Take a fresh look at your lifestyle.

ایران ظرفیت تولید ۳۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی را دارد

215

ایران ظرفیت تولید ۳۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی را دارد

به گزراش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجتبی نوروزی در “اتاق گفت‌وگو با خبرنگاران” با تاکید بر نقش کشاورزی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تامین امنیت غذایی، افزود: بر اساس آمار مرکز آمار ایران، این بخش با داشتن ضریب خود کفایی ۹۴ درصدی و داشتن سهم ۲۳ درصد اشتغال کشور دارای موقعیت ممتاز است.

وی خاطر نشان کرد: با در نظر داشتن منابع و عوامل مناسب تولید مانند اراضی مستعد و منابع آبی، اقلیمی متنوع و تجدیدپذیر مانند جنگل‌ها و مراتع و ذخایر ژنتیکی داخلی، بخش کشاورزی دارای سهمی۱۴ درصد در تولید ناخالص ملی و ۳۱ درصدی در صادرات غیر نفتی است.

وی با تاکید بر توانمندی‌های بخش کشاورزی، اظهار داشت: ما اعتقاد داریم با بهبود بهره وری و مدیریت مناب آب درسطح مزارع می‌توان تولیدات کشاورزی را تا ۳۰۰ میلیون تن درحوزه های دام، طیور، باغی و زراعی و گلخانه ای ارتقاء داد.

نوروزی گفت:اظهار نظر‌هایی که درباره عدم توانایی درخودکفایی برخی محصولات کشاورزی مطرح می شود بر اساس اطلاعات علمی بخش کشاورزی پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه ۴۴۰ هزار هکتار سبزی و صیفی در کشور کشت می شود گفت: میزان آبی که برای این میزان تولید مصرف می شود ۷ میلیارد متر مکعب بوده که اگر این سطح زیر کشت به گلخانه انتقال یابد در فضایی حدود ۴۵ هزار هکتار قابل تولید است.

نوروزی افزود: در این وضعیت حدود ۴۰۰ هزار هکتار صرفه جویی اراضی و چندین میلیارد متر مکعب معادل ظرفیت ۶ سد لتیان در مصرف آب صرفه جویی شده و امکان انتقال آن به سایر بخش ها فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درکشور بحران مدیریت مصرف آب وجود دارد، اظهار داشت:برای احداث هرهکتار گلخانه مدرن با به روز ترین تجهیزات روز دنیا نیازمند ۲٫۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم .

نوروزی با اشاره به اینکه  ۲۴ شرکت در مجموعه گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر وجود دارند اظهار داشت: در بخش مرغ مادر سالانه ۸۰ میلیون قطعه جوجه تولید می‌شود که این رقم نسبت به تولید سالانه ۱٫۲ میلیارد قطعه جوجه یک روزه در کشور حدود ۷ درصد بوده و این شرکت هیج گونه انحصاری در بازار ندارد.

نوروزی تاکید کرد: شرکت تولید مرغ اجداد زربال با نژاد راس ۳۸۰ در سال گذشته ۹۰ درصد نیاز مرغ اجداد کشور را با داشتن کیفیت و استقبال مرغداران تأمین کرد.

رئیس گروه کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر گفت: شرکت اجداد زربال، جوجه مرغ مادری را در ۴۵۰ مزرعه تولید می‌کند  ونقش مناسبی در تأمین گوشت مرغ  کشور دارد.

وی با بیان اینکه علاوه بر نژاد راس، نژادهای هوبارد، آربراکرز، آرین و کاب در کشور مورد استفاده می شود گفت: نژاد راس ۳۸۰ در سال گذشته حدود ۹۰ درصد بازار را داشته، نژاد کاب بین ۵ تا ۶ درصد، نژاد هوبارد ۲ تا ۳ درصد و یک درصد باقی‌مانده بین نژادهای آربراکرز و تقسیم شده اما سهم نژاد آرین  تقریبا صفر است.

نوشته ایران ظرفیت تولید ۳۰۰ میلیون تن محصول کشاورزی را دارد اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.