Take a fresh look at your lifestyle.

برگشت به جایگاه بین المللی پیشین در بازار نفت

336

سی‌ان‌ان: خبرهای خوشی از نفت در راه است.

نویسنده : امیرهـــــادی تاج‌بخش

«افزایش تولید نفت خام، حق ایران است.» سخنان محکم بیژن زنگنه، در مورد افزایش تولید نفت ایران که کم و بیش هر روز به نوعی و در جایی، گفته می‌شود، هنوز نتوانسته بازار ملتهب نفت را «واکسینه» کند و به نظر می‌رسد ایران برای تبدیل شدن به بازیگری بزرگ در عرصه جهانی انرژی، آن‌طور که کارشناسان داخلی و خارجی به آن باور دارند، منتظر سرمایه‌گذاری‌های خارجی نشده و از هم‌اکنون، نقش خود را در این عرصه به خوبی ایفا می‌کند.
وزیر نفت ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» قصد داشت با به صدا درآوردن زنگ خطر برای صادرکنندگان فراتر از سهمیه تعیین شده به بازارهای جهانی، آنان را وادار کند هرچه سریع‌تر، خود را از این بازی مرگ و زندگی اقتصادی، دست‌کم برای ایران و چند کشور دیگر نفتی، کنار کشیده و جایگاه بین‌المللی پیشین ایران را بازگردانند.
این سخنان در حالی بیان شد که به نظر می‌آید مسابقه سهم‌خواهی چهار کشور تولیدکننده بزرگ نفت جهان و به‌ویژه عراق و عربستان سعودی، افزایش صادرات نفت ایران حتی در صورت لغو تحریم‌ها را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.
اما به نظر می‌رسد زنگنه، نه می‌خواهد و نه دیگر، با اعتنا به تحولات داخلی می‌تواند کوتاه بیاید. او در بخشی از سخنان خود خبرنگار را به پرسش گرفت: «آیا ما می‌توانیم پس از لغو تحریم‌ها، همچنان منتظر بمانیم و تولید نفت خود را افزایش ندهیم؟ چه کسی این را از ایران باور می‌کند؟ آیا شما باور می‌کنید که کشور ما برای ایمن نگاه داشتن بازار برای دیگران، بپذیرد که تولید نکرده و به همین راحتی، سهم خود را به دیگران واگذار کند؟ این عادلانه نیست.»
اما برخی تحلیلگران بر این باورند که به محض لغو تحریم‌ها، بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه، بر تولید نفت بزرگ‌ترین کارتل نفتی جهان، افزوده می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد تهران قصد دارد تولید و صادرات کشور را با حداکثر شتاب ممکن، به دوران پیش از تحریم‌ها بازگرداند.
به هر روی به نظر می‌رسد تهران برای بازگشت قدرتمندانه به بازار جهانی نفت خام و بازپس‌گیری سهم از دست رفته خود، زمان را از دست نمی‌دهد و با وجود مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی، تولید و عرضه نفت خام خود را فراتر از انتظار تحلیلگران و کارشناسان افزایش خواهد داد.
ایران در نظر دارد تولید نفت خام خود را تا پایان سال ٢٠١۶ میلادی روزانه یک میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه افزایش دهد و به این ترتیب، مجموع تولید نفت خام کشور را به چهار میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه برساند.
به غیر از اعضای اوپک که نگران مازاد تولید نفت ایران و وضعیت آتی سهم خود در بازارهای جهانی هستند، کمپانی‌های آمریکایی نیز از یک سو نگران ورود نفت ایران به بازار و از سوی دیگر، به دنبال لغو ممنوعیت صادرات نفت خام این کشور هستند. «خودتحریمی» که چند دهه از عمر آن می‌گذرد و باعث شده است آنان نتوانند بازارها را از آن خود کنند.
تولیدکنندگان نفت و نمایندگان و سناتورهای ایالت‌های تولیدکننده این منبع بی‌بدیل انرژی فسیلی، به کنگره ایالات متحده فشار می‌آورند قانون منع صادرات نفت آمریکا را لغو کند. گرچه صاحبان پالایشگاه‌های نفت مخالف برداشتن این ممنوعیت هستند، زیرا این تحریم داخلی برای آنان سودآوری کلانی در پی داشته است. برخی مصرف‌کنندگان بزرگ سوخت نیز از احتمال افزایش قیمت این ماده مهم نگران هستند.
از سوی دیگر، برخی لابی‌های درون ایالات متحده به‌شدت نگران هستند که گره خوردن موضوع توافق هسته‌ای با صادرات نفت خام، پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای مصرف‌کنندگان آمریکایی به همراه داشته باشد.
در این میان، برخی اعضای اوپک خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده این سازمان شده‌اند تا در سقف تولید ٣٠ میلیون بشکه در روز این سازمان بزرگ نفتی، بازنگری کنند. در این پیوند، اگرچه عربستان سعودی براساس مواضع اعلام شده قبلی، تمایلی به این اقدام ندارد، اما زنگنه معتقد است راهبرد ریاض برای حفظ سهم اوپک در بازارهای جهانی کارساز نبوده و ایران خواستار بازنگری در این استراتژی است.
به گفته زنگنه، با گذشت یک سال از واکنش بازار و تولید‌کنندگان شیل‌اویل به استراتژی حفظ سهم، به نظر می‌رسد اکنون همگان بر این عقیده‌اند که در پیش گرفتن این راهبرد، تاثیر مهمی نداشته و اکنون زمان آن رسیده که تصمیم بگیریم چگونه بازار را مدیریت کنیم.
جان کیلداف، تحلیلگر نفتی در نیویورک، می‌گوید: «رقابت بر سر سهم بازار نفت همچنان ادامه دارد. افزایش تولید نفت ایران، صرفا تازه‌ترین شلیک در این مبارزه است.» وزیر نفت ایران، البته شاید تا حدودی خوش‌بینانه، بر این باور است که اوپک باید قیمت جهانی نفت خام را در سطح ٧٠ تا ٨٠ دلار برای هر بشکه به‌عنوان هدف در نظر گیرد. اما رقبا نیز در این جنگ سهم‌خواهی بیکار ننشسته‌اند؛ در این ماه تولید نفت عراق روزانه پنج هزار بشکه افزایش داشت و به چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید. این امر به آن معناست که دومین تولید‌کننده کنونی اوپک هم‌اکنون نزدیک به بالاترین سطح تولید ماهانه خود، که در سال ۱۹۸۹ ثبت شده بود، نفت تولید می‌کند. صادرات نفت عراق از جنوب به خلیج‌فارس افزایش یافته؛ در حالی که تعطیلی خط لوله‌ها، صادرات نفت از شمال عراق را به بندر جیحان ترکیه، کاهش داده است. امارات متحده عربی نیز در ماه جاری تولید نفت خود را روزانه ۱۵۰ هزار بشکه افزایش داد و به دو میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه در روز رساند. بنا بر گزارش رسانه‌های عربی، افزایش تولید نفت این امیرنشین مهم برای تامین افزایش تقاضا در ژاپن و نیز شرکت ملی نفت ابوظبی صورت گرفته است.

