Take a fresh look at your lifestyle.

گزارش برگزاری همایش کسب و کارهای اینترنتی دانشگاه تهران-پردیس فارابی

235

همایش “کسب و کارهای اینترنتی/از ایده تا اجرا” توسط پردیس فارابی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی قم و با مشارکت رسانه استارتاپیها برگزار گردید.

این همایش یک روزه با حضور نزدیک به یکصد و چهل شرکت کننده متشکل از اساتید و دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شش دانشگاه مختلف شهر قم و از ساعت ۹:۳۰ دقیقه و با سخنرانی آقای دکتر زارع معاون دانشجویی پردیس فارابی دانشگاه تهران آغاز گردید. ایشان ضمن خوش آمدگویی به اساتید، میهمانان و شرکت کنندگان، آمادگی دانشگاه را برای استمرار برنامه های مشابه اعلام نمودند.

در ادامه جناب آقای فقیه زاده رییس جهاد دانشگاهی قم به اهمیت کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات در رونق اقتصادی کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره نمودند. ایشان در پایان صحبت های خود به ذکر عوارض و خلاء های موجود در این حوزه همانند نبود قوانین و مقررات و یا فرهنگ مورد نیاز پرداختند.

10

آقای محمدابراهیم فقیه زاده – عکس از خبرگزاری قم نا

در ادامه و در بخش کارگاه های آموزشی این همایش آقای مهندس علی جاهدی، مدرس دانشگاه و مشاور کسب و کار و مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان در ابتدای صحبت های خود، به ذکر اهمیت برگزاری همایش های مشابه در دانشگاه ها و با هدف ایجاد هیجان کارآفرینی در دانشجویان و نیز آموزش مسیر ایجاد کسب و کار و تجاری سازی ایده ها پرداختند. ایشان ضمن اشاره به چند تجربه بین المللی در تاثیر این همایشهای دانشجویی در شروع انگیزه کارآفرینی در کارآفرینان بزرگ دنیا، این حرکت را در تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های نسل سوم (دانشگاه های کارآفرین) بسیار موثر دانستند.

20141216_093807

مهندس علی جاهدی – کارگاه راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی

مهندس جاهدی در ادامه به تعریف کسب و کارهای استارتاپی و ارکان مهم در ایجاد این کسب و کارها همانند “ایده، تیم کاری و مدل کسب و کار” پرداخته و نکاتی را در خصوص تیم سازی در استارتاپها ذکر نمودند.

بخش بعدی همایش “اشتراک تجارب” یک کسب و کار استارتاپی بود. آقای مهندس محمد نادی پور به عنوان یکی از موسسین استارتاپ “همسفریاب” به ذکر داستان راه اندازی این کسب و کار پرداخت. ایشان در ادامه عوامل موثر در موفقیت این کسب و کارها را بیان نموده و در انتها نیز ضمن اشاره به چالشهای اصلی و مشکلات راه اندازی این کسب و کار، چند تجربه ارزشمند استارتاپی خود (همانند نحوه تعامل با سازمانهای دولتی و یافتن شریک و همکار) را با حاضرین به اشتراک گذاشت.

20141216_102842

مهندس محمد نادی پور – اشتراک تجارب استارتاپی

در بخش دوم کارگاه های آموزشی این همایش، اقای مهندس ناصری، مدرس کارآفرینی و عضو هیات علمی دانشگاه در خصوص ایده و ایده پردازی صحبت نمودند. میزان اهمیت ایده و فرآیند ایده پردازی، لزوم اجرایی شدن ایده ها از عناوین اصلی کارگاه جذاب ارائه شده توسط ایشان بود. عدم اصرار بر خلق ایده خلاقانه و کاملا جدید و استفاده از روش تغییر در مدل های کسب و کار تجربه شده (نوآوری در اجزای مدل کسب و کار) از جمله نکات مطرح شده توسط ایشان بود.

IMG_20141216_110900

مهندس ناصری – کارگاه ایده پردازی

بخش بعدی همایش پس از استراحت و صرف ناهار، برگزاری مسابقه ایده پردازی بود. در ابتدا مهندس جاهدی در خصوص ارائه ایده ها در زمان یک دقیقه و فلسفه آموزشی این کار نکاتی را ذکر نمودند. در این مسابقه که با استقبال بسیار خوب شرکت کنندگان مواجه شده و ۳۰ ایده مطرح گردید. شرکت کنندگان ایده های خود را در یک دقیقه ارائه کرده و رای گیری از حاضرین صورت گرفته و به سه ایده برتر جوایزی تعلق گرفت.

IMG_20141216_135854

بخشی از صف شرکت کنندگان برای مطرح کردن ایده در مسابقه

IMG_20141216_135321

 

20141216_141207

در ادامه و به عنوان دومین “اشتراک تجارب استارتاپی” آقای مهندس کرمانی به بیان تجارب خود در مسیر ایجاد برند گلییم پرداخته و ضمن بیان نحوه تشکیل این ایده، توصیه هایی به شرکت کنندگان در این خصوص نمودند.

20141216_150923

مهندس کرمانی – اشتراک تجارب استارتاپی

آخرین بخش کارگاه نیز خلق مدل کسب و کار نوآورانه و آشنایی با بوم مدل کسب و کار (Business Model) بود. در این بخش که با ارائه آقای مهندس جاهدی صورت پذیرفت ضمن بیان روش های ایجاد نوآوری در مدل کسب و کار به معرفی اجزای ۹ گانه بوم مدل کسب و کار پرداختند.

در پایان، گواهینامه ای از سوی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی قم به شرکت کنندگان در این همایش ارائه گردید.

20141216_165841

تصویر گواهینامه های همایش

لینک دریافت فایلهای ارائه :

فایل ارائه آقای جاهدی:

لینک دانلود:

رایگان – خریدلینک دانلود:

رایگان – خریدفایل ارائه آقای ناصری:

فایل ارائه آقای نادی پور:

رایگان – خریدفایل ارائه آقای کرمانی:

رایگان – خریدسایر :

20141216_171141

اطلاع رسانی همایش در ۶ دانشگاه قم

IMG_20141216_135617

یکی از شرکت کنندگان ادر حال ارائه یده

pardis-farabi-620x330

سردرب دانشگاه تهران – پردیس فارابی

نوشته گزارش برگزاری همایش کسب و کارهای اینترنتی دانشگاه تهران-پردیس فارابی اولین بار در استارتاپی‌ها پدیدار شد.

استارتاپی‌ها

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.