Take a fresh look at your lifestyle.

گزارش برگزاری ششمین جشنواره توسعه کسب و کار شریف (VC CUP)

326

ششمین جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف با عنوان (VCCup) با برگزاری مراسم اختتامیه در روز دوشنبه هفدهم آذر به کار خود پایان داد.

نام دانشگاه صنعتی شریف برای هر شنونده ای یکی از بهترین و معتبرترین مراکز علمی و دانشجویی کشور عزیزمون ایران رو تداعی میکند. این دانشگاه با اتکا به سابقه برگزاری پنج جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف(VC CUP) ششمین دوره آن در سال ۹۳ برگزار نمود. این جشنواره در دو بخش  شامل “ایده‌های نوآورانه” و “کسب‌وکارهای نوپا” برگزار می‌گردد. ششمین دوره این جشنواره با ثبت نام ۱۳۰ ایده و طرح شروع بکار نموده و در ادامه هفت طرح به مرحله نهایی رسیدند.

به گزارش محسن سعیدی نماینده اعزامی استارتاپیها به این مراسم، دبیرخانه جشنواره با برگزاری چهار کارگاه آموزشی ( هوش مالی ، شناخت توانایی ها برای کارآفرینان، طراحی مدل کسب  و کار، تست جاده برای کسب و کار جدید!) و در اختیار قراردادن یک منتور و همینطور برگزاری دو برنامه “کافه کسب و کار” با هدف هم افزایی و شبکه سازی، سعی در بلوغ ایده ها و طرح ها داشت.

hozar 1

معرفی طرح های راه یافته به مرحله نهایی:

بخش ایده ها

  • حسگرهای نانو ساختار برای پایش سلامت مواد غذایی: این حس گرها با استفاده از جذب نانو مواد و تقلید هوشمندانه از رفتار باکتری های فاسد کننده مواد غذایی مثل لبنیات و حساسیت زیاد به شرایط نگهداری ماده غذایی میتونن راه های جدیدی رو برای تشخیص سلامت مواد غذایی پیش روی ما قرار بدهند . بعنوان مثال این ذرات میتونن قابلیت فساد شیر رو داشته باشند و زمانی که یک شیشه شیر در شرکت تولید کننده تهیه میشه این بر چسب بر روی شیشه نصب شده و بر اساس شرایط محیطی مراحل فاسد شدن شیر را بازسازی میکند و شما با نگاه کردن به برچسب میتوانید از سالم و یا فاسد بودن اونها اطمینان حاصل کنید .
  • مصالح سبک سیلیسی: استفاده از مواد زائد و بازیافتی . تمرکز این ایده بر ساخت مصالح جدید ، ارزانتر و با کیفیت بهتر با استفاده از مواد زائد و بازیافتی میباشد . این فوم های سیلیسی میتونن جایگزین مناسبی برای پوکه های معدنی و بتن سبک موجود در بازار باشند .
  • صفحات نوری کم مصرف الکتروشیمیایی(تابلوی ssl): فن آوری الکترولومینسنت یا ssl (چقدر سخته !!!!) صفحه نازک و جدیدی است که منابع نور را تسخیر مینماید. اصول کار صفحات نورانی الکتروشیمیایی روشن شدن با استفاد از نیری الکتریسیته است. انرژی الکتریسیته باید بدون تولید حرارت تبدیل به انرژی نور شود که از آن بعنوان نور سرد یاد میشود . امکان استفاده از این طرح در تابلوهای تبلیغاتی ، لباس و …. وجود دارد.
  • سامانه ابر سلامت: پیشگیری بهتر از درمان است. این عبارت این روزها بیشتر به گوش میخورد این سامانه هوشمند و بر اساس مدل خود مراقبتی است. این سامانه تلاش میکنه تا با تلفیق فناوریهای نوین و دانش سلامت، سبب بهبود کیفیت زندگی و ترویج سبک زندگی سالم گردد و با ایجاد ظرفیتهایی مثل مشاوره، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، اطلاع رسانی هوشمند و … خدماتی جدید را ارائه دهد.

بخش کسب و کارهای نوپا

hozar3

گزارش برگزاری مراسم:

متاسفانه این همایش هم اصالت ایرانی خود را حفظ کرد و با  هشتاد دقیقه تاخیر شروع بکار نمود!

در ابتدا مهندس مهرداد امانی بعنوان دبیر جشنواره و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری شریف توضیحاتی در خصوص نحوه برگزاری جشنواره ارائه نمودند. در ادامه چندین سوال بعنوان نظرسنجی ارائه شد که با سیستم رای گیری الکترونیکی و جمع آوری نظرات این کار انجام شد.

