Take a fresh look at your lifestyle.

گزارش هشتمین استارتاپ ویکند تهران

291

مقدمه
امروزه با رشد تکنولوژی های نوین و گسترش دسترسی به شبکه جهانی اینترنت، انقلابی در حوزه کارآفرینی و ظهور کسب و کارهای نوپا در حال شکل گیری است. بنگاه های اقتصادی کوچک با سرمایه ای اندک حول محور تکنولوژی ها بنا می شوند و طی مدت کوتاهی تیتر رسانه ها شده و سپس سهام آن ها در بورس عرضه می گرد. بر این اساس برگزار کنندگان جشنواره وب ایران، برای اولین بار در کشور موفق به برنامه ریزی برگزاری دوره جهانی آموزش کارآفرینی در فضای مجازی با نام استارتاپ ویکند گردیدند.

استارتاپ ویکند
استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب ها و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند.

استارتاپ ویکند جایی برای یافتن شرکای مشتاق، بررسی ایده ها و تجربه یک محیط بدون ریسک و برای بسیاری هم اولین گام در مسیر بلند کارآفرینی است. نکته جالب اینجاست که ۷۵ درصد شرکت کنندگان ارتباطات خود را یک سال بعد از مراسم، حداقل بایک نفر جدید حفظ می نمایند.
۲- برگزار کننده

کانون کارافرینی ایران یک سازمان غیرانتفاعی با هدف تشویق و توسعه ی فضای کارافرینی است که با اجرای برنامه های متعدد، ابزار های حمایتی را برای کارافرینان ایجاد می نماید.

۳- حامیان
تاریخ و نحوه ثبت نام
این رویداد از ۴ تا ۶ تیرماه و با حضور ۱۰۴ شرکت کننده برگزار شد. ثبت نام این برنامه از اوایل خرداد آغاز شد و متقاضیان می توانستند با تهیه بلیط کسب و کار، فنی و یا گرافیک نقش خود را بعنوان شرکت کننده اعلام نمایند.
۴- روز اول: چهارشنبه ۴ تیر
برنامه با قرائت قرآن و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه صنعتی شریف با حضور ۱۰۴ شرکت کننده، ۱۵ خبرنگار و عکاس و بیش از ۱۰۰ مهمان آغاز گردید.
ترکیب شرکت کنندگان
از مجموع ۱۰۴ شرکت کننده،۴۱ شرکت کننده متخصص کسب و کار، ۴۱ شرکت کننده متخصص برنامه نویسی و۲۲ شرکت کننده متخصص گرافیک بوده اند. میانگین سنی شرکت کنندگان این برنامه ۲۱ سال بوده است

۱-۴- سخنرانان

مهندس سعید رحمانی، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری سرآوا، در آغاز برنامه به اهمیت داشتن الگوهای موفق در زندگی کارآفرینان تاکید کردند و فرصت های پیش رو برای کارآفرینان ایرانی را تشریح نمودند.

n

مهندس حسام آرمندهی، مدیرعامل و بنیانگذار مارکت اندروید «کافه بازار»، مروری بر تاریخچه استارتاپ خود داشتند و نکاتی که باعث موفقیت آن شده است را به حاضرین متذکر شدند.

در ادامه نماینده جهانی استارتاپ ویکند، الخاندرو ساسیدو، مروری بر روند رویداد داشت و از حاضرین دعوت کرد که در ۶۰ ثانیه ایده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.
۲-۴- ایده های ارائه شده
شرکت کنندگان دعوت گردید برای ارائه ایده هایشان در صف قرار گیرند۴۹ ایده توسط ۱۰۴ شرکت کننده مطرح شد.
افراد طی یک دقیقه ) ۶۰ ثانیه( ضمن معرفی ، ایده ی خود را ارائه و در پایان از نیروهای لازم برای اجرای آن دعوت می نمودند.
۳-۴- رای گیری و تشکیل تیم ها
بعد از رای گیری انجام شده توسط شرکت کنندگان ۹ ایده انتخاب شده و ۹ گروه بر حول محور آن ایده ها تشکیل شد.
تیم های تشکیل شده به شرح زیر بوده اند:
۱. این جاره: قرارداد املاک و مسکن در کوتاهترین زمان
۲. کتابگرد: شبکه ای برای به اشتراک گذاری کتاب ها
۳. گنجه: جمع آوری نسخه دیجیتال مدارک مردم برای ارائه به ادارات به جای کپی گرفتن از آنها
۴. آی استاد: سایتی برای ثبت تجربیات اساتید در رشته ی خود
۵. ماجرای من :تورها و گردش هایی برای جاهای بکر
۶. چی نپوشم:اطلاعاتی از لباس های ما که ؛ کی و کجا پوشیده ایم که برای هر میهمانی یادآوری کند
۷. کی ؟ چی ؟: سایتی برای معرفی مشاغل به مردم و تهیه بانک اطلاعاتی برای استخدام
۸. پایه:سایتی برای پیدا کردن افرادی با علاقه های مشترک
۹. :i futureبه اشتراک گذاری تجربیات در یک شبکه اجتماعی برای بدست آوردن آینده بهتر
۵- روز دوم
در کل تیم ها از ۹ صبح تا ۱۰ شب به فعالیت مشغول بودند.
– متخصصین نرم افزار، مسئولیت تولید و تحویل یک محصول (وبسایت، نرم افزار موبایل، غیره) اولیه می باشند که قابله عرضه به بازار است.
– متخصصین کسب و کار، مسئولیت ترسیم مدل کسب و کار و اعتبارسنجی آن با مشتریان را داشتند.
– متخصصین طراحی و گرافیک، مسئولیت بازخورد گرفتن از مشتری و طراحی یک تجربه کاربری مناسب بودند.

