Take a fresh look at your lifestyle.

کارآفرینی زنان از صفر تا صد

0 2,585

بررسی چالش ها و ایده های کارآفرینی زنان و معرفی موفق ترین زنان کارآفرین در ایران

کارآفرینی و شروع یک کسب و کار همواره با مشکلات و چالش های متعددی رو به رو بوده است. متاسفانه با وجود اینکه نقش زنان کارآفرین در هر جامعه ای بسیار موثر است و می تواند باعث رشد و شکوفایی آن جامعه و رونق اقتصاد شود؛ اما وضعیت کارآفرینی زنان در ایران هم مانند کشورهای توسعه یافته وضعیت مطلوبی ندارد و آن ها همواره با چالش ها و مشکلات فراوانی روبه رو هستند.

با این وجود، در سال های اخیر تعداد زنان شاغل و تعداد زنان کارآفرین افزایش پیدا کرده است و امروزه کسب وکارهای موفق یا استارتاپ  بزرگی را می شناسیم که بنیان گذار آن ها یک خانم بوده است.

ما در این مقاله برخی از چالش ها و ایده های کارآفرینی زنان را بررسی می کنیم و برخی از موفق ترین زنان کارآفرین در ایران را معرفی می کنیم؛ با ما همراه باشید. سرفصل های این مقاله عبارت اند از:

  • چالش های کارآفرینی زنان در ایران
  • ایده های کارآفرینی زنان
  • موفق ترین زنان کارآفرین در ایران

همه زنان در تمام دنیا برای اشتغال و فعالیت اقتصادی با چالش ها و مشکلاتی روبه رو هستند.

چالش های کارآفرینی زنان در ایران

همه زنان در تمام دنیا برای اشتغال و فعالیت اقتصادی با مشکلاتی روبه رو هستند و در اکثر کشورها امتیازات و حقوق های کمتری از مردان دارند. می توان گفت که این مشکلات برای اشتغال و کارآفرینی زنان در ایران بیشتر از سایر نقاط دنیا است؛ زیرا نوع تربیت دختران و محدودیت آن ها در بسیاری از مسائل و شرایط محیط در ایران متفاوت با کشورهای دیگر است.  نیمی از جمعیت کشور ما را زنان تشکیل می دهند؛ اما نرخ مشارکت آن ها در فعالیت های اقتصادی ۲۰ درصد است و فاصله زیادی با نرخ ۵۰ درصدی مشارکت زنان در کشورهای دیگر دارد.

به طور کلی چالش های پیش روی زنان کارآفرین را می توان به ۴ دسته فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فردی تقسیم کرد. ما در این بخش قصد داریم که برخی از مشکلات کارآفرینی زنان را بررسی کنیم:

۱- مشکلات اجتماعی

در جامعه ما پذیرش زنان به عنوان مدیران عالی رتبه یا کارآفرینان بزرگ برای مردان و برخی از زنان سخت است؛ زیرا از گذشته این باور در ذهن همه  افراد وجود داشته است که مردان قدرت مدیریتی و فکر بهتری دارند و زنان باید کارهای مربوط به خانه یا کارهای ظریفی مانند خیاطی انجام دهند. امروزه این باور کمرنگ تر از گذشته شده است؛ اما هنوز هم وجود دارد. تعداد زنان کارآفرین و تعداد زنان در جایگاه های بالای مدیریتی رو به افزایش است.

۲- جذب سرمایه

اکثر زنان کارآفرین برای شروع کار خود به سرمایه اولیه نیاز دارند. جذب سرمایه برای تمام افرادی که قصد شروع کاری را دارند سخت است؛ اما سختی این کار برای زنان بیشتر است. هرچه قدر کاری که قصد شروع آن را دارند بزرگ تر باشد، متقاعد کردن یک سرمایه گذار سخت تر خواهد شد. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، کمتر از ۳ درصد شرکت هایی که با سرمایه گذاری خطرپذیر راه اندازی می شوند متعلق به زنان کارآفرین هستند.

