Take a fresh look at your lifestyle.

پیوستن به wto، دومین بر جام دولت روحانی

312

گر شرایط کسب و کار تغییر کند و دولت حمایت های خود را از تولید در قالب یارانه تنظیم کند،تولید کشور آمادگی پیوستن به سازمان تجارت جهانی را دارد.

حمید دیهیم اقتصاددان می گوید:پیگیری درخواست ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی می تواند مهمترین فرصت ایران بعد از توافق برجام باشد.استاد دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه کشورهای موفق در تجارت و اقتصاد کشورهایی اند که عضو WTO هستند،اظهارداشت:در حال حاضر ایران به دلیل عضو نشدن در سازمان تجارت جهانی با محدودیت های بسیاری به لحاظ ارتباط تجاری با دنیا مواجه است،به همین دلیل مهمترین اقدام دولت بعد از توافق برجام می تواند پیگیری عضویت در سازمان تجارت جهانی باشد.

وی افزود:عضویت درWTO در افزایش صادرات کشور نقش به سزایی خواهد گذاشت،زیرا کشورهایی که با ما وارد مراوده تجاری می شویم، همان مقرراتی را به کار خواهند گرفت که از سوی سازمان تجارت جهانی به صورت یکسان اجرا می شود و این موضوع به نفع کالاهایی تولید داخلی ما خواهد بود.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه پیوستن به WTO می تواند بعد از برجام به لحاظ اقتصادی برای ایران مهم باشد و شاید برابر با برجام باشد،گفت:امروزه کشورهای دنیا دایره مراودات تجاری خود را براساس عضویت در WTO  تنظیم می کنند و هرچه پروسه الحاق ایران به این سازمان عقب تر بیفتد در روند توسعه کشور تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت.

او در پاسخ به این سئوال که برخی از اقتصاددانان عنوان می کنند که پیوستن به WTO  ضربه به پیکره تولید است،خاطرنشان کرد:پیوستن به WTO شرایطی دارد که مهمترین آنها تسهیل شرایط کسب و کار و دیگری تغییر تعرفه هاست.اگر شرایط کسب و کار تغییر کند و دولت حمایت های خود را از تولید در قالب یارانه تنظیم کند،تولید کشور آمادگی پیوستن به سازمان تجارت جهانی را دارد.

دیهیم عنوان کرد:متاسفانه یکی از مشکلات ما در تغییر تعرفه ها بروکراسی دولت است؛هر تغییری که در مقررات و قوانین اتفاق می افتد به دلیل بروکراسی شدید در بدنه دولت با تاخیر صورت می گیرد،از همین رو دولت باید بر تسریع این بخش اهتمام بورزد.

(منبع:دنیای اقتصاد)

نوشته پیوستن به wto، دومین بر جام دولت روحانی اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.