Take a fresh look at your lifestyle.

برای توسعه استارتاپ از طریق برون سپاری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

0 789

معرفی ۱۰ استارتاپ که از طریق برون سپاری به موفقیت رسیدند

همان طور که احتمالا می دانید توسعه از طریق برون سپاری یکی از اقداماتی است که به بسیاری از استارتاپ های شناخته شده کمک کرده است تا از سایرین پیشی بگیرند. در اینجا توضیح می دهیم که دلیل این پیشرفت چیست. هر استارتاپی در طول چرخه زندگی اش با چالش های مختلفی روبروست. بسیاری از این چالش ها بی اهمیت هستند ولی برخی از آن ها می توانند از همان ابتدا مانع از پیشرفت استارتاپ شوند.

بعضی از این چالش های بسیار مهم عبارتند از: پیاده سازی فناورانه ایده ها، رشد سریع و توسعه تیم. آیا توسعه از طریق برون سپاری می تواند به استارتاپ ها کمک کند تا از عهده این چالش ها برآیند؟ پاسخ کوتاهی که می توان به این سوال داد این است: «بله.» اما اجازه دهید این مساله را عمیق تر بررسی کنیم. استارتاپ ها چگونه و بسته به چه شرایطی به واقع می توانند به پیشرفت فناورانه دست پیدا کنند؟

دلیل نیاز به توسعه از طریق برون سپاری چیست؟

با توسعه نرم افزار به شیوه برون سپاری دیگر نیازی نیست که کارآفرینان، نگران انتخاب فناوری درست باشند و شب و روز وقت خود را صرف کدگذاری و آزمایش و … کنند. وقتی کارآفرین از یک شرکت یا دست کم یک تیم دیگر کمک می گیرد، می تواند روی استراتژی های بازاریابی مناسب تمرکز کند، به دنبال سرمایه گذار باشد یا ایده های جدیدی را خلق نماید و زمان ارزشمند خود را صرف رشد کسب وکار ارزشمندش نماید. در بیشتر مواقع، سهامداران مفهوم فوق العاده ای در ذهن دارند و برای اجرای آن ازنظر فناورانه به کمک نیاز دارند، چرا که پیاده سازی فناوری در اغلب موارد کار دشواری است و کارآفرین از عهده آن برنمی آید.

شرکت هایی که با توسعه از طریق برون سپاری به موفقیت دست یافته اند

برخی از ما همچنان مزایا و معایب کار با تیم ایده آل خود را سبک و سنگین می کنیم، تیمی که بتواند ما را به موفقیت برساند و پایان موفقیت آمیزی برای شرکت ما رقم بزند. ولی پیشنهاد ما این است که ابتدا ببینیم آن هایی که قبلا با این روش موفق شده اند چه انتخاب هایی داشته اند:

۱- Opera: این شرکت برای ایجاد و اجرای پلتفرم سایت خود بر توسعه دهندگان کشورهای دیگر تکیه کرد.

۲- MySQL: این شرکت اغلب از نیروی ستادی موجود در کشورهای مختلف به صورت برون سپاری استفاده می کرد تا بازه عملیات خود را در مناطق گوناگون افزایش دهد.

۳-Github: این شرکت از تعداد زیادی فریلنسر یا آزادکار استفاده کرده است که به طور مجازی از خانه با شرکت همکاری می کرده اند.

۴ Basecampاین شرکت نیز از همان استراتژی Github برای برون سپاری استفاده کرده و درنهایت به یکی از رهبران عرصه فناوری تبدیل شده است.

۵ Skypeهمه می دانند که اسکایپ همواره با یک تیم توسعه خارجی کار می کرده است که درنهایت باعث شده به یکی از پیشگامان بازار تبدیل شود.

۶ JPay.com: شرکت های خارجی فناوری و زیرساخت این شرکت را می ساخته اند و تضمین کیفیت، مهندسی و ساختسخت افزار را انجام می دادند. درنهایت مالکان این شرکت موفق شدند آن را به Securus Technology بفروشند.

۷- Fab: این استارتاپ بزرگ با شرکت های دیگر برای توسعه همکاری کرده است تا زمانی که نشانه هایی از رشد کسب وکار مشخص شد، بتواند جذب سرمایه شرکت را افزایش دهد.

۸ Alibaba.comبسیاری از افراد این شرکت را با نام «eBay چین» می شناسند. جک ما (Jack Ma)، موسس این شرکت، و دوستانش، وقتی به تازگی شرکت را راه اندازی کرده بودند فرایند توسعه را برون سپاری کردند.

۹ Slack: این شرکت در روزهای اول توسعه محصولاتش را برون سپاری کرده بود. امروز ارزش این شرکت ۳ میلیارد دلار است.

۱۰ Gliffyاین شرکت ابزارهای مبتنی بر وب را برای نشانه گذاری نمودارهای مختلف ارایه می کند و ابعاد خاصی از توسعه فناوری خود را برون سپاری کرده است.

