Take a fresh look at your lifestyle.

۱۰۰ توصیه مهم و کاربردی برای موفقیت در کسب و کار از زبان کارآفرینان برتر جهان

0 3,352

۱۰۰ توصیه مهم و کاربردی برای موفقیت در کسب و کار از زبان کارآفرینان برتر جهان

شروع یک کسب و کارمی تواند به عنوان مهم ترین چالش کارآفرینان محسوب شود. این امر که سرنوشت و رشد یک شرکت کاملا به تصمیمات مدیریتی شما بستگی داشته باشد، بدون شک اهمیت کار را افزایش خواهد داد.

در این رابطه ضروری است تا کارآفرینان از آمادگی لازم جهت رو به رو شدن با چالشی جدید، برخوردار باشند. در غیر این صورت اولین تجربه آن ها چندان درخشان نخواهد بود که این امر سابقه کاری آن ها را به شدت تخریب کرده و امکان فعالیت مجدد آن ها را بسیار سخت خواهد کرد. اگرچه در این رابطه برخی بر این باور هستند که این امر ناشی از عدم دانش کافی است، با این حال نتایج آمارها در این رابطه حاکی از آن است که در موارد متعدد این افراد از مدارک بالای علمی و سطح دانش مناسب، برخوردار بوده اند.

در رابطه با افرادی که به تازگی قصد کارآفرینی را دارند، همواره یک کمبود مهم حس می شود که آن عدم وجود تجربه است. درواقع موفقیت در امر کارآفرینی به دو عامل دانش و تجربه بستگی داشته و بدون وجود هر یک از آن ها شما مدیری کامل نخواهید بود. در این رابطه توجه به توصیه های افرادی که از تجربه کافی برخوردار هستند، می تواند مشکل شما را به خوبی برطرف کند. درواقع این افراد ممکن است چندین سال را برای به دست آوردن تجربه پیشنهادی خود صرف کرده باشند که شما با این کار قادر خواهید بود تا آن را در عرض چند ثانیه به دست آورید. به همین خاطر استفاده از آن ها بسیار ضروری به نظر می رسد.

در همین راستا و در ادامه به معرفی و بررسی ۱۰۰ توصیه مهم کارآفرینان موفق برتر در راستای موفقیت در کسب وکار، خواهیم پرداخت.

۱-ایده خود را به موتور محرک عملکردتان تبدیل کنید

برخی بر این باور هستند که تنها باید هدفی را برای خود مشخص کرد و در راستای آن اقدامات لازم را صورت داد. درواقع آن ها انتظار دارند که تکامل لازم در طول مسیر به دست آید. اگرچه این نظر تا حدودی درست است، با این حال توجه داشته باشید که هدف شما تنها زمانی عملی خواهد بود که نحوه رسیدن به آن در قالب یک ایده درآمده باشد. در غیر این صورت شما عملا قادر به انجام اقدامات لازم نخواهید بود. برای مثال ممکن است ایجاد یک برند جهانی،خواسته اصلی شما باشد. با این حال در صورتی که شما هیچ برنامه ای برای هدف خود نداشته باشید، حتی اگر مقدمات ایجاد یک شرکت را نیز فراهم آورید، پیشرفت لازم را تجربه نخواهید کرد.

در این راستا لازم است تا اولین اقدام شما ایده پردازی باشد. به عنوان یک توصیه بهتر است تا در این زمینه توجه خود را به نیازهای جامعه هدف معطوف کنید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا ایده خود را حول محور مسئله ای قرار دهید که درصد ریسک به مراتب کمتری را خواهد داشت. حال باید راهکار خود را برای حل آن تشریح نمایید. در این رابطه به هر میزانی که راهکارهای متنوع تری را داشته باشید، انتخاب نهایی شما گزینه کامل تری خواهد بود. همچنین فراموش نکنید که ایده شما باید همواره مورد بازبینی قرار گیرد تا در نهایت به انتخابی جذاب تبدیل شود. به عنوان نکته پایانی در این بخش بهتر است تا همواره لیستی از نیازهای افراد تهیه کنید، این امر کار شما را برای کسب وکارها و یا اقدامات بعدی راحت تر خواهد ساخت.

۲-طرح خود را مورد آزمایش قرار دهید

شروع یک کسب و کارامری پرهزینه خواهد بود. طبیعتا تحت این شرایط در صورتی که انتخاب شما نادرست باشد، زمان و هزینه زیادی را از دست خواهید داد. این امر ممکن است به قدری شما را درگیر کند که عملا دیگر فرصت شروعی مجدد را نداشته باشید. به همین خاطر و در راستای کسب اطمینان لازم، توصیه می شود تا ایده خود را مورد آزمایش قرار دهید. این امر باعث خواهد شد تا شما به صورت عملی با نقاط قوت و ضعف طرح خود به خوبی آشنا شده و قبل از شروع کار آن ها را برطرف کنید. با نگاهی به برندهایی که توانسته اند تا در همان ابتدای کار خود به شکلی حرفه ای عمل کرده و بازار را دگرگون سازند، به این نکته پی خواهید برد که تقریبا تمامی آن ها کار خود را به همین شکل صورت داده اند.. در این رابطه پیاده ساختن ایده شما در شرکت کوچک و متعلق به دیگران نیز می تواند انتخاب هوشمندانه محسوب شود. با این حال باید به دنبال راهکاری باشید که رضایت آن ها را بتوانید جلب کنید.

۳-کلیات طرح را با خانواده و دوستان خود در میان بگذارید

در رابطه با ایده و اهداف خود با نزدیگان به گفت و گو بپردازید. اگرچه در ابتدا این امر کمی عجیب به نظر می رسد، علت این امر هم به این خاطر است که آن ها ممکن است هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با حوزه انتخابی شما نداشته باشند. با این حال واقعیت این است که آن ها به علت توجه و علاقه ای که به شما دارند، به خوبی به حرف های شما گوش داده و جواب هایی صادقانه و از روی دلسوزی به شما خواهند داد. در این رابطه همواره دفترچه ای را در کنار خود داشته باشید و یا مکالمات خود را ضبط کنید تا نکات مهم در بین مکالمات به فراموشی سپرده نشود. این امر تنها در هنگام مرحله ایده پردازی نبوده و شما حتی می توانید از آن ها برای امتحان کردن محصول خود نیز استفاده کنید. در این رابطه توجه داشته باشید که آزادی عمل شرط اصلی بوده و نباید آن ها را تحت فشار برای جواب دلخواه خود قرار دهید.

۴-خود را از نظر ذهنی آماده سازید 

در این مرحله لازم است تا نگاهی به خود داشته باشید. درواقع شما باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی برای ایجاد یک کسب و کارو شروعی قدرتمندانه، در آمادگی کامل به سر می برید. در این رابطه حتی کسب تجربه در کنار مدیر یک شرکت دیگر نیز می تواند کاملا کارساز باشد. نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که نقش شما در شرکت بیش از همه حول محور تصمیمات شما خواهد بود. در این راستا ضروری است تا از ذهنی آرام و در عین حال دقیق و کارآمد بهره مند باشید. به همین خاطر لازم است تا برای حفظ آرامش و تقویت قوه تصمیم گیری خود راهکارهایی را پیدا کنید. برای مثال ممکن است یک ورزش در این رابطه کمک بسیاری محسوب شود.

۵-همه چیز را تا حد امکان ساده کنید

درست به مانند یک کارمند که در یک میز بسیار شلوغ قادر به تمرکز و انجام سریع و به موقع کارهای خود نخواهد بود، شما نیز در مواجهه با پیچیدگی های گوناگون ممکن است زمان بسیار طولانی ای را حتی برای ساده ترین تصمیمات نیاز داشته باشید. به همین خاطر و در راستای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی، توصیه می شود تا همواره به دنبال راهکارهایی در راستای ساده سازی امور برای خود و در مرحله بعد تیم کاری باشید. این نکته را نیز فراموش نکنید که همواره راه های دیگری نیز وجود خواهد داشت که ممکن است بسیار کم هزینه تر و در عین حال ساده تر باشد که بدون شک ارزش بیشتری را خواهد داشت. به همین خاطر هیچ گاه خود را در زمینه کشف موارد جدید متوقف نسازید.

۶-تحقیقات بازار خود را به صورت کامل انجام دهید

شما باید پایگاه اطلاعاتی خوبی را برای خود ایجاد کنید تا بتوانید عملکردی مناسب را داشته باشید. برای مثال در برنامه Shark Tank شما می توانید افرادی را ببینید که ایده های خود را به چند تن از کارآفرینان مطرح، معرفی می کنند. با این حال کارآفرینان حاضر که در نقش داور قرار دارند، تنها به پرسش سوال در رابطه با طرح آن ها بسنده نکرده و همواره آگاهی آن ها نسبت به اوضاع بازار را نیز جویا می شوند. درواقع این برنامه در تلاش است تا همه آن چیزی را که یک کارآفرین برای شروع کار خود باید بداند، در معرض نمایش قرار دهد. به همین خاطر لازم است تا همواره تحقیقات کافی را در رابطه با بازار خود داشته و با تجزیه و تحلیل اوضاع، تصمیمات خود را پخته تر کنید.

۷-ایده خود را در اختیار متخصصان قرار دهید

این امر که بزرگان عرصه انتخابی بتوانند در رابطه با ایده شما نظرات خود را بیان کنند، بدون شک در بهبود طرح نقش اساسی را خواهد داشت. در این رابطه تنها کافی است تا به دنبال راهکاری برای نشان دادن آن باشید. بدون شک این دسته از افراد از وقت کمی برخوردار بوده و این امر کار شما را دشوار خواهد ساخت. با این حال در صورتی که در این رابطه استقامت کافی را داشته باشید، در نهایت، حداقل با یک نفر می توانید ارتباط برقرار کنید. در مواردی مشاهده شده است که این اقدام باعث شروع همکاری با افراد مذکور نیز شده است. درواقع اگر طرح شما ایده ای جذاب باشد، ممکن است این افراد را به همکاری و حمایت از شما نیز ترغیب کند. به همین خاطر به هیچ بهانه ای نباید از انجام این کار غافل شوید.

۸-نظرات مختلف را در مورد محصولات مشابه خود بیابید

این امر که محصولات موجودی را که شما نیز قصد ساخت مشابه آن را دارید، مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید، خود در انجام بهتر کار شما را یاری خواهد کرد. با این حال این امر پایان کار در این بخش نبوده و توصیه می شود تا نظرات مشتریان را در مورد این محصولات جویا شده و با یافتن نقاط قوت و ضعف آن ها، محصول خود را کامل تر کنید. در این رابطه فروشگاه های آنلاین نظیر Ebay با توجه به این امر که امکان ارسال نظر و امتیازدهی به محصول را دارا هستند، می توانند گزینه های مطلوبی برای این امر محسوب شوند.

۹-یک گروه متمرکز را شکل دهید

بدون شک مدیریت یک گروه بزرگ امری کاملا سخت خواهد بود. به همین خاطر بسیار مهم است که تیم اصلی شرکت را تا حد امکان کوچک ساخته و با این اقدام مدیریت و سازماندهی بهتری را بر روی آن ها داشته باشید. در رابطه با اهمیت و چگونگی ایجاد چنین گروه هایی مقالات متعددی به چاپ رسیده است که توصیه می شود آن ها را مورد مطالعه قرار دهید.

