Take a fresh look at your lifestyle.

روزفراز و فرود شاخص کل

228

روزفراز و فرود شاخص کل

بورس اوراق بهادار تهران در نخستین روز معاملاتی هفته در حالی به کار خود پایان داد که با حاکم شدن جو احتیاط تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای، ارزش معاملات نسبت به روزهای گذشته کاهش پیدا کرد اما با توجه به مورد اقبال قرار گرفتن گروه هایی با قیمت سهام پایین مانند گروه خودرو و گروه بانک، حجم معاملات افزایش پیدا کرد. در روزی که شاخص کل آغازی منفی داشت، در میانه معاملات تا بازه مثبت هم پیش رفت اما در نهایت به درصدهای منفی افت کرد.

 

همزمان با اظهارنظرهای گوناگون پیرامون توافق هسته‌ای، شاخص کل بورس اوراق بهادار که هفته پیش روزهای سبزی داشت در پایان معاملات روز گذشته با ۴۵٫۴‌واحد کاهش دوباره قرمز شد. از سوی دیگر برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی با توجه به گزارش‌های گوناگون تاثیرات متفاوتی را بر گروه‌های بورسی می‌گذارد. چنان‌که مجامع شرکت‌های دارویی به نسبت مطلوب بوده اما شرکت‌های سیمانی به دلیل رکود موجود درحوزه عمران و ساخت‌و‌ساز و افزایش حجم موجودی انبار این شرکت‌ها سبب شده در نزدیکی مجامع با P/E معادل چهار مرتبه معامله شوند.

 

در عین حال و در شرایطی که بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر P/Eکمتر از چهار دارند و احتمال کاهش سود با توجه به شرایط بنیادی آنها بسیار کم است، قیمت سهام این شرکت‌ها در کف قیمتی قرار داشته و برای خریداران جذابیت دارد. اما با توجه به ریسک اصلی بازار سهام، تمامی شرایط بنیادی شرکت‌ها زیر سایه اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای خواهد بود و این مذاکرات جهت‌گیری آینده این بازار را مشخص خواهد کرد.

 

۱۹ صنعت سودده

۱۶ صنعت زیان‌ده

 

طبق آمار منتشر شده با بهبود نسبی اوضاع بورس در خردادماه، ۱۹ صنعت با بازدهی مثبت مواجه شدند و ۱۶ صنعت همچنان در فاز زیان‌دهی حرکت کردند. سهامداران بورس در این مدت بازدهی ۱۴‌درصدی و زیان ۱۷‌درصدی را را با خود به خانه بردند. بر این اساس در یک ماه اخیر صنعت محصولات کاغذی با در اختیار داشتن چهار شرکت کارتن ایران، کاغذ‌سازی کاوه، کارتن مشهد و بسته‌بندی پارس توانسته بیشترین سودآوری را در میان سایر صنایع بورسی کسب کرده و سهامداران خود را با بازدهی ۱۴٫۳‌درصدی خوشحال کند. صنعت حمل‌و‌نقل و انبارداری و نیز صنعت کشاورزی و دامپروری از دیگر صنایعی هستند که با کسب بازدهی ۱۳ و ۹٫۴‌درصدی رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده و از سایر صنایع پیشتاز شدند.

 

صنایع سود‌ده بازار سهام در خردادماه

 

در این میان بهبود نسبی روند بورس تهران و رشد قیمت‌ها و افزایش تقاضا که در سایه انتشار برخی اخبار مثبت از مذاکرات روی داد موجب شد صنایعی همچون خودرو‌سازی و بانک‌ها به جمع صنایع سودآور بورسی بپیوندند چنان‌که صنعت خودرو با بازدهی ۸٫۴‌درصدی و بانک‌ها با بازدهی ۶‌درصدی سهامداران خود را خوشحال کردند. صنعت منسوجات با بازدهی ۷‌درصدی، صنعت ابزار پزشکی با بازدهی ۶٫۷‌درصدی و بانک‌ها و موسسات اعتباری با بازدهی ۶٫۱‌درصدی از صنایع سودآور بورس در یک ماه اخیر بودند که با همین سود‌آوری اندک درصدد جبران زیان‌های هنگفت سهامداران خود در ماه‌های گذشته برآمدند در این میان صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی و پولی، سایر واسطه‌گری‌های مالی، ساخت محصولات فلزی و مواد دارویی از صنایعی بودند که به‌ترتیب بازدهی ۵٫۴، ۵، ۴٫۲ و ۴‌درصدی را نصیب سهامداران خود کرده و در شرایط رکودی بورس در صدر سایر صنایع ایستادند.

علاوه بر این صنعت خدمات فنی و مهندسی با بازدهی ۴‌درصدی، سایر ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی با بازدهی ۳٫۸‌درصدی، فرآورده‌های نفتی با بازدهی ۳٫۶‌درصدی، محصولات شیمیایی با بازدهی ۳‌درصدی و سایر محصولات کانی غیر‌فلزی با بازدهی ۲٫۹‌درصدی به همراه سرمایه‌گذاری‌ها با بازدهی ۲٫۵‌درصدی از صنایعی بودند که توانستند بازدهی بالاتری از بازدهی بورس کسب کرده و سهامداران خود را با دست پر نسبت به سایر صنایع روانه خانه کنند.

 

صنایع زیان‌ده بازار سهام در خردادماه

 

در این میان صنعت محصولات چوبی با در اختیار داشتن دو شرکت بدترین عملکرد یک ماهه خود را در میان صنایع بورسی کسب کرد و با زیان ۱۷‌درصدی در یک ماه اخیر در قعر جدول این گروه قرار گرفت و سهامداران خود را ناراضی و نگران کرد. صنعت لاستیک و پلاستیک نیز با تحمیل زیان ۱۵٫۸‌درصدی به سهامداران در رتبه بعدی قرار گرفت و موجب نارضایتی همراهان خود شد. صنعت انتشار با زیان ۷٫۸‌درصدی، صنعت دباغی با زیان ۵٫۶‌درصدی، صنعت استخراج زغال‌سنگ با زیان ۳٫۸‌درصدی و صنعت سیمان با زیان ۳‌درصدی از دیگر صنایع بورس با بازدهی منفی بودند.

کاشی و سرامیک، قند و شکر، فلزات اساسی، دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی، املاک و مستغلات هر کدام با ۲‌درصد زیان، محصولات غذایی و آشامیدنی، استخراج سایر معادن با یک‌درصد زیان و استخراج کانه‌های فلزی، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و ماشین‌آلات و تجهیزات با کمتر از یک درصد زیان از دیگر صنایعی هستند که با زیان به کار خود پایان دادند. علاوه بر این صنایعی همچون مبلمان، سایر تجهیزات حمل‌و‌نقل و پیمانکاری صنعتی تغییری نسبت به ماه گذشته نداشتند.(منبع: فرصت امروز)

نوشته روزفراز و فرود شاخص کل اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.