Take a fresh look at your lifestyle.

۳ راهکار برای غلبه بر شکست و احیای مجدد کسب و کار از زبان کریس ولفینگتون، مدیر عامل استارت ‌آپ راه حل ‌های مدیریت مالی فین‌ پی (FinPay)

0 984

چگونه بعد از شکست کسب و کار میتوانیم مجدد آن را احیا کنیم؟

برای بسیاری از کارآفرینان (و شاید هر فرد بلندپرواز دیگری)، شکست بزرگ ترین ترس است. وقتی کسی انرژی زیادی گذاشته تا ایده های جدیدی را مطرح کند، به نتیجه نرسیدن آن ایده، ضربه سنگینی به او وارد می کند. اما شکست بخشی اجتناب ناپذیر در زندگی است و همه ما می توانیم با داشتن رویکردی مثبت تر نسبت به شکست، از آن منتفع شویم.

کریس ولفینگتون، موسس و مدیر عامل استارت آپ راه حل های مدیریت مالی فین پی (FinPay) نظرات خودش را در مورد غلبه بر شکست ها به اشتراک گذاشته است:

من به عنوان یک کارآفرین قدیمی و بنیان گذار چند شرکت در عرصه های تکنولوژی، بهداشت و پرداخت مالی، با چالش ها و موانع متعددی روبه رو بوده ام. بزرگ ترین آزمون توانایی من برای غلبه بر شکست در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد؛ وقتی شرکت مانی سنترز  (Money Centers)، سازمان بسیار موفقی که تاسیس کرده بودم، با بحرانی جدی مواجه شد و یکی از مدیران ارشد شرکت، اختلاس کرد.

این اتفاق باعث شد دو تا از مشتریان بزرگ شرکت، قراردادهای خود را فسخ کنند و شکایت های قضایی متعددی به سمت ما سرازیر شوند. با اینکه شرکت نتایج ثابتی برای مشتریان رقم زده بود، نتوانستیم آسیب وارد شده را جبران کنیم و چند سال بعد اعلام ورشکستگی کردیم.

این تجربه چند نکته در مورد غلبه بر شکست به من آموخت که عبارتند از:

۱- تعیین اصول راهنما و پیگیری مداوم و پیوسته آنها بسیار مهم است

با ایجاد یک سری اصول عملی و واقع بینانه و دنبال کردن آنها، یاد گرفتم برای سخت ترین چالش ها یک راه حل پیدا کنم. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، پیشنهاد من این است که افراد باتجربه، موفق و سختکوش را که در زندگی تان می شناسید ببینید و از تجربه آنها استفاده کنید. من خیلی از اصول راهنما را از یکی از اقوام نزدیکم که کارآفرین موفقی است و کارهای بشردوستانه زیادی انجام داده، یاد گرفته ام.

او این سیاست را در من نهادینه کرد که: «پاسخ یک سوال همیشه نه است، مگر اینکه آن را بپرسید.» این شعار به من اعتماد به نفس داد که به تلاشم ادامه دهم و از اینکه شکست مانع دستیابی من به یک فرصت شود، نهراسم. این اصل را هم قبول دارم که باید «منیت» را کنار گذاشت. وقتی رسوایی مانی سنترز اتفاق افتاد، تا مدت ها با جملات منفی و توهین هایی در رسانه ها مواجه بودم.

ابتدا این موضوع آزارم می داد و انگیزه ام را برای ادامه سفر کارآفرینی از بین برده بود. اما به تدریج فهمیدم که می توانم به منفی گرایی هیچ اهمیتی ندهم. تصمیم گرفتم اقدامات خودم را تحت کنترل بگیرم. یاد گرفتم که اگر اجازه دهم ناخودآگاهم بر من غلبه کند و همه انرژی ام را صرف این کنم که دیگران در مورد من چه می گویند، نمی توانم یک رهبر کسب وکار مولد و اثربخش باشم.

۲- از دیگران درس بگیرید

باید به گوش کردن به بینش ها و درس های دیگران تمایل داشته باشید، حتی اگر با رویکرد معمول شما در تعارض باشد. چشم اندازهای افراد دیگر اغلب می تواند موقعیتی را که ممکن است خودتان نتوانید تشخیص دهید، روشن کند. می دانم که پذیرش کمک از دیگران، وقتی به موقعیت رهبری خود در سازمان خو گرفته اید، کمی چالش برانگیز است. عادت کرده اید که خودتان همه کارها را انجام دهید و تصمیم ها را بگیرید.

اما بدانید که به حمایت و راهنمایی افراد اطرافتان نیاز دارید؛ از جمله همکاران و اعضای خانواده. وقتی کسب وکار من فروپاشید، دوست داشتم تنها باشم و خودم را منزوی کنم. آخرین چیزی که احتیاج داشتم گوش دادن به نظرات دیگران در این مورد بود. ناامیدانه می خواستم اثبات کنم که فرد مستقلی هستم و خودم می توانم کاملا مشکل را حل کنم. این دقیقا همان کاری است که نباید انجام دهید.

در نهایت، فهمیدم که باید اقرار کنم به کمک و پشتیبانی دیگران نیاز دارم. جست وجو کردم و یک مربی شخصی پیدا کردم که سال ها در مورد این گونه شکست ها و موفقیت ها تجربه دارد. در اوایل توسعه کسب وکار جدیدم، هر هفته با او دیدار می کردم. فکر نمی کنم بدون راهنمایی های این مربی و فامیلم، می توانستم از این شکست بیرون بیایم. همین الان هم از هوش، خرد و بینش افرادی که در کار کسب وکار به آنها اعتماد دارم، بهره می برم.

در کارآفرینی بر روی یک کار متمرکز شوید

۳- بر انجام یک کار در یک زمان متمرکز شوید

بهترین روش برای پیش بردن کارها این است که مرحله به مرحله بر کار درستی که می خواهید انجام دهید، متمرکز شوید. بله، برنامه ریزی برای آینده عالی است، اما بیش از حد جلوتر فکر کردن گاهی اوقات می تواند باعث شود مسائل حال را به روشنی نبینید. همچنین ممکن است باعث شود نتوانید عکس العمل های فوری داشته باشید، چون در نهایت بیشتر زمان خود را صرف جست وجو و برنامه ریزی می کنید و از اجرا بازمی مانید.

انجام مرحله به مرحله کارها امکان داد بعد از سقوط مانی سنترز، به راحتی از چالش هایی که با آن روبه رو می شدم، عبور کنم. اگر فقط همه موانعی که پیش رویم بود را در نظر می گرفتم، از پا می افتادم. اما وقتی دقیقا بر کار بعدی که باید انجام می دادم متمرکز شدم، سلامت ذهنی و احساسی من بهبود یافت و این موضوع بر بهره وری من اثر گذاشت. به محض اینکه مسائل حقوقی و مالی را رفع و رجوع کردم، به این فکر کردم چطور می توانم به عنوان یک کارآفرین بهترین عملکرد را داشته باشم. بیشتر انرژی خودم را صرف شناسایی مسائل مصرف کننده ها و کسب وکارها و پیدا کردن راه حلی برای آنها کردم و اینها من را به سوی شرکت فعلی ام سوق داد.

حتمال موفقیت هر رهبر کسب وکار بعد از شکست بنگاهش زیاد است. شکست شما را تعریف نمی کند. شکست پایان کار نیست، بلکه فقط شروع یک آینده روشن است. وقتی با اطمینان به این نتیجه می رسید که راهی برای بازگشت مجدد وجود دارد، حتی یک فاجعه عظیم در چشم شما فقط یک دست انداز کوچک در جادهبه نظر می رسد.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