Take a fresh look at your lifestyle.

آشنایی با ۷ استارتاپ معروف که برای سالمندان راه اندازی شده اند

0 4,682

اپلیکیشن های مربوط به سالمندان کدامند؟

با پیشرفت علم پزشکی، کنترل بیماری ها، کاهش جنگ ها و کنترل بلایای طبیعی و همچنین توجه به بهداشت فردی، میانگین سن مردم هم افزایش یافته است. به همین خاطر است که یکی از حوزه های پررونق فعالیت استارتاپی در جهان مربوط به پدربزرگ ها و مادربزرگ های جهان است.

 دیگر خیلی کوته بینی است که زندگی افرادی که پا به سن می گذارند را تنها به ماندن در خانه یا رفتن به خانه سالمندان خلاصه کرد. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها حالا بخش مهمی از جامعه جهانی هستند که مثل هر فرد دیگری حق زندگی فعال و پویا دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، برای داشتن این زندگی، یکی از راه حل ها، استارتاپ ها یا کسب وکارهای نوپای مرتبط با سالمندان است. شرکت هایی که نیاز به این موضوع را دریافته اند مدتی است که دست به کار شده اند و با طراحی اپلیکیشن ها و ابزارهای گوناگون تلاش می کنند ضمن برقراری ارتباط سالمندان با افراد خانواده، بر سلامت آنها نظارت داشته باشند و نیازهای آنها و جامعه را برطرف کنند. ۲۰۱۸، سال هیجان انگیزی برای تکنولوژی های مرتبط با سالمندان بود. حالا باید دید در سال ۲۰۱۹ کدام استارتاپ های سالمندی با ارزش محسوب می شوند؟ در ادامه با ۷استارتاپ شناخته شده در این زمینه آشنا می شوید.

Papa Technologies

Papa یک بستر آنلاین است که دانشجویان را به شهروندان سالمندی که نیاز به رفت و آمد، کمک در خانه، آموزش های فناوری، مصاحبت و سایر خدمات سالمندی دارند، مرتبط می کند.

 بسیاری از دانشجویان در کشورهای مختلف دنیا کارهای پاره وقت برای تامین هزینه تحصیل خود دارند و گروهی هم از انجام کارهای خیریه به صورت داوطلبانه لذت می برند و انرژی مثبت آن را حس می کنند.

 این شرکت در سال۲۰۱۷ آغاز به کار کرد و با دریافت تسهیلات در سال۲۰۱۸ توانست به تلاش هایش برای جذب بیشتر سالمندان بیفزاید.

این اپلیکیشن شرایطی را فراهم کرده است که سالمندان با کمک دانشجویان می توانند برای خرید مواد غذایی و انجام امور جاری اقدام کنند. همچنین مددکاران به سالمندان آموزش می دهند که چگونه از گوشی هوشمند خود استفاده کنند تا بتوانند با عزیزان خود در ارتباط باشند. علاوه بر این، به سالمندان چگونگی کار با کامپیوتر و برنامه های گوناگونی که نیاز دارند آموزش داده می شود. کار با تبلت و چگونگی نصب اپلیکیشن ها، بازی کردن با گیم های موجود و عکس گرفتن یکی دیگر از این آموزش هاست که توسط مددکار به سالمند آموزش داده می شود. تنظیم تلویزیون هوشمند، نصب دی وی دی پلیر و وصل شدن به اینترنت هم در ردیف همین آموزش هاست.

در زمینه حمل ونقل، مددکاران، سالمندان را به مطب پزشک می برند و منتظر می شوند تا کار آنها در مطب تمام شود. مددکاران همچنین برای رزرو بلیت و بردن آنها به فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و بنادر مسافری، به سالمندان کمک می کنند. مددکاران در این زمینه تمام تلاش خود را می کنند تا سفری ایمن و مقرون به صرفه برای سالمندان ترتیب دهند. انجام اموری مانند مراجعه به بانک، داروخانه، خشکشویی و هر مکان دیگری که سالمند نیاز دارد به آن مراجعه کند توسط مددکاران انجام می شود.

این اپلیکیشن همچنین این امکان را فراهم کرده است که دانشجویان زمانی را با سالمندان سپری کنند. گذران اوقات سرگرم کننده و انجام بازی های فکری مثل شطرنج با آنها در همین چارچوب انجام می شود. خارج شدن از خانه، قدم زدن و صرف یک فنجان چای یا یک وعده غذا در یک رستوران از کارهایی است که دانشجویان به همراه سالمندان انجام می دهند. دانشجویان در این قالب به همراه سالمندان زمانی را برای دیدن یک فیلم اختصاص می دهند تا سالمند رنج تنهایی فیلم دیدن را تجربه نکند. یکی دیگر از کارهایی که در این ارتباط انجام می شود تعریف داستان ها و تجربه های زندگی برای دانشجویان توسط سالمندان است.

انجام امور منزل نیز توسط استارتاپ برای سالمندان فراهم شده است. به این ترتیب یخچال، آشپزخانه، گاراژ و هر مکان دیگری که نیاز به نظافت داشته باشد برای سالمند انجام می شود. مددکاران در این برنامه برای سالمندان آشپزی می کنند تا آنها لذت خوردن یک وعده غذای خانگی و خوشمزه را تجربه کنند.

