Take a fresh look at your lifestyle.

واقعیت های مهمی که درباره کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ باید بدانید

551

واقعیت های مهمی که درباره کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ باید بدانید

می خواهید کارآفرین شوید، قصد دارید استارتاپ تان را راه اندازی کنید. اول رویای داشتن دفتر کار شیک، سفر کردن به کشورهای مختلف را فراموش کنید!

در این مقاله می خواهم شما را با دنیای واقعی استارتاپ آشنا کنم. جایی که برای بدست آوردن رویاهایتان باید سخت کار کنید و از پس آزمون ها زیادی برآیید.

کارآفرین بودن و داشتن ذهنی که می خواهد کسب و کار خودش را داشه باشد، رئیس خودش باشد، بسیار مفید است اما خودتان را برای شروع سفری سخت و سرشار از فراز و فرود آماده کنید:

به خاطر طرز تفکرتان نسبت به دیگران بسیاری از دوستان و آشنایان با شما قطع رابطه می کنند، روز به روز تنهاتر و افسرده تر خواهید شد.

سرعت رشد استارتاپ تان از آنچه تصور می کردید خیلی کمتر است. هیچ کس حتی پدر و مادرتان، استارتاپ تان و چشم اندازی که برای آن متصور هستید را قبول ندارند.

به زور می خواهید به دیگران بفهمانید که موفقیت های دیگر استارتاپ ها نظیر دیجیکالا، کافه بازار، دیوار و …… یک شبه به وجود نیومده و آنها سالها زمان صرف کرده اند.

پول های تان خیلی زودتر از زمانی که فکر می کردید ته کشیده است و این شما را عصبی و در نتیجه توانایی و کارایی لازم برای گرفتن تصمیمات لازم را ندارید.

شاید تا اینجای مقاله حسابی ذوق تان را کور کرده ام و رویاهایی که در ذهن تان ساخته بودید را خراب کرده ام اما اینها واقعیت هایی است که با آشنا شدن با آنها گرفتار دام های کارآفرینی نخواهید شد زیرا تصورتان از دنیای استارتاپ چیز دیگریست و دنیای واقعی چیز دیگری به شما تحویل خواهد داد.

اما یک خبر خوب

تنها جایی که احساس راحتی خواهید کرد، در کنار دوستانی خواهد بود که خودشان هم کارافرین هستند و روی استارتاپ خود کار می کنند «این جمله درستی است که تنها یک کارآفرین می تواند یک کارآفرین را درک کند»

به هر حال به نظر من هر کارآفرینی و هر صاحب استارتاپی قبل از شروع اولین قدم ها باید خودش را با واقعیت های این دنیا تجهیز کند.

واقعیت های مهم دنیای استارتاپ

۱- افکار دیگران مهم نیست

به هیچ عنوان سعی نکنید خودتان، استاراتاپ تان و چشم اندازی که برای آن در نظر گرفته اید را به دوستان و آشنایانی که کارآفرین نیستند اثبات کنید، آنها واقعا نمی توانند آنچه که شما سعی در بدست آوردنش دارید را، درک کنند.

شاید تعجب کنید ولی در این دنیای شلوغ و و پر سر صدا مردم به شما فکر نمی کنند چه برسد به شما و چشم انداز استارتااپ تان اهمیت دهند، اگر افکار دیگران برایتان زیاد مهم باشد، باید به جای تمرکز روی استارت آپ، وقت را برای اثبات موفقیت تان به آن ها هدر بدهید.

برای خودتان زندگی کنید، امیدوارم دیر این مهم را متوجه نشوید.

۲- به حامی نیاز خواهید داشت

دنیای داشتن کسب و کاری برای خود با دنیای کارمندی بسیار متفاوت است، استارتاپ داشتن بسیار دشوار است و شما دائما با مشکلات و موانع بزرگ و کوچک سرو کله خواهید داشت، اینجاست که شما نیاز به یک هم صحبت و حامی خواهید داشت.

کسی که شما را درک کند و به صحبت های شما گوش کند، بعضی مواقع با شنیدن جمله و یا حتی کلمه ای محبت آمیز دنیای شما تکان می خورد و برای ادامه مسیر انگیزه خواهید گرفت.
شاید باورتان نشود ولی همین حامی می تواند اهرم انگیزشی شما باشد که با صحبت هایش بارها و بارها شما را از شکست نجات میدهد.

۳- پس اندازتان ته خواهد کشید

شاید شما با سرمایه قابل قبولی شروع کرده باشید، ولی چیزی که بسیار از آن مطمئن هستم این است که پس انداز شما خیلی زودتر آن که تصورش را هم بکنید، ته می کشد. در طول این راه هزینه های پنهانی زیادی وجود دارند،

می توانید از همین ابتدا با مدیریت هزینه و کم کردن مخارج نقش موثر در ادامه مسیر استارتاپ تان و موفقیت آن داشته باشید.

بسیار مهم است بدانید، دلیل اکثر شکست استارتاپ ها نداشتن پول و بودجه لازم برای ادامه مسیر است و چیزی که شما باید به خاطر داشته باشید این است که موفقیت آرام می آید اما پول سریع می رود. باهوش باشید و برای هر روزتان برنامه ریزی کنید.

استارتاپ و کارآفرینی

۴- چند ساعت بیشتر برای خوابیدن نخواهید داشت

بسیار جالب است، بسیاری از افراد می خواهند استارتاپ خود راه اندازی کنند تا آن جور که می خواهند زندگی کنند، رویا پردازی می کنند که هر وقت دلم بخواهد کار میکنم. و همه اینها به خاطر این است که با دنیای واقعی استارتاپ آشنا نیستند.

آنها گول تصاویر اینستاگرام کارآفرینان دیگر را خورده اند، انها گول میزان سرمایه گذاری شرکت های خارجی در فلان استارتاپ ایرانی را خورده اند و اما نمی دانند پشت همه این صحنه ها، داستان هایی از روزهای دردناک، بی خوابی های شبانگاهی و شکست های پشت سر هم و مداوم نهفته است.

کاملا برعکس، در دنیای استارتاپ شما به جای ۴۰ ساعت کار در هفته باید و باید ۸۰ ساعت کار کنید، چرا که سفر به سوی موفقیت طولانی است.

۵- تیتر روزنامه ها نخواهید شد

به هر حال شما در حال رویاپردازی هستید و این حق مسلم شماست ولی همان طور که در ابتدای مقاله هم به آن اشاره کردم شما چیز دیگری از این دنیای واقعی تحویل خواهید گرفت که با دنیای رویایی شما کاملا متفاوت است.

کارآفرینان موفق لزوما آن هایی نیستند که سرمایه میلیونی جمع می کنند. فراموش نکنید که این حالت تنها برای یک در میلیون نفر اتفاق می افتد. با این حال هزاران نفر خیال پرداز هستند که کسب و کار خودشان را مدیریت و برای خودشان خیلی خوب زندگی می کنند، اما تیتر روزنامه ها هم نیستند.

نظرتان را در مورد این مقاله برای ما بنویسید و اگر واقعیتی دیگری را در استارتاپ تان تجربه کرده اید برایمان بازگو کنید.

منبع: به ایده

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.