Take a fresh look at your lifestyle.

گفت و گویی با سید صادق امامی، مدیرعامل شرکت رایا صدرا آتی

0 544

تأمین نیروی انسانی شرکت های نانویی و هدایت دانش آموختگان نانو به سمت ایجاد کسب و کار

در گفت و گویی با سید صادق امامی، مدیرعامل شرکت رایا صدرا آتی (کارگزار منابع انسانی ستاد نانو)

کارآفرین ناب: معرفی ای از شرکت و بخش حمایت از اشتغال متخصصان نانو داشته باشید و این بخش چه اهدافی را دنبال می کند؟

ستاد توسعه فناوری نانو با هدف بهره‌گیری از تخصص سرمایه‌های انسانی نانو در صنایع و حمایت از نهادهای جذب‌کننده متخصصین این فناوری، برنامه‌ای حمایتی را با ‌عنوان طرح اول و دوم حمایت از اشتغال متخصصین نانو دنبال می نماید. شرکت رایا صدرا آتی به عنوان کارگزار توسعه منابع انسانی ستاد نانو از سال 1390 کار خود را در راستای معرفی منابع انسانی کارآمد به شرکت ها و موسسات متقاضی نیروی انسانی و همچنین اجرای آیین نامه حمایت از اشتغال متخصصان نانو آغاز نمود.

در حال حاضر در پایگاه اشتغال فناوری نانو به آدرس Talent.nano.ir با پایگاه داده  بالغ بر 4000 رزومه، شرایطی فراهم آمده است تا کارفرمایان متقاضی نیرو، نیازهای خود در این زمینه را پوشش داده و از مزایای این سایت بهره مند گردند.

از زمان اجرای این طرح تاکنون 200 مجموعه نانویی و غیر نانو از اين حمايت ها استفاده و نیروی مورد نیاز خود را از طریق این سایت جذب نموده اند.

کارآفرین ناب: آیا این بخش علاوه بر ایجاد اشتغال فعاليت هاي دیگری نیز دارد؟

به منظور بهره مندی بیشتر از نیروهای معرفی شده به شرکت ها و موسسات، خدمات مشاوره شغلی نیز در این مجموعه صورت می پذیرد. این خدمات به کارفرمایان کمک می کند تا تناسب حداکثری نیروی معرفی شده با شغل مورد نظر کارفرما برقرار و در نتیجه بهره وری منابع انسانی در شغل مورد نظر افزایش یابد.

از جمله مشکلاتی که کارفرمایان برای جذب نیرو با آن مواجه هستند میتوان به مواردی همچون عدم پایداری نیرو در مجموعه و نبود انگیزه و رغبت شغلی در نیرو اشاره نمود. اين مشاوره ها كمك مي كند تا نيروها در فرصتها و مشاغلی که به کار گمارده می شوند با روحيات و شخصيت شغلي آنها سازگاري داشته باشد .

در حقيقت وظیفه ی این بخش تشخیص جنس کار ، تعیین باید ها و نبایدهای فرصت شغلی مورد نظر و دریافت الزامات مورد نظر کارفرما می باشد. از طرف دیگر مشاوره شغلی برای کارجویانی که در این فرصتهای شغلی موجود درخواست داده اند کمک می کند تا مشخص شود که نیرو الزامات مورد نظر را براي احراز آن پست دارد یا خیر؟ و در صورت احراز صلاحیت به کارفرما معرفی می شوند.

علاوه بر درخواست مدیران جهت تعیین تیپ شغلی نیروهای مورد تایید وی، کارجویان نیز می‌توانند به صورت شخصی از  مشاوره تعیین تیپ شغلی استفاده نموده و مسیر شغلی خود را به درستی تعیین نمایند. ضمن اینکه در تعیین تیپ شغلی کارجویان، نقاط ضعف احتمالی و راهکارهای پوشش آن نیز ارایه می‌شود.

هم چنین دوره هاي آموزشي برای بالا بردن سطح توانمندی کارجویان در حال برگزاری است. دوره هايي همچون هوش مالي، شمّ تجاری ، مدیریت زمان، بازاریابی، رزومه نويسي، نحوه ي مصاحبه و … که بصورت کارگاه یا وبینار برگزار شده و در پایان هر دوره نیز گواهينامه شرکت در دوره به آنها اعطا میگردد.

