Take a fresh look at your lifestyle.

بی‌اعتمادی سهامداران به حمایت از بورس

271

بی‌اعتمادی سهامداران به حمایت از بورس

روز شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افزایش هفت واحدی به رقم ۶۳ هزار و ۲۹۷ واحد رسید. این درحالی است که شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افت یک واحدی رقم ۷۰۸ واحد را برای خود ثبت کرد. درجا زدن شاخص کل بورس در کانال ۶۳ هزار واحد در شرایطی در فصل مجامع اتفاق می‌افتد که طبق سنت سالیان گذشته بسیاری از قیمت سهم‌های شرکت‌های بزرگ در این فصل در بالاترین قیمت خود قرار می‌گرفت و در عین حال باعث رونق در بازار سهام می‌شد.

اما در دو سال اخیر این فصل با ارزش و حجم معاملات پایین همراه شده است و فضایی راکد بر کلیت بورس ایران را شاهد هستیم. کمبود نقدینگی از طرف دیگر سبب شده که گروه‌های کوچک با ارزش بازار کم مورد وثوق سهامداران قرار گیرند و صنایعی چون قطعه‌سازی، دارویی و غذایی بیش از سایر گروه‌ها مورد توجه فعالان بازار باشند.

از شرایط کنونی بازار سهام می‌توان چنین استنباط کرد که سرمایه‌گذاران و سهامداران بورسی چشم‌انتظار خبرهای مثبت مربوط به مذاکرات هسته‌ای برای ورود نقدینگی‌های جدید تا تیرماه هستند. برخی نیز تا حصول توافق نهایی هسته‌ای تصمیمی برای بازگشت به بازار سهام ندارند.

 

یکی از مسائلی که طی هفته‌های گذشته موجب خوش‌بینی تعدادی از سهامداران شده بود، خبر دستور وزیر اقتصاد برای حمایت پنج بانک بزرگ کشور از بازار سهام بود. این در حالی است که وزیر اقتصاد در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرده است وزارت اقتصاد به هیچ‌وجه به بانک‌ها و سایر اشخاص تکلیفی در مورد بازار سهام نمی‌کند و پیش از این همچنین کاری نکرده است.

درحالی‌که وزیر اقتصاد در اردیبهشت ماه در راستای حمایت از بازار سهام پنج بانک بزرگ کشور را موظف به انجام اقداماتی برای رونق بازار سهام کرده بود. این مهم در شرایطی اتفاق افتاده است که بانک‌ها حمایت جدی و عملی از بازار سهام انجام نداده‌اند و گویی خبر حمایت بانک‌ها از بازار سهام صرفاً جهت جلوگیری از ادامه روند نزولی بورس مطرح شده است.

 

حقیقی‌ها فعال‌تر از حقوقی ها

 

در جریان معاملات دومین ماه امسال تعداد ۱۲ میلیارد و ۱۸۶ میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۲۵ هزار و ۵۹۵ میلیارد ریال در یک میلیون و ۴۰ هزار نوبت دست به دست شد که به ترتیب ۵۵، ۴۴٫۴ و ۳۴ درصد کاهش را نسبت به معاملات فروردین‌ماه داشته‌اند. ارزش معاملات نرمال و حجم معاملات نرمال به ترتیب با ۳۷ و ۴۷ درصد کاهش مواجه شدند. همچنین تعداد معاملات در اردیبهشت امسال نسبت به فروردین‌ماه کاهش ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد.

شاخص کل نیز در دومین ماه بهار امسال با ۳۳۱۴ واحد کاهش معادل ۴٫۹۴ درصد افت داشت. شاخص بازار اول هم در این مدت با ۳۰۰۳ واحد کاهش، شاخص بازار دوم با ۲۹۵۱ واحد کاهش به ترتیب ریزش ۶٫۱۲ و ۲٫۲۱ درصدی را تجربه کردند. گروه ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی نیز با ۲۶٫۸۳ درصد، استخراج سایر معادن با ۲۰٫۸۳ درصد، منسوجات با ۱۳٫۳۱ درصد و گروه انتشار، چاپ و تکثیر با ۱۰٫۷۸ درصد بیشترین تغییر در شاخص را نسبت به سایر گروه‌ها در ماهی که گذشت به خود اختصاص دادند.

 

همچنین در دومین ماه بهار امسال حقیقی‌ها ۱۴هزار و ۸۴۶ میلیارد ریال (۶۰٫۸ درصد) و حقوقی‌ها ۹ هزار و ۵۷۸ میلیارد ریال (۳۹٫۲ درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند که این میزان دادوستدها در فروردین امسال برای حقیقی‌ها ۲۶ هزار و ۱۹ میلیارد ریال (۶۴٫۱ درصد) و برای حقوقی‌ها ۱۴ هزار و ۵۷۶ میلیارد ریال (۳۵٫۹ درصد) بوده است. در ماهی که گذشت حقیقی‌ها فروشنده ۱۴ هزار و ۵۰۹ میلیارد ریال (۵۹٫۴ درصد) و حقوقی‌ها ۹ هزار و ۹۱۵ میلیار ریال (۴۰٫۶ درصد) در بورس بوده‌اند که این میزان دادوستدها در فروردین امسال برای حقیقی‌ها ۲۳ هزار و ۶۵۹ میلیارد ریال (۵۸٫۳ درصد) و برای حقوقی‌ها ۱۶ هزار و ۹۳۶ میلیارد ریال (۴۱٫۷ درصد) بوده است.

 

با گروه‌های بازار سهام

 

در گروه انبوه‌سازی اکثر نمادها معاملات را مثبت آغاز کردند اما همسو با روند هفته‌های اخیر با روندی نزولی همراه شدند و در پایان معاملات اکثر نمادها در بازه منفی قرار گرفتند.

در گروه بانک و مؤسسات اعتباری معاملات کم‌حجم و بدون روند خاصی انجام گرفت. گفته می‌شود این گروه با شایعه عدم برگزاری مجمع روبه‌رو شده است. ظاهرا بانک مرکزی متوجه مشکل زیان‌ده بودن نظام بانکی شده و اجازه برگزاری مجامع سال ۹۳ و تقسیم سود را نخواهد داد.

همچنین شنیده می‌شود هر بانکی که ذخیره بابت مطالبات غیرجاری‌اش را اخذ کند، اجازه برگزاری مجمع را در فصل مجامع دارد. گروه خودرو و ساخت قطعات تا اواخر بازار با روندی صعودی و مثبت معامله شدند اما به روال هفته‌های اخیر برخی نمادها در اواخر بازار با روند نزولی همراه شدند.

در گروه سرمایه‌گذاری معاملات نسبتا متعادل و در اواخر بازار رو به منفی در گروه را شاهد بودیم. معاملات گروه نیز بسیار کم‌حجم انجام گرفت. در گروه فرآورده‌های نفتی هم روندی منفی حاکم بود.(منبع: فرصت امروز)

نوشته بی‌اعتمادی سهامداران به حمایت از بورس اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.