۱۰-بازار خود را بشناسید

واقعیت این است که همه چیز را نمی توانید از دل کتاب ها به دست آورید. علت این امر هم به این خاطر است که افراد در مناطق گوناگون رفتارهای متفاوتی داشته که این امر در رابطه با الگوی خرید و رفتارهای اقتصادی آنها نیز صادق است. به همین خاطر ضروری است تا بخشی از دانسته های خود را از دل مردم به دست آورده و از متفاوت عمل کردن نسبت به آن چیزهایی که تاکنون آموخته اید، هراسی نداشته باشید. در این رابطه پیگیری مجلات، روزنامه ها و به طور کل هر آن چیزی که در زمینه مورد نظر شما فعالیت هایی را دارد، کمک شایانی محسوب خواهد شد.

۱۱-به آگاهی و درک درستی نسبت به صنعت مورد نظر برسید

با نگاهی به افراد باتجربه در هر کاری به این نکته پی خواهید برد که آنها برای خود ترفندها و راهکارهایی برای انجام سریع تر و بهتر کارهای خود دارند. این امر در صورتی که بتوانید آن ها را از همان ابتدا آن ها را به دست آورده و مورد استفاده قرار دهید، بدون شک ارزش بالاتری را خواهد داشت. به همین خاطر توصیه می شود تا اقدامات درون سازمانی شرکت های رقیب را مشاهده کرده و از رفتارهای جالب آن ها، الگوبرداری کنید. با این حال این امر باید به نحوی صورت گیرد که مشکلات حقوقی را برای شما به همراه نداشته باشد.

۱۲-تنها به یک برنامه بسنده نکنید

با توجه به مطالب مطرح شده ممکن است این تصور در شما شکل گیرد که شما باید یک برنامه کلی را در اختیار داشته باشید. این امر در حالی است که شما هیچ گاه با کلیات قادر به انجام دقیق کارها نخواهید بود. به همین خاطر لازم است تا در راستای هدف کلی خود چندین برنامه کوچک و زنجیره وار را نیز طرح ریزی کنید. برای مثال این امر که در سال نخست چه اقداماتی را باید صورت دهید و وضعیت شرکت در سال های آینده به چه صورت خواهد بود، از جمله مواردی است که نیازمند برنامه ریزی های متعدد است. در این رابطه حتی موارد کوچک را نیز مدنظر قرار داده و هیچ کاری را بدون برنامه ریزی و یا خارج از برنامه های خود انجام ندهید.

۱۳-به دنبال بهترین موقعیت برای قدم اول خود نباشید

شما باید در جایی تمامی ایده های خود را به مرحله اجرا درآورید. در این رابطه برخی از افراد عقیده دارند که باید منتظر بهترین زمان باشید. این امر در حالی است که از دست دادن زمان با توجه به این امر که همواره به تعداد رقبا افزوده می شود، ممکن است به معنای از دست رفتن فرصت های موجود باشد. با نگاهی به برندهای جهانی نیز متوجه این امر خواهید شد که تقریبا هیچ کدام از آن ها شروعی باشکوه نداشته و بسیار ساده اقدامات اولیه خود را صورت داده اند. درواقع قدم اول همواره سخت ترین گام محسوب شده و تنها کافی است تا آن را با قدرت بردارید. توجه داشته باشید که این امر مسیر را برای انجام کار برای شما هموار خواهد ساخت. با این حال ضروری است تا الزامات اولیه را به خوبی مهیا سازید.

۱۴-به کارها سرعت بخشید

اکثر کارآفرینان همواره تمایل دارند تا اقدامات خود را به تاخیر بیندازند. علت این امر نیز به علت وجود ترس و تردیدهای متعدد در آنها است. با این حال توجه داشته باشید که شما به عنوان یک برند تازه کار در راستای رقابت با سایر شرکت های باسابقه، نیاز به سرعتی چندبرابر آنها خواهید داشت. به همین خاطر دیگر جایی برای صبر و تاخیر بیش از حد نخواهد بود. در این رابطه فراموش نکنید که در راستای رسیدن به هدفی بزرگ، لازم است تا اقدامات سریع و بزرگی را نیز انجام دهید. بدون شک هیچ فردی نمی خواهد که مسیر موفقیت بسیار طولانی ای را تجربه کند. به همین خاطر باید همواره نسبت به زمان خود توجه کافی را داشته باشید.

۱۵-اقدامات خود را به شیوه درست آن انجام دهید

از جمله عواملی که باعث می شود تا ایده مدنظر پایان خوبی را نداشته باشد، عدم اجرای مناسب آن محسوب شده که در این رابطه مدیران نقش اصلی را ایفا می کنند. برای مثال ایده فیس بوک تنها برای ارتباط بهتر دانشجویان دانشگاه مارک زاکربرگ طراحی شده، با این حال عملکرد وی در این رابطه به قدری درخشان و عالی بود که طی مدت کوتاهی موفق شد تا توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند که در نهایت این شبکه در اختیار عموم قرار گرفت و در حال حاضر پرطرفدارترین شبکه اجتماعی محسوب می شود. به همین خاطر برای شروع یک کسب و کار تنها در اختیار داشتن یک ایده هرچند عالی، کافی نبوده و لازم است تا نحوه اجرا و مرحله عملیاتی کردن آن را نیز کاملا مهم تلقی کنید. در این رابطه حتی تمرین و کسب تجربه پیش از اجرا کردن طرح اصلی خود نیز می تواند اقدامی کارساز محسوب شود.

۱۶-کار کردن در خانه را فراموش نکنید

این امر خصوصا در زمان شروع کار به علت این امر که از هزینه های شما خواهد کاست، به شدت اهمیت دارد. درواقع ایجاد یک محیط کاری در زمانی که شما در تهیه مقدمات کار هستید، امری کاملا پرهزینه خواهد بود. در این رابطه لازم است تا با این واقعیت کنار بیایید که ممکن است حداقل در چند ماه نخست سودآوری چندانی را تجربه نکنید. به همین خاطر توصیه می شود تا به دنبال تمامی راهکارها در راستای کاهش هزینه های خود باشید. با این حال این امر تنها مزیت اقدام مذکور نبوده و این اقدام باعث می شود تا بتوانید زمان بیش تری را برای خانواده خود در اختیار داشته باشید. در نهایت این اقدام در طی زمان، به عادت رفتاری شما تبدیل خواهد شد. فراموش نکنید که موفقیت واقعی زمان میسر می شود که شما در هر دو جنبه کار و زندگی شخصی خود به موفقیت دست پیدا کنید. بدون شک این امر برنامه ریزی دقیقی را از همان ابتدای کار نیاز خواهد داشت.

۱۷-یک وب سایت مناسب ایجاد کنید

شروع یک کسب و کاربدون در اختیار داشتن یک وب سایت می تواند به معنای خودکشی باشد. با توجه به رشد تکنولوژی و همه گیر شدن اینترنت، دیگر عدم استفاده از آن امری عجیب محسوب شده و مشکلات بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. بدون شک بدون وجود یک سایت شما قادر به جذب مشتری و مخاطبان بسیار نخواهید بود. به همین خاطر لازم است تا همزمان با ایجاد برند خود، در رابطه با این امر نیز اقدامات مناسبی را صورت دهید.

۱۸-برندسازی حرفه ای داشته باشید

در راستای شناخته شدن و ایجاد تمایز با سیر شرکت ها، شما نیاز به ایجاد برند خود خواهید داشت. با این حال نحوه انجام این امر از جمله مواردی است که می تواند به مزیت رقابتی شما تبدیل شود. در این رابطه و در ابتدا لازم است تا تحقیقات و دانش کافی را به دست آورده و سپس اقدام به طراحی آرم خود کنید. در آخر نیز ذکر این نکته ضروری است که باید همواره برند خود را به روز نگه دارید. همواره این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان نیاز به اعمال تغییراتی در برند شما حس شود. با نگاهی به برندهای باسابقه نیز به این نکته پی خواهید برد که تقریبا تمامی آن ها با طرح اولیه تفاوت هایی را پیدا کرده اند. به همین خاطر نباید از اعمال تغییرات هراسی را داشته باشید.

۱۹-موارد قانونی را مورد توجه قرار دهید

لازم است تا از همان ابتدا نسبت به تمامی موارد قانونی مرتبط با حوزه کاری خود به آگاهی کامل دست پیدا کرده و همواره توجه کافی را به آن ها داشته باشید. در موارد بسیاری مشاهده شده است که شرکت ها پس از شروع کار به علت عدم توجه به این بخش، با مشکلات بسیاری مواجه شده و این امر عملا رشد آن ها را در ابتدای کار که بسیار مهم است، با کندی محسوسی مواجه ساخته است.

۲۰-به دنبال سرمایه گذار باشید

بدون در اختیار داشتن بودجه کافی، شما قادر به رشد و گسترش محدوده عملکردی خود نخواهید بود. به همین خاطر لازم است تا از همان ابتدای کار خود به دنبال افرادی در این زمینه باشید. فراموش نکنید که در این رابطه شما صرفا مجبور به فروش سهام خود نخواهید بود و یک حامی مالی نیز می تواند به خوبی نیازهای شما را برطرف کند.

۲۱-با جامعه هدف خود ارتباط نزدیکی ایجاد کنید

بدون مشتری شما قادر به ادامه فعالیت خود نخواهید بود. بدون شک در این رابطه تبلیغات تنها به شناساندن برند شما منتهی خواهد شد که این امر نیز بودجه کافی را نیاز داشته و اقدامی پرهزینه محسوب می شود. با این حال در صورتی که ارتباط خوبی را با افراد جامعه برقرار سازید، بسیاری از نیازهای تبلیغاتی شما کاهش یافته و مشتری خود را یکی از شما تلقی خواهد کرد. فراموش نکنید که مردم همواره علاقه مند به انجام کارهای جدید و هیجانی هستند. به همین خاطر شما با کمی خلاقیت قادر خواهید بود تا برند خود را به یکی از اعضای خانواده آن ها تبدیل کنید. این امر درست مشابه اقدامی است که ابر برندهایی نظیر گوگل و فیس بوک انجام می دهند.

۲۲-کسب سود را اولویت اول خود محسوب نکنید

اگرچه بسیار ضروری است تا شم اقتصادی و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید، با این حال توصیه می شود تا کسب سود را هدف اول خود ندانید. این امر امکان رشد را از شما خواهد گرفت و موفقیت درازمدت را به امری غیرممکن مبدل خواهد ساخت. درواقع شما کافی است تا بر روی کیفیت کار خود متمرکز بمانید و اطمینان داشته باشید که سود شما با این اقدام تضمین شده خواهد بود. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار دهید این است که از همان ابتدا به دنبال راهکارهای اقتصادی و خلاقیت هایی در این زمینه باشید تا در درازمدت با مشکلی مواجه نشوید. درواقع شما نمی توانید آینده را پیش بینی کنید و به همین خاطر همواره باید راهکارهای متنوعی را برای شرایط مختلف در اختیار داشته باشید.

۲۳-هزینه های خود را در سطحی پایین نگه دارید

همواره لازم است تا میانه روی را یک اصل مهم برای خود بدانید. در موارد متعددی مشاهده شده است که برندها متحمل هزینه هایی می شوند که در ابتدا چندان توجه مدیران را به خود جلب نکرده است. با این حال در گذر زمان با جمع شدن آن ها شما در معرض هزینه های بسیار زیاد و در عین حال غیرضروری خواهید بود که بدون شک معضل اقتصادی شدیدی را برای شما به همراه خواهد داشت. تحت این شرایط ممکن است حتی مجبور به کاهش هزینه های حیاتی خود نیز باشید. به همین خاطر لازم است تا همواره روش های موجود در راستای کاهش هزینه ها را یافته و آن ها را به کار گیرید. برای مثال دورکاری از جمله مواردی است که می تواند به کاهش هزینه های شما کمک شایانی کند.

