Take a fresh look at your lifestyle.

چالش ها و راه حل های مناسب در حوزه مالکیت معنوی استارتاپ ها

0 1,209

نکات مهم در حوزه مالکیت معنوی استارتاپ ها

کسب و کارهای جدید در کنار تمامی مزایایی که نسبت به مشاغل سنتی دارند، شما را با چالش هایی مواجه می کنند که آگاهی کافی از این چالش ها و روش های حل آن می تواند مشکلات احتمالی را به حداقل برساند.

یکی از رایج ترین چالش ها موضوعاتی ست که در حوزه تجارت الکترونیک به وجود می آید چرا که استارتاپ ها اصولا در بستر الکترونیک شکل می گیرند. در نتیجه آشنایی با قواعد و قوانین این حوزه می تواند شما را چند گام به جلو ببرد.

در این مطلب با اشاره به برخی از این چالش ها قصد داریم راه حل های مناسب با هرکدام را ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا نکاتی که استارتاپ ها در حوزه مالکیت معنوی به آن نیاز دارند را بیان کنیم.

همانطور که میدانید استارتاپ ها معمولا در بستر فناوری و حوزه تجارت الکترونیک شکل می گیرند، در نتیجه تفاوت زیادی با حوزه سنتی دارند، از این رو قواعد کسب و کار آن نیز با حوزه سنتی کمی متفاوت است. آشنایی با قواعد کسب و کارها یکی از ملزوماتی ست که شما در مدیریت روابط و مراودات تجاری به آن نیاز دارید. در این بین تفاوتی میان مشاغل سنتی و نوپا وجود ندارد ولی به دلیل اینکه استارتاپ ها عمر کوتاهی دارند و قواعد محدودتری در مورد آن ها وجود دارد، از حساسیت بیشتری نیز برخوردار هستند.

همچنین بخوانید: راه اندازی استارتاپ از سیر تا پیاز

الزامات قانونی در حوزه تجارت الکترونیک

بسیاری از استارتاپ ها برای انجام فعالیت خود اقدام به طراحی سایت یا سامانه الکترونیک می کنند و از طریق این بستر به فعالیت می پردازند به همین دلیل لازم است قواعد این حوزه را رعایت نمایند. در این زمینه قوانینی مانند حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای، جرایم رایانه ای، مالکیت فکری، حقوق مصرف کنندگان، حقوق رقابت و رعایت حریم خصوصی وضع شده است که عدم توجه و رعایت هر کدام از آن ها علاوه بر اینکه کسب و کار شما را با مشکلات جدی مواجه می کند، موجب صدور حکم مجازات یا خسارت های مالی خواهد شد. در ادامه به برخی از نکاتی که استارتاپ ها در حوزه مالکیت معنوی به آن نیاز دارند، اشاره خواهیم کرد:

انجام فعالیت قانونی

اولین موردی که باید برای تاسیس استارتاپ خود به آن توجه کنید موضوع فعالیت است. با این توضیح که فعالیت شما باید از آن دسته فعالیت هایی باشد که در هیچ یک از قوانین ممنوع اعلام نشده باشد. به طور مثال اگر شما سایتی طراحی کنید که از این طریق به خرید و فروش بلیط بخت آزمایی بپردازید. موضوع فعالیت شما غیرقانونی به شمار می رود.

دریافت مجوز های لازم

برخی از فعالیت ها در ایران نیازمند اخذ مجوز از سازمان و نهاد مربوطه است و بدون آن، فعالیت شما غیرقانونی به شمار می رود، از جمله این مجوز ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-پروانه کسب: تمامی مشاغلی که دارای اتحادیه صنفی هستند با شروع فعالیت خود لازم است پروانه کسب را از اتحادیه اصناف خود دریافت کنند.

۲- نماد الکترونیکی یا ای نماد: فعالیت هایی که در بستر الکترونیک شکل می گیرند و به عرضه محصول یا خدمات به صورت اینترنتی می پردازند، لازم است ای نماد را دریافت نمایند. نماد اعتماد الکترونیکی به منظور ایجاد اعتماد میان مشتریان با سایت مورد نظر اخذ می شود و نشان دهنده فعالیت قانونی یک سایت یا سامانه آنلاین است.

در صورتی که فعالیت استارتاپ شما از جمله فعالیت های مجوزی ست و به صورت آنلاین فعالیت می کنید، مبلغی را به صورت آنلاین و از طریق وب سایت از مشتری دریافت میکنید، لازم است علاوه بر دریافت مجوز مربوطه، ای نماد را نیز دریافت نمایید.