۱-۵- WorkShop
حمیدرضا احمدی، طی ورکشاپی وظایف افراد مختلف تیم را توضیح داد و نماینده جهانی، الخاندرو ساسیدو، ورکشاپی برای افراد فنی تهیه کرده بود که آنها را با ابزار های مدرن دنیای برنامه نویسی آشنا کند.

b

۲-۵- مربیان

رضا هاشمی، از پیشگامان کارآفرینی در وب ایران و از مدیران متخصص با دامنه وسیعی از مهارتهای فنی و تجاری است
حسام آرمندهی ، از مؤسسان بازار و مدیر کنونی کافه بازار است.

هادی فرنود بعد از اتمام دوره MSc Information and Business Systems Engineering از دانشگاه Surrey،‌ شرکت Acamedium را تاسیس کرد.

سروش ایوبی ارائه و اجرای راه‌کارهای فناوری اطلاعات در شرکت‌های مختلف از سال ۱۳۷۹ تا کنون.

پویا محمودیان عضو هیئت مدیره و مدیرعامل عکس پرینت اولین و بزرگترین ارائه داهنده سرویس خدمات اینترنتی چاپ عکس و محصولات آن می باشد.

سید امیر تقی آبادی امیر دانش آموخته دانشگاه شریف و بنیانگذار مسابقه سخنرانی سخن سواران است. علاقه زیادی به رابط کاربری و مدل های کسب و کاری غیرمعمول دارد

فرزین فردیس دانش آموخته شریف و عضو هیئت مدیره پارس سامان است.

مصطفی عنایتی بنیانگذار و مدیروب سایت پر مخاطب پرشین جی اف ایکس است

منصور میرطاهری موسس « نخستین مرجع تخصصی اینفوگرافیک به زبان فارسی »، است. به عنوان مشاور شرکت ارتباطات سیار ایران(همراه اول) در زمینه بصری سازی اطلاعات و ارائه گزارشات خلاقانه مدیریتی فعالیت می نماید.

۳-۵- مصاحبه
در طول برنامه مصاحبه هایی با مربیان، که خود از کارآفرینان برجسته در زمینه آی تی می باشند، و همچنین تیم ها در حال تکمیل پروژه خود انجام شد. این مصاحبه ها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود.

۶- روز سوم

۱-۶- اختتامیه
شرکت کنندگان مجددا از ساعت ۹ صبح پس از پذیرایی صبحانه و ارائه کوتاه دیگری توسط حمیدرضا احمدی، به فعالیت ها ادامه دادند. مربیان هم در طول برنامه همراه شرکت کنندگان بوده و راهنمایی های لازم را ارائه نمودند. تیم ها پس از صرف نهار بر روی ارائه پروژه ها کار کردند تا خود را برای ارائه به هیئت داوران آماده نمایند.

تیم ها از ساعت ۵ بعدازظهر در سالن آمفی تاتر مستقر همچنین مهمان ها و خبرنگاران هم در سالن حاضر شدند و برنامه راس ساعت ۵ بعدازظهر با قرائت قران و پخش سرود ملی آغاز شد. در ابتدا حمیدرضا احمدی در مورد قدم های بعدی استارتاپ و چگونگی ادامه ی کار تیم بعد از استارتاپ صحبت کردند. و پس از وی امیر تقی آبادی (نماینده صندق سرمایه گذاری شریف) مسابقه VC Cup و میلاد صابری در مورد استارتاپ گرایند به ایراد سخنرانی پرداختند.

۲-۶- داوران

سعید رحمانی خضری بنیانگذار، مدیر عامل شرکت سرآوا است.

شایان شلیله از بنیانگذاران شبکه تبلیغات Anetwork می باشد.

محسن ملایری عضو کمیته مشاوارن کنسرسیوم وب جهانی است. محسن کارآفرینی پر انرژی و مشتاق با سابقه ای درخشان است.

حسین راسی نزدیک به ۳۰ سال سابقه در زمینه مهندسی، پژوهش، مشاوره، و آموزش نرم افزار، در انگلستان، آمریکا، و ایران تجربه کار در شرکت های بسیار معتبر از جمله HP, IBM,Oracle, NetApp, Symantec را دارند .

۳-۶- ارائه ی ایده ها

۴-۶- تیم های برنده
در انتها پس از بررسی و رای داوران، تیم های برنده انتخاب شدند
تیم اول: اینجاره
تیم دوم: کتابگرد
تیم سوم: آی استاد
۷- بازتاب های خبری

رسانه ها
این رویداد بازتاب گسترده ای در صدا و سیما داشته است این رویداد را پوشش داده اند. همچنین این رویداد با بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه های آنلاین مواجه شد. رسانه های داخلی آنلاین همچون خبرگزاری دانشجو(ISNA) ،باشگاه خبرنگاران جوان، همشهری آنلاین، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(IRNA) ،وبنا، آی کلاب ،شنوتو؛ ضمن مصاحبه با برگزار کنندگان این رویداد، اخبار مربوط را بازتاب داده اند.
شبکه های اجتماعی
بازتاب بسیار وسیع این رویداد در شبکه های اجتماعی توجه زیادی را به خود معطوف داشت. شبکه اختصاصی استارتاپ ویکند در سایت آپارات که بیش از ۶۷ ویدئو از مراسم را در دسترس عموم قرار داده است.
ویدیو ها و مصاحبه با مربیان و تیم ها در شبکه اجتماعی فیسبوک استارتاپ ویکند تهران به اشتراک گذاشته میشود.

10509478_654745524619992_2484642027256294140_n

استارتاپ ویکند شهرهای ایران

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.