Take a fresh look at your lifestyle.

شاخص کل بر مدار صعود می‌ماند؟

248

شاخص کل بر مدار صعود می‌ماند؟

در جریان معاملات روزدوشنبه بازار سهام، شاخص کل بورس ۴۶۵ واحد رشد و به کانال ۶۴ هزار واحد صعود کرد. در معاملات روز گذشته به تدریج با غلبه خریداران بر فروشندگان سهام، بازار روندی مثبت را در پیش گرفت. در عین حال طی روزگذشته همزمان با بازگشایی نماد معاملاتی شش شرکت پالایشی، دو نماد معاملاتی پالایش نفت بندرعباس با ۷۲ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۵۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس برجای گذاشتند.

بیشترین حجم معاملات سهام در نماد معاملاتی بانک صادرات با برجای گذاشتن ۱۱۶ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۵۲۱ سهم ثبت شد که به نظر می‌رسید سازمان خصوصی‌سازی اصلی‌ترین حقوقی عرضه‌کننده در این سهم است. با این حال اغلب حقیقی‌ها ترجیح دادند به‌عنوان خریدار در این صحنه فعال باشند.

 

حقوقی‌ها عرضه کردند، حقیقی‌ها خریدند

 

گروه خودرویی‌ها نیز با اقبال خریداران روبه‌رو بود، هرچند حقوقی‌ها عرضه‌کننده سهام با هدف تأمین نقدینگی از طریق دارایی‌های مالی نقد شونده در بازار بودند. نکته قابل توجه اینکه پنج دقیقه پایانی بازار حجم و ارزش معاملات افزایش یافت و برخی از حقوقی‌ها بخشی از دارایی خود را نقد کردند.

با تمام این احوال، سهامداران تالار شیشه‌ای این روزها بیشتر از ماه‌های گذشته منتظر اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای هستند. در هفته‌های اخیر ارزش معاملات روزانه در حال افزایش است که از نکات مهم و مثبت این روزهای بازار سهام است. درصورتی‌که رشد ارزش معاملات بازار سهام مستمر باشد می‌تواند بیانگر فرصت و شرایط خرید در بازار سهام باشد.

 

رشد ۲۰٫۵ واحدی آیفکس در نخستین روز تابستان

 

در معاملات نخستین روز تیرماه فرابورس ایران ضمن افزایش ۲۰٫۵ واحدی آیفکس، ۱۰۴ میلیون و ۵۴۰ هزار ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۱۸۵ میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت. سهام شرکت‌های پالایش نفت تهران و گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص کل فرابورس داشتند.

بیشترین افزایش قیمت متعلق به سهام شرکت‌های پالایش نفت تهران، فن‌آوا کارت و پالایش نفت شیراز بود. شرکت پالایش نفت تهران پس از برگزاری جلسه هیات‌مدیره درخصوص افزایش سرمایه، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵۰ درصد، نماد شرکت‌های پالایش نفت لاوان و شیراز پس از انتشار اطلاعیه شفاف‌سازی با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵ درصد بازگشایی شدند.

 

روند صعودی گروه بانک و خودرو

 

معاملات گروه بانک و مؤسسات اعتباری با روندی صعودی همراه بود. در پایان معاملات، تمام نمادهای گروه در بازه مثبت قرار گرفتند. نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات سریع‌تر از سایر گروه‌ها با روندی صعودی و مثبت همراه شدند. از اواسط بازار نمادهایی چون سایپا، زامیاد، سایپا دیزل و سرمایه‌گذاری رنا با صف خرید همراه شدند و در پایان معاملات نیز اکثر نمادها در بازه مثبت و حوالی سقف قیمت قرار گرفتند.

با معامله ۵۰٫۸۸ میلیون سهم، پارس خودرو پرحجم‌ترین نماد معاملاتی گروه بود که با صف خرید یک میلیونی معاملات را به پایان رساند. شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران سود هر سهم سال مالی اسفند ۹۳ را با سرمایه ۳۲ میلیارد تومانی در ۱۳ اردیبهشت ۹۲ مبلغ ۸۰ ریال، در ۳۰ اردیبهشت و ۱۱ تیر ۹۴ مبلغ ۱۴۴ ریال و در ۲۴ اسفند ۹۳ مبلغ ۲۴۰ ریال اعلام کرده که طبق صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتشره در ۱۷ خرداد ۹۴ مبلغ ۸۱ ریال محقق شده است.

 

صف خرید پس از شفاف‌سازی

 

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها صعودی و مثبت معامله شدند. با معامله ۱۲٫۶ میلیون سهم، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان پرحجم‌ترین نماد گروه بود که روندی صعودی داشت و در دقایق پایانی تا ۴٫۸ درصد رشد را تجربه کرد.

شرکت پلی‌اکریل ایران در نامه به اداره نظارت بر ناظران بورسی، درخصوص افزایش سرمایه در جهت برون‌رفت از ماده ۱۴۱ قانون تجارت، شفاف‌سازی کرد. شرکت اعلام کرده که هیات‌مدیره با اولویت تجدید ارزیابی دارایی‌ها در‌حال پیگیری مصوبه فوق بوده و از کانون کارشناسان دادگستری دعوت به عمل آمده تا نسبت به تعیین ارزش جاری دارایی‌های شرکت اقدام کنند.

پس از شفاف‌سازی، پلی اکریل ایران با صف خرید همراه شد. در گروه فلزات اساسی معاملات متعادل انجام گرفت. در گروه سیمان شرکت سیمان هرمزگان مجوز افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی گرفت و به این ترتیب، سرمایه ۲۷٫۱ میلیارد تومانی این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران به ۵۴٫۲ میلیارد تومان خواهد رسید.

هدف از این تأمین مالی، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت تأمین سرمایه امید و خرید وسایل نقلیه سنگین جهت حمل‌و‌نقل اعلام  شده است.(منبع: فرصت امروز)

نوشته شاخص کل بر مدار صعود می‌ماند؟ اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.