Take a fresh look at your lifestyle.

شما یک کارآفرین هستید یا یک مشاور مدیر؟

213

کارآفرینان حرفه­ ای از گونه­ ای نادر با ویژگی­ های منحصر بفرد هستند. هر چند این ویژگی­ ها آن­ ها را بهتر یا بدتر از کسی نمی­ کند، آن­ها فقط کمی متفاوتند. یک راه خیلی ساده برای تشخیص این تفاوت پرسیدن این سوال است: «آیا شما یک کارآفرین هستید یا یک مشاور مدیر؟»

در این روش ساده من سعی می­ کنم با تصویر سازی یک موقعیت این سوال را پاسخ دهم، کارآفرینانی که در کار خود مهارت دارند اجازه می­ دهند افراد دیگر نفوذ واگرا بر آن­ها داشته باشند، تا به آن­ها در ایجاد فرصت­ها بر اساس تجربیات خرد ولی گوناگونی که داشته­ اند کمک کنند. در مقابل مشاورین مدیران نفوذی همگرا بر اساس دید کلان و شناختی که از تمایلات کلان دارند، بر دیگران دارند.

بر اساس کتاب ماندگاری: عناصر مهارت کارآفرینی اثر سارا ساراسواتی سری سوالات زیر را برای تعیین جایگاه و نقش شما پیشنهاد می­ دهم. این سری سوالات کیفی و هدفمند هستند و نه کمی و قابل پیش­ بینی، و جواب کاملا صحیحی برای آن­ها وجود ندارد. در عوض اگر با قسمت اول هر یک از سوالات، که در سه بخش دسته­ بندی شده­ اند، موافق باشید، نگاه شما و اعمال و رفتارتان به افراد کارآفرین احتمالا نزدیک­تر است تا مشاوران.

نگاه شما به دنیای اطرافتان چگونه است؟

  • آیا اعتقاد دارید که وقایع در جهان در حال تغییر و شکل­ گیری هستند یا از قبل تعیین شده و بر اساس تقدیرند؟
  • آیا معتقدید فرصت­ ها ایجاد می­ شوند و یا خارج از کنترل شما هستند؟ آیا معتقدید بازارها ایجاد می­ شوند و یا از پیش ساخته و آماده­ اند؟ آیا اعتقاد دارید که تجارت­ های موفق موقعیت­ ها را می­سازند یا از آن­ها صرفا بهره ­برداری می­ کنند؟
  • آیا شکست چیزی است که باید به آن ارج نهاد یا از آن ترسید؟

چه رویکردی را پیش رو می­ گیرید؟

  • آیا شما پروسه­ ی نوآوری را همان­ گونه که هستید، با همان دانشی که دارید و با کسانی که می­ شناسید آغار می­ کنید یا ابتدا محیط را بررسی می­ کنید؟
  • وقتی با دیگزان کار می­ کنید آیا ایده­ های آن­ها شما را تحت تاثیر قرار می­ دهد یا شما محکم بر ایده­ های خود پافشاری می­ کنید؟
  • آیا دنبال راه­ حل برای مشکلات هستید یا مشکلات موجود در راه­ حل­ ها؟

چه ارزش­ هایی رفتارهای نوآورانه­ ی شما را هدایت می­ کنند؟

  • آیا شما به عمل کردن بیشتر از طرح نقشه راه اعتقاد دارید؟
  • کدامیک برایتان ارزش بیشتری دارد؟: چیزهایی که احتمالا از دست می­ دهید یا چیزهایی که انتظار دارید بدست آورید.
  • با دیگران کار می­ کنید چون از کار کردن با آن­ ها لذت می­ برید یا با آن­ ها کار می­ کنید چون شما را به مقصدتان می­ رسانند؟

مسلما، به نظر من این­ ها سوالاتی ساده هستند، و نباید اثر منفی بر کار ساراسواتی داشته باشند. ولی با پاسخ­گویی به این سوالات می­ توانیم به وجود خود پی ببریم، که در تعیین راه ما در آینده بسیار ارزشمند است. هیچ قانونی لزوما بهتر از دیگری نیست. ما همه می­توانیم ارزش­ های جدیدی به زندگی دیگران بیافزاییم.

قطعا مشاوران نیاز به کارآفرینان دارند و بالعکس کارآفرینان به مشاوران نیاز دارند. اما این دوگانگی فقط یک قیاس است. نگاه من به دنیای اطراف؟ خداوند ما را آفریده است تا همدیگر را نقد و تکمیل کنیم. برای این­که بدانیم چگونه باید این کارها را انجام دهیم ابتدا باید بدانیم ما چگونه به هم متصل هستیم.

منبع: entrepreneur.com

The post شما یک کارآفرین هستید یا یک مشاور مدیر؟ appeared first on کاریا.

کاریا

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.