Take a fresh look at your lifestyle.

مطالبات بازنشستگان کشوری ، هفته دولت پرداخت می شود

0 183

دکتر ربیعی در برنامه اقتصادی پایش اعلام کرد:

مطالبات بازنشستگان کشوری ، هفته دولت پرداخت می شود

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از پرداخت مطالبات بازنشستگان کشوری توسط صندوق بازنشستگی کشور در هفته دولت خبر داد. دکتر علی ربیعی که روز یکشنبه در برنامه اقتصادی پایش در شبکه یک سیما سخن می گفت، با اشاره به این موضوع افزود: برخی از این مطالبات به تغییر قانون خدمات کشوری باز می گشت که دولت در نظر دارد تمام معوقات بوجود آمده را در هفته دولت پرداخت کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص احتمال بحران کسری بودجه صندوق های بیمه ای در چند سال آینده هشدار داد و گفت: برای جلوگیری از بحران کمبود منابع در سالیان آینده باید تدابیری اندیشید.

وی همچنین از اعطای بیش از دو میلیارد و 700 میلیون دلار با مصوبه کارگروه اقتصادی توسط دولت قبلی به بابک زنجانی خبر داد.

وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما یک وزارتخانه اجتماعی هستیم که ارتباط نانوشته ای در راستای عدالت اجتماعی با اعضای خود داریم و باید در راستای ارایه خدمات هرچه بهتر به مردم حرکت کنیم.

وی افزود: محروم ترین اقشار جامعه و کسانی که در بهزیستی هستند هم با این وزارتخانه در ارتباطند و تحت پوشش قرار دارند که ما باید به آنها نیز خدمات برسانیم.

وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: بیمه درمان یکی از بخش های وزارت است که از زمانی که من به این وزارتخانه آمده ام، بیمه های ما دربخش بیمه سلامت و تامین اجتماعی هر روز بهتر شده است، البته اصلاح ساختاری زیادی در آن صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: نزدیک به 12هزار میلیارد تومان در بخش بیمه ای در تامین اجتماعی هزینه می کنیم که نیمی از آن در طرح سلامت است.

دکتر ربیعی با بیان اینکه در برخی از شهرها 90 درصد، بیمه شده تامین اجتماعی هستند، تصریح کرد: در بیمه سلامت با منابعی در همین حد مواجه هستیم اما تلاش کرده ایم همه را تحت پوشش بیمه ای خود قرار دهیم و امیدواریم با برنامه ریزی که کرده ایم در این طرح موفق باشیم.

وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در درمان مستقیم هر روز سطح خدمات ما بهتر می شود و من خواستار افزایش تعداد بیمارستان هایی همچون میلاد در سطح کشور شده ام.

وی در واکنش به این پرسش که آیا قرار نبود طرح های درمانی از تامین اجتماعی جدا شود، گفت: باید بسیاری دیگر اتفاقات بیافتد که امور درمانی از تامین اجتماعی خارج شود.

دکتر ربیعی اظهار داشت: کسانی که امروز از ما خدمت می گیرند آرامش خاطر دارند. در هفته دولت ما کار کارت های الکترونیکی پرونده های سلامت را آغاز کرده ایم و بزودی کارت ها را آماده خواهیم کرد.

وی گفت: در هفته دولت آخرین بدهی به بازنشستگان را پرداخت خواهیم کرد.

وی گفت: در رویه ارتباط و ارائه خدمات به کارگر و کارفرما در حال تغییر رویه ها هستیم و احساس می کنم بزودی این موضوع در جامعه کارفرمایان احساس خواهد شد.

دکتر ربیعی در خصوص بخش تعاون هم گفت: رهبرمعظم انقلاب  تاکید زیادی بر روی توسعه این بخش دارند اما متاسفانه جایگاهی که پیش بینی شده بود یعنی 25 درصد مد نظر در اقتصاد کشور بوجود نیامد.

وی ادامه داد: بخشی از کار به موضوعات درون بخشی باز می گردد و نیاز به اصلاحات ساختاری دارد که در همین راستا بسته ارتقای تعاون آماده شده است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار داشت: با مدیریت خوب سازمان تامین اجتماعی، حداقل 25 درصد افزایش سرمایه داشته ایم، بدون اینکه دولت بدهی خود را بپردازد.

