Take a fresh look at your lifestyle.

نانوژنراتوری برای تبدیل انرژی صوتی به الکتریکی

210

نانوژنراتوری برای تبدیل انرژی صوتی به الکتریکی

محققان موفق به ساخت نانوژنراتوری شدند که قادر است صدا را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این نانوژنراتور را می‌توان در ابعاد مختلف تولید کرد و از آن به عنوان منبع تولید انرژی در ادواتی نظیر تلفن همراه استفاده کرد.

 

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، پژوهشگران مؤسسه فناوری جورجیا موفق به ساخت ابزاری برای تلفن همراه شدند که قادر است انرژی صوتی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

 

این گروه تحقیقاتی نانوژنراتور تریبوالکتریکی مبتنی بر کاغذ ساختند که قابل رول شدن بوده و ضخامتی در حد ۱۲۵ میکرون دارد. این میکروفون می‌تواند دانسیته توانی برابر با ۱۲۱ mW/m2 را ایجاد کند. نانوژنراتور دستگاهی حاولی پیزوالکتریک و تریبوالکتریک است که می‌تواند انرژی مکانیکی را به گرما، الکتریسیته یا صورت‌های دیگر انرژی تبدیل کند. در نانوژنراتور تریبوالکتریک، دستگاه می‌تواند با استفاده از فرآیند تریبوالکتریکی، فشار وارد شده را به جریان الکتریکی تبدیل کند. این دستگاه می‌تواند کارایی ۵۵ درصدی در تبدیل انرژی داشته باشد.

 

در این پروژه محققان با استفاده از لیزر روی سطح کاغذ، حفره‌های میکروسکوپی ایجاد کردند، سپس یک سوی آن را با مس پوشش داده و سطح دیگر را روی تفلون قرار دادند. با اعمال اموج صوتی روی این ساختار، به دلیل تماس میان دو لایه با هم، بار الکتریکی تولید می‌شود مانند بادکنکی که روی مو کشیده شده باشد. این میکروفون در ابعاد یک تمبر بوده و مقدار انرژی تولیدی آن ۱۲۱ میلی‌وات در هر متر مربع است. این ابزار را می‌توان در ابعاد دلخواه تولید کرد. محققان این پروژه معتقدند که این میکروفون را می‌توان در ابعادی مناسب برای استفاده در تلفن‌ همراه تولید کرد تا انرژی مورد نیاز تلفن‌ همراه را تولید کند.

 

این گروه تحقیقاتی، از نانوژنراتور تولیدی خود در یک تلفن‌ همراه تجاری استفاده کردند تا انرژی صوتی حاصل از صحبت کاربر را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. همچنین محققان این پروژه معتقدند که می‌توان از این نانوابزار برای تبدیل اصوات محیطی پیرامون برای تولید الکتریسیته استفاده کرد.

نوشته نانوژنراتوری برای تبدیل انرژی صوتی به الکتریکی اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.