵۶درصد از سهم بازار رنگرزی سیاه را در الیاف نساجی به خود اختصاص داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای الیاف پلی‌استری مشکی، در سال‌های آینده رشد چشمگیری داشته باشد.بخش باقی‌مانده از بازار رنگرزی نیز در سایر الیاف نساجی مانند پوشاک خانگی، لباس‌های محافظ، و…  کاربرد دارد.

در این میان بخش پوشاک، بزرگ‌ترین کاربر رنگرزی سیاه در الیاف نساجی به شمار می‌رود، به‌طوری‌که صنعت جهانی پوشاک جهانی به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد رنگرزی، در سال ۲۰۱۳، ۵۳درصد از سهم این بازار را به خود اختصاص داده بود. همچنین به موازات بازار رنگرزی سیاه در الیاف پلی استری، مواد سیاه رنگرزی برای الیاف نایلونی نیز رشدی با نرخ سالانه ۸درصد در سال‌های آتی خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی برای رنگ سیاه در الیاف نایلونی از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۲۰، به ترتیب از ۱۲۰٫۸میلیون دلار به ۲۰۴٫۳میلیون دلار برسد. قابل توجه است که در سال ۲۰۱۳ سهم درآمد حاصل از رنگ سیاه الیاف نایلونی ۴۸درصد بوده و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۰ با نرخ رشد سالانه ۸درصد افزایش یابد.

البته در بخش منسوجات نایلونی نیز بیشترین کاربرد رنگرزی سیاه، مربوط به پوشاک است، به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۳ با ۴۵درصد از سهم این بازار، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده رنگ سیاه بوده است و پیش‌بینی می‌شود، در فاصله سال های۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰، با نرخ رشد سالانه ۷٫۹درصد حرکت کند. بخش باقیمانده الیاف نایلونی سیاه نیز بیشتر در بخش کشاورزی و صنایع خودروسازی کاربرد دارد.

کمپانی‌های تولیدکننده

از جمله شرکت‌های موفق در زمینه تولید الیاف نساجی سیاه می‌توان به کمپانی‌هایی نظیر هانتسمن، شرکت رنگدانه راکوود، شرکت شیمیایی سومیتومو، کلارینت و… اشاره کرد که در اینجا به معرفی دو شرکت مشهور در این زمینه می‌پردازیم. شرکت هانتسمن، یک شرکت چندملیتی آمریکایی است که سازنده و فروشنده مواد شیمیایی متفاونی در جهان است و محصولات متنوعی مانند پلاستیک، خودرو، حمل‌و‌نقل هوایی، کفش، مواد شوینده و… دارد و منسوجات نیز یکی از محصولات این شرکت است.

این کمپانی با داشتن ۱۶هزار کارمند، نمایندگی‌های زیادی نیز در سراسر جهان دارد و طبق آماری که در دست است، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۳میلیارد دلار بوده است.همچنین شرکت راکوود از جمله شرکت‌های موفق در زمینه تولید مواد رنگرزی است که با استفاده از ترکیبات و فرمول‌های شیمیایی، رنگدانه‌های طیف گسترده‌ای از مواد را فراهم می‌کند که الیاف نساجی نیز یکی از آنهاست. در حال حاضر این شرکت دفاتر فروش زیادی در ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه، سنگاپور و چین دارد. همچنین بسیاری از مواد رنگدانه‌ای مورد نیاز شرکت هانتسمن را همین شرکت تهیه می‌کند.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.