Take a fresh look at your lifestyle.

روش های اصولی هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت در کارآفرینی

0 484

روش های اصولی هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت در کارآفرینی

دستیابی به پیشرفت شغلی و موفقیت مالی خواسته هر فردی در طول دوران کاری اش است، اما متاسفانه اکثر افراد از اصول و روش های رسیدن به این موفقیت آگاه نیستند.

اغلب انسان ها سخت کار می کنند بدون آنکه پیشرفتی در کارشان حاصل شود. این امر سبب ایجاد احساس عدم شایستگی و توانایی جهت انجام کارها در این افراد می شود.

آیا شما نیز تا به حال چنین حسی را تجربه کرده اید؟ اگر جواب تان مثبت است، احتمالا دوست دارید که دلیل این عدم پیشرفت را بدانید و همچنین یاد بگیرید که چگونه و به چه طریقی می توانید در زمینه مالی و شغلی فرد موفقی باشید؟

اصلی ترین دلیل عدم پیشرفت افراد در زمینه شغلی و مالی نداشتن هدف است، در واقع شما کارهای تان را از روی عادت و بدون انگیزه انجام می دهید. پس برای حل این مشکل و موفقیت باید شروع به هدف گذاری و تعیین اهداف خود کنید. الیزابت کراکا، مربی اجرایی و مدیر ارشد استراتژی در این باره می گوید: «از مزایای تعیین اهداف این است که واقعا به خودتان کمک می کنید تا به آنچه می خواهید دست یابید. شما باید از خواسته قلبی خود و مسیری که باید برای رسیدن به این خواسته طی کنید، آگاه باشید.»

در ادامه به بررسی روش های صحیح و اصولی هدف گذاری می پردازیم:

بدانید که چه خواسته هایی دارید

اولین قدم برای تعیین اهداف این است که نوع نگرش و خواسته های خود را مشخص کنید و یک چشم انداز و تعریف مشخص برای زندگی خود داشته باشید.

برای آگاهی از نوع نگرش و خواسته های خود ببینید چه اموری شما را هیجان زده می کند؟ اگر در انتخاب نوع کار خود آزاد بودید، چه کاری را انتخاب می کردید؟ با پاسخ به چنین سوال هایی از خواسته های درونی خود آگاه شوید.

کراکا هنگام انجام این تمرین با مراجعان خود متوجه می شود که اکثر مردم توانایی دستیابی به خواسته های خود را دارند، در واقع آگاهی از خواسته درونی سبب افزایش انگیزه جهت هدف گذاری در افراد می شود و آنها می توانند به کمک این اهداف به زندگی رویایی خویش دست یابند.

اهداف تان را هوشمندانه تنظیم کنید

تکنیک تنظیم هوشمندانه اهداف یکی از راهکارهایی است که آلیسون تاسک، مربی حرفه ای موفقیت و زندگی با مراجعین خود کار می کند. این تکنیک شامل ویژگی های زیر است:

• اهداف باید دقیق و با جزییات کامل تنظیم شوند.

• میزان پیشرفت اهداف براساس معیارهای خاصی قابل اندازه گیری باشد.

• اهداف باید معقول و قابل دستیابی باشند.

• اهداف باید با ارزش های شما سازگار باشند.

• اهداف باید دارای بازه زمانی باشند.

تاسک می گوید اگر اهداف شما از ویژگی هایی فوق برخوردار باشند، برای رسیدن به آرزوهای خود شانس بیشتری خواهید داشت. زیرا شما تمام حواس خود را روی اتفاق های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف متمرکز می کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید کاهش وزن داشته باشید، گفتن این جمله که من می خواهم وزنم را کاهش دهم درست نیست. به جای آن می توانید بگویید من برای عروسی بهترین دوستم تا شش ماه آینده ۱۰کیلوگرم وزن کم خواهم کرد. همیشه اهداف خود را هوشمندانه و دقیق تنظیم کنید.

اهداف خود را روی کاغذ بیاورید

اینکه فقط در ذهن خود به اهداف تان فکر کنید کافی نیست، زیرا به احتمال زیاد به علت مشغله ذهنی در طول روز اهداف خود را فراموش خواهید کرد. بهترین راه برای تعیین اهداف نوشتن آنها است.

کراکا توصیه می کند که تنها به نوشتن اهداف اکتفا نکنید بلکه بهتر است لیست را در جایی قرار دهید که همیشه بتوانید آن را ببینید. می توانید فایل لیست اهداف خود را روی صفحه رایانه خود قرار دهید یا روی کاغذ نوشته و روی آینه یا درب یخچال بچسبانید تا در ذهن تان ماندگار شوند.

برای اهداف خود برنامه عملی بنویسید

تنها نوشتن اهداف نمی تواند سبب موفقیت تان شود، شما باید یک برنامه عملی جهت رسیدن به هر یک از اهداف خود تنظیم کنید. برای این کار می توانید از راهکار پیشنهادی کراکا استفاده کنید:

ابتدا در بالای صفحه خواسته های خود را با توضیحات کامل و کوچک ترین جزییات بنویسید. سپس پنج هدف اصلی که با رسیدن به آنها به خواسته نهایی خود نزدیک می شوید را لیست کنید. در مرحله بعد نام تمامی ماه های سال را در زیر اهداف وارد کنید و سپس لیست کارهایی را که باید هر ماه برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید، بنویسید.