کارآفرین ناب: آیا این بخش فقط از افرادی که در اين حوزه فارغ التحصيل شده اند اشتغال ايجاد کرده و حمایت می کند یا از افرادی فارغ التحصیل رشته هاي ديگر نیز حمایت می کند؟

افرادی که در بانک اطلاعاتی ما به کارفرمایان معرفی می شوند شامل نيروهاي نانو و غیر نانو می باشد بدین معنا که هم نيروهايي كه رشته تحصیلی شان در حوزه فناوری نانو باشد و هم نیروهای غیر نانو اما دارای پایان نامه نانو .

کارآفرین ناب: اگر شرکت های نانویی به نیروهای دیگری از قبیل حسابدار، بازاریاب و… احتیاج داشته باشند باز هم می توانند از شما کمک بگیرند؟

بانك اطلاعاتی Talent پذیرای تمامی فارغ التحصیلان در رشته های گوناگون اعم از نانو و غیرنانو می باشد. منتهي موضوعی که وجود دارد این است که حمایت های اشتغال به این کارجویان تعلق نمی گیرد.

کارآفرین ناب: چه حمایت های از متخصصین نانو صورت می گیرد؟

در طرح اول و دوم حمایت اشتغال متخصصان نانو پس از جذب نیرو،  1 تا 3 سال بخشی از حقوق این نیروها به کارفرما مطابق با جدول ذیل پرداخت می گردد:

طرح اول: به مدت یک سال

میزان تحصیلات

رشته تحصیلی

میزان حمایت در‌هرماه(ریال)

کارشناسی‌ارشد

علوم‌وفناوری‌نانو

000/250/3

سایر رشته‌ها با پایان‌نامه نانو

000/500/2

دکترا

علوم‌وفناوری‌نانو

000/200/5

سایر رشته‌ها با پایان‌نامه نانو

000/000/4

–      هم‌چنین پرداخت حق‌بیمه فرد استخدام شده به‌کارفرما به‌مدت 3 سال ماهانه مبلغ 000/000/2 ریال خواهد بود که علاوه بر مبالغ مندرج در جدول فوق پرداخت می گردد. لازم به توضیح است که نهاد استخدام کننده ملزم به انعقاد قرارداد قانونی با فرد است و اشتغال فرد استخدام شده می بایست به‌طور تمام‌وقت و برخوردار از بیمه باشد.

طرح دوم:

طرح دوم، شامل حمایت از اشتغال متخصصین نانو در شرکت‌های تولیدی می‌باشد که نهاد استخدام کننده از شرکت‌های تولیدی در یکی از “صنایع فلزی”، “نساجی و پوشاک”، “غیرفلزی و معدنی”، “دارویی و بهداشتی”، “ماشین‌سازی و نیروی‌محرکه”، “غذایی وبسته‌بندی”، “کشاورزی”، “نفت، گاز و پتروشیمی”، “آب‌و فاضلاب” و “راه‌و ساختمان” است. میزان حمایت این بخش شامل پرداخت حق‌بیمه فرد استخدام شده به کارفرما به‌مدت سه‌سال ماهیانه مبلغ 000/000/2 ریال می باشد و اگر شرکت تولیدی، فعالیتی را در زمینه فناوری نانو آغاز نماید، علاوه بر دریافت حق‌بیمه، بخشی از حقوق فرد استخدام شده را نیز به ‌مدت یک‌سال مطابق با جدول طرح اول، دریافت خواهد نمود.

کارآفرین ناب: بخش حمایت از اشتغال نانو تا چه حدی دغدغه اش ايجاد اشتغال براي اين افراد است؟

بدون شک فرایند اشتغال نیروهایی با سطح تحصیلات تکمیلی به مراتب سخت تر و پیچیده تر از ایجاد اشتغال در سطوح تحصیلی پایین تر است. به هر حال تحصیل کرده های دانشگاهی شان خاصی در اشتغال برای خود قائلند و این موضوع در کنار عدم توسعه آموزشهای مهارتی آنها، شرایط نامناسبی برای اشتغال فراهم کرده است.

در بحث ايجاد شغل، دولت و وزارت کار متولی این امر می باشند. در واقع قرار نیست ما شغل ايجاد كنيم، بلکه هدف ما این است که اين فرايند را تسهيل نموده و از شرکت های تازه تأسیس دانش بنیان حمایت کنیم.

