Take a fresh look at your lifestyle.

پادکست موفقیت- تعریف درآمد

180

در این پادکست موفقیت راجع به درآمد و انواع روشهای کسب درآمد صحبت می‌کنیم. با دقت گوش کنید.

.

.

.

.

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که اگر درآمد شما قطع گردد، چه مشکلاتی از جنبه مالی برای شما و نزدیکانتان ایجاد می‌شود؟

آیا درآمد شما وابسته به حضور شما است و در صورت نبودتان، متوقف می‌شود؟

اگر سؤالات بالا، جزو دغدغه‌های شما هم هست، پس این مقاله را با دقت بخوانید.

تعاریف مختلفی از درآمد در ادبیات اقتصادی موجود است، اما ما تصمیم داریم در این مقاله از یک جنبه دیگر به بررسی درآمد و انواع آن بپردازیم. به همین خاطر ابتدا به تعریف دارایی از دید رابرت کیوساکی، استاد بزرگ سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مالی شخصی می‌پردازیم.

تعریف دارایی: دارایی چیزی است که پول در جیب ما بگذارد. به‌عبارت‌دیگر هر چیزی که درنهایت پولی در جیب ما بگذارد از جنبه مالی، دارایی محسوب می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر من خانه‌ای دارم که آن را اجاره داده‌ام و ماهیانه یک‌میلیون تومان اجاره آن را دریافت می‌کنم، آن خانه دارایی من محسوب می‌شود. مثال دیگر دانشی است که من در یک حوزه کسب کرده‌ام و به خاطر آن دانش، ماهی ۲ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنم؛ درنتیجه آن دانش، دارایی من محسوب می‌شود.

حال با توجه به تعریف دارایی، درآمد را تعریف می‌کنیم.

درامد پولی است که به‌صورت دوره‌ای یا مقطعی از طریق دارایی‌های ما به جیبمان سرازیر می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر من به‌واسطه دانش و تجربه‌ام، کارمند یک شرکت پتروشیمی هستم و ماهیانه ۴ میلیون تومان درآمد دارم و همچنین یک‌خانه دارم که آن را از قرار ماهی یک‌میلیون تومان اجاره داده‌ام درآمد من از طریق این ۲ دارایی، درمجموع ماهی ۵ میلیون تومان می‌گردد.

در دنیای موفقیت مالی، درآمدها به ۲ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

درآمد فعال به درآمدی می‌گویند که از فعالیت مستقیم من به دست می‌آید و وابسته به حضور و زمان من دارد. کارمند، کارگر، مکانیک، فروشنده، راننده تاکسی و … دارای درآمد فعال می‌باشند زیرا برای کسب آن درآمد، باید حضور داشته باشند و زمان بگذارند. اگر یک فروشنده یک روز به امر فروش مشغول نشود، درآمدی کسب نمی‌کند. این حالت برای بقیه شغل‌های ذکرشده نیز هست.

درآمد غیرفعال: به درآمدی می‌گویند که از فعالیت غیرمستقیم من نیز به دست آید و وابسته به حضور و زمان من نباشد. سرمایه‌گذار بورس، صاحب‌خانه‌ای که ملک خود را اجاره داده است، صاحب یک کارخانه و … دارای درامد غیرفعال می‌باشند. یک صاحب کارخانه تولیدی برای کسب درآمد نیازی به حضور و زمان در تک‌تک ساعات تولیدی کارخانه ندارد، بلکه ممکن است هفته‌ای ۳ روز به کارخانه‌اش سر بزند درحالی‌که کارخانه ۲۴ ساعت در حال تولید باشد.

نوشته پادکست موفقیت- تعریف درآمد اولین بار در کلینیک توسعه فردی ستکا (سپید) پدیدار شد.

کلینیک توسعه فردی ستکا (سپید)

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.