Take a fresh look at your lifestyle.

کاهش حجم و ارزش معاملات بورس در اردیبهشت

247

کاهش حجم و ارزش معاملات بورس در اردیبهشت

ارزش و حجم معاملات بورس در ۲۰ روز معاملاتی اردیبهشت امسال در مقایسه با فروردین، به ترتیب ۴۴ و ۵۵ درصد کاهش یافت و ارزش معاملات از ۴۵۹۹۷ میلیارد ریال به ۲۵۵۹۵میلیارد ریال و حجم معاملات از ۲۷۰۵۹ میلیون سهم به ۱۲۱۸۶ میلیون سهم رسید.

همچنین دفعات معاملات سهام در اردیبهشت برابر با ۳۴ درصد در مقایسه با فروردین کاهش یافت و از ۱۵۷۶ هزار دفعه به ۱۰۳۹ هزار دفعه رسید.

ارزش کل بازار نیز در پایان اردیبهشت در مقایسه با فروردین به میزان ۱۲۹۹۱۴ میلیارد ریال برابر با ۴ درصد کاهش یافت و از ۲۹۹۹۶۶۴ میلیارد ریال به ۲۸۶۹۷۵۰ میلیارد ریال رسید؛ بعلاوه این که از ابتدای امسال نیز متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات به ترتیب برابر با ۱۰۳۳ میلیون سهم و ۱۸۸۴ میلیارد ریال بوده است.

براساس این گزارش؛ شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی اردیبهشت امسال نسبت به فروردین به میزان ۳۳۱۴ واحد برابر با ۵ درصد کاهش یافت و از ۶۷۰۱۷ واحد به ۶۳۷۰۳ واحد رسید.

بررسی صنایع از نظر ارزش بازار در ماهی که گذشت نیز نشان می دهد گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۷ شرکت و ارزش بازار ۶۵۶ هزار میلیارد ریال در پله اول قرار دارد و گروه بانک ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با ۳۸۲ هزار میلیارد ریال و فلزات اساسی با ۲۸۵ هزار میلیارد ریال هم رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

همچنین بر اساس معاملات نرمال، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی در حدود ۹۵۷۸ میلیارد ریال و معادل ۳۹ درصد از کل خرید ها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده آنها ۹۹۱۵ میلیارد ریال و در حدود ۴۰ درصد از کل فروش ها بود. و به نوعی سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی ۳۳۷ میلیارد ریال منفی شد. در عین حال میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۶۰ و ۵۹ درصد از ارزش خرید و فروش بود.

افزون بر این؛ نسبت قیمت به عایدی P / E بازار اردیبهشت امسال برابر با ۵٫۵۲ مرتبه بوده و نسبت قیمت به عایدی(P / E) محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۸۳ شرکت معادل ۲۷۸۱ هزار میلیارد ریال و سود پیش بینی شده بیش از ۵۰۳ هزار میلیارد ریال است.

از سوی دیگر؛ تطبیق سود(زیان) پیش بینی شده شرکت‌ها در اردیبهشت نسبت به ماه قبل خود نشان می دهد تعداد ۲۳ شرکت با افزایش، تعداد ۲۶ شرکت با کاهش و بقیه شرکت ها برابر با ۲۵۱ شرکت، تغییری در سود (زیان) پیش بینی شده نداشته اند و سود و زیان پیش بینی شده شرکت ها نیز در پایان اردیبهشت برابر با ۴۹۸ هزار میلیارد ریال می باشد که نسبت به فروردین معادل ۱۷۸۲ میلیارد ریال کاهش نشان می دهد؛ بعلاوه این که در پایان اردیبهشت ۹۴متوسط سود(زیان) خالص شرکت های بورسی به ازای هر سهم برابر با ۵۳۷ ریال می باشد.

این گزارش می‌افزاید: در بازار اوراق بدهی نیز در ۲ ماهه منتهی به اردیبهشت، تعداد ۲۶۷۴۵۷۲برگه به ارزش ۲۶۷۳ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفته و در بازار آتی هم ۴ قرارداد به ارزش ۲۰۰ میلیون ریال دادوستد شده است.(منبع: تسنیم)

 

نوشته کاهش حجم و ارزش معاملات بورس در اردیبهشت اولین بار در پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی پدیدار شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کارآفرینی

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.