Take a fresh look at your lifestyle.

ایده‌هایی که ارزش سرمایه گذاری دارند!

287

این مقاله ترجمه شده از وبسایت fundersandfounders می‌باشد.

سوالات زیادی در این مورد وجود دارد که چه ایده‌هایی سرمایه گذاران به سمت خودشان جذب می‌کنند و خبر خوب اینه که چندتایی از این ایده‌ها وجود دارند!
در ادامه ایده‌هایی رو خواهید دید که با وجود این که عملی کردن آن‌ها چالش برانگیز است ولی به همان اندازه هم به دردبخور هستند و نیاز به آن‌ها احساس می‌شود.

fundable-ideas-that-matters-infographic

لیستی از دسته‌بندی این ایده ها توسط  Y Combinator جمع‌آوری شده است.

۱. انرژی: انرژی کم هزینه بطور مستقیم کیفیت زندگی را بیشتر می‌کند.

بطور کلی، هرچیزی که بتوانید بسازید تا از منابع فعلی انرژی بهینه‌تر و ارزان‌تر استفاده کرد می‌تواند یک حرکت انقلابی باشد. این درمورد منابع جدید انرژی نیز صادق است. این منابع عبارت‌اند از انرژی خورشیدی، باد، سوخت های زیستی اتانول، سوخت های زیستی از منابع دیگر، مانند جاتروفا، زمین گرمایی، هیدروژن، توریم و …

۲. هوش مصنوعی

با وجود فعالیت‌های زیاد، تاکنون موفقیت عملی در این حوزه وجود نداشته است و همچنان فعالیت‌های مختلفی بر روی این تکنولوژی انجام می‌شود. شاید همین امر باعث شود تا هوش مصنوعی در آینده گسترش بیشتری پیدا کند. محصولاتی که از هوش مصنوعی برای خلاقیت مصنوعی، استدلال مصنوعی و … استفاده خواهند می‌توانند بسیار کارآمد باشند.

۳. رباتیک

ربات‌ها هم‌اکنون نقش زیادی در صنایع تولیدی و استفاده‌های نظامی دارند. به همین دلیل هنوز تعداد مصرف کنندگان کمی از ربات‌ها وجود دارد. دستیابی به موفقیت در این حوزه می تواند با اقتباس از فن آوری های نظامی برای رفع نیازهای مصرف کنندگان به جای طراحی و ساخت ربات‌ها از ابتدا، بدست آید.

۴. زیست فناوری

وعده نهایی زیست فناوری رها کردن انسان‌ها از بیماری‌ها و جاودنگی است که درحال حاضر قابل دسترس بنظر می‌رسد. پروژه ژنوم انسان تمام شده است و حالا مساله این است که چگونه ژن‌ها را تنظیم کرد و تغییر داد. همین موضوع باعث ایجاد امیدهای زیادی در زیست فناوری شده است. استارتاپی که بتواند این قسمت از داستان حیات جاودانه را حل کند می‌تواند باعث ایجاد انقلابی در این تکنولوژی شود.

۵.بهداشت و درمان

در کشورهایی مانند آمریکا بهداشت و درمان هزینه‌های زیادی دارد (کشور ما هم در شرایط مشابهی است) و تاثیر و کارایی لازم را ندارد. استارتاپی که بتواند بیمه خدمات درمانی را با هزینه کمتر ارایه دهد و یا سیستم پیشگیرانه بهتری در بهداشت و درمان معرفی کند حتما ارزش سرمایه گذاری را خواهد داشت.

۶. دارو ها

دارو‌ها باید با سرعت بیشتر و هزینه کمتر تولید شوند. داروهای پیشگیری و داروهایی که باعث افزایش سلامت انسان می‌شوند ارزش سرمایه گذاری را دارند.

۷. غذا و آب

Norman Borlaug بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ انقلابی را رهبری کرد (بخصوص بعد از جنگ جهانی دوم) که جان ۱میلیارد انسان را از گرسنگی نجات داد. استفاده‌های جدید از آفت کش ها، علف کش ها و کودها و همچنین نژادهای جدید مهندسی شده در کشاورزی به طور قابل توجهی تولید غذای جهانی را افزایش داده است. با افزایش جمعیت جهانی بجران آب و غذا امری اجتناب ناپذیر است. استارتاپی که منابع جدید غذایی را کشف کند و یا نمونه های موجود حاضر را بهبود بخشد می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد. درمورد آب نیز چنین شرایطی صادق است. نمک زدایی آب دریا که از نظر اقتصادی امکان‌پذیر است می‌تواند یک موفقیت بزرگ باشد.

۸. تحصیلات

ایجاد ارتباط بین دانش‌آموزان با مدرسان و سیستم‌های آموزشی مناسب می‌تواند مردم را تواناتر و باهوش تر می‌کند. دسترسی به معلمان و مربیان بهتر همیشه از طریق فیزیکی امکان پذیر نیست درحالی که از طریق اینترنت امکان برقراری ارتباط به سادگی امکان پذیر است. تحصیلات کلیدی است که امکان به تحقق پیوستن تمام گزینه‌های این لیست را ممکن می‌سازد.