۲۴-سیستم و روش کار خود را به روز نگه دارید

این امر که تمایل داشته باشید که تنها با یک روش، در تمامی مقاطع عمل کنید، بدون شک در درازمدت کارآمدی خود را از دست خواهد داد. درواقع هر سیستم و روشی محدوده زمانی خاص خود را داشته و عدم توجه به این موضوع بیانگر عدم شایستگی شما خواهد بود. در این راستا توصیه می شود تا همواره در تلاش برای پیش بینی آینده از طریق جمع آوری اطلاعات کافی، باشید و به این طریق روش های مناسب را در زمان مطلوب آن به کار گیرید.

۲۵-افراد مناسبی را به استخدام خود درآورید

تیم شرکت به عنوان بازوی اجرایی شما خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا بهترین ها را به استخدام خود درآورید. در این رابطه ملاک بهترین صرفا سابقه آن ها نبوده و لازم است تا به میزان همسویی و هماهنگی آن ها با اهداف خود نیز توجه کافی را داشته باشید. در این رابطه توصیه می شود تا همواره خرید بهترین ها را که بدون شک پرهزینه نیز خواهد بود، به عنوان سیاست استخدامی خود قرار نداده و جایی را نیز به ستاره سازی اختصاص دهید.

۲۶-راه های فروش خود را تا حد امکان متنوع سازید

هیچ گاه نباید انتظار داشته باشید که همه افراد یک روش و عادت خرید داشته باشند. به همین خاطر بسیار مهم است تا روش های خود را به خوبی متنوع سازید. با انجام این کار در مدت زمان کوتاهی شاهد تغییرات خوبی در نرخ فروش خود خواهید بود. همچنین توجه داشته باشید که پیش فروش محصولات نیز همواره طرفداران خود را دارد. این افراد بنا به دلایل مختلف علاقه مند هستند تا زودتر از سایرین محصول را در اختیار داشته باشند. به همین خاطر لازم است تا در این رابطه نیز برنامه ریزی مناسبی داشته باشید.

۲۷-از تغییرات واهمه ای نداشته باشید

این امر که مجبور باشید تا در طرح اولیه خود تغییراتی را اعمال کنید، به معنای شکست شما نبوده و بیانگر رو به جلو بودن شما خواهد بود. با نگاهی به تمامی برندها به درستی این جمله پی خواهید برد. درواقع آنها هر ساله در تلاش برای بهبود محصولات سال قبل خود هستند. با این حال این امر تنها مختص به محصولات شرکت نبوده و در هر بخشی نیاز به تغییرات در جهت تقویت و یا حتی بازسازی ممکن است وجود داشته باشد. در همین راستا ضروری است تا نگرش خود و تیم کاری را نسبت به این مقوله در جهتی مثبت قرار دهید.

۲۸-اهدافی بلندمدت داشته باشید

اهداف کوتاه مدت همواره نتایج فوری را نیز به همراه خواهد داشت. با این حال موفقیت همیشگی و رشد چشمگیر شما بیشتر وابسته به اهداف بلندمت خواهد داشت. به همین خاطر لازم است تا همواره تمرکز اصلی خود را بر روی این اهداف قرار دهید. با این حال به علت زمانبر بودن آن ها لازم است تا جهت متوقف نشدن روند رو به جلو شرکت، از اهداف کوتاه مدت همسو با آن ها نیز غافل نشوید.

۲۹-راه های کسب درآمد خود را متنوع سازید

اگرچه تولید بیش تر به معنای کسب سود بالاتر خواهد بود. با این حال همواره این احتمال را نیز در نطر داشته باشید که ممکن است به هر دلیلی برای مقطعی کار شما با مشکل مواجه شود. تحت این شرایط در صورتی که از روش های دیگری برای کسب درآمد بهره مند نباشید، بدون شک با مشکل مواجه خواهید شد. توجه داشته باشید که این امر به معنای انجام کاری غیرمرتبط با فعالیت حال حاضر شما نبوده و در هر حوزه ای شما قادر به انجام اقدامات دیگری نیز خواهید بود که ارتباط لازم را نیز با کار اصلی خواهد داشت.

۳۰- پس انداز و کاهش بدهی ها را جدی بگیرید

این امر که همواره سرمایه کافی برای انجام اقدامات جدیدی را نداشته باشید، تنها نتیجه عدم مدیریت مالی درست شما خواهد بود. در این رابطه در صورتی که خود شما قادر به انجام درست کارها نیستید، لازم است تا فرد یا افرادی را برای رسیدگی به آن ها استخدام کنید. همچنین توجه داشته باشید که نباید اجازه دهید تا میزان بدهی های شما از حد مشخصی فراتر رود. به همین خاطر نسبت به پرداخت سریع و به موقع آن ها نیز هوشیار باشید.

۳۱-از اسرار خود به خوبی محافظت کنید

اگرچه دیده شدن برند شما امری مطلوب محسوب می شود، با این حال این امر نباید در تمامی زمینه ها صورت گیرد. بدون شک شما نیز به مانند هر شرکتی از اسراری برخوردار خواهید بود که افشای آن برای سایرین و خصوصا رقبا، به منزله شکستی برای شما محسوب می شود. به همین خاطر لازم است تا همواره از سیستم امنیتی خوبی برخوردار باشید. در این رابطه عدم اطلاع تمامی کارمندان از این گونه موارد نیز از جمله روش های ساده و کارآمد محسوب می شود.

۳۲-بازاریابی را امری بسیار دشوار و پیچیده تلقی نکنید

برخی از شرکت ها بر این باور هستند که بازاریابی تنها با صرف هزینه های هنگفت موفق خواهد بود. با این حال یک بازاریابی موفق تنها به هزینه مادی نیاز نداشته و این امر تنها یک عامل محسوب خواهد شد. به همین خاطر نباید این اقدامات را با بهانه هایی نظیر عدم وجود بودجه مناسب، به تعویق انداخت. در نهایت توجه داشته باشید که خلاقیت در دنیای تبلیغات حال حاضر، حرف اول را می زند.

۳۳- بر روی کیفیت محصول خود تمرکز کنید

به هر میزانی که محصولات شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، به همان میزان نیز در برابر سایر رقبای خود از شانس موفقیت بیش تری برخوردار خواهید بود. این امر در حالی است که همواره مشاهده شده است که برخی از شرکت ها تمرکز خود را بر روی موارد دیگر قرار می دهند. این امر در حالی است که مشتری به دنبال محصول شما خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا تمرکز اصلی خود را بر روی کیفیت آن قرار دهید. در این رابطه بهبود سالانه نیز از جمله موارد تعیین کننده محسوب می شود. در نهایت توجه داشته باشید که بهتر است تا محصول را قبل از معرفی به بازار، مورد آزمایش های مکرر قرار دهید تا از بروز خطا و سهل انگاری جلوگیری شود.

۳۴-دورکاری را جدی بگیرید

اگرچه تعداد بالای نیروی انسانی می تواند به قدرتمندتر شدن شرکت شما کمک کند. با این حال این امر در صورتی که به خوبی مدیریت نشود، خود می تواند به یک معضل بزرگ تبدیل شود. درواقع استخدام افراد نیازمند فضایی برای کار و هزینه های بالا است. اگرچه برخی از شرکت ها در این رابطه اقدام به کاهش کارمندان خود می کنند، با این حال این امر باعث خواهد شد تا محدوده توانایی های شما نیز کاهش پیدا کند. به همین خاطر توصیه می شود تا وظایفی را که نیازمند حضور مستقیم افراد ندارد، به خارج از شرکت انتقال دهید. این امر به عنوان دورکاری شناخته می شود که بسیاری از هزینه های شرکت را کاهش خواهد داد.

۳۵-همواره بدترین حالت ممکن را نیز مدنظر قرار دهید

این امر که همه چیز براساس پیش بینی های شما جلو نرود، از جمله احتمال های موجود خواهد بود. این امر ممکن است حتی به بدترین حالت ممکن نیز برسد. به همین خاطر لازم است تا همواره برنامه ای برای بدترین حالت ممکن در هر پروژه خود داشته باشید. این امر که هیچ چیز شما را غافلگیر نکند، خود باعث خواهد شد تا بتوانید اوضاع را در کم ترین زمان ممکن تحت کنترل خود در آورده و شرکت را در مسیر درست هدایت کنید. بدون شک تحت این شرایط شرکت شما وارد هیچ گونه بحرانی نخواهد شد که خود مزیت های بسیرای را به همراه خواهد داشت.

۳۶-راه های جدید را یافته و یا برای خود ایجاد کنید

هیچ گاه تنها یک راه برای انجام کاری وجود ندارد. به همین خاطر لازم است تا قبل از پرداختن به هر موضوعی، تمامی روش ها را مورد بررسی قرار دهید. در این رابطه توجه داشته باشید که صرفا تمرکز بر روی روش های رایج، بهترین سیاست نبوده و لازم است تا با توجه به شرایط موجود حتی به دنبال کشف و یا ساخت راه های دیگر باشید. بدون شک نوآوری از دل همین اقدامات بیرون خواهد آمد.

۳۷-هرگز ناامید نشوید

بدوت شک به عنوان یک کارآفرین شما با لحظات بسیار سختی مواجه خواهید شد. با این حال لازم است تا توجه داشته باشید که این امر برای همگان اتفاق می افتد. به همین خاطر نباید در هیچ مقطعی ناامید شده و دست از اقدامات رو به جلو بردارید. در نهایت فراموش نکنید که شکست واقعی زمانی رخ خواهد داد که شما همه چیز را رها کرده و انگیزه خود را از دست بدهید. در این رابطه به عنوان مدیر شرکت لازم است تا ضمن حفظ روحیه خود، انگیزه بخش برای سایر اعضای تیم باشید.

۳۸-پیشرفت خود را متوقف نسازید

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که برخی از برندها با کسب اولین موفقیت خود اقدام به متوقف ساختن اقدامات خود می کنند. دلیل این امر نیز از نگاه آن ها به این خاطر است که محصول آن ها موفق شده است تا جایگاه مناسب خود را در دل بازار به دست آورد. به همین خاطر دیگر نیازی برای رشد و بهبود آن ها حس نمی کنند. این امر در حالی است که این شرکت ها توجهی به اقدامات سایر برندها نداشته و این امر باعث می شود تا موفقیت طولانی مدت را نتوانید به دست آورید. نکته دیگری که در این بخش باید مورد توجه قرار گیرد، این است که باید همواره در اقدامات خود انعطاف کافی را داشته باشید تا بتوانید با شرایط جدید به خوبی سازگار شوید.