حفظ اسرار تجاری

هر شرکت یا استارتاپ در حوزه فعالیت خود دارای استراتژی ویژه ای ست که از طریق آن می تواند توان رقابتی خود را افزایش داده و سهم بزرگتری از بازار را نصیب خود نماید. گرچه این استراتژی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و گاهی ارزش اقتصادی آن از سایر اموال شرکت بیشتر است ولی از طریق حقوق مالکیت معنوی قابل حمایت نیست. بخشی از این استراتژی به عنوان اسرار تجاری شناخته می شود.

همچنین بخوانید: چرا و در چه زمانی نیاز به داشتن یک وکیل برای استارتاپ هست؟

 ماده ۶۵ قانون تجارت الکترونیک به تعریف اسرار تجاری پرداخته است: «اسرار تجاری الکترونیکی داده پیامی است که شامل اطلاعات، فرمول ها، الگوها، نرم افزارها و برنامه ها، ابزار و روش ها، تکنیک ها و فرایندها، تالیفات منتشر نشده، روش های انجام تجارت و داد و ستد، فنون، نقشه ها و فراگردها، اطلاعات مالی، فهرست مشتریان، طرح های تجاری و امثال این ها است، که به طور مستقل دارای ارزش اقتصادی بوده و در دسترس عموم قرار ندارد و تلاش های معقولانه ای برای حفظ و حراست از آن ها انجام شده است.»

برای حمایت از اسرار تجاری راه حل دیگری وجود دارد که از طریق امضای قرارداد، امکان پذیر است، قرارداد عدم افشای اطلاعات یکی از مواردی ست که از این طریق می توانید از اسرار تجاری خود محافظت نمایید.

نکات مهم در حوزه مالکیت معنوی استارتاپ هاحمایت از ایده

ایده هسته اولیه تاسیس یک استارتاپ به شمار می رود و بدون آن اساسا استارتاپی شکل نخواهد گرفت. در نتیجه حمایت از ایده اهمیت زیادی دارد. ایده ها گستره وسیعی دارند، به این معنی که شما می توانید در هر زمینه ای ایده طراحی کنید و آن را اجرا نمایید اما مسئله ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که در قانون ایران ایده به صورت مستقیم قابل حمایت نیست. موردی که می تواند تهدید جدی برای ایده شما و سوء استفاده از آن به شمار رود پس با پیدا کردن یک راه حل جایگزین می توان این مشکل را حل کرد.

برای حمایت از ایده، ابتدا باید ببنید که ایده شما در کدام دسته بندی مالکیت معنوی قرار دارد که با توجه به آن اقدام به ثبت نمایید. ثبت اختراع، طرح صنعتی و علائم تجاری از جمله مواردی هستند که طبق قانون مالکیت معنوی مورد حمایت قرار گرفته اند و شما با ثبت ایده خود در قالب هر یک از این موارد می توانید ایده خود را حمایت نمایید.

همچنین بخوانید: از دزدیده شدن ایده هایتان برای شروع یک استارتاپ نترسید

مالکیت دارایی های معنوی

هر آنچه که در استارتاپ به عنوان ابزار کار شما به شمار می رود و در قانون حمایت شده است، باید حقوق انحصاری آن را به دست آورید. از این مساله را نمی توان به آسانی گذشت، مثلا تصور کنید شما کار خود را با برندی که طراحی کرده اید، شروع می کنید و این برند به شهرت می رسد و چندین سال متوالی شما از طریق این شهرت، کسب و کار خود را رونق می دهید، یک اشتباه این جا می تواند یک شبه تمام سرمایه و اعتبار شما را بر باد دهد و آن ثبت نکردن برند به صورت قانونی ست چرا که شخص دیگری با ثبت برند شما یا مشابه سازی آن به نام خود می تواند بازار کسب و کار شما را از آن خود کند.

این مساله منحصر به برند نیست و شامل سایر ابزارها مانند حق اختراع و طرح صنعتی و نشان جغرافیایی نیز می شود. هریک از این موارد، به عنوان یک دارایی برای شما به شمار می رود و عدم مالکیت این دارایی ها، مشکلی ست که جبران آن بسیار سخت و با هزینه های زیادی همراه است.

منبع: ثبت‌یار

ارسال یک پاسخ