وی در ادامه در مورد صندوق بازنشستگی کشوری گفت: در دو سال آینده منحنی ها برعکس خواهد شد چرا که از یک طرف در چند سال گذشته با رکود اقتصادی مواجه بودیم و در این شرایط، اشتغال کاهش یافت و طبیعتا افراد کمتری حق بیمه پرداخت کردند.

دکتر ربیعی اظهار داشت: از طرف دیگر سن بازنشستگی ما خیلی کم شده است و ما با قوانین حمایتی مختلف متاسفانه هر ساله این رقم را کمتر هم کرده ایم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: وقتی ما فرد را زودتر بازنشسته می کنیم، حداقل پنج سال دریافت حق بیمه از وی را حذف می کنیم و با این کار میزان بدهی دولت را افزایش می دهیم که در نهایت وضعیت صندوق ها وخیم تر می شود.

وی گفت: وخامت اوضاع در صندوق بازنشستگی کشوری، خود را به سرعت نشان داده است به طوری که در سالیان آینده با بحران جدی روبرو خواهیم شد.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی  به آمار بازنشستگان صنعت فولاد اشاره کرد و گفت: بیش از 100 هزار بازنشسته در فولاد داریم و 140 میلیارد تومان ماهانه باید در این خصوص هزینه کنیم.

دکتر ربیعی ادامه داد: با واگذاری های غلطی که در گذشته صورت گرفته بازیافت سرمایه در این بخش اندک است و ما برای تامین منابع لازم با مشکل جدی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: به طوری که برخی از کارگران مدت پنج ماه بود که حقوق نگرفته بودند و ما با تغییر سیاست ها به دنبال اصلاح این وضعیت هستیم.

وی به صندوق عشایر اشاره کرد و گفت: این صندوق یک صندوق جوانی است که یک میلیون و 200 هزار نفر عضو آن هستند که در این صندوق با دو تغییر در سن که قبلا اتفاق افتاده ، این صندوق هم به سمت ورشکستگی رفته است.

دکتر ربیعی با بیان اینکه در حال بازنگری در قوانین و اصلاح آنها هستیم، اظهار داشت: تصمیمات حمایتی نباید به صندوق ها تکلیف شود، ما امسال بودجه 46 هزارمیلیارد تومانی برای تامین اجتماعی بسته ایم که 11 هزار میلیارد تومان آن به بخش درمان اختصاص یافته است و 16 خدمت دیگر نیز باید به اعضا بدهد.

وی با بیان اینکه تعهدات بین نسلی داریم، گفت: امروز پول های جاری، ما را نگه داشته است و تمامی بودجه شستا شاید بیش از نیمی از سال نتواند منابع مالی مورد نیاز را تامین کند.

دکتر ربیعی اظهار داشت: اگر بخواهیم طلب های خود را از دولت هم بگیریم نهایتا می توانیم دو سال منابع لازم را تامین کنیم که این موضوع نشان می دهد صندوق ها نیاز به تصمیم گیری جدی دارد.

وی گفت: ما این تعهد را به صاحبان اصلی صندوق ها داریم که حتما طرح هایی را تهیه کنیم که مانع این بحران شویم و در این خصوص یک بار در دولت نوبت گرفتم و در این خصوص به صورت کامل صحبت کردیم و در ادامه در جلسه غیر علنی مجلس نیز این مسائل گفته شده است تا راهی برای حل بحران آتی پیدا شود که البته ما فکر می کنیم با اقداماتی که پیش بینی شده است در سال 93 به یک برنامه جامع در این خصوص برسیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری شستا 5 هزار میلیارد تومان سود واقعی داشته است، اظهار داشت: 6 تا 7 هزار میلیارد تومان نیز در بازار بورس کار شده است.

دکتر ربیعی در ادامه با اشاره به برکناری افرادی که  عضویت در هیات رییسه چندین صندوق را به صورت همزمان داشتند، گفت: فردی داشتیم که در هیات رییسه چندین صندوق عضو بوده و حقوق های متعددی دریافت می کرده است.

وی گفت: از زمانی که آمدم عضویت بیشتر از یک هیات رییسه را ممنوع کرده ام به استثنای مواردی که هیات رییسه سازمان اجازه آن را داده باشد.

