Take a fresh look at your lifestyle.

استارتاپ ویکند و هفت نکته مهم بعد از آن

1,266

برگرفته شده از یادداشت Claire Topalian با دخل تصرف

اگر شما هم جزو اون دسته از افرادی هستید که شنبه ی بعد از رویداد استارتاپ ویکند نشستین و به دستاوردهای حضورتون در این رویداد فکر میکنید، اما به نتیجه نمی رسید که چی به دست آوردید و این رویداد در ادامه زندگیتون قراره چه تاثیری داشته باشه پس لازمه که هفت نکته ی مهم رو براتون بازگو کنم.

شما یک تیم تشکیل داده اید – نه یک استارتاپ

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی هست که اکثر افرادی که در استارتاپ ویکند شرکت میکنند دچارش میشن و انتظار دارن که همون ایده ای که در این رویداد روی اون کار کردن رو لانچ کنن. البته لازم به ذکره که بسیاری از کسب و کارهای موفق از درون همین رویداد ها شروع شدن و ادامه پیدا کردن، ولی هدف اصلی این رویداد جمع کردن افراد فعال، خلاق و پر تلاش در یک آخر هفته کنار هم و ایجاد چالش های مختلف هست تا با حل این چالش ها بتونن آموزش های مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار موفق رو ببینن. شما بعد از رویداد میتونید با هم تیمی هاتون بیشتر آشنا بشین و نقاط قوت و ضعف اونها رو بهتر بشناسین تا در آینده بتونین همکاری بهتری با اونها داشته باشید.

چه کسی می ماند – چه کسی نمی ماند؟

ما در اکثر رویداد های استارتاپ ویکند تیم هایی رو میبینیم که بیشتر از ۱۰ نفر عضو دارند که این تعداد برای یک رویداد استارتاپ ویکند مناسبه چرا که با توجه به زمان اندک این رویداد میتونه با یک تقسیم کار اصولی ، نتیجه ی خوبی رو در بر داشته باشه. اما در دنیای واقعی چیزی که همه ی متخصصان حوزه نیروی انسانی بر روی اون هم عقیده هستن اینه که یک تیم استارتاپ نباید بیش از ۴ یا ۵ نفر عضو داشته باشن. قاعده کلی که وجود داره اینه که بهتره استارتاپ تون رو با ۴ نفر اصلی شروع کنید و در مراحل بعد در صورت نیاز، افراد دیگه ای رو به تیمتون اضافه کنید .

پس اگر فردای رویداد استارتاپ ویکند اعضای تیمتون نخواستن با شما همکاری کنن نگران نباشید و تیم جدید ی شامل افراد تیم فعلی و در صورت نیاز با افراد جدید تشکیل بدین و مطمئن باشید مشکلاتی از این دست نمیتونه مانع رسیدن شما به هدفتون بشه.

اعتبار سنجی – حالا دیگه وقتشه

یکی از کلیدی ترین مواردی که در استارتاپ ویکندها مورد قضاوت داوران قرار میگیره ، “اعتبار سنجی مشتریان” هست که مطمئنا در زمان ۵۴ ساعته رویداد نمیشه این کار رو به صورت کامل و جامع انجامش داد اما بعد از رویداد شما به اندازه کافی برای این کار فرصت دارید. بی شک بزرگترین آموزشی هم که در این رویداد به شما داده میشه اعتبار سنجی مشتریان خواهد بود که برای راه اندازی هر کسب و کاری لازمه. البته برای آموزش بیشتر در این زمینه میتونید سراغ رویداد های NEXT برین که بعد از استارتاپ ویکند و به شکل خاص خودش برگزار میشه . اگر هم در نزدیکی شما رویداد NEXT برگزار نمیشه ، میتونید به صورت آنلاین در دروه هایی که توسط آقای استیو بلنک (Steve Blank) گذاشته میشه شرکت کنید.