مددکاران همچنین لباس ها را به خشکشویی می برند و آنها را اتو می کنند تا پاکیزگی و آراستگی سالمند همیشه حفظ شود. علاوه بر این، مددکاران خانه سالمندان را مرتب می کنند و فرقی ندارد که این مرتب کردن مربوط به آشپزخانه، اتاق ها یا کمدهای لباس باشد.

7 استارتاپ معروف که برای سالمندان راه اندازی شده اند

Nesterly

تنهایی، یکی از مشکلات افرادی است که پا به سن گذاشته اند. خیلی ها بچه هایشان در شهر یا کشور دیگری زندگی می کنند و تنهایی حسابی آزارشان می دهد. در بسیاری از کشورهای جهان استفاده از یک خانه به صورت مشترک یکی از راه حل ها برای پایین آوردن هزینه های زندگی، به ویژه در شهرهای گران است. استارتاپ نسترلی (Nesterly) راهی است که افراد سالمند را به جوانانی که دنبال مسکن ارزان قیمت هستند متصل می کند.

اغلب پلتفرم های زندگی مشترک، افراد جوان را هدف گرفته اند اما کار این استارتاپ متفاوت است. استارتاپ نسترلی فضایی رقابتی را با راه حلی بدیع ایجاد کرده که با شرایط سالمندان تنها که فضای اضافه دارند و جوانانی که دنبال یک مسکن ارزان قیمت هستند منطبق است؛ یک راه حل برد-برد! نسترلی با غربالگری، توافقنامه های همسان سازی قابل تنظیم و پشتیبانی مداوم، به ایجاد ارتباط بین نسلی ایمن و آسان کمک می کند. این اپلیکیشن ۲بخش «مهمان» و «میزبان» دارد. اگر به عنوان مهمان وارد این اپلیکیشن شوید، ابتدا لازم است که مشخصات خود، اعم از عادت ها و علایق خود را به همراه یک عکس از خودتان ثبت کنید. حالا باید به دنبال موقعیت جغرافیایی، تاریخ و قیمت میزبان ها بگردید تا یک میزبان که با عرف جامعه و شرایطتان متناسب است پیدا کنید. همچنین می توانید میزبان های مطلوب را در قسمت favorite ثبت کنید تا بعدا به سراغشان بروید. در آخرین مرحله درخواست های رزرو را با یک پیامک ارسال می کنید و منتظر پاسخ می مانید. درصورتی که به عنوان میزبان می خواهید عضو این اپلیکیشن شوید ابتدا لازم است که توصیف مختصری از خانه و همسایه های خود به همراه یک عکس و قیمت ثبت کنید. در مرحله بعد میزبان که همان فرد سالمند است یک توافقنامه از قوانین شخصی منزل خود آماده می کند.

Sound Mind

اپلیکیشن Sound Mind با استفاده از هوش مصنوعی امکان استفاده سالمندان از فناوری های جدید را با کمک دستیاری صوتی فراهم می کند.

این استارتاپ از الکسای شرکت آمازون استفاده می کند تا علاوه بر این، به پرستاران کمک کند که ارتباطاتشان را با افراد سالمند بهبود بخشند. بعد از دریافت بودجه اصلی در ابتدای سال۲۰۱۹ توسط این اپلیکیشن، باید دید که کدامیک از سالمندان پذیرای این راه حل ساده هستند. این اپلیکیشن در وب سایت خود ماموریتش را چنین بیان کرده است: ماموریت ما دگرگون کردن زندگی سالمندان از طریق توانمند کردن آنها، کمک گرفتن از مددکاران و تقویت ارتباطات بین نسلی است. این اپلیکیشن از طریق صدا می خواهد مشکلات سالمندان را رفع کند. زندگی سالمندان تجربه ای مفید برای مدیران و کارکنان می تواند باشد، اما بدون ابزارهای درست کمک به بهبود عملکرد و افزایش رضایت آنها کاری دشوار به نظر می رسد. با این اپلیکیشن افراد سالمند به راحتی درخواست های خود را به زبان می آورند تا به دستیاری که می تواند آن خواسته را برآورده کند، منتقل شود. سالمندان همچنین از این طریق می توانند با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنند و به راحتی به موزیک، اخبار و بسیاری از خدمات آنلاین دیگر بدون اینکه نیازی به تلفن هوشمند باشد دسترسی داشته باشند.

سالمندان به این ترتیب می توانند تقویم ها و برنامه های یادآوری خود، مثل زمان خوردن داروهایشان را آپدیت کنند. همچنین مددکاران به راحتی می توانند آنچه سالمندان نیاز دارند را متوجه شوند، کارها را اولویت بندی کنند و وظایف محوله را انجام دهند.

Tomorrow Ideas

این اپلیکیشن نخستین اپلیکیشن تلفن همراه در جهان است که درخواست های قانونی، مشکلات کارت های اعتباری و بیمه را برای ارائه به افراد تنها، با هم ادغام و راهی آسان برای استفاده از آنها فراهم کرده است.