توصیه های کارآفرینی

۳۹-یک تیم منسجم را شکل دهید

بدون در اختیار داشتن یک تیم منسجم و کارآمد، شما قادر نخواهید بود تا ایده های خود را به خوبی به مرحله اجرا درآورید. درواقع کارمندان به عنوان بازوی اجرایی شرکت محسوب شده و لازم است تا افرادی را به استخدام درآورید که به قدرتمندتر شدن شما کمک می کنند. در همین راستا توصیه می شود تا الگوی استخدامی مناسبی را ایجاد کرده و صرفا به رزومه و تجربه آن ها توجه نداشته باشید. در این رابطه ساخت افراد با مهارت از جذب آن ها دارای مزیت های به مراتب بیشتری خواهد بود. در نهایت این امر که چندین افراد منتخب را برای یک پست به عنوان آزمایشی مورد استفاده قرار دهید، در نهایت کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشید.

۴۰-روابط خود را با سایرین تقویت کنید

به عقیده تئودور روزولت(بیست و ششمین رئیس جهمور تاریخ آمریکا) مهم ترین عنصر موفقیت در این است که بدانید چگونه با افراد ارتباط برقرار سازید. این امر بدون شک نکته بسیار مهمی است که مدیران نیز باید آن را مورد استفاده قرار دهند. درواقع این امر که بتوانید با کارمندان، سهامداران، مشتریان و حتی رقبای خود رفتار درست و مناسبی داشته باشید. در نهایت به شخصیت و جذابیت شما خواهد افزود. تحت این شرایط افراد تمایل خواهند داشت تا با شما ارتباط داشته و این امکان را به دست خواهید آورد تا بر قلب های آن ها نفوذ پیدا کنید که از آن به عنوان بالاترین مرحله تاثیرگذاری نام برده می شود. در این رابطه توصیه می شود تا همواره نگاهی واقع بینانه نسبت به وضعیت کنونی خود داشته و آینده خود را به خوبی مشخص کنید. تحت این شرایط مسیر دستیابی به آینده مطلوب، به روشی بهتر به وجود خواهد آمد. به عنوان نکته پایانی این بخش ذکر این نکته ضروری است که نحوه برقرار کردن ارتباط با سایرین امری مطلق نبوده و می توانید با توجه به شرایط تغییراتی را در روش های خود اعمال کنید.

۴۱-اقدامات بازاریابی خود را مورد ارزیابی قرار دهید

این امر که نسبت به نتایج هر یک از اقدامات بازاریابی خود به درک جامعی دست پیدا کنید، شما را در تصمیمات آتی یاری خواهد کرد. توجه داشته باشید که در این رابطه تنها نباید توجه خود را به نتایج معطوف کرده و لازم است تا تمامی موارد تاثیرگذار را به خوبی مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. در نهایت توجه داشته باشید که این امر تنها شامل اقدامات شرکت نشده و لازم است تا سایر برندها را نیز زیر ذره بین قرار دهید. برای مثال ممکن است بازاریابی مستقیم را به عنوان شیوه اصلی خود مدنظر قرار داده باشید با این حال با تحلیل داده ها و اقدامات صورت گرفته در نهایت شبکه های اجتماعی و اینترنت را جایگزین آن کنید. به همین خاطر لازم است تا این امر به عنوان اقدامی مداوم صورت گیرد.

۴۲-استعدادها را حفظ کنید

این امر که برنامه ای برای حفظ کارمندان حیاتی و استعدادهای موجود نداشته باشید، در نهایت باعث خواهد شد تا سایر رقبا به فکر جذب آنها باشند. بدون شک این امر شرکت را در موقعیت بدی قرار خواهد داد. به همین خاطر لازم است تا همواره نسبت به میزان رضایت شغلی این افراد توجه کافی را داشته و اقدامات محافظه کارانه لازم را صورت دهید. در همین راستا توصیه می شود تا همواره آینده روشنی را برای کارمندان خود ترسیم کرده و اهمیت آن ها را برای تیم شرکت یادآور شوید. فراموش نکنید که حس احترام و وجود برنامه بلندمدت برای تمامی کارمندان، خود محرک مناسبی برای افزایش حس وفاداری خواهد بود. اگرچه پرداخت دستمزد به صورت مرتب و بیمه کردن کارمندان از جمله موارد مهم محسوب می شود، با این حال بهتر است تا از این سطح فراتر رفته و در تلاش برای ایجاد محیطی منحصر به فرد باشید که کارمندان اطمینان داشته باشند که در جایی دیگر آن را تجربه نخواهند کرد. در آخر توجه داشته باشید که حمایت از کارمندان و عدم تحمیل فشار بیش از حد نیز در این رابطه تعیین کننده خواهد بود.

۴۳-به دنبال تخصص باشید

حضور افراد متخصص در شرکت باعث می شود تا سطح کاری ما با رشد چشمگیری مواجه گردد. اگرچه در موارد گذشته عنوان شد که ارزش ستاره سازی بیش تر است، با این حال توجه داشته باشید که این امر اقدامی زمان بر خواهد بود. با این حال شما در حال حاضر نیازمند رشد هستید، به همین خاطر لازم است تا در این رابطه به خوبی اقدام کرده و شرکت خود را به ترکیبی از افراد متخصص و جوان های بااستعداد و مستعد رشد، درآورید. در آخر توجه داشته باشید که در استخدام های خود لازم است تا ضعف ها و کمبودهای موجود را مدنظر قرار داده و با تحلیل آن ، مناسب ترین ها را به استخدام خود در آورده و فضاهای خالی موجود را به خوبی پر کنید.

۴۴-به طور منظم امور مالی شرکت را بررسی و مدیریت کنید

همواره این احتمال وجود دارد که اتفاقات و سوءاستفاده های مالی ای صورت گیرد که شما از آن ناآگاه باشید. به همین خاطر لازم است تا همواره امور مالی را مورد بررسی قرار دهید. در نهایت این امر به شما کمک خواهد کرد تا به درک بهتری از وضعیت شرکت برسید که خود در تصمیم گیری های آتی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. در نهایت لازم است تا برای جرم های درون سازمانی، جریمه های سنگینی را تعیین کنید تا انگیزه ها برای این امر کاهش یابد.

۴۵-اولویت استخدامی خود را بر روی افرادی قرار دهید که نسبت به آن ها شناخت کافی را دارید

اگرچه هیچ گاه توصیه نمی شود که خویشاوندانی را فاقد هیچ گونه صلاحیت کافی هستند، به استخدام خود درآورید. با این حال این امر که شناخت مناسبی نسبت به کارمند جدید خود داشته باشید، خود به استفاده بهتر و سرعت بخشی به هماهنگ سازی آن ها با محیط شرکت کمک خواهد کرد. به همین خاطر بهتر است تا در ابتدای کار به دنبال افراد شایسته برای هر بخش باشید که نسبت به آن ها شناخت کافی را دارید. بدون شک این امر مزیت های بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. با این حال این امر مطلق نبوده و تنها توصیه می شود تا به اولویت استخدامی شما تبدیل شود. به همین خاطر نباید خود را محصور به آن تصور کرد.

۴۶-مخاطبان خود را دسته بندی کنید

در بهترین حالت ممکن نیز شما قادر نخواهید بود تا تمامی افراد را تحت تاثیر قرار داده و به استفاده از برند خود ترغیب کنید. به همین خاطر لازم است تا قبل از شروع اقدامات تبلیغاتی و بازاریابی خود، مخاطبان را در گروه های مختلف قرار داده و برای هر یک برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. برای مثال ممکن است در گروه نخست افرادی را قرار دهید که بیش ترین شانس را برای جذب آن ها خواهید داشت. بدون شک با این دسته بندی ها شما به درک بهتری از اقدامات ضروری دست پیدا خواهید کرد که خود از تحمیل هزینه های غیرضروری و ناکارآمد، جلوگیری خواهد کرد.

۴۷-با تیم خود ارتباطی دوستانه داشته باشید

در این رابطه توجه داشته باشید که ارتباط شما باید کاملا متقابل باشد. در غیر این صورت تلاش های شما نتیجه لازم را به همراه نخواهد داشت. به همین خاطر شما نیز باید اجازه دهید تا افراد حاضر در شرکت بتوانند احساس نزدیکی کرده و بتوانند ارتباط خود را در سطح بالاتری حس کنند. در این رابطه این امر که به نظرات و حرف های آن ها به خوبی گوش داده و قبل از انجام هر کار اهداف را به خوبی برای آن ها تشریح کنید، خود گام مناسبی در این رابطه محسوب خواهد شد. در نهایت به هر میزانی که ارتباط بهتری را با کارمندان خود برقرار سازید، به همان میزان احتمال ترک شرکت از جانب آن ها کاهش پیدا خواهد کرد.

۴۸-فرهنگ سازمانی مناسبی را شکل دهید

وجود فرهنگ سازمانی منحصر به فرد، باعث خواهد شد تا شرکت به نظم مناسبی دست یافته و در مسیری قرار گیرد که اهداف شرکت را در بر خواهد گرفت. اگرچه در این رابطه برخی بر این باور هستند که می توان از فرهنگ های موجود در سایر شرکت ها استفاده کرد، با این حال لازم است تا توجه داشته باشید که فرهنگ هر شرکتی با توجه به نیازها و شرایط موجود، شکل گرفته است. به همین خاطر هیچ تضمینی وجود ندارد که این امر برای شما نیز نتیجه بخش باشد. در همین راستا بهتر است تا تنها از آن ها برای ایده برداری استفاده کرده و فرهنگی منحصر به فرد را برای خود شکل دهید. در نهایت فراموش نکنید که این فرهنگ شما امری مطلق نبوده و می تواند با گذشت زمان، تغییراتی را در آن اعمال کنید.

۴۹-چابک و نوآورانه بمانید

ممکن است به علت رویکرد نوینی که دارید، در ابتدای کار خود با موفقیت هایی مواجه شوید. با این حال در صورتی که برنامه ای برای حفظ این امر نداشته باشید، در نهایت تمامی نتایج برای شرکت شما مقطعی بوده و در سطحی محدود باقی خواهید ماند. در این رابطه توصیه می شود تا از انجام اقدامات جدید واهمه ای نداشته و در این راه از توصیه مشتریان خود نیز استفاده کنید. در این رابطه توجه داشته باشید که تمامی برندهای جهانی، شکست های متعددی را تجربه کرده اند. به همین خاطر لازم است تا دیدگاه خود را نسبت به این مسئله تغییر داده و آن را به عنوان یک دوره آموزشی، تلقی کنید. در همین راستا مطالعه کتاب طرز فکر اثر کارول دوک می تواند به شما کمک بسیاری کند. نویسنده در این کتاب به خوبی نشان می دهد که طرز فکر افراد چگونه می تواند بر روی عملکرد آن ها تاثیرگذار باشد. در نهایت شما با مطالعه آن موفق خواهید شد تا نوع تفکر خود نسبت به مسائل مختلف را بهبود بخشیده و شاهد تغییرات مثبت شکل گرفته، باشید.

۵۰-داده ها را در مکانی مناسب جمع آوری کنید

اگرچه امروزه تقریبا تمامی شرکت ها از اهمیت داده و اطلاعات برای رشد شرکت به خوبی آگاه هستند، با این حال در این رابطه معمولا تنها به مرحله گردآوری آن ها توجه نشان داده و این امر باعث می شود تا از دیگر جنبه های مهم در این رابطه غافل شوند. درواقع برای استفاده درست از اطلاعات و ایجاد یک پایگاه داده مناسب، شما به سیستم ذخیره و مکان مطلوب نیاز خواهید داشت. به همین خاطر لازم است تا پس از گردآوری اطلاعات مورد نیاز خود از منابع و روش های مختلف، نسبت به دسته بندی، مرتب کردن و حفظ آن ها فعالیت های لازم را صورت دهید. فراموش نکنید که در غیر این صورت شما در معرض تعداد بی شماری اطلاعات قرار خواهید گرفت که مراجعه کردن به آن ها و استخراج داده های مورد نیاز، امری کاملا دشوار خواهد بود. همچنین فراموش نکنید که تمامی اطلاعات از درجه اهمیت یکسان برخوردار نبوده و به همین خاطر لازم است تا محدودیت دسترسی مناسبی را نیز ایجاد کنید. این امر احتمال لو رفتن اطلاعات حیاتی را به شدت کاهش خواهد داد. در نهایت توصیه می شود تا برای این امر تیمی را مسئول رسیدگی به آن کرده و فضای کافی را در اختیار آن ها قرار دهید.