کارآفرینی زنان از صفر تا صد۳- فضای کار مردانه

از آن جایی که اکثر افراد شاغل در صنایع مختلف آقایان هستند، کار کردن یک زن به عنوان مدیر یا کارآفرین در بین این افراد سخت است. دستور دادن یک زن به گروهی از مردان و جلب احترام آن ها یکی از چالش های کارآفرینی زنان است. ممکن است برخی از کارمندان مرد تجربه بیشتری از زنان کارآفرین داشته باشند و حتی گاهی اوقات ایده ها و نظرات آن ها را جدی نگیرند و توجهی به دستور آن ها نداشته باشند.

یکی از دلایل اینکه تعداد زنان کارآفرینان کمتر از مردان است، مسئولیت ها و وظایف بیشتر زنان نسبت به مردان است.

۴- ایجاد تعادل بین وظایف مادری و کار

یکی از دلایل اینکه تعداد زنان کارآفرینان کمتر از مردان است، مسئولیت ها و وظایف بیشتر زنان نسبت به مردان است. مردان تنها به شغل بیرون از منزل خود می پردازند؛ اما زنان علاوه بر وظایف خود در محل کار، باید به وظایف همسری، مادری و خانه داری خود نیز بپردازند. این موضوع انرژی آن ها را کاهش می دهد و حتی می تواند آن ها را دلسرد کند؛ به همین علت ایجاد تعادل بین کار و زندگی چالش بزرگی برای زنان شاغل است. این چالش برای زنان کارآفرین دوچندان می شود؛ زیرا وظایف بیشتری در محل کار دارند و مسئولیت کارمندان و کسب و کار بر عهده آن ها است.

۵- تربیت نادرست والدین قدیمی

در گذشته تربیت اکثر فرزندان به این صورت بوده است که دختران به کارهای ظریفی مانند خیاطی، آشپزی و خانه داری می پرداختند و پسران در کنار پدران خود از کودکی کار می کردند و مهارت می آموختند. این باور در گذشته وجود داشت که دختران قدرت رویارویی با مردان و افراد قوی تر را ندارند و در اجتماع نمی توانند از خود محافظت کنند. همین موضوع باعث شده است که اکثر زنان امروزه اعتماد به نفس کافی برای فعالیت در اجتماع را نداشته باشند و نتوانند از استعدادهای خود استفاده کنند. خوشبختانه امروزه نحوه تربیت والدین بسیار تغییر کرده است و دختران اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده اند و در آینده نزدیک، شاهد مشارکت بیشتر زنان در اجتماع و فعالیت آن ها در مقام های بالا خواهیم بود.

کارآفرینی زنان از صفر تا صدایده های کارآفرینی زنان

برخلاف باور عموم ایده های زیادی برای کارآفرینی زنان وجود دارد. زنان این قدرت را دارند که هر ایده ای که دارند را محقق کنند و کسب وکار خود را راه اندازی کنند. زنان زیادی وجود دارند که می توانند کارهایی را که به اشتباه در باور عموم مردانه هستند بهتر از مردان انجام دهند. برای مثال یک زن می تواند خلبان یا پلیس بهتری از یک مرد باشد؛ همین موضوع درباره کارآفرینی زنان هم صادق است و زنان می توانند یک کارخانه یا کسب وکار بزرگ با هزاران کارمند را راه اندازی و آن را اداره کنند. پس خود را محدود نکنید و با اعتمادبه نفس و پشتکار مسیر کارآفرینی خود را آغاز کنید. برخی از ایده های کارآفرینی زنان برای شروع یک کسب وکار عبارت اند از:

۱- کارگاه تولیدی

اگر در تولید محصولی مهارت دارید یا افرادی را می شناسید که می توانند محصولی را تولید کنند می توانید یک کارگاه تولیدی راه اندازی کنید. ابتدا کار خود را از میزان تولید کم و تعداد کارمندان کم شروع کنید؛ سپس کار خود را توسعه دهید. ابتدا باید درباره بازار هدف خود تحقیق کنید و کالای تولیدی خود را براساس نیاز مخاطبان طراحی کنید. سعی کنید با افرادی همکاری کنید که مهارت های مکمل شما را دارند و احتمال موفقیت شما را افزایش می دهند.

