Take a fresh look at your lifestyle.

5 موضوع مهم که برای راه اندازی استارتاپ باید بدانید

0 1,117

برای راه اندازی کسب و کار چه موضوعاتی را باید بدانیم؟

هنگام راه اندازی یک کسب وکار باید برای چند سوال مهم، جواب داشت. این سوالات نقش پادزهر را بازی می کنند و احتمال شکست تجارت را به حداقل می رسانند.

کلاً ما آدم ها در حرف زدن درباره موضوعات مختلف، معرکه هستیم. به خصوص اگر پای کسب وکار در میان باشد می نشینیم و با اشتیاق، ساعت ها صحبت می کنیم. بسیاری از افراد سال های سال، رویای راه انداختن کسب وکار خودشان را دارند اما مدام به خود می گویند: هنوز آماده این کار نیستم، زمان خوبی برای عملی کردنش نیست، هزینه زیادی دارد یا هنوز به اندازه کافی تجربه ندارم. واقعیت آن است که هیچ زمانی برای شروع یک کسب وکار «ایده آل» نیست و به ناچار باید از یک جایی کار خود را شروع کنید. با این حال یک خبر خوب هم برای شما داریم: اگر می خواهید دست به کار شوید فقط باید از ۵ موضوع مهم اطلاع داشته باشید. با ما همراه باشید.

ایده کسب و کار

ایده بزرگتان چیست؟ باید بتوانید ایده تجاری خود را به زبان ساده و روشن بیان کنید. طرح و نقشه شما چیست؟ قصد دارید چه چیزی را بفروشید؟ و محصول یا خدمت شما چه فرقی با رقبای موجود در بازار دارد

همچنین بخوانید: برای راه اندازی استارتاپ باید پاسخ این 25 سوال را بدانید

مدل درآمدزایی

دقیقاً چطور پول در می آورید؟ به چیزی که قرار است بفروشید و نیز نحوه بسته بندی آن فکر کنید. محصول ساده ای می فروشید که قیمتش هم ثابت است؟ یک نرم افزار را می فروشید یا همزمان چند کالا را به فروش می رسانید؟ آیا در درازمدت می توانید فروش داشته باشید؟ ببینید چقدر طول می کشد که اولین محصول خود را آماده فروش کنید تا معلوم شود دقیقاً چه زمانی به درآمد می رسید. به این ترتیب می توانید برای پولی که به دست می آورید برنامه ریزی کنید. منابع پولی به ویژه در مراحل اولیه راه اندازی کسب وکار حیاتی است. یادتان باشد هیچ چیز به اندازه کمبود پول، کسب وکارهای نوپا را از پا درنمی آورد.

همچنین بخوانید: ۵ مرحله و گام اساسی برای راه اندازی استارتاپ

مشتری

چه کسانی برای محصول یا خدمت شما پول پرداخت خواهند کرد؟ جواب این سوال به هیچ عنوان نباید مبهم باشد. اگر بازار هدفتان کاملاً مشخص باشد احتمال موفقیت بازاریابی شما بیشتر می شود و به آنها دسترسی پیدا می کنید. مشخصات مشتریان ایده آل خود را مشخص کنید. باید بدانید در کدام نقطه از شهر زندگی می کنند، تقریباً چقدر سن دارند، میانگین درآمدشان چقدر است، چه علایق و سرگرمی هایی دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند. وقتی این تصویر ذهنی را داشته باشید یافتن مشتریان و بازاریابی آسان می شود چون با یک سری آدم واقعی سروکار دراید و آن ها را می شناسید. حالا می دانید با چه زبان و ادبیاتی با آنها صحبت کنید، تن و لحن صدای شما چگونه باشد و خلاصه چطور به شکل قانع کننده با آنها ارتباط برقرار کنید.

برای راه اندازی استارتاپ چه موضوعاتی را باید بدانیم؟ارزش

مشخص کنید که شما دقیقاً چه ارزشی و نتیجه ای را عاید مشتریان خود می کنید. شما و آنها در حال معامله هستید. آنها در ازای دریافت فلان کالا یا خدمت از وجود شما بهره مند می شوند. چگونه می توانید زمینه انجام هر چه بهتر و بی دردسر این معامله را فراهم کنید؟ آیا برای عرضه کالا یا خدمت خود به مکان فیزیکی خاصی نیاز دارید؟ کسب وکار شما به اینترنت هم نیاز دارد؟ به اپ چطور؟

همچنین بخوانید: ۱۰ کتاب برتر که مطالعه آنها قبل از راه اندازی استارتاپ ضروری است

اعتبارسنجی

ابتدا نظریه خود را آزمایش کنید. مهم ترین کاری که قبل از راه اندازی کسب وکار خود باید انجام دهید همین است. تا زمانی که مطمئن نشده اید که مشتریان در ازای دریافت محصول و خدمت، آماده پرداخت پول به شما هستند کسب وکارتان در حد نظریه باقی می ماند. بسیاری از کسب وکارهای جدید بدون عبور از این مرحله، کار خود را شروع می کنند و پا به دنیای واقعی می گذارند. وقتی مشتریان خود را مشخص کردید باید فرضیه خود را آزمون کنید. توجه داشته باشید که نباید به دوستان خود بسنده کنید. اگر بتوانید غریبه ها را راضی به پرداخت پول کنید در آن صورت می توان گفت که کسب وکار شما ارزش راه اندازی را دارد.

شکست خوردن در مرحله آزمایش تاثیر مخربی روی شما خواهد گذاشت. ممکن است احساس کنید که باید راه اندازی کسب وکار خود را به زمان دیگری موکول کنید. نگذارید این احساس شما را از پا درآورد. شجاع باشید و روی این ۵ مرحله اساسی کار کنید و همچنان که پیش می روید ایده خود و نتایج آن را ثبت و ضبط کنید. اگر بتوانید مسیر پیش روی خود را روشن کنید بر اعتمادبه نفس شما افزوده می شود و با اطمینان بیشتری، دکمه شروع را فشار خواهید داد.

منبع: گسترش نیوز

ارسال یک پاسخ