این استارتاپ، اپلیکیشنی طراحی کرده است که شما را به خانواده وصل می کند تا تصمیمات مهم را با کمک همدیگر بگیرید. این اپلیکیشن برای همه خانواده ها کارایی دارد و متناسب با قوانین همان ایالت طراحی شده است. شما می توانید تصمیمات مرتبط با مسائل مالی و بیمه را با آگاهی از اصطلاحات قانونی اتخاذ کنید. این استارتاپ در سال۲۰۱۶ در سیاتل آمریکا راه اندازی شد و سازندگان آن ادعا می کنند که کار با اپلیکیشن Tomorrow بسیار آسان است.

 Leeo

این استارتاپ مدت کوتاهی است که راه اندازی شده، اما در همین مدت ۴۰میلیون دلار درآمد داشته است. بنیانگذاران این استارتاپ جایزه بهترین نوآوری را در همایش حوزه های تکنولوژی سال۲۰۱۹ از آن خود کردند.

چرا آنها در سال۲۰۱۹ چنین ارزشی پیدا کردند؟ آنها یک رویکرد جدید را در موضوع «نظارت بر سلامت» پیشنهاد می کنند. لئو این امکان را به شما می دهد که چرخه ای مطمئن از خانواده و دوستان ایجاد کنید. شما با این افراد می توانید رفت وآمد، فعالیت، سلامتی، محیط یا مکان های تکرارشونده خود و آنچه برای شما مناسب است را به اشتراک بگذارید. اگر خطا و اتفاق نادرستی دیده شود، این اپلیکیشن به دوستان، خانواده یا مددکاران حرفه ای اطلاع می دهد. این اپلیکیشن با استفاده از یک ابزار، خانه شما را به منظور بررسی شرایط غیرمعمول رصد می کند و با استفاده از آن، نیاز افراد خانواده هایی که به دلایل مختلف از همدیگر دور افتاده اند به خوبی برآورده می شود. سنسورهای هوشمند با فرستادن هشدار و شماره گیری اتوماتیک دوستان، خانواده و مددکاران حرفه ای، به سالمندان کمک می کند که سلامت و ایمن زندگی کنند و در عین حال حریم شخصی خود را داشته باشند. در واقع با وجود دوری از افراد، آنها به صورت لحظه ای از شرایط و سلامتی فرد سالمند مطلع می شوند.

GrownUp

خیلی از جوانان حتی از نسل استارتاپی به دنبال استفاده از تجربه های افراد مسن در حوزه های مختلف، از تجارت گرفته تا کارهای فنی، هستند.

این استارتاپ یک بستر آنلاین است که سالمندان را به عنوان مربی با جوانانی که به دنبال راهنما در زندگی شخصی خود هستند مرتبط می کند. در واقع شما به عنوان یک جوان دنبال فردی می گردید که حاضر است تجربه سالیان خود را که در هیچ کتاب و دانشگاهی هم تدریس نمی شود در اختیارتان قرار دهد. افراد سالمند زیادی از این استارتاپ استقبال کرده اند، چون آنها از آموزش تجربه هایشان لذت می برند و اوقات فراغت شان هم پر می شود. آموزش طیف گسترده ای در این اپلیکیشن دارد؛ از آشپزی گرفته تا علوم پایه مثل شیمی و ریاضی!

Intuition Robotics

این استارتاپ در واقع پشت پرده پلتفرم ElliQ است. در واقع این استارتاپ راه حل های روباتیک برای زندگی بهتر و شادتر سالمندان فراهم می کند. ElliQ در واقع روبات کوچک و هوشمندی است که گوشه خانه جا خوش کرده ولی وارد مکالمه با افراد سالمند می شود و به سؤالات آنها پاسخ می دهد و کارهایی که از او خواسته می شود را انجام می دهد.

مثلا هوش مصنوعی این روبات به تدریج یاد می گیرد که صاحب پیرش بیشتر به چه نوع موسیقی هایی علاقه دارد.  در زمان برپایی نمایشگاه CES این استارتاپ اعلام کرد که بیشتر روبات های اجتماعی هم اکنون برای سفارش اولیه آماده هستند. این شرکت همچنین راه اندازی پلتفرم Q را که یک پلتفرم شناختی هوش مصنوعی به حساب می آید اعلام کرده است. راه اندازی پلتفرم Q نشان دهنده توسعه قابل توجهی در زمینه روبات های اجتماعی برای افراد سالمند است. در طول سال های گذشته این شرکت رشد سریعی را با تیم خود تجربه کرده، به طوری که تعداد کارکنان آن در ۲دفتر به ۵۰نفر رسیده است. این شرکت امسال با برنامه ریزی های خود دفتر سومی در ژاپن هم افتتاح کرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب مرتبط :

چرا ۴۰ سالگی بهترین سن برای کارآفرینی است؟

میانگین سنی کارآفرینان و بنیان گذاران استارتاپ های موفق چند است؟

راه اندازی استارتاپ های موفق در دوران سالمندی

ارسال یک پاسخ