کارآفرین ناب: از صنايع توليدي چه حمايتي مي كنيد؟

حمایت از نهادهای تولیدی در موضوع اشتغال شامل طرح دوم حمایت از اشتغال می باشد که این شرکتها با جذب نیروی نانو از 3 سال پرداخت حمایت به مبلغ 2،000،000 ریال ماهانه بهره مند می گردند.

کارآفرین ناب: نحوه ثبت نام کارجویان و کارفرماها در سایت را توضیح دهید. افراد را چگونه فیلتر می کنید و چطور تشخیص می دهید که صلاحیت فعالیت در این حوزه را دارند؟

کلیه دانش‌آموختگان آموزش عالی که متقاضی اشتغال در حوزه فناوری ‌نانو هستند می توانند به عنوان کارجو در پایگاه اطلاع‌رسانی اشتغال فناوری‌ نانو ثبت‌نام و شغل مورد نظر خود را جستجو نموده و برای استخدام در آن شغل درخواست نمایند. هم چنین کلیه شرکت های فعال یا علاقه‌مند به فعالیت در حوزه فناوری نانو نیز  برای انتخاب و جذب متخصصان مورد نیاز خود به پایگاه اطلاع‌رسانی اشتغال نانو مراجعه می‌کنند و ثبت درخواست خود را بصورت الکترونیکی انجام می دهند. کارفرمایان همچنین می توانند درخواست نیروی انسانی خود را از طریق ارتباط با کارگزار اعلام نمایند تا در کم ترین زمان ممکن از منابع انسانی مورد نظر بهره مند گردند. متخصصانی در حوزه های نانو شیمی، نانو فیزیک، مهندسی شیمی،نساجی، پلیمر، مواد، فناوری نانو و…

کارآفرین ناب: اگر نیرویی را شما تأیید کردید كارفرمایان چطور می توانند به این نیروها اعتماد کنند؟

با توجه به انجام مشاوره شغلی توسط مشاوران مجرب و به عمل آوردن آزمون شخصیت شناسی شغلی استاندارد، احتمال خطا در تشخیص تیپ شغلی و شخصیتی فرد بسیار کم می‌باشد. علاوه بر آن، این مشاوره منجر به شناسایی کامل توانایی‌ها، استعدادها، رغبت ها و محدودیت های فردی نیرو شده که می تواند کمک بزرگی در ایجاد حس اعتماد برای کارفرمایان نماید.

شناخت کامل از خصوصیات و ویژگیهای شخصیتی و توانمندیهای نیرو یکی از عوامل بوجود آورنده اعتماد متقابل می باشد.

کارآفرین ناب: چالش‌ها و مشکلات موجود در حوزه‌کاری شما؟

این احساس وجود دارد افرادی‌که از دانشگاه ها فارغ‌التحصیل می‌شوند در بدو امر نمی‌دانند باید به چه روشی و به کدام سمت‌و‌سو حرکت نمایند و هنوز ذهنیت و نگرش خروجی‌های دانشگاه‌های کشور برای اساس کار شکل نگرفته‌است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان هنوز آموزش‌های اولیه موثر در مواجهه با شرکت‌ها و متقاضیان نیروی انسانی را ندارند برای مثال در نحوه برخورد و رفتار با شرکت ها، مسائل اداری و مالی، نحوه انعقاد قرارداد‌ حتی ارائه رزومه موثر و… مهارت های لازم را ندارند.

ستاد نانو اقدام به برگزاری دوره توانمندسازی سرمایه های انسانی نانو با هدف ارایه برخی از موضوعات برای اصلاح نگرش دانشجویان نسبت به مسیر تحصیلی و شغلی و ارایه برخی مهارت­های لازم برای موفقیت در کسب و کار نموده است که تاکنون چهار دوره آن برگزار شده و دوره های تکمیلی آن نیز در اوایل سال آینده برگزار می گردد.

از دیگر مشکلات حال حاضر می توان به خروج نیروهای انسانی دارای تحصیلات تکمیلی از کشور اشاره کرد که برای شرکت استخدام کننده حضور بلند مدت نیرو در شرکت از اهمیت بالایی برخوردار است. به هرحال شرکتهای استخدام کننده تمایلی به سرمایه گذاری کوتاه مدت روی نیروهای انسانی را ندارند.

در پایان از حضور فعالانه نشریه کارآفرین ناب در تهیه این مصاحبه قدردانی مینمایم.


صفحه اصلی

ارسال یک پاسخ