Take a fresh look at your lifestyle.

بررسی دلایل درست و نادرست برای راه اندازی کسب و کار

0 695

بررسی دلایل درست و نادرست برای راه اندازی کسب و کار

برای هر فردی، انگیزه ها و دلایل مختلفی برای شروع یک کسب و کار وجود دارد. اگرچه توصیه ها در این رابطه همواره این است که به دنبال تحقق بخشیدن به خواسته های خود باشید، با این حال واقعیت این است که در این رابطه برخی دلایل درست و نادرست وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

در این رابطه توجه داشته باشید که آگاهی نسبت به درستی و یا نادرستی دلایل خود در همان ابتدا باعث می شود تا ریسک کاری که قصد انجام آن را دارید کاهش یافته و شانس موفقیت بیشتری را برای به ثمر رساندن آن داشته باشید.

۷ دلیل درست برای شروع یک کسب وکار

کارآفرینان باتجربه همواره به این موضوع تاکید دارند که هر فردی باید از دلیل و یا دلایل درستی برای حضور در عرصه کارآفرینی، برخوردار باشد. درواقع شما باید یک ایده ناب را در اختیار داشته باشید تا بتوانید در امر کارآفرینی خود موفق ظاهر شوید. از جمله اشتباهات رایج در این رابطه این است که افراد در ابتدا امر کارآفرینی را شروع کرده و در مراحل بعد به سراغ یافتن حوزه های مورد نیاز جامعه می روند. همین بی‏هدفی آن ها باعث می شود تا عملا در سردرگمی به سر ببرند. به طور خلاصه ۷ دلیل درست برای شروع یک کسب و کار شامل موارد زیر است.

۱-شما یک موقعیت عالی را می بینید

شرایط جامعه همواره در حال تغییر است و همین امر نیز باعث می شود که بتوانید افق های جدیدی را بیابید که تمرکز روی حتی یک مورد از آن ها می تواند موفقیتی چشمگیر را برای شما به ارمغان آورد. در این رابطه توجه داشته باشید که شما به عنوان یک فرد علاقه‏مند به حوزه کارآفرینی، نیاز دارید تا همواره شرایط بازار را مورد بررسی قرار داده و به دنبال راهکارهایی برای رفع نیازهای افراد باشید. در آخر توجه داشته باشید که در صورتی که شما یک موقعیت جدیدی را می بینید که برای آن برنامه و یا ایده ای درست را دارید، این امر خود یک دلیل درست برای شروع کسب و کار شما محسوب می شود.

۲-شما ایده ای در اختیار دارید که مطمئن هستید افراد برای آن پول پرداخت خواهند کرد

هیچ کسب وکاری نمی تواند بدون کسب سود به کار خود ادامه دهد. به همین خاطر لازم است تا نسبت به سودآور بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای این امر در ابتدا از خود سوال کنید که حاضر به پرداخت پول برای طرح خود هستید. در صورت این امر که موفق شدید تا از این مرحله عبور کنید بهتر است تا پرسشنامه ای را از جامعه آماری بازار هدف خود صورت دهید تا نسبت به درستی مسیر خود اطمینان حاصل نمایید.

۳-شما قصد شروع کسب ‏و کاری را دارید که نمونه موفق آن وجود دارد

اگرچه همواره تاکید می شود تا به دنبال ایده های ناب باشید، با این حال این امر حالت ایده آلی داشته و همه افراد نمی توانند به این شیوه عمل کنند. به همین خاطر شما می توانید با نگاهی به اقدامات سایر برندها و تلاش برای انجام نمونه ای از اقدامات آن ها، به موفقیت مدنظر خود دست پیدا کنید. در این رابطه توجه داشته باشید این امر که فرد یا افرادی قبلا مسیر مدنظر شما را پیموده باشند، خود به اطمینان خاطر بیش تر شما کمک خواهد کرد و ریسک کار را کاهش خواهد داد.

۴-شما به راه حل خود برای حل یک معضل و یا رفع یک نیاز باور دارید

به عقیده هنری فورد(موسس شرکت خودروسازی فورد) افراد با رفع حتی یک نیاز جامعه می توانند به موفقیت دست پیدا کنند. در این رابطه لازم است تا نسبت به عملی بودن راهکارهای خود اطمینان داشته باشید. در موارد متعددی مشاهده شده است که افراد طرحی را در ذهن خود دارند با این حال در مرحله اجرا با مشکلات بسیاری مواجه می شوند. به همین خاطر در صورتی که نسبت به عملی بودن ایده های خود اطمینان کافی را دارید، شروع کسب و کار برای شما، همراه با دلیلی درست خواهد بود.

۵-شما از انجام مسئولیت های جدید لذت می برید

برای پیشرفت و کسب موفقیت در هر کسب‏ و کاری، شما نیازمند علاقه کافی به کار خود خواهید بود. در این رابطه توجه داشته باشید که کارآفرینی یکی از اقدامات بسیار دشوار محسوب می‏شود. به همین خاطر تنها زمانی باید در این رابطه اقدام کنید که از تمایل کافی در این حوزه بهره مند باشید.