۲- شرکت خدماتی

خدمات مختلف همیشه مخاطبان خود را دارند. شما هم می توانید شرکت کوچکی برای ارائه خدمات مورد نیاز مخاطبان راه اندازی کنید و برای موفقیت در این کار بهتر است که نوآوری و خلاقیت داشته باشید و کار خود را با تکنولوژی تلفیق کنید. برای مثال می توانید سایت و اپلیکیشن کسب وکار خود را از ابتدای فعالیت راه اندازی کنید تا به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید.

۳- فروشگاه   

راه اندازی فروشگاه یکی از ساده ترین کارهایی است که یک خانم می تواند انجام دهد. برای موفقیت در این کار هم باید تکنولوژی را وارد کار خود کنید و با نوآوری و خلاقیت خود یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید.

۴- مرکز آموزشی 

راه اندازی یک مرکز آموزشی با تمام سختی هایی که دارد یکی از کارهای با درآمد خوب و لذت بخش است. برای راه اندازی مرکز آموزشی باید از نهادهای مربوطه مجوزهای لازم را دریافت کنید. برای موفقیت در این کار به شما توصیه می کنیم که همیشه در کار خود صادق باشید و شفافیت داشته باشید. موسسات زیادی برای آموزش مهارت های مختلف وجود دارند که شما برای برتری نسبت به آن ها بهتر است که دوره های مفیدتر و باکیفیت تری ارائه دهید و از اساتید حرفه ای کمک بگیرید. همچنین می توانید از روش های جدید تدریس با تکنولوژی های مختلف استفاده کنید.

۵- باشگاه ورزشی

راه اندازی باشگاه ورزشی به سرمایه تقریبا زیادی نیاز دارد؛ اما می تواند برای شما بسیار سودآور باشد. برای این کار هم باید مجوزهای لازم را دریافت کنید و با مربی های حرفه ای همکاری کنید. استفاده از روش ها و تجهیزات روز دنیا نیز باعث می شود که مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

موفق ترین زنان کارآفرین در ایران

همان طور که گفتیم امروزه برخی از مشکلات و موانع کارآفرینی زنان در حال کاهش و به دنبال آن تعداد زنان کارآفرین در حال افزایش است. در این بخش برخی از بزرگ ترین زنان کارآفرین را معرفی می کنیم تا با آن ها آشنا شوید و برای ادامه راه خود انگیزه بگیرید.

کارآفرینی زنان از صفر تا صد۱- نازنین دانشور

نازنین دانشور که موسس و بنیان گذار شرکت تخفیفان است پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود به لندن مهاجرت کرد و بعد از مدتی به ایران بازگشت و با سرمایه شخصی و به کمک خواهر خود سایت تخفیفان را راه اندازی کرد. این سایت در زمانی راه اندازی شد که مردم به خرید اینترنتی و فضای مجازی اعتماد نداشتند و این موضوع یکی از بزرگ ترین چالش های این کارآفرین بود. با وجود سختی های این راه، نازنین دانشور به کار خود ادامه داد و اکنون در کنفدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعت آسیا، به عنوان برترین جوان کارآفرین انتخاب شده است.