۵۱-اصول تغییر جهت درست را به خوبی یاد بگیرید

انجام هر کاری در صورتی که طبق اصول و قواعد آن جلو برود، شانس موفقیت بسیار بالایی را به همراه خواهد داشت. بدون شک در کسب و کار خود در مقاطعی نیازمند تغییر اقدامات خود خواهید بود. درواقع ممکن است تصمیمات شما نتیجه مطلوب را به همراه نداشته باشد و به همین خاطر لازم است تا بازگشت سریعی را صورت دهید. با این حال این امر از اصول و قواعدی برخوردار است که بدون رعایت آن ها، ریسک کار شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. نمونه های متعددی مشاهده شده است که شرکت ها قادر به بازگشت نبوده که این امر ریشه در عدم انجام درست تغییر جهت است. خوشبختانه امروزه مقالات و کتاب های متعددی در این رابطه منتشر شده است که می تواند راهنمای عمل بسیار خوبی برای شما باشد.

۵۲-از تمامی امکانات خود برای رشد استفاده کنید

در کسب و کارخود لازم است تا همواره نگاهی به عقب داشته و اقدامات صورت گرفته را مورد ارزیابی قرار دهید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا نسبت به درستی اقدامات خود به اطمینان رسیده و تصویر درستی را از وضعیت فعلی خود به دست آورید. تحت این شرایط ممکن است شما به مواردی برخورد کنید که در صورت توجه کافی، بتواند به یکی از ابزار قدرت شما تبدیل شود. اگرچه ممکن است پرداختن به این موارد کمی غیرمعمول به نظر برسد، با این حال توجه داشته باشید که جهان در اختیار افرادی خواهد بود که از جسارت کافی برخوردار باشند. به همین خاطر لازم است تا از پرداختن به روش های نوین واهمه ای نداشته و تنها پیشرفت و ترقی خود را مورد توجه قرار دهید. با این حال لازم است تا برنامه ای برای شکست خود نیز در این گونه طرح ها داشته باشید تا با غافلگیری مواجه نشوید.

۵۳-به رقبای خود کمک کنید

اگرچه برخی بر این باور هستند که باید تمامی امکانات رشد را برای سایر شرکت ها نابود ساخت، با این حال توجه داشته باشید که یک شرکت ممکن است تنها در مقطعی رقیب شما محسوب شده و بعدها اهداف مشترک زیادی را با شما پیدا کند. بدون شک در صورتی که رفتار مناسبی با سایر برندها داشته باشید، شانس همکاری و یافتن دوست و متحدان جدید برای شما افزایش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر توصیه می شود تا از همان ابتدای کار خود به آگاهی درستی نسبت به شرکت های موجود دست پیدا کرده و در تلاش برای ایجاد رابطه های خوب با شرکت هایی که وجه اشتراکاتی را با شما دارند باشید. در نهایت فراموش نکنید که در عصر حاضر دیگر نمی توان بدون ارتباط با سایرین به موفقیت چندانی دست پیدا کرد. همچنین این اقدامات به افزایش جایگاه و سطح صنعت شما نیز منجر خواهد شد که بدون شک منافعی را برای شما به همراه خواهد داشت.

۵۴-نسبت به استخدام های خود آگاه باشید

در تمامی شرکت ها می توانید افرادی را بیابید که حضور آن ها عملا در شرکت ضرورتی ندارد. با این حال مدیران این شرکت ها به علت نگاه سنتی خود، افزایش تعداد نیروی انسانی را به منزله افزایش قدرت و محدوده توانایی های خود تلقی می کنند. این امر در حالی است که استخدام های شما باید کاملا متناسب با نیاز شما صورت گیرد. همچنین توجه به افرادی که قادر خواهند بود تا به صورت همزمان چندین وظیفه را صورت دهند، از دیگر مواردی است که در استخدام های خود لازم است تا به آن توجه کافی را داشته باشید. تحت این شرایط حتی در سخت ترین شرایط نیز شما نیازی به تعدیل نیرو نداشته و می توانید انسجام تیم خود را حفظ کنید. بدون شک این اقدام هزینه های شرکت را با کاهش مواجه خواهد کرد که خود فرصت انجام اقدامات دیگر را برای شما به همراه خواهد داشت. درواقع این امر که بتوانید اقدامات دیگری را در حوزه کاری خود صورت دهید، با توجه به تنوعی که در درآمدهای شما ایجاد خواهد کرد، احتمال ورشکسته شدن شما را به شدت کاهش خواهد داد. در نهایت استفاده آزمایشی و دورنگاری نیز از دیگر اقداماتی است که باید قبل از فرآیند استخدامی خود مورد توجه قرار گیرد.

۵۵-محتوای ارزشمند تولید کنید

وبلاگ نویسی و ایجاد محتوا یکی از بهترین روش ها برای تضمین موفقیت در درازمدت است. با این حال فراموش نکنید که در این رابطه شما باید به دنبال ایجاد محتوا باشید. در غیر این صورت شما تنها به بازنشر اقدامات سایرین خواهید پرداخت که بدون شک موفقیت حداکثری را به ارمغان نخواهد آورد. در این رابطه تنها به کیفیت مطالب توجه نداشته و جنبه های زیبایی کار را نیز مدنظر قرار دهید.

۵۶-پیگیر تبلیغات خود بوده و آن ها را مورد ارزیابی قرار دهید

بدون ارزیابی و پیگیری اقدامات تبلیغاتی خود، اقدامات آتی شما با ریسک بسیار بالا همراه خواهد بود. در موارد متعددی مشاهده شده است که برخی از شرکت ها اقدام به تهیه تبلیغی می کنند که مشابه آن در گذشته تولید شده است. همین امر باعث می شود تا آن ها به صورت ناخواسته متهم به فریب و کپی برداری شوند. همچنین این امر که از میزان موفقیت و اشتباهات طرح های خود آگاهی داشته باشید، باعث می شود تا از تکرار مجدد آن ها جلوگیری شود. در نهایت توجه داشته باشید که فرصت های تبلیغاتی شما ممکن است بسیار محدود باشد، به همین خاطر نباید آن ها را به علت عدم اقدامات درست خود، از دست داد. در این رابطه استفاده از تکنولوژی و روش های نوین نیز از دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه شما قرار گیرد. برای مثال امروزه سرویس گوگل ادوردز، از جمله امکانات تبلیغاتی مفیدی محسوب می شود که بسیاری از شرکت ها نسبت به آن بی تفاوت هستند.

۵۷-فراموش نکنید که حواشی همواره مخرب نیستند

همواره حواشی برای افراد جذابیت بسیار بالایی را به همراه دارد. به همین خاطر هم است که خبرنگاران به صورت مداوم در تیترهای خود به دنبال عناوینی هستند که به نوعی در ذهن مخاطب حاشیه ای را ایجاد می کند. در این رابطه اگرچه تصور می شود که شرکت ها مورد تهاجم، همواره قربانی های ماجرا محسوب می شوند. با این حال جالب است بدانید که بسیاری از این حواشی ها به دستور خود آن ها ایجاد و پخش می شوند. علت این امر نیز به این خاطر است که با این اقدام شرکت ها در صدر اخبار قرار گرفته و موفق می شوند تا برند خود را در معرض نمایش قرار دهند. با این حال توجه داشته باشید که این امر باید کاملا تحت کنترل شما باشد، در غیر این صورت پایان ماجرا ممکن است کاملا به ضرر شما باشد. در نهایت شما می توانید با ایجاد حاشیه های منفی برای رقبای خود، روند رو به رشد آن ها را با کندی محسوسی مواجه سازید.

۵۸-پیشرفت های کوچک را مدنظر خود قرار دهید

بدون شک برنامه های بلندمدت برای پیشرفت شما همواره با ریسک بالا همراه خواهد بود. درواقع ممکن است همه چیز مطابق برنامه ریزی شما جلو نرود. به همین خاطر لازم است تا همواره برنامه های کوچک را برای پیشرفت خود مورد توجه قرار داده و آن ها را مورد استفاده قرار دهید. درواقع شما می توانید یک برنامه بزرگ را تجزیه کرده و به تعدادی برنامه کوچک تبدیل کنید که بدون شک انجام آن ها با سهولت بیش تری همراه خواهد بود. در نهایت این امر باعث می شود تا روند رو به پیشرفت شما همواره با صعود همراه باشد.

۵۹-منابع خود را به درستی برای هر بخش اختصاص دهید 

بسیاری از شرکت ها در سرتاسر جهان با معضل رشد ناهمسان مواجه هستند. علت اصلی این امر نیز به این خاطر است که آن ها به صورت درست منابع خود را در بخش های مختلف، تقسیم نکرده و همین امر باعث می شود تا در برخی از بخش ها پیشرفت های مطلوب و در سایر بخش ها عملا به مانند یک شرکت تازه کار باشند. بدون شک این امر باعث خواهد شد تا شما امکان رقابت را با سایرین نداشت و به علت عدم وجود امکانات درون سازمانی، امکان رشد حداکثری از شما سلب خواهد شد. اگرچه این امر بسیار طبیعی است که برخی از بخش ها برای شما از اهمیت بالاتری برخوردار باشد، با این حال نباید این امر باعث شود تا کاملا از رسیدگی به سایر بخش ها غافل شده و عملا برنامه ای برای پیشرفت آن ها در اختیار نداشته باشید.

۶۰-واقع گرا باشید

این امر که بخواهید در تمامی بخش ها حضور داشته و اقداماتی را صورت دهید، در نهایت باعث خواهد شد تا مجبور به فعالیتی باشید که عملا خارج از محدوده توانایی شما است. به همین خاطر لازم است تا محدوده عملکردی خود را در سطح مشخصی محدود نگه داشته و برای افزایش آن، به صورت مرحله ای عمل کنید. درواقع این امر که تنها یک اقدام جدید را مورد استفاده قرار دهید و تا زمان رسیدن به مهارت کافی در آن، به دنبال اقدامات دیگر نباشید، بدون شک سیاست درست در این رابطه خواهد بود.

۶۱-ایجاد تغییرات ساختاری برای افزایش فروش 

افزایش کارایی در هر بخشی بدون اعمال تغییرات ممکن نخواهد بود. در این رابطه بدون شک بقای شرکت شما به میزان سود دریافتی بستگی خواهد داشت. به همین خاطر لازم است تا همواره به دنبال روش هایی باشید که به افزایش میزان فروش شما کمک خواهد کرد. با این حال همواره تغییرات سطحی نمی تواند نتیجه بخش باشد. علت این امر به این خاطر است که احتمال دارد به مرور زمان، یکی از ساختارهای شرکت با فرسودگی مواجه شده و دیگر نتوانید با تکیه بر آن به نتایج مورد نیاز خود دست پیدا کنید. اگرچه این امر ممکن است دشوار به نظر برسد، با این حال به علت اهمیتی که برای رشد بدنه شرکت به همراه خواهد داشت، لازم است تا نسبت به اعمال تغییرات به موقع، آگاه و فعال باشید. در نهایت این امر که همواره حقوق ثابتی را مدنظر کارمندان خود قرار نداده و عملکرد آن ها را معیار کار بدانید، باعث خواهد شد تا همگان تلاش کافی را برای نمایش بهترین عملکرد ممکن از خود نشان دهند.