۶-شما شکست را قبول نخواهید کرد

یک کارآفرین باید از روحیه مبارزه برخوردار باشد. علت این امر نیز به این خاطر است که شما در طول مسیر خود، با شکست های کوچک و بزرگ بی شماری مواجه خواهید شد. به همین خاطر در صورتی که از قدرت مبارزه با آن ها برخوردار نباشید، بدون شک بسیار زود از کار خود کناره‏گیری خواهید کرد. در همین راستا لازم است تا با خود صداقت داشته و نسبت به این امر که آیا شکست را قبول خواهید کرد یا نه به پاسخی واقع‏بینانه از خود دست پیدا کنید.

۷-شما تحقیقات کافی را انجام داده اید

اگرچه داشتن روحیه و علاقه در امر کارآفرینی امری ضروری محسوب می شود، با این حال واقعیت این است که این امر تمام ماجرا نبوده و لازم است تا تحقیقات کافی در زمینه کاری مورد علاقه خود انجام داده باشید. برای مثال ممکن است ایده شما کاملا مفید باشد با این حال جامعه از آمادگی لازم برای پذیرش آن برخوردار نباشد. به همین خاطر لازم است تا قبل از شروع کار خود تحقیقات جامعی را انجام داده و یک پایگاه داده درست برای خود شکل دهید. در غیر این صورت شروع کار شما با ریسک بسیار بالایی همراه خواهد بود.

دلایل درست و نادرست راه اندازی کسب و کار

۴ دلیل نادرست برای شروع یک کسب و کار

بسیار مهم است که با خود صادق باشید و دلایل درستی را برای شروع کسب‏ و کار خود بیابید. در این رابطه همواره دلایلی وجود دارد که افراد ممکن است آن ها را درست تلقی کنند با این حال کاملا نادرست محسوب می شود. در این رابطه توجه داشته باشید که کافی نبودن یک دلیل نیز باعث می شود تا آن به عنوان یک مورد بد معرفی شود. در همین راستا ۴ دلیل نادرست شروع یک کسب و کار شامل موارد زیر است.

۱-شما از کار و یا مدیر خود متنفر هستید

از جمله دلایلی که باعث می شود تا افراد در اندیشه شروع یک کسب و کار جدید باشند، تنفر از موقعیت شغلی و یا مدیر آن ها است. با این حال تنفر از یک چیز به معنای علاقه‏مندی به چیز دیگری نخواهد بود. به همین خاطر توصیه می شود تا در صورتی که از این دلیل برخوردار هستید، در ابتدا به دنبال بررسی علت مشکل خود و ارائه راهکارهایی برای حل آن و در نهایت تغییر شغل خود باشید.

۲-شما از اولویت مالی برخوردار هستید

تصور بسیاری از افراد در رابطه با امر کارآفرینی، یک کار پردرآمد است. این امر در حالی است که شما برای رسیدن به ثروت در این کار، نیازمند موفقیت خواهید بود. در این رابطه نمونه های متعددی از کارآفرینانی وجود دارد که عملا به هیچ پایگاه مطمئن مالی در زمینه خود دست پیدا نکرده اند. به همین خاطر در صورتی که اولویت اول شما کسب درآمد بالا است، توصیه می شود تا به دنبال ایجاد یک کسب و کار جدید و قدم نهادن در مسیر کارآفرین شدن، نباشید. درواقع برای این امر بسیار مهم است که کاری را انجام دهید که نسبت به آن تمایل بسیار بالایی را دارید و اولویت شما در ابتدا تحقق بخشیدن به رویای خود و رضایت مشتری است.

۳-شما به دنبال حجم کاری کمتر و اقداماتی ساده تر هستید

یک باور نادرست دیگر در رابطه با امر کارآفرینی این است که مدیران و کارآفرینان، کار ساده ای را انجام داده و از حجم کاری کمتری در مقایسه با یک کارمند برخوردار هستند. این امر در حالی است که این افراد به علت نقش حیاتی که برای شرکت دارند، معمولا بیش ترین حجم کاری را داشته و با مسائل متعددی دیگر می باشند که باعث می شود تا ساعت کاری آن ها، زمانی دقیق نداشته باشد. به همین خاطر فرار از حجم کاری خود، نمی تواند دلیل درستی برای حضور در عرصه کارآفرینی محسوب شود.

۴-شما به دنبال کسب شهرت هستید

اگرچه موفقیت در امر کارآفرینی همواره با کسب شهرت همراه خواهد بود با این حال این مسائل حاشیه های کار یک کارآفرین محسوب می شود. به همین دلیل در صورتی که درگیر این حواشی هستید، توصیه می شود تا در اندیشه شروع یک کسب و کار جدید نباشید.

منبع: فرصت امروز

ارسال یک پاسخ