نوشتن یک برنامه عملی به شما کمک خواهد کرد که آرزوها و اهداف خود را در دسترس و قابل دستیابی ببینید و این سبب افزایش امید و انگیزه در شما خواهد شد.

هدف گذاری در کارآفرینی

بازه زمانی مشخصی تعیین کنید

هر دو مربی کراکا و تاسک توصیه می کنند که مدت زمان لازم برای دستیابی به اهداف تان را مشخص کنید. سعی کنید زمانی که در نظر می گیرید کاملا واقع بینانه و منطقی باشد. به عنوان مثال اگر بخواهید که در طول ۱۲ ماه درآمد سالانه خود را چند برابر کنید، به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. زیرا زمان معقول برای دستیابی به این ثروت چیزی در حدود پنج یا شش سال است.

برای زمان بندی هرچه بهتر می توانید از تقویم گوشی همراه خود یا برنامه های مشابه استفاده کنید. فقط به این نکته توجه کنید که تعداد اهداف معقولی را برای یک مدت زمان مشخص در نظر بگیرید.

اهداف بزرگ خود را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید

موفقیت و رسیدن به اهداف بزرگ به زمان زیادی نیاز دارد، گاهی اوقات این امر سبب می شود تا شما حس شکست و ناامیدی داشته باشید. برای داشتن انگیزه دائمی و اجتناب از این حس بهتر است که اهداف بزرگ خود را به هدف های کوچک تری که در بازه های زمانی کوتاه تر مانند یک هفته می توانید انجام دهید تقسیم کنید.

به گفته تاسک اهدافی که با واحد های کوچک تری تقسیم شده اند شانس بیشتری برای دستیابی دارند. زیرا انجام هر یک از این کارهای کوچک میزان اعتماد به نفس ما را افزایش می دهد، در نتیجه انگیزه بیشتری جهت ادامه کار به سوی هدف بزرگ تر خواهیم داشت.

در قبال اهداف خود حس مسئولیت داشته باشید

داشتن حس مسئولیت پذیری در قبال اهداف تان شانس موفقیت شما را افزایش می دهد. برای افزایش این حس می توانید برنامه ها و اهداف خود را با فردی مانند همسر، دوست نزدیک یا یک متخصص به اشتراک بگذارید و از او بخواهید تا میزان پیشرفت شما را هفته به هفته پیگیری کند.

البته بهترین کار این است که به جای پاسخگویی به شخص دیگر، سعی کنید تا در قبال خودتان مسئولیت پذیر و پاسخگو باشید. برای این کار از خود بپرسید که چرا باید به این هدفم برسم و دلایل اهمیت و مهم بودن هدف را برای خود توضیح دهید.

میزان پیشرفت خود را اندازه گیری کنید

بخش مهمی از هدف گذاری هوشمند نظارت بر میزان پیشرفت است. هرچند وقت یک بار لیست کارهای انجام شده و همین طور کارهای عقب افتاده خود را بررسی کنید و تغییرات لازم را جهت نتیجه گیری هرچه بهتر در برنامه خود اعمال کنید.

تاسک هر دو هفته یک بار از مراجعین خود می خواهد که میزان پیشرفت خود را در یک هدف اندازه گیری کنند و به خود امتیازی مابین ۱ تا ۱۰ بدهند. این کار به آنها کمک می کند تا دید بهتر و واضح تری نسبت به موقعیت خود داشته باشند. شما می توانید تا پیشرفت های خود را جشن بگیرید و به این ترتیب انگیزه و انرژی فراوانی برای ادامه مسیر کسب کنید.

از موفقیت های دیگران انرژی و انگیزه بگیرید

مقایسه کردن توانایی ها و موفقیت های خود با دیگران یکی از موانعی است که سبب ناامیدی و احساس شکست در شما می شود. با توجه به اینکه امروزه بیشتر مردم موفقیت های خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، باید سعی کنید به آسانی در دام مقایسه خود با دیگران نیفتید.

کراکا مقایسه خود با دیگران را گرداب سیاه بدبختی می نامد و می گوید: «تمرکز روی سایر انسان ها تمام انرژی شما را خواهد گرفت و بنابرین شما نخواهید توانست تا حرکت مفید و روبه رشدی جهت دستیابی به اهداف خود داشته باشید.»

به جای حسادت و مقایسه خود، افرادی که قبلا به اهداف مورد نظر شما رسیده اند را پیدا کرده، با آنها ارتباط برقرار کنید و بخواهید که نکات مفید و کاربردی را در رابطه با نحوه انجام کار در اختیار شما قرار دهند.

از شکست های خود درس بگیرید

اگر برای دستیابی به هدفی در لیست خود به مشکلی برخورد کردید، اجازه ندهید احساس شکست و ناامیدی بر شما غالب شود به جای آن ببینید کجای کار اشتباه عمل کرده اید و چرا کارها درست پیش نمی رود. شاید روش درستی برای انجام کار انتخاب نکرده اید و باید روش جدیدی را امتحان کنید. حتی در بعضی موارد نیاز است که تغییراتی در هدف خود به وجود بیاورید.

مهم ترین اصل این است که بدانید راه های فراوان و متفاوتی برای رسیدن به اهداف تان وجود دارد و شما می توانید با توجه به شرایط راهکارتان را تغییر دهید و بهترین و موثرترین روش را انتخاب کنید.

منبع: فرصت امروز

ارسال یک پاسخ