دکتر ربیعی اظهار داشت: این افراد جایگزین شده اند و فکر می کنم تعداد کمتری از چنین شرایطی برخوردار هستند و این تعداد اندک نیز یک سقف حقوقی مشخص دارند و این گونه نیست که از چند جا حقوق بگیرند.

وی با بیان اینکه مدیریت خود را غیر سیاسی کرده است، اظهار داشت: به مردم اطمینان می دهیم که به عنوان نمایندگان آنان خود را پاسخگو می دانیم و معتقدیم که باید در روز قیامت به مردم جواب بدهیم.

دکتر ربیعی در ادامه پس ازشنیدن گلایه برخی از کارگران در خصوص وضعیت حمایتی آنان اظهار داشت: مسیر طولانی و سختی داریم، چرا که درآمد مردم در بخش کارگری بالا نیست و به نظر ما نیز این ارقام قابل قبول نیست و باید تلاش زیادی کنیم تا با رونق اقتصادی شرایط تغییر کند.

وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: متاسفانه در هشت سال گذشته با توجه به رشد منفی اقتصادی، نه تنها نتوانستیم شغلی در جامعه ایجاد کنیم بلکه بسیاری از مشاغل نیز در حال تعطیلی قرار گرفتند که ما در یک سال گذشته تلاش کردیم از ورشکستگی آنها جلوگیری کنیم.

دکتر ربیعی اظهار داشت: این شرایط باعث شد که حق بیمه ها نیز کاهش یابد و صندوق ها نیز با مشکل منابع مالی روبرو شوند.

وی به وضعیت کار گران ساختمانی اشاره کرد و گفت: متاسفانه مطلع شدیم که برخی بدون اینکه کارگر ساختمانی باشند از این شرایط بیمه ای استفاده می کنند که در این خصوص کمیته ای متشکل از سه معاونت روابط کار، معاونت تامین اجتماعی و رفاهی و معاونت فنی و حرفه ای از سه ماه پیش مشغول پیگیری این موضوع و حذف افراد غیر مشمول هستند تا بحث بیمه کارگران ساختمانی سامان یابد.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مشکل منابع مالی در این بخش نیز وجود دارد، اظهار داشت: کارشناسان معتقدند رقم مصوب برای این بخش کافی نیست و برهمین اساس ما سالیانه تعداد محدودی از کارگران ساختمانی را می توانیم تحت پوشش قرار دهیم.

دکتر ربیعی با بیان اینکه 700 میلیارد تومان برای بیمه بیکاری تامین اجتماعی مصوب شده است، افزود: با وجودی که موضوع بیمه کارگران ساختمانی به تامین اجتماعی فشار زیادی می آورد اما برای رفاه کارگران کار را جلو برده ایم و نگذاشته ایم این اقدام متوقف شود.

وی در ادامه با انتقاد از فرهنگ کار در کشورمان اظهار داشت: فرهنگ کار در ایران عوض شده و تحصیلات نیروهای کار بالا رفته است به طوری که امروز مطلع شده ایم که در سنگ بری، ایرانی ها تمایلی به کار کردن ندارند.

دکتر ربیعی ادامه داد: به طور مثال در شهر یزد در برخی از صنایع تمایل به کار نیست، در برخی مشاغل بیمارستانی نیز شاهد این موضوع هستیم و اعضا خواهان سختی کار هستند.

وی گفت: دو میلیون شغل داریم که باید روی فرهنگ کار در ایران و ارزش کار در ایران کار کنیم تا آنها توسط نیروهای کار پر شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص سبد کالا هم گفت: 2 میلیارد و 400 میلیون تومان در این خصوص پول داشته ایم که نشانگر محدود بودن منابع است و در این شرایط مجبوریم در پرداخت ها هدف گذاری کنیم و افراد حاضر در مجموعه فقر مطلق در اولویت قرار بگیرند.

وی درا دامه گفت: ما لایه های پایین را در اولویت قرار داده ایم، ضمن اینکه 300 میلیارد تومان از این بودجه را برای سهم شیر کودکان در نظر گرفته ایم و مابقی را به افرادی که در مجموعه فقر مطلق قرار می گیرند و ویتامین و پروتئین کافی به آنها نمی رسد، اختصاص داده ایم.

