Take a fresh look at your lifestyle.

دل؛ استفاده از منابع و خدمات شرکت‌های دیگر

0 252

دل؛ استفاده از منابع و خدمات شرکت‌های دیگر

استفاده از خدمات و منابع شرکت‌های دیگر و سپردن بخشی از وظایف و انجام برخی کارها که حساس و اساسی نبوده، به شرکت‌های دیگر که در آن امور تخصص دارند برای کسب‌و‌کارها و شرکت‌های تجاری امکان‌پذیر است. از این طریق می‌توان ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها از تخصص و کارشناسان زبده این شرکت‌ها نیز استفاده کرد.

ایده
استفاده از منابع و خدمات شرکت‌های دیگر صرفا به معنای خرید خدمات آنها نیست، این روش موجب رد و بدل شدن دو طرفه بخش قابل توجهی از اطلاعات موجود بوده و زمینه‌ساز همکاری و اعتماد میان دو تشکیلات تجاری می‌شود. البته این موضوع در مورد برون‌سپاری بخشی از وظایف و انجام کارها به شرکت‌های دیگر متفاوت است، چرا که تنها بخش کوچکی از فرآیند تولید برای یک دوره زمانی کوتاه به شرکت دیگری واگذار می‌شود اما حتی در این روش هم نیاز به تبادل دانش و اطلاعات و همکاری دو شرکت وجود دارد. فراموش نکنید که استفاده از این روش در افزایش کیفیت محصولات تولیدی و خدمات و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌ها تاثیر بسزایی دارد.
مزیت استفاده از خدمات تخصصی شرکت‌های دیگر آن است که این شرکت‌ها قادرند قراردادهایی در جهت تامین منابع و در مقیاس اقتصادی منعقد کنند. نکته‌ای که در این میان استفاده از این ایده را جذابیت می‌بخشد تنوع در اقتصادهای بین‌المللی و تفاوت در نرخ ارز است که می‌تواند موجب صرفه اقتصادی هرچه بیشتر ایده برون‌سپاری برخی وظایف و استفاده از منابع خارج از مجموعه تجاری شود. همچنین افزایش کیفیت محصولات و خدمات به واسطه استفاده از خدمات و تخصص شرکت‌های دیگر به دلیل آشنایی و مهارت این شرکت‌ها در انجام کارها و وظایف محوله از جمله مزایای استفاده از این روش است.
توجه داشته باشید که این شیوه نیز همانند روش‌های دیگر چنانچه به درستی انجام مدیریت نشود استفاده از آن می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد و موجب بدنامی محصول یا خدمات ارائه شده از سوی یک تشکیلات تجاری شود. سختگیری و دقت در مدیریت کیفیت، انجام تحقیقات و مطالعات لازم و ضروری و توجه به مسائل اخلاقی و حرفه‌ای هنگامی که تصمیم به واگذاری مسئولیت انجام بخشی از کارها یا فرآیند تولید به شرکت‌های دیگر داریم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در همین راستا می‌توانیم نگاهی به استفاده ناموفق شرکت کامپیوتری دل از این ایده مطرح شده داشته باشیم که با واگذاری خدمات پس از فروش و پشتیبانی از مشتریان به شرکت دیگر، موجبات افت کیفیت خدمات ارائه شده و نارضایتی مشتریان این شرکت را فراهم آورد.

آنچه باید در عمل انجام دهیم

در مورد شرکت‌ها و اشخاصی که قصد دارید انجام برخی امور و کارها را به آنها واگذار کنید تحقیق کنید، آیا آنها از مهارت و توانایی لازم برای کمک به شما برخوردارند؟ همکاری با آنان چه منفعتی برای شما به دنبال خواهد داشت؟
به جزییات توافقی که قصد دارید بر مبنای آن بخشی از کارها را به شرکت دیگر واگذار کنید، دقت کنید و سطح و میزان همکاری را دقیقا مشخص سازید و از این طریق روشن کنید که این همکاری با چه کیفیتی و چه زمانی و براساس چه نوع توافق مالی قرار است صورت پذیرد.
همچنین زمانی که قصد انعقاد قرارداد واگذاری قسمتی از امور یا فرآیند تولید را دارید در حفظ کیفیت و استاندارد محصول یا خدمات مورد نظرتان دقت لازم را به عمل آورید.
با شرکت‌های همکار دائم در ارتباط باشید و این نکته را مورد توجه قرار دهید که با آنها بر سر اهداف و استراتژی‌های مورد نظرتان توافق کامل داشته باشید.
به یاد داشته باشید که استفاده از ایده برون‌سپاری بخشی از کارها یا فرآیند تولید فرصت بسیار خوب و ارزشمندی برای تمرین تمرکز و برعهده گرفتن مسئولیت‌های اجتماعی از سوی شرکت‌های تجاری است.
در مواردی که این برون‌سپاری در سطح بین‌المللی صورت می‌گیرد، در مورد اقتصاد کشوری که قرارداد برون‌سپاری وظایف را با شرکتی از آن کشور منعقد می‌کنید تحقیق و اطمینان حاصل کنید که دستمزد عادلانه‌ای به کارکنان آن شرکت پرداخت می‌کنید.
همواره از روش‌ها و ایده‌های تجاری شرکت‌های همکار شما که با آنان قرارداد برون‌سپاری منعقد کرده‌اید مطلع باشید حتی اگر مستقیما امکان کنترل آنها برای شما وجود ندارد، چرا که در هر حال با تشکیلات آنان در ارتباط هستید و استفاده از هرگونه ایده، طرح یا شیوه‌های فعالیت تجاری نامناسب از سوی آنها موجب آسیب رسیدن به اعتبار کسب‌و‌کار و نشان تجاری شما می‌شود.

بنیاد پرش

ارسال یک پاسخ