۶۲-همه چیز را با یک مثال توضیح دهید

بدون شک سطح دانش تمامی افراد حاضر در شرکت، از یک مرتبه یکسان نخواهد بود. به همین خاطر نمی توانید توقع داشته باشید که تمامی مسائل برای تمامی افراد کاملا روشن و واضح باشد. به همین خاطر توصیه می شود تا همواره در تلاش برای توضیح درست مسائل و قانع کردن آن ها باشید. این امر که بتوانید به اقدامات افراد معنای درستی ببخشید، بدون شک عملکرد آن ها را متحول خواهید ساخت. اگرچه برخی این امر را بسیار وقت گیر و سخت تلقی می کنند. با این حال در صورتی که بتوانید به مقاله های درستی در این رابطه دست پیدا کنید، بدون شک در این رابطه موفق خواهید بود.

۶۳-هزینه های درون سازمانی خود را کاهش دهید

با نگاهی به هزینه های متداول خود، مواردی را مشاهده خواهید کرد که عملا وجود آن ها ضرورتی را برای شما به همراه نخواهد داشت. برای مثال این امر که همواره برای سفرهای خود از هواپیما های درجه یک استفاده کنید، بدون شک بار مالی سنگینی محسوب خواهد شد. با این حال شرکت ها به علت عدم توجه به آن ها عملا از راه های ارزان قیمت تر غافل می شوند. در این رابطه توصیه می شود تا همواره نگاهی به هزینه های جاری خود داشته و به دنبال روش های خلاقانه برای کاهش آن ها باشید. در نهایت با این اقدام شما هزینه هایی را برای خود ذخیره خواهید کرد که بعدها می تواند در جایی ضروری مورد استفاده قرار گیرد. از دیگر موارد رایج در این رابطه، وجود قهوه و نوشیدنی های مختلف است. اگرچه این نوشیدنی ها می تواند بر روی عملکرد کارمندان تاثیر مثبتی را به همراه داشته باشد، با این حال در صورتی که در این رابطه برنامه و محدودیتی را مشخص نکرده باشید، خود باعث وقفه های طولانی در کار افراد خواهد شد. در نهایت شما با این اقدام قادر خواهید بود تا منابع مالی لازم برای تنوع بخشیدن به تنقلات کارمندان خود را به دست آورید. بدون شک این امر با استقبال بیش تری از سوی کارمندان همراه خواهد بود.

۶۴-از مقایسه در زمان مناسب استفاده کنید

اگرچه برخی بر این باور هستند که مقایسه بدون فایده است با این حال فراموش نکنید که این امر به مانند هر چیز دیگر یک امکان محسوب می شود، که نحوه استفاده از آن معیار خوب و یا بد بودن آن خواهد بود. برای مثال این امر که وضعیت گذشته خود را در زمینه تبلیغات با حال حاضر مقایسه کنید، به شما کمک خواهد کرد تا جنبه های رشد خود را پیدا کرده و برنامه ریزی دقیق تری برای آینده خود داشته باشید. با این حال این امر تنها در رابطه با گذشته شما نبوده و حتی مقایسه با سایر شرکت ها نیز در صورتی که در زمان مناسب آن صورت گیرد، فواید بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت.

۶۵-کسب و کارخود را در مرکز توجهات قرار دهید

به هر میزان که بیش تر در ذهن مخاطب تکرار شوید، به همان میزان شانس موفقیت شما در فروش افزایش پیدا خواهد کرد. در این رابطه توصیه می شود تا همواره به دنبال موقعیت هایی باشید که باعث می شود تا شما در مرکز توجهات قرار گیرید. با این حال فراموش نکنید که این امر باید در مسیری مثبت صورت گیرد تا نتایج منفی را به همراه نداشته باشد. برای مثال این امر که حضور شما در ذهن جامعه هدف به علت یک اتفاق بد باشد، بدون شک نتیجه عکس را به همراه خواهد داشت. در نهایت توجه داشته باشید که بهتر است تا توجه را به تکیه بر قابلیت ها و موفقیت های خود، به دست آورید. این امر بالاترین مرتبه در این رابطه محسوب خواهد شد.

توصیه های کارآفرینی

۶۶-به دنبال مربی ای برای خود باشید

این امر که همواره نگاهی به خود داشته باشید، باعث خواهد شد تا به درک درستی از کمبودهای خود دست پیدا کنید. باور بسیار نادرست در رابطه با مدیران این است که آن ها افرادی با قابلیت ها نامحدود هستند. این امر در حالی است که هر فردی از محدوده توانایی های خاصی برخوردار بوده و این امر که به مرور زمان مدیری نیازمند بازنگری در توانایی های خود و تقویت آن ها داشته باشد، امری کاملا طبیعی خواهد بود. در این رابطه توجه داشته باشید که بهتر است تا از فردی باتجربه بخواهید تا به شما کمک کند. درواقع وجود چنین مربی ای به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید آموزش های لازم را سپری کرده و سطح بالای خود را حفظ کنید. با این حال این امر تنها مختص به مدیر شرکت نبوده و تمامی کارمندان می توانند در این رابطه اقدامات لازم را برای خود صورت دهند. این امر حتی از جانب شما نیز می تواند مدیریت شود. درواقع این امر که از افراد باتجربه در هر بخش بخواهید که مربی افراد تازه کار باشند، خود به رشد سریع شرکت منجر خواهد شد.

۶۷-به یک گروه کسب وکاری بپیوندید

در هر صنعتی، گروه هایی وجود دارند که از مجموعه ای از شرکت های فعال در آن حوزه شکل گرفته و افراد حاضر در آن به یکدیگر برای ارتقای جایگاه صنعت خود، کمک می کنند. با توجه به مزیت های این امر توصیه می شود تا از همان ابتدای کار خود به دنبال گروهی همسو با اهداف خود باشید. با این حال فراموش نکنید که عضویت در گروه با قبول شرایط و الزامات آن همراه خواهد بود. به همین خاطر نباید بدون فکر و برنامه در این رابطه اقدام کرد. در نهایت در صورتی که گروه مدنظر خود را پیدا نکردید، توصیه می شود تا خود به دنبال ایجاد آن باشید.

۶۸-مدیریت زمان را جدی بگیرید

عملکرد حال حاضر شما ممکن است کاملا رضایت بخش باشد، با این حال همواره جایی برای پیشرفت وجود خواهد داشت. بدون شک این امر تنها زمانی میسر خواهد بود که سیستم مدیریت زمان خود را بهبود بخشید. در این رابطه ایجاد فهرست اقدامات و اولویت بخشی به آن ها، از جمله اقدامات اولیه و بسیار مهم محسوب می شود. تحت این شرایط شما با مواردی مواجه خواهید شد که عملا هیچ گونه ضرورتی را برای شرکت نداشته و امکان حدف و جایگزین کردن آن ها وجود دارد. در نهایت این امر که آخرین مقالات منتشر شده در این رابطه را مورد مطالعه قرار دهید، بدون شک در این رابطه کمک مطلوبی محسوب خواهد شد.

۶۹-برای زمان صبحگاه خود برنامه ای دقیق داشته باشید

برای تقریبا تمامی افراد، زمان صبح تنها به معنای بیدار شدن و رفتن به محل کار است. این امر در حالی است که مدیران موفق همواره برخی از اقدامات خود را به این زمان موکول می کنند. برای مثال برنامه ریزی روزانه و ورزش از جمله اقداماتی است که شما را برای یک روز فوق العاده آماده خواهد کرد. به همین خاطر توصیه می شود تا حداقل دو ساعت قبل از خارج شدن از منزل خود، بیدار شده و از اهمیت ورزش برای حفظ سلامتی و آماده سازی ذهن خود، غافل نشوید.

۷۰-روش انجام کارها را تغییر دهید

این امر که انتظار داشته باشید که افراد تا پایان دوره کاری خود، یک اقدام تکراری را انجام دهند، در درازمدت انگیزه و راندمان آن ها را تحت تاثیر شدید قرار خواهد داد. درواقع شما نباید نگاهی روباتی به کارمندان خود داشته باشید. همچنین روش های موجود ممکن است حداکثر نتیجه را به همراه نداشته باشد. این امر در حالی است که در صورت تکیه بر روشی دیگر، قادر خواهید بود تا محیط شرکت را کاملا دگرگون سازید. به همین خاطر همواره توصیه می شود تا از دیکته کردن اقدامات جلوگیری کرده و به افراد چندین روش را صرفا توصیه کنید. درواقع تنها کافی است تا شما نتایج را مورد بررسی قرار دهید و در هر جایی که مشکلی وجود دارد، به عنوان یک مربی و نه یک منتقد وارد عمل شوید.

توصیه کارآفرینان برتر

برای مثال این امر که کارمندی تمایل داشته باشد تا برخی از وظایف را در خانه خود انجام دهد، نباید با مخالفت شما مواجه شود، تحت این شرایط بهتر است تا زمانی را به صورت آزمایشی به این امر اختصاص دهید و در صورت نتیجه بخش بودن، از آن حمایت لازم را به عمل آورید. در آخر فراموش نکنید که دور بودن افراد از محیط شرکت نیز خود دارای مزایای مناسبی خواهد بود. به همین خاطر نباید صرفا حضو در شرکت را به عنوان شرط کارمندی تلقی کرد.

۷۱-برای هر اقدامی محدوده زمانی مشخص کنید

این امر که تمامی اقدامات خود را در جایی مکتوب کنید، باعث خواهد شد تا امکان برنامه ریزی و زمان بندی هر یک از آن ها، مهیا شود. در این رابطه توجه داشته باشید که عدم اختصاص زمان مشخص، همواره باعث می شود تا با وقفه هایی مواجه شوید. به همین خطار لازم است تا در این رابطه یک محدود زمانی منطقی مشخص کرده و برای تاخیرها جریمه هایی را مدنظر قرار دهید. در نهایت با این اقدام شما امکان برنامه ریزی برای آینده خود و سایر اعضای تیم را خواهید داشت.

۷۲-به خلاقیت بها دهید

خلاقیت در جایی رشد خواهد کرد که حمایت های لازم صورت گیرد. درواقع این امر که انتظار داشته باشید تا افراد به صورت خودجوش خلاقیت هایی را از خود نشان دهند، تنها باعث خواهد شد تا به یک امید نه چندان مطمئن دلخوش باشید. به همین خاطر ضروری است تا نگرش های سنتی را کنار گذاشته و فضا را برای این امر مهیا سازید. با این حال این امر پایان کار نبوده و لازم است تا حمایت کافی را نیز صورت دهید. برای مثال این امر که افراد در راه ایجاد یک خلاقیت با شکست مواجه شوند، بدون شک در روحیه آن ها تاثیر منفی خواهد داشت. به همین خاطر شما باید پشتیبان آن ها باشید. در نهایت توجه داشته باشید که ایجاد تغییرات در روند عادی اقدامات شرکت، خود زمینه را برای خلاقیت فراهم خواهد کرد.