طراحی بوم مدل کسب و کار

از ایده ی خودتون براحتی دل بکنید!!!

متاسفانه ایده ی شما به اون خوبی که در تصور شما بعد از ارائه روز جمعه شکل میگیره نیست! که البته این هیچ اشکالی نداره چون مهم اینه که شما در این رویداد در کنار دوستان جدیدی تونستید یک چالش رو حل کنید.

شما علاوه بر اینکه باید قدرت اعتماد به نفس بالایی داشته باشید تا در برابر سختی های پیش رو کم نیارین ، باید یک خصیصه مهم دیگه هم داشته باشید و اون هم اینه که به محض اینکه از بدردنخور بودن ایدتون مطمئن شدین خیلی بی رحمانه و سریع اون رو کنار بذارید. میگم بیرحمانه چون میدونم هیچ کس به اندازه ی شما عاشق ایدتون نیست .

از شبکه جدید ارتباطیتون لذت ببرید

یک ساعت ، فقط کافی یک ساعت از شروع رویداد استارتاپ ویکند بگذره تا شما متوجه بشید که این رویداد با تمام رویداد هایی که قبلا توش شرکت کردین فرق داره . اینجا قرار نیست کسی حرف بزنه و بقیه بشینن و به حرفهاش گوش کنن . اینجا همه حرف میزنن ، همه عمل میکنن ، همه نظر میدن و همه با هم رابطه دوستی جدیدی رو آغاز میکنن. یکی دیگه از بزرگترین دستاوردهای رویداد استارتاپ ویکند همین شبکه سازی اجتماعی هست که بعد از رویداد ادامه پیدا میکنه و طبق آمار ۷۰ درصد افراد حاضر در رویداد بعد از اتمام رویداد هم رابطه دوستانشون و حفظ میکنن .

سعی کنید رابطتون رو با برگزارکنندگان این رویدادها حفظ کنید چون اونها میتونن شما رو از برگزاری بقیه رویدادهای بدردبخور و مشابه با خبر کنن.اگر شما هم از استارتاپ ویکند و اتفاقاتی که طی اون برای شرکت کننده هاش میافته لذت بردین ، همین امروز به فکر برگزاری این رویداد در شهر خودتون باشید.

مربیان نمیتونن به شما بگن چیکار باید بکنید!!!

شما در طول رویداد میتونید از مشاوره های اساسی و بسیار خوب مربیان استفاده کنید که خیلی هم راه گشاست . خیلی از اوقات یک مربی راه شماره ۱ رو به شما نشان میده و یک مربی دیگه راه شماره ۲ رو که این راه ها کاملا با هم متفاوت هستن و باهم اختلاف دارن ، اما این شما هستین که باید راه مناسب خودتون رو انتخاب کنید . ضمن اینکه اختلاف سلیقه ها بین مربیان دلیل بر عدم هماهنگی اونها نیست بلکه با این کارشون دارن ایده ی شما رو به چالش میکشن تا خودتون راه حل مناسب رو پیدا کنید.

۱۷ مدل درآمد برای طراحی استارتاپ‌ها

خوش باشید!!

شما از رویداد استارتاپ ویکند لذت میبرید چون هدف این رویداد هم همینه در هر زمان و مکانی باید رویداد استارتاپ ویکند به پرانرژی ترین شکل خودش برگزار بشه. برگزارکنندگان تمام وقت کار میکنن تا به شما در طول رویداد خوش بگذره و بتونید ۵۴ ساعت رو مثل یه چشم به هم زدن پشت سر بذارین. اما این حرفها به این معنی نیست که استارتاپ ویکند صرفا یک رویداد سرگرم کنندست بلکه میخواد این نوید رو به شما بده که اگر توی کارهاتون ثابت قدم و جدی باشید ، انرژی و شادی همیشه همراه شماست و در نهایت دسترسی به هدفی که دنبالش هستید بزرگترین جایزه برای شما خواهد بود.

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.