برون سپاری استارتاپ

قبل از پیدا کردن شرکتی برای فروش نرم افزار چه مواردی را باید بدانید

این سوال که آیا استارتاپ ها باید فرایند توسعه را برون سپاری کنند یا خیر، همچنان بحث برانگیز است، به خصوص در مورد اینکه چه چیز باید برون سپاری شود و چه زمانی باید این کار صورت بگیرد. بر این اساس، پیش شرط های لازم برای توسعه موفق از طریق برون سپاری پروژه های استارتاپی چیست؟

همواره از درخشان بودن سوابق همکاری شرکت با استارتاپ های دیگر مطمئن شوید

شما باید به طور دقیق بدانید که چه شرکتی را می خواهید استخدام کنید. همواره از سابقه موفق همکاری آن شرکت با استارتاپ ها اطمینان حاصل کنید. هیچ وقت در مورد اعتبار و اعتماد، مصالحه نکنید. هیچ وقت شرکت متوسطی را صرفاً به خاطر ارزان بودن خدماتش انتخاب نکنید چرا که کسب وکارتان را به دردسر خواهد انداخت.

هنگام انتخاب شرکتی برای توسعه نرم افزار، از فرایندی عینی برای ارزیابی استفاده کنید

شما کاملاً حق دارید از شرکت مربوطه بخواهید مدارکی دال بر شایستگی اش ارایه کند. وب سایت شرکت را مطالعه کنید، از آن ها درخواست مطالعه موردی و معرف کنید، و برندشان را آزمایش کنید. به طور خلاصه، توجه کاملی به ارتباطات آن ها داشته باشید.

بودجه محدودی در نظر نگیرید

قبل از آنکه وارد مذاکره با شرکت موردنظر شوید اکیدا توصیه می کنیم حداقل برای ۱ تا ۲ سال برنامه مالی داشته باشید. با این کار می توانید شرکای فناورانه باتجربه ای را جذب کنید که به شما کمک می کنند کسب وکارتان را پرورش و توسعه دهید.

حفاظت های قانونی از ایده و مالکیت فکری را فراموش نکنید

همواره با شرکت موردنظر قراردادها و توافقنامه های مناسبی امضا کنید. البته امضای قرارداد امری بدیهی است ولی بیشتر استارتاپ ها به دلیل فضای دوستانه و غیررسمی خود اغلب ملزومات رسمی و قانونی را نادیده می گیرند. توجه داشته باشید که توافقنامه های قانونی در رابطه با مالکیت فکری برای حفظ دارایی های فکری کسب وکار و رها کردن شما از مشکلات احتمالی سال های آتی، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین در مورد توافقنامه عدم افشا (NDA) با کارشناسان حقوقی مشورت کنید.

همواره هنگام انتخاب شرکت برای توسعه نرم افزار، بزرگ فکر کنید

یکی از دغدغه های فکری شما باید تعهد بلندمدت شرکت موردنظر در قبال کسب وکار شما باشد. به بیان دیگر شما باید برای طولانی مدت با آن شرکت کار کنید، چرا که اولاً نباید اجازه دهید شرکت دیگری کد شما را مورداستفاده قرار دهد. مراقب باشید اوضاع همواره آن طور که انتظار می رود پیش نمی رود. دوم آنکه شرکتی که نسبت به ارتباطی بلندمدت متعدد می شود دیگر یک شرکت فرعی نیست، بلکه شریک فناورانه شماست. بدین ترتیب می تواند امور مربوط به مدیر ارشد فناوری را به افرادی بسپارید که با فناوری آشنایی کامل دارند و روی آنچه که به واقع برای کسب وکار شما مهم است تمرکز می کنند. درنهایت هرزمانی که تمایل داشته باشید می توانید خودتان هم درگیر ماجرا شوید و در تمامی فعالیت های مربوط به کسب وکارتان مشارکت کنید، برای مثال می توانید تیم توسعه دهندگان را مدیریت کنید یا برای معرفی کسب وکارتان در بازار از آن ها کمک بخواهید.

بیایید جمع بندی کنیم

قصد دارید اپلیکیشنی بسازید اما ازنظر فناوری، خدمات مربوط به مدیر ارشد فناوری یا مشاوره کسب وکار به کمک نیاز دارید؟ برای صرفه جویی در وقت و پول خود یک شرکت قابل اعتماد دیگر پیدا کنید تا این کارها را برای شما انجام دهد. برای این کار، بررسی های لازم را انجام دهید، گفتگو کنید، فکر کنید و همه چیز را در نظر بگیرید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که آن شرکت تا چه اندازه معتبر است. فراموش نکنید که درنهایت خودتان مسئول نتایج و دستاوردهای کسب وکارتان هستید.

منبع: اصفهان پلاس

ارسال یک پاسخ