۷۳-به کیفیت خواب خود توجه داشته باشید

اگر خواهان انرژی کافی برای انجام کارهای خود هستید، شما به حداقل هشت ساعت خواب نیاز خواهید داشت. با این حال در این رابطه تنها زمان آن مورد توجه نبوده و لازم است تا کیفیت آن را نیز مورد توجه قرار دهید. برای مثال امروزه اثبات شده است که خواب قبل از نیمه شب، از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا به این باور برسید که سلامت جسمی و روحی شما در عملکردتان تاثیر مستقیم داشته و حفظ آن از جمله اقدامات مهم شما خواهد بود.

۷۴-کیفیت غذا را جدی بگیرید 

همواره مشاهده شده است که مدیران و کارمندان، به علت حجم کاری خود به دنبال غذاهایی هستند که در کم ترین زمان ممکن آماده می شود. با این حال آمارها در این رابطه حاکی از آن است که ارزش غذایی این موارد بسیار پایین بوده و سلامت افراد را در درازمدت با تهدیدی جدی مواجه خواهد ساخت. به همین خاطر لازم است تا در ابتدا به یک مربی تغذیه مراجعه کرده و نیازهای غذایی خود را به خوبی بشناسید. تحت این شرایط شما قادر خواهید بود تا برنامه ای درست را برای تغذیه خود ایجاد کنید. در این رابطه بهتر است تا وعده های غذایی خود را کوچک ولی زیاد کنید تا همواره انرژی کافی را در اختیار داشته باشید. در نهایت شما به عنوان مدیر یک شرکت بهتر است تا کارمندان خود را نیز به انجام این کار تشویق نمایید.

۷۵-تقسیم بندی زمانی عادلانه ای را داشته باشید

به عنوان مدیر یک کسب وکار، بدون شک شما تمایل دارید تا کارهای متعددی را انجام دهید. با این حال با نگاهی به زمان خود، به این نکته پی خواهید برد که این امر تنها یک برنامه غیرممکن خواهد بود. درواقع شما تحت این شرایط مجبور به کار بیش از حد هستید که این امر شما را از بعد دیگر زندگی دور خواهد کرد. منظور از بعد دیگر درواقع همان زندگی شخصی شما است که عدم توجه کافی به آن، بدون شک مشکلات بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. بنا به نظر تمامی کارآفرینان برتر، شما تنها زمانی می توانید به موفقیت برسید که در هر دو جنبه زندگی خود موفق ظاهر شده باشید. به همین خاطر شما نیاز به تقسیم بندی عادلانه زمان خود خواهید داشت. در نهایت این امر که به دنبال راهکارهای کاهش حجم کاری خود باشید، به هیچ عنوان به معنای عدم مسئولیت پذیری شما نخواهد بود. فراموش نکنید که هدف شما باید کار دقیق و نه صرفا کار سخت، باشد.

۷۶-زمان استراحت را جدی بگیرید

حتی در ایده آل ترین شرایط ممکن، شما قادر به فعالیت چند ساعته و بدون هیچ گونه استراحتی، نخواهید بود. با این حال سیاست اکثر افراد در این رابطه کاملا غلط است. درواقع افراد یک زمان مشخص و طولانی را به استراحت خود اختصاص می دهند. این امر در حالی است که اگر این زمان را تجزیه و در زمان های متعدد پخش کنید، بدون شک نتیجه به مراتب بهتری را به دست خواهید آورد. در این رابطه یک استاندارد جهانی وجود دارد که به ازای هر ۴۵ دقیق فعالیت، شما نیاز به ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت خواهید داشت. در زمان استراحت خود نیز بهتر است تا به کاری که به شما بیش ترین آرامش را می دهد، بپردازید. برای مثال گوش کردن به یک موسیقی در کنار صرف نوشیدنی، می تواند بهترین گزینه محسوب شود. همچنین برای این امر که زمان از کنترل تان خارج نشود، بهتر است تا زنگ هشداری را تعیین کنید تا از اتلاف وقت در این رابطه جلوگیری شود. با انجام این کار شما در همان روز اول شاهد تغییرات مثبتی در آستانه تحمل و میل به کار خود، خواهید بود.

۷۷-شخصیت خود را بشناسید

با شناخت درست از خود شما قادر خواهید بود تا برنامه کاری متناسب با خود را پیدا کنید. بسیاری از افراد به علت عدم وجود خودشناسی کافی، اقدام به طرح برنامه هایی برای کار خود می کنند که عملا ایده آل آن ها نیست. در این رابطه شخصیت شما حتی معیار تعیین حرفه و کسب و کار نیز است. برای مثال روندا آبرامز در کتاب برنامه کسب و کاردر یک روز، به این نکته اشاره می کند که شخصیت و ویژگی های هر فرد متناسب با یک کار خاص است که در ادامه به بررسی ۹ ویژگی رایج افراد و حرفه های متناسب با آن ها، می پردازد. در این رابطه استفاده از مشاور نیز می تواند به شما کمک شایانی کند.

۷۸-اولویت های خود را در جایی مکتوب کنید

اگر در گذشته تنها به وسیله قلم و کاغذ می توانستید یک برنامه کاری را برای خود مشخص کنید، امروزه با رشد تکنولوژی شما با امکانات متعددی برای این امر مواجه هستید. در این رابطه تفاوتی نمی کند که از کدام روش برای اولویت بخشی به کارهای خود استفاده می کنید، نکته مهم در این رابطه این است که باید این اقدام را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. بدون اولویت بندی درست، اقدامات شما همواره با ریسک همراه خواهد بود. درواقع این احتمال وجود دارد که شما به کارهایی بپردازید که هیچ گونه ضرورت و محدودیت زمانی ای نداشته و همین امر باعث می شود تا برنامه شما کاملا بی نظم و غیرکاربردی باشد. تحت این شرایط شما به موفقیت چندانی نیز دست پیدا نخواهید کرد. در این رابطه لازم است تا در ابتدا تمامی وظایف خود را مشخص کرده و در مرحله بعد آن ها را براساس اولویت و ضرورتی که دارند، مرتب کنید. در مرحله آخر نیز تنها کافی است تا زمان انجام هر یک را به خوبی مشخص کنید. به عنوان نکته پایانی در این بخش لازم است تا همواره موارد غیرقابل پیش بینی را نیز مدنظر داشته باشید. درواقع این امر بسیار محتمل است که در طول روز اتفاقاتی رخ دهد که شما را از برنامه دقیق تان دور سازد. به همین خاطر همواره باید برنامه شما فضای خالی و انعطاف لازم را نیز داشته باشد.

۷۹-یک ورزش را برای تمامی افراد تیم مشخص کنید

بدون شک ورزش از جمله نیازهای هر فردی محسوب می شود. با این حال در صورتی که این امر به صورت گروهی باشد، از چند منظر حائز اهمیت خواهد بود. برای مثال این امر که هر هفته چند ساعت را در کنار کارمندان خود باشید، نه تنها به حفظ ارتباط دوستانه شما کمک خواهد کرد، بلکه روحیه کار تیمی را در افراد نیز افزایش خواهد داد. آمارها در رابطه با این گونه شرکت ها نیز بیانگر آن است که این امر در راندمان کاری افراد تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که هر فردی از استرس ناشی از کار برخوردار خواهد بود که ورزش گروهی باعث می شود تا فضایی برای تخلیه آن ها وجود داشته باشد.

۸۰-انعطاف پذیر باشید

اگرچه تصور رایج در رابطه با مدیران افرادی با قوانین و اصول مشخص است. با این حال واقعیت این است که در جهانی که به شدت در حال تغییر است، شما قادر نخواهید بود تا بدون اعمال تغییرات به کار خود ادامه دهید. درواقع در موقعیت های مختلف حتی نیاز است تا شما در باورهای خود نیز تغییراتی را اعمال کنید و این امر تنها زمانی ممکن خواهد بود که شما مهارت انعطاف پذیری را در خود تقویت کرده باشید. در این رابطه این امر که حتی ساده ترین موضوعات را نیز از چند زاویه مختلف مورد ارزیابی قرار داده و هیچ گاه سریعا تصمیمی را اتخاذ نکنید، خود شما را در این رابطه یاری خواهد کرد. درواقع شما باید همواره نسبت به موارد درست واکنش خوبی را داشته و از تغییرات در خود و تمامی بخش های شرکت، واهمه ای را از خود نشان ندهید. برای مثال شرکت های برتر همواره تغییراتی را در شیوه تبلیغاتی و فروش خود اعمال می کنند که کاملا تناسب با موقعیت جدید شکل گرفته است. به همین خاطر شما نیز برای کسب موفقیت باید خود را با جریان تغییرات، همگام سازید.

۸۱-برنامه های کاری خود را محدود نگه دارید

حتی بهترین برنامه ها نیز به صورت کامل اجرایی نخواهد شد. به همین خاطر این امر که بخواهید همواره اقدامات زیادی را انجام دهید، تنها باعث تاخیر آن ها خواهد شد. به همین خاطر لازم است تا همواره محدودیت مشخصی را برای اقدامات خود داشته باشید. فراموش نکنید این امر که وعده انجام کاری را بدهید ولی بعدها نتواند آن را در زمان مشخص شده به پایان برسانید، بدون شک وجهه شما را به شدت تخریب خواهد کرد. در نهایت در صورتی که شما با زمان اضافه مواجه شدید، می توانید اقدامات دیگری را اضافه کنید.

۸۲-از نشستن های طولانی خودداری کنید

تحقیقات در رابطه با سلامت کارمندان حاکی از آن است که نشستن طولانی مدت، ضررهای بسیاری را به همراه خواهد داشت. با این حال شما نیاز دارید تا کارهای خود را در زمان مشخص شده به پایان برسانید. به همین خاطر امکان ترک فعالیت، ایستادن و حتی قدم زدن وجود نخواهد داشت. این امر بدون شک تمرکز شما را نیز بر روی کار کاهش خواهد داد. تحت این شرایط توصیه می شود تا از میزهای ایستاده استفاده کنید. درواقع این میزها به شما این امکان را می دهد تا در وضعیت ایستاده قادر به ادامه فعالیت خود باشید.

۸۳-نیازهای خود را مورد توجه قرار دهید

این امر که توقع داشته باشید که شرایط کاری کاملا مطابق انتظار و خواست شما باشد، بدون شک توقعی خیالی خواهد بود. به همین خاطر در تعیین خواسته های خود لازم است تا نگاهی واقع بینانه داشته و تنها موارد مورد نیاز خود را مطرح کنید. فراموش نکنید که شما قادر خواهید بود تا رئیس شرکت را نسبت به اهمیت نیازهای اساسی خود قانع سازید و این امر در حالی است که در رابطه با سایر موارد، شانس موفقیت شما کاهش شدیدی را پیدا خواهد کرد. همچنین هیچ مدیری حاضر نیست به لیست طولانی خواسته های کارمند خود گوش دهد. به همین خاطر لازم است تا تنها موارد اساسی را مطرح کرده و بعدها اگر موقعیت مناسب پیدا کردید، به صورت محدود دیگر خواسته های خود را مطرح کنید.