۹. زیرساخت‌های اینترنت

دولت‌ها هنوز هم نسبت به اینترنت به دلیل بلایای طبیعی، نفوذهای مخرب و دزدی اطلاعات، و همچنین گسترش شبکه اینترنت آسیب‌پذیر هستند. محصولاتی که بتوانند امنیت سرور‌ها را تامین کنند، امنیت را افزایش دهند، و راه بهتری برای ذخیره سازی بهتر مقدار زیادی اطلاعات ارایه دهند، ارزش سرمایه‌گذاری دارند.

۱۰. دولت

دولت یک مشتری بسیار بزرگ است. بخصوص در کشور ما که از نظر نرم افزاری مشکلات زیادی وجود دارد. نرم افزارهای دولت اصولا خارج از رده هستند. این مشکل می‌تواند توسط استارتاپ‌ها حل شود.

۱۱. واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

اگر می‌خواهید توضیحی در مورد این دو تکنولوژی بخوانید باید بگوییم که: بنظر می‌رسد اینجاست، ولی اینجا نیست! واقعیت افزوده و واقعیت مجازی هنوز به قدری برای مردم غیرعادی و گاهی ترسناک هستند که در لیست محصولاتی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم نباشند. و استارتاپی که بتواند این تکنولوژی را برای مردم عادی‌تر کند مطمئنا ارزش سرمایه گذاری دارد.

۱۲. دانش

فقط دانشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ هستند که این‌روزها توان انجام تحقیقات علمی در مقیاس بزرگ را دارند و همیشه هم به اندازه کافی کارا نیستند. شاید وقت آن رسیده باشد که آزمایشگاه‌های پژوهشی مستقل کار خود را آغاز کنند. آزمایشگاه‌هایی که با سرمایه گذاری جمعی کار خود را آغاز می‌کنند…

۱۳. حمل و نقل

این‌ روزها دیگر کسی از رفت و آمد زیاد خوشش نمی‌آید. تحقیقات بازار نشان می‌دهد که نحوه رفت و آمد تا مدتی دچار تغییر نخواهد شد. کاری که می‌توان انجام داد، ساده‌تر کردن رفت و آمد، و حمل و نقل است. اتومبیل‌های کوچک شخصی که با انرژی‌های پاک کار می‌کنند می‌توانند راهی برای بهبود وضعیت حمل و نقل باشند.

۱۴. یک میلیون شغل!

شغل‌های زیادی در چند سال آینده به ربات‌ها و کامپیوتر‌ها داده خواهند شد ولی این به معنای کنار گذاشتن کامل نیروی انسانی نیست. مردم شغل‌های جدید را خواهند گرفت. بالاخره کسی هم لازم است که مهارت‌های لازم را یاید بگیرد و آن ربات‌ها را بسازد!

۱۵. برنامه ریزی

برنامه‌ریزها از ۲۰‌سال پیش تا کنون به یک روش تحصیل می‌کنند و با مشکلات فنی یکسانی روبرو هستند. درحالی که ابزارهای برنامه‌ریزی و آموزشی جدید می‌توانند این روند را تغییر و بهبود دهند.

۱۶. هالیوود!

این‌روزها دیگر اینگونه نیست که مدیران استعدادها را زیر نظر داشته باشند و آن‌ها را وارد یک عرصه جدید بکنند. تماشاگران بطور مستقیم از یوتیوب کسی که دوستش دارند را انتخاب می‌کنند! و کسانی که از این طریق مشهور شده‌اند می‌توانند بطور مستقیم با هوادارانشان در ارتباط باشند. یک استارتاپ می‌تواند به مردم کمک کند تا استعدادها را در یوتیوب کشف کنند.

۱۷. تغییر

برخی از فرهنگ‌ها بطور تاریخی از موفقیت‌های اجتماعی و مالی کمتر خوشحال می‌شوند. ولی باید اینگونه باشد؟ سیستم آموزش و محیط‌های کاری می‌توانند بگونه‌ای تغییر کنند تا مردم از هر قوم و نژاد و جنسیتی که هستند، بتوانند بیشترین عملکرد را داشته باشند تا جامعه‌ای بهتر داشته باشیم.

۱۸. کمک به توسعه کشورها

خدمات و محصولاتی زیادی وجود دارند که در کشورهای درحال توسعه بدلیل زیرساخت‌های ضعیف قابل دسترسی نیستند. یک استارتاپ می‌تواند در حوزه‌های حمل و نقل بین‌المللی، واردات و … در کشور بهبود ایجاد کند.

۱۹. شرکت نرم‌افزاری

نیاز‌های نرم‌افزاری شرکت‌های بزرگ مدتی است که در بازار مصرف کنندگاه بدون توجه باقی مانده است و اکنون زمان تغییر آن است.

۲۰. خدمات مالی

اگر شما هم جز ثروتمندان نیستید، کمبود سرویسی که بتواند به شما کمک کند تا هرمقدار پولی که دارید را افزایش دهید حتما احساس کرده‌اید. استارتاپی که بتواند راه‌هایی برای سرمایه‌گذاران شخصی که پول زیادی ندارند پیدا کند قطعا ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

۲۱. ارتباطات

بجز Skype و Whatsapp نمونه موفق دیگری (بطور جدی) در ایجاد ارتباط از راه دور وجود ندارد. ارتباطات می‌تواند سریع‌تر، راحتتر، بهینه‌تر (از نظر استفاده از پهنای باند) و با تبلیغات کمتر باشد!

The post ایده‌هایی که ارزش سرمایه گذاری دارند! appeared first on کاریا.

کاریا

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.