 

بار کاهش تولید نفت بر دوش آمریکا
در صورت بازگشت ایران به بازارهای جهانی، شرکت‌های نفتی آمریکا تمام بار کاهش تولید نفت را تحمل خواهند کرد. شرکت مشاوره‌ای نفت و گاز «ای‌تی‌بارنی» آمریکا با ارائه گزارشی در این زمینه نوشت: «تولید نفت آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی می‌تواند در صورت افزایش تولید نفت ایران و بالا رفتن نسبت هزینه به قیمت، در سال ۲۰۲۰، ۱/۱ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.» براساس این گزارش، افزایش تولید نفت ایران در سال آینده میلادی، بالغ بر ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.  ریچارد فورست، تحلیلگر شرکت معتقد است با بازگشت ایران، پیش‌بینی ما این است که طول دوره ارزانی نفت از آنچه قبلا تصور می‌شد، طولانی‌تر خواهد بود. وی می‌گوید: «اگر به کشورهای تولیدکننده نفت نگاه کنید، خواهید فهمید این نفت «شیل» دور از ساحل آمریکا است که باید کاهش پیدا کند.» این تحلیل‌ها و مشاورها نشان می‌دهد بازگشت نفت ایران به بازار، با قدرت عملی خواهد شد و بازار چاره‌ای جز باز کردن جا برای ایران ندارد و این دیگر اعضای اوپک و غیر اوپک هستند که باید مازاد نفت خود را از بازار خارج کنند.

(منبع:فرهیختگان)

نوشته برگشت به جایگاه بین المللی پیشین در بازار نفت اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.