دکتر ربیعی اظهار داشت: دولت در این برنامه از کمک دستگاه هایی که بانک اطلاعاتی جامع دارند استفاده می کند و قطعا اگر منابع بیشتر شود دایره خدمات و جامعه تحت پوشش نیز بیشتر خواهد شد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار داشت: حمایت غذایی را در دستور کار قرار داده ایم ه به اعتقاد من یکی از کارهای موفق دولت تدبیر و امید بوده است، به طوری که افرادی که سفره هایشان خالی است، از ما کمک دریافت کنند.

وی در خصوص قانون کار و احتمال اصلاح آن گفت: این طرح در مجلس در حال بررسی است و من این تعهد اخلاقی را برای حمایت از تولید دارم که به کمک تشکل های تولیدی، کارفرمایی و کارگری این قانون را اصلاح کنم البته به شکلی که دو طرف آسیب نبینند.

دکتر ربیعی به قراردادهای موقت هم اشاره کرد و گفت: این نوع قراردادها باید اصلاح شود و حمایت اجتماعی به طور کلان انجام شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه میزان اشتغال در کشور کم است، گفت: طرح ایجاد 500 هزار شغل برای سال آینده در شورای عالی اشتغال تصویب شده است و ما برش دستگاهی زده ایم و رقم قابل توجهی برای انجام این طرح پیش بینی شده است که برخی از آن باید از بازار سرمایه و برخی دیگر باید از بانک ها تامین شود.

وی به طرح تکاپو در خصوص اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: در برشی استانی به این نتیجه رسیده ایم که همواره پاشیدن پول، اشتغال ایجاد نمی کند بلکه باید گره ها را از سر راه ایجاد اشتغال برداریم.

وزیر تعاون، کار  و رفاه اجتماعی گفت: طبق برنامه قرار بود امروز به رشدی برسیم که امروز نسبت به آن 56 درصد کسری داریم. به عبارت دیگر ما باید به رشد 85 درصدی می رسیدیم اما امروز تنها به 29 درصد در طول هشت سال رسیده ایم.

وی عامل دیگر در معضل اشتغال را تاخیر ورود به بازار کار عنوان کرد و گفت: در چند سال باز شدن فضای دانشگاه ها و ورود 4.5 میلیون دانشجو، تمایل به کار در کشور را کاهش داد.

دکتر ربیعی اظهار داشت: نسبت فارغ التحصیلان و مشاغل موجود در یک استان کمتر از 4 درصد است که آمار وحشتناکی محسوب می شود.

وی گفت: هر چند در گذر زمان تعدادی وارد بازار کار می شوند اما افزایش روزافزون نیروی کار توقف ناپذیر است و ما مجبوریم برای آنها کار و اشتغال ایجاد کنیم.

دکتر ربیعی ادامه داد: اگر قرار بود درسال 92، 22 میلیون فرصت شغلی داشته باشیم این رقم در سال 1400 باید به 30.5 میلیون برسد که برای تحقق این امر ملزم هستیم رشد اقتصادی کشور را به هفت درصد برسانیم اما هنوز معلوم نیست که آیا اقتصاد ایران توان این رشد را دارد؟ که باید اقتصاددانان به آن پاسخ دهند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به رشد منفی 1.6 درصدی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: از زمان شروع به کار دولت تدبیر و امید، 800 هزار نفر به تعداد افرادی که حق بیمه پرداخت می کنند، اضافه شده است. البته در این میان برخی نیز خارج شدند اما در مجموع 300 تا 400 هزار بیمه شده اضافه شده است.

وی ادامه داد: تلاش ما در جهت ایجاد اشتغال با توجه به برنامه خروج از رکود و حمایت از تولید است و در راستای افزایش اشتغال دو برنامه در شورای عالی اشتغال داشته ایم که به بهبود فضای کسب و کار منجر خواهد شد.

وی گفت: دولت در هر جلسه، یک مصوبه در خصوص بهبود فضای کسب و کار دارد و با توجه به اهمیتی که رییس جمهوری به بحث اشتغال دارند، فکر می کنم شرایط در آینده نزدیک بهتر شود.


صفحه اصلی

ارسال یک پاسخ