Take a fresh look at your lifestyle.

فرصت صادرات به روسیه

186
وزیر دارایی روسیه گفت کشورش تعرفه های واردات محصولات کشاورزی و به خصوص سبزیجات و میوه از ایران را کاهش خواهد داد یا لغو خواهد کرد.آلکسی یولیوکایف، وزیر دارایی روسیه گفت، مسکو احتمالا تعرفه های واردات محصولات کشاورزی و به خصوص سبزیجات و میوه جات از ایران را کاهش خواهد داد یا لغو خواهد کرد.

تحریم های غرب موجب شده تا دو کشور ایران و روسیه تصمیم بگیرند روابط تجاری خود را بیش از گذشته گسترش دهند. بر اساس بیانیه وزارت نظام دارایی روسیه، یولیکایف در حاشیه نشست گروه بازرگانی جهانی در کنیا، با محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دیدار کرده است.

در این بیانیه به نقل از یولیکایف آمده است: «ما گام های مهمی را با هدف ارتقاء وضعیت بازرگانی برای ایرانیان برمی داریم که به معنای کاهش و حتی لغو تعرفه های گمرکی به خصوص برای کالاهای کشاورزی (سبزیجات و میوه جات) خواهد بود.»

فرصتهای ایجاد شده برای کشورمان برای تامین نیازهای غذایی بازار روسیه باعث شده تا بعضی تجار بدون توجه کافی به ریسکهای موجود و اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش و مدیریت آن، به توسعه صادرات به روسیه بپردازد که ممکن است بدون دریافت پوشش های لازم، عملیات تجاری آنها را با اختلال روبرو نماید.

باید توجه داشت در کنار رکود اقتصادی و کاهش ارزش روبل، تحریمهای روسیه بر واردات مواد غذایی و تولیدات کشاورزی از اروپا سبب شده تا بخش مواد غذایی روسیه بویژه در بخش ماهی، گوشت و زیرمجموعه های لبنیات آسیب شدیدی ببینند. این در حالی است که قیمت و تورم مواد غذایی افزایش یافته و در عین حال تولیدات داخلی نیز به منظور جایگزینی واردات افزایش یافته است.

میانگین دوره پرداخت در بخش مواد غذایی روسیه بین ۱۵ تا۴۰ روز، بسته به نوع محصول، متفاوت است. تاخیرهای طولانی در پرداختها، عدم پرداختها و یا عدم توان پرداخت در خلال ۶ ماه گذشته بویژه در مورد واردات و توزیع ماهی، گوشت و لبنیات شدیداً افزایش یافته است. در عین حالیکه انتظار نمی¬رود در سال ۲۰۱۶، ورشکستگی افزایش یابد اما عدم پرداخت و قصور در سطح بالایی قرار خواهند داشت.

باید گفت خرده فروشان مواد غذایی در روسیه بازارشان را گسترش داده و عموماً تحت تاثیر تحریمها قرار ندارند. همچنین برخی از شرکتهای عمده هولدینگ کشاورزی از فرصتهای ایجاد شده بواسطه حمایتهای دولتی و نیز تحریمهای اتحادیه اروپا در مورد واردات کالاهای کشاورزی، استفاده می¬کنند. بازار مواد غذایی روسیه از آنجا که زنجیره های مهم خرده فروشی جایگزین بازیگران منطقه¬ای و عمده فروشان شده¬اند، تقویت خواهد شد. در حال حاضر روسیه به دنبال یک شریک وارداتی مطمئن برای این امر می گردد که بهترین گزینه ایران است.

بنیاد پرش

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.