۸۴-تمرکز خود را حفظ کنید

تغییر عادت ها خصوصا عادت های قدیمی، امری کاملا دشوار است. با این حال همه ما از عادت های نادرستی برخورداریم که در صورت عدم اصلاح آنها، با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد. درواقع این امر که توقع داشته باشید که با عادات بد خود بتوانید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، یک تصور کاملا غلط محسوب می شود. در این رابطه استفاده از نظرات دیگران در رابطه با عادات بد خود می تواند بهترین گزینه ممکن محسوب شود. درواقع همواره این احتمال وجود دارد که یک رفتار از نظر شما بدون ایراد باشد، ولی افراد دیگر به علت این امر که از یک زاویه متفاوت به قضیه نگاه می کنند، قادر خواهند بود تا نظری درست تر را در اختیار شما قرار دهند. به همین خاطر لازم است تا نسبت به حذف موارد نادرست رفتاری و عقیدتی خود، اقدامات لازم را صورت دهید. در این رابطه از جمله الزامات شما، قدرت تمرکز کافی است که برخی از عادات می تواند به آن لطمه وارد کند. برای مثال این امر که عادت داشته باشید تا شبکه های اجتماعی خود را به صورت مکرر چک کنید، بدون شک تمرکز شما را بر روی کار کاهش خواهد داد.

توصیه های کارآفرینی

۸۵-با خودتان مهربان باشید و از زندگی لذت ببرید

لذت بردن از زندگی یکی از مهارت هایی است که تمامی افراد موفق از آن بهره مند هستند. درواقع این امر نباید وابسته به چیزی باشد تا یک لذت ابدی را در کنار خود داشته باشید. در نهایت فراموش نکنید که پایان هر فردی مرگ خواهد بود، به همین خاطر از اعمال فشار و استرس بیش از حد به خود جلوگیری کرده و اجازه ندهید که زندگی شما در کار خلاصه شود. در موارد متعددی مشاهده شده است که برخی از افراد به مرور زمان عملا انگیزه خود را از دست داده و با افسردگی های شدید مواجه می شوند. به همین خاطر لازم است تا شادابی خود را تا پایان سال های کاری، حفظ کنید.

۸۶-خود را با افراد مثبت محاصره کنید

افراد مثبت و موفق بر روی شما تاثیرات مثبت فوق العاده ای را خواهند داشت. به همین خاطر لازم است تا دایره روابط خود را با آن ها پر کنید. با نگاهی به زندگی کارآفرینان موفق نیز به این نکته پی خواهید برد که آن ها از دوستان و همکاران فوق العاده ای برخوردار هستند.

۸۷-از اطلاعات بیش از حد جلوگیری کنید

همه افراد تمایل دارند تا اطلاعات زیادی را در حوزه های مختلف داشته باشند. با این حال یک ذهن شلوغ باعث می شود تا امکان تمرکز بر روی یکسری مسائل خاص و مهم وجود نداشته باشد. به همین خاطر لازم است تا منابع اطلاعاتی خود را در سطح مورد نیاز نگه داشته و از پرداختن به موضوعات دیگر خودداری کنید. این امر تنها در رابطه با مدیران شرکت بوده و آن ها باید سطح اطلاعاتی کارمندان خود را نیز در محدوده ای مشخص قرار دهند. بدون شک تمامی اطلاعات و اخبار شرکت تنها ذهن آن ها را آشفته خواهد ساخت.

۸۸-فضای کاری خود را مرتب نگه دارید

فضای کاری بدون شک بیانگر شخصیت شما خواهد بود. امروزه روان شناسان به ارتباط نوع چیدمان میز به شخصیت و افکار و عقاید افراد پی می برند. با این حال توصیه ما تنها به این خاطر نبوده و یک محیط کاری منظم و مرتب، باعث می شود تا راندمان کاری شما نیز افزایش پیدا کند. درواقع این امر که برای یافتن هر چیزی مجبور به جست وجوی طولانی باشید، خود مدیریت زمان شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. در نهایت یک دفتر کار شلوغ خود زمینه استرس و خستگی بیش از حد را فراهم خواهد آورد. بدون شک اگر بتوانید میز کاری خود را به خوبی مدیریت کنید، سایر اقدامات مدیریتی شما نیز درخشان خواهد بود. به همین خاطر می توانید به آن به چشم یک تمرین نگاه کنید.

۸۹-مثبت اندیش بمانید

برای یک ذهن مثبت، هیچ نقطه پایانی وجود نخواهد داشت. به همین خاطر لازم است تا اقدامات لازم را برای حفظ مثبت اندیشی خود انجام دهید. امروزه مقالات متعددی در این رابطه به چاپ رسیده است که مطالعه آن شما را در این رابطه به خوبی یاری خواهد کرد. فراموش نکنید که به عنوان مدیر شرکت شما بدون مثبت اندیشی که لازمه روحیه بخشی به سایرین محسوب می شود، نمی توانید نقش مدیریتی خود را به صورت کامل انجام دهید. تحت این شرایط شرکت در سختی ها خیلی زود با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

۹۰-مدیری پشت میز نشین نباشید

جدا بودن از تیم کاری و حضور مداوم از دفتر مدیریت، هیچ گونه مزیتی را به همراه نخواهد داشت. در موارد گذشته در رابطه با مضرات نشستن های طولانی به صورت مفصل صحبت شد. در این بخش توصیه می شود تا همواره در حال گشت در تمامی بخش های شرکت بوده و به صورت مستقیم اقدامات را مورد ارزیابی قرار دهید. آمارها بیانگر این است که حضور مداوم مدیران باعث افزایش عملکرد و سطح کاری افراد می شود.

۹۱-فرهنگ کاری درستی را تعیین کنید

درواقع شما نیازمند یک فرهنگ در شرکت خود هستید که شامل مجموعه ای از قوانین مورد نیاز است. برای مثال این امر که فواصل و مدت زمان استراحت افراد را مشخص کنید، یکی از مواد فرهنگ کاری شرکت شما خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا همه چیز را به صورت یک قانون درآورده و همگان را موظف به اجرای آن کنید.

۹۲-حواس پرتی ها را کاهش دهید

نه تنها شما، بلکه تمامی کارمندان نیازمند تمرکز کافی برای انجام کاری باکیفیت خواهند بود. این امر که توقق داشته باشید که هر فرد خود در این رابطه اقدامات لازم را انجام دهد، امری کاملا غیرمنطقی بوده و باعث می شود تا همواره شاهد ضعف هایی در این رابطه باشید. به همین خاطر لازم است تا خود در این رابطه وارد عمل شده و موارد رایج را مورد ارزیابی قرار دهید. تحت این شرایط شما قادر خواهید بود تا راهکارهایی برای حذف و یا کاهش آن ها پیدا کرده و آن را به صورت یک مجموعه راهکار درآورید. برای مثال امروزه شبکه های اجتماعی در صدر این موارد محسوب می شوند که لازم است تا برای کاهش آن فکری کنید. با این حال نباید قوانین شما به نحوی باشد که افراد خود را در یک زندان حس کنند.

۹۳-تکنیک های برنامه ریزی را یاد بگیرید

همه افراد از اهمیت برنامه ریزی به خوبی مطلع هستند، با این حال کم تر کسی را می توان یافت که از روش های این امر آگاه باشد. درواقع شما برای یک برنامه ریزی درست نیازمند شناخت تمامی روش ها و سپس انتخاب بهترین گزینه برای خود، هستید. همچنین این امر که از تکنولوژی های لیست سازی آشناییت کافی را داشته باشید، خود شما را در بهبود راندمان کاری و عملکردتان یاری خواهد کرد.

۹۴-همه چیز را یادداشت کنید

شما در طول روز با انواع افکار و برنامه ها مواجه خواهید شد. بدون شک اگر بخواهید ذهن خود را به آن ها مشغول سازید، زمان زیادی را از دست خواهید داد. به همین خاطر لازم است تا این موارد را در جایی یادداشت کرده و در زمانی دیگر به سراغ آن ها بروید.

۹۵-اهداف بلندمدت و کوتاه مدت داشته باشید

این امر به اقدامات هر روزه شما معنا خواهد بخشید. با این حال این امر که صرفا برنامه های کوتاه و یا بلندمدت را مدنظر داشته باشید، تنها باعث خواهد شد تا امکان رشد صحیح از شما گرفته شود. به همین خاطر لازم است تا هر دو را مورد توجه قرار داده و اولویت های درستی را برای خود مشخص کنید.

۹۶-تکنیک های انگیزه دادن به سایرین را یاد بگیرید

رهبران هر شرکت باید به عنوان بمب انرژی فعالیت کنند. درواقع لازم است تا اعتماد به نفس افراد را حفظ و تقویت کرده و آن ها را به آینده ای بهتر امیدوار سازند. در این بین انگیزه دادن نیز یک مهارت مهم مدیریتی محسوب می شود که تکنیک هایی را دارد. به همین خاطر لازم است تا ضمن یادگیری این تکنیک ها، به دنبال روش های منحصر به فرد خود نیز باشید.

۹۷-اهداف مشخص داشته باشید

این امر که کارمندان بدانند که شما دقیقا از آنها چه چیزهایی را می خواهید، در عملکرد آن ها تاثیرگذار خواهد بود. همچنین شما برای پیشرفت نیازمند اهدافی درست و مشخص هستید که عدم وجود آن، اقدامات را به جهت های نه چندان سودمند و بدون هدف خواهد برد. به همین خاطر لازم است تا چشم انداز درستی را برای خود و شرکت تعیین کرده و همواره نسبت به بازنگری در آن، کوشا باشید.

۹۸-اطمینان داشته باشید

منظور از اطمینان در این بخش، مصادیق متعددی را شامل می شود. برای مثال لازم است تا شما نسبت به تصمیمات خود اطمینان کافی را داشته باشید. نمونه دیگر آن این است که نسبت به کارمندان خود نیز اطمینان کافی را داشته و آن را به اثبات برسانید. بدون شک این امر باعث می شود تا شما به مدیری محبوب تبدیل شده و فضایی کاری فوق العاده ای شکل گیرد.

۹۹-در دسترس باشید

همواره باید یک خط ارتباطی میان مدیران و کارمندان وجود داشته باشد. در غیر این صورت شما شاهد بسیاری از رفتارهای نادرست خواهید بود. بدون شک ارتباط مستقیم با مدیران از جمله موارد مهم در میزان رضایت شغلی افراد محسوب می شود و برای بدنه شرکت نیز فواید بسیاری را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر لازم است تا برنامه ای دقیق در این رابطه داشته و عدالت را برای ملاقات همگان رعایت کنید. در این رابطه استفاده از تکنولوژی هایی نظیر تماس تصویری نیز می واند کارساز باشد.

۱۰۰-کار تیمی را فراموش نکنید

برخی از مدیران بر این باور هستند که کار تیمی تنها برای کارمندان است و خود آن ها در این رابطه اقدامی را صورت نمی دهند. این امر در حالی است که برای مدیریت درست لازم است تا خود را نیز عضوی از تیم شرکت بدانید که نیاز است تا در آن به صورت تیمی فعالیت کنید. در این رابطه بسیاری از مدیران امروزه بخشی از اقدامات خود را به افراد تیم خود محول می کنند. این امر باعث می شود تا در نهایت افراد مستعد برای جایگزینی شناخته شوند. بدون شک این امر که رئیس آینده شرکت فردی از میان افراد خود تیم باشد، مزایای بیش تری را به همراه خواهد داشت.

چگونه مغز خود را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین پرورش دهیم؟

منبع: فرصت امروز

ارسال یک پاسخ