هر کدوم از افراد شرکت کننده با دراختیار داشتن یک ریموت و پس از ارائه و نمایش سوال، گزینه مورد نظرشون رو انتخاب و از این طریق اعلام میکردند و گزارش نتیجه آراء در لحظه برای حضار نمایش داده میشد.

DSC02928

در ادامه دکتر سجادی مدیر عامل شرکت شناسا پشت تریبون قرار گرفته و اعلام نمودند این شرکت سعی دارد با سرمایه گذاری بر روی طرح ها و پروژه ها، نقش جدیدی رو بعنوان یک venture capital ایفا کند. ایشون صحبتهاشون رو با تاکید بر نکات کلیدی کارآفرینی خلاق شروع کردند. اهمیت تیم ها در موفقیت کسب و کار، تعامل پذیری تیم ها با شرکا و حتی رقبا و هم افزایی با بازیگران سایر حوزه ها از موارد مطرح شده توسط ایشان بود.

doctor sajedi

ارائه ایده ها و داوری جشنواره:

داوران این دوره از جشنواره، آقایان دکتر حمیدرضا شاهوردی معاون تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی، مهندس خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فن آوری اطلاعات ایران، مهندس رضا زرنوخی مدیر عامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران، دکتر حامد سجادی مدیر عامل شرکت شناسا و دکتر کامران باقری مشاور و مدرس مدیریت نوآوری و مالکیت فکری بودند. هر تیم ده دقیقه زمان داشت تا ایده خودش رو از لحاظ فنی و مالی برای داوران تشریح نموده و داوران نیز در پنج دقیقه سوالات خود رو از تیمها پرسیدند.

davaran

نحوه امتیاز دهی به ایده ها و طرح ها نیز در نوع خودش جالب بود. هر داور میتونست نظر خودش را با ارائه کارت طلایی، نقره ای و برنزی عنوان نماید. علاوه بر چهار داور، حضار نیز بعنوان داور پنجم نظر خودشون رو اعلام کردند.

پس از رای گیری نوبت به پذیرایی رسید. بسیاری از حضار از این فرصت برای مذاکره با صاحبان ایده و طرح ها بخوبی استفاده کردند.

DSC03019

در ادامه مهندس سلجوقی در صحبتهایی کوتاه نقطه نظرات ریاست محترم جمهور و همچنین برنامه های دولت امید را در خصوص گسترش VC ها ارائه نمودند.

در ادامه با ما باشید با اعلام برگزیدگان نهایی جشنواره ….

اعلام نتایج و اهدای جوایز:

طرح های دریافت کننده دیپلم افتخار جشنواره:

برش سنک از طریق فیدبک جریان (از طرح های پارک علم و فناوری خراسان)

سیستم کاهش مصرف انرژی آسانسور

طراحی و ساخت پنل تصاویر متحرک سه بعدی MIP
برگزیدگان بخش ایده‌های نوآورانه:

در بخش ایده ها مصالح سبک سیلیسی بعنوان طرح برگزیده انتخاب گردید. حسگرهای ارزیابی، صفحات نورانی و ابر سلامت هم در رتبه های بعدی قرار گرفتند و به تیمهای اول تا سوم تندیس جشنواره، یک دستگاه تبلت و مبالغی بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی بلاعوض و یکصد میلیون ریال تسهیلات اهدا گردید.

blookhaye silisi

safahat nurani 1

برگزیدگان بخش کسب و کارهای نوپا:

کلیک یاب که با ارائه عالی و کم عیب و نقص خودش نظر تمام داوران رو جلب کرده بود توانست مقام اول رو کسب کرده و چک پنجاه میلیون ریالی و مبلغ دویست میلیون ریال تسهیلات بدست آورد.

jayzeye clickyab

کروز کنترل و همراه مکانیک هم صاحب مقام های دوم و سوم شدند. علاوه بر تسهیلات دویست میلیون ریالی به تیم دوم مبلغ چهل میلیون ریال و به تیم سوم مبلغ سی میلیون ریال جایزه تعلق گرفت.

در پایان مراسم نیز سه دستگاه تبلت میان حضار قرعه کشی و اهدا گردید.

barandeyeh tarh 1

 

نماینده اعزامی استارتاپیها و تهیه کننده: محسن سعیدی

نوشته گزارش برگزاری ششمین جشنواره توسعه کسب و کار شریف (VC CUP) اولین بار در استارتاپی‌ها پدیدار شد.

استارتاپی‌ها

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.