Take a fresh look at your lifestyle.

۵ عامل اصلی که رشد استارتاپ ها را در ایران کند کرده است

572

۵ عامل اصلی که رشد استارتاپ ها را در ایران کند کرده است

سرمایه گذاری در استارتاپ ها این روزها به ویژه برای جوانان و ایده پردازان جذابیت بیشتری پیدا کرده است . این دسته از کسب وکارهای نوپا در مقایسه با کسب وکارهای سنتی نیازمند رقم پایین تری برای سرمایه گذاری هستند، ضمن اینکه برای آغاز این دسته از کسب وکارهای نوپا به تجهیزات زیادی هم نیاز نیست اما موانعی که در مسیر این کسب وکارهای نوپا وجود دارد امکان رشد هرچه سریع‌تر را از آنها گرفته است. در شرایطی که بسیاری از کسب وکارهای سنتی از وجود افراد شاغل اشباع شده اند، طرح ایده های جدید و آغاز فعالیت استارتاپی می تواند بسترهای لازم برای اشتغال‌زایی افراد بیکاررا فراهم کند، اما وجود موانع، صاحبان بعضی از این کسب وکارهای نوپا را در میانه راه با مشکل مواجه می کند.

برخی از موانع استارتاپ ها به نحوه مدیریت صاحبان کسب وکارهای نوپا و ویژگی های اعضای تیم بستگی دارد و برخی موانع نیز درون گروهی نیستند.

نبود اعتبار سنجی

استارتاپ هایی که اقدام به اعتبارسنجی ایده های خود نمی‌کنند با شکست مواجه می شوند. این دسته از کسب‌وکارهای نوپا تنها با مطرح کردن ایده های جدید فعالیت خود را آغاز کرده و به تولید محصولاتی روی می آورند که موردنیاز بازار نیست. آغاز فعالیت های استارتاپی بدون در نظر گرفتن نیازها و سلایق مشتریان باعث می شود تا در میانه راه با شکست مواجه شوند. در مواقعی که ایده های استارتاپی کپی برداری از ایده های کسب وکارهای خارجی است باید مدل کسب وکار آنها متناسب با شرایط کشور تغییر پیدا کند و بومی سازی شود تا احتمال باخت آنها نیز کاهش پیدا کند.

ضعف در تیم سازی

انتخاب نامناسب اعضای تیم از مولفه هایی است که در شناخت فاکتورهای اصلی موفق نشدن استارتاپ ها در ایران به ذهن می رسد . برخورداری از یک تیم متخصص و کاربلد در ابتدای کار بیش از هر چیزی می تواند در رشد سریع و موفقیت استارتاپ ها تاثیرگذار باشد. صاحبان کسب وکارهای نوپا تیم سازی را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار می دهند چراکه موفقیت آنها به انتخاب درست اعضای تیمشان بستگی دارد. به زعم بسیاری از فعالان این عرصه، همدلی، تخصص و کاربلدی، خلاقیت و ریسک پذیری از ویژگی های مهم و ضروری اعضای یک تیم به شمار می رود .

نبود قوانین حمایتی

یکی از مشکلاتی که فعالان این کسب و کارها همواره آن را یکی از اصلی ترین دغدغه های خود می‌دانند، نبود قوانین لازم برای راه اندازی و حمایت از کسب وکارهای نوپاست که این امر منجر شده تا سرعت رشد و توسعه آنها کندتر شود.البته وجود برخی از قوانین مزاحم نیز امکان سرمایه‌گذاری خارجی را از آنها گرفته است. در این شرایط فعالیت بیشتر استارتاپ ها به مرزهای جغرافیایی محدود شده و شانس رشد این دسته از کسب وکارهای نوپا در بازارهای بین المللی محدود تر شده است، این درحالی است که مشارکت استارتاپ ها با شرکت های خارجی می تواند منجر به انتقال تجربه به کسب وکارهای نوپای ایرانی شود و این امر در بهبود روند مدیریتی آنها تاثیرگذار است.

استارتاپ

پیاده سازی ایده های تکراری

استارتاپ‌های حوزه فناوری در طول چند سال گذشته با سرعت زیادی رشد کردند و بر شمار سرمایه گذاران آنها افزوده شد. اما خلاقیت حلقه مفقوده فعالیت این دسته از کسب و کارهای نوپاست، چراکه بیشتر این کسب وکارها با درنظرگرفتن موفقیت استارتاپ‌هایی که زمینه فعالیت مشابه داشتند از ایده های قبلی کپی برداری کرده اند ، نمونه آن هم فعالیت همین استارتاپ‌های حوزه حمل و نقل است که در حال حاضر چندین استارتاپ رقیب در این زمینه فعالیت می کنند.فعالیت های مشابه کسب وکارهای نوپا یکی از ضعف‌های اصلی جامعه استارت آپی به شمار می آید، چراکه فرصت خلاقیت و نوآوری را از آنها دور کرده است. استارتاپ هایی که در زمینه های مختلف در حوزه های کشاورزی، صنعت و سایر حوزه ها مشغول فعالیت باشند کمتر دیده می شود . نبود این استارتاپ های تخصصی یکی از ضعف های اصلی جامعه استارتاپی است. فعالان اکوسیستم کارآفرینی می گویند هزینه زیاد و نیاز به داشتن سرمایه زیاد برای راه اندازی استارتاپ‌های صنعتی به دلیل نیازمندی این دسته از کسب وکارهای نوپا به تجهیزات و امکانات بیشتر یکی از دلایلی است که بیشتر کارآفرینان ر ا به سمت وسوی راه اندازی استارتاپ‌های خدماتی و فناوری محور سوق داده است.

نداشتن سرمایه کافی

اگرچه این کسب و