۲- تبسم لطیفی

زن خانه داری که با همکاری یک استارتاپ ۱۹ میلیون تومان غذا فروخته است

استارتاپ

تبسم لطیفی که موسس استارتاپ مامان پز است، دانش آموخته رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی و رشته کارآفرینی در مقطع کارشناسی ارشد است. او بعد از مدتی که کارمند بود متوجه شد که دوست دارد کسب وکار خود را داشته باشد؛ به همین دلیل به فکر راه اندازی استارتاپ خود افتاد. تبسم لطیفی که در تهران تنها زندگی می کرد و اکثر اوقات از غذاهای بیرون استفاده می کرد، ایده مامان پز را در ذهن خود پرورش داد. مامان پز وب سایتی برای سفارش آنلاین غذای خانگی است و تاکنون توانسته است برای بیش از ۵۰۰ زن خانه دار در تهران اشتغال زایی کند.

 

۳- ثنا خالصی

ثنا خالصی که بنیان گذار استارتاپ کمدا است؛ بعد از تحصیل در دانشگاه آکسفورد و فعالیت در چند شرکت خارجی در زمینه تجارت الکترونیک به ایران بازگشت و کسب وکار خود را راه اندازی کرد. استارتاپ کمدا بستری را برای بانوان فراهم کرده است تا لباس های سالم خود را بفروشند یا لباس های دیگران را با قیمتی مناسب خریداری کنند.

۴- انوشه انصاری 

بسیاری از ما، انوشه انصاری را به عنوان اولین ایرانی که به فضا رفت می شناسیم؛ اما انوشه انصاری یک کارآفرین و مدیر موفق نیز است. انصاری در گذشته بنیان گذار شرکت Telecome Technlogies بوده است و سپس شرکت Prodea Systems را راه اندازی کرده است و آن را اداره می کند. انصاری به قدری در کار خود موفق است که شرکت او در لیست ۵۰۰ شرکت سریع و در حال رشد دنیا قرار گرفته است و خود او نیز جایزه تعالی کارآفرینی از دانشگاه جورج میسون دریافت کرده است.

۵- شهرزاد رفعتی

شهرزاد رفعتی، بنیان گذار و مدیرعامل یک شرکت رسانه ای دیجیتال و فناوری به نام BroadbandTV Corp است. شهرزاد در تهران متولد شده است و در دوران نوجوانی به کانادا مهاجرت کرده است و پس از تحصیل در دانشگاه های بریتیش کلمبیا و سوربن فرانسه تا مقطع کارشناسی ارشد، شرکت خود را که بزرگ ترین شبکه چند پلتفرمی در دنیا است راه اندازی کرده است. او جایزه های زیادی از جمله جایزه زنان قدرتمند کانادا در سال ۲۰۱۷ و جایزه کارآفرین زیر ۴۰ سال را در سال ۲۰۱۲ دریافت کرده است.

شما هم می توانید یکی از این زنان کارآفرین موفق باشید؛ فقط کافی است از همین امروز شروع کنید و پشتکار داشته باشید. 

نتیجه گیری

در این مقاله به وضعیت کارآفرینی زنان و چالش ها و مشکلات پیش روی آن ها در این مسیر پرداختیم. در ادامه نیز برخی از زنان کارآفرین موفق را معرفی کردیم تا برای خانم ها انگیزه ای ایجاد شود که کسب وکار خود را راه اندازی کنند. همان طور که گفتیم متاسفانه با وجود اینکه نقش زنان کارآفرین در هر جامعه ای بسیار موثر است و می تواند باعث رشد و شکوفایی آن جامعه و رونق اقتصاد شود؛ اما وضعیت کارآفرینی زنان در ایران هم مانند کشورهای توسعه یافته وضعیت مطلوبی ندارد. همه ما باید دست به دست هم دهیم تا با بهتر کردن شرایط در جامعه و حمایت بیشتر از زنان، به آن ها در مسیر کارآفرینی کمک کنیم و در آینده ای نزدیک شاهد شکوفایی استعداد آن ها و رونق وضعیت اقتصادی کشور باشیم.

منبع: مطالعه شریف

۱۰ ایده کسب و کار برای زنان

۱۰ استارتاپ برتر جهان که توسط زنان راه اندازی شده اند

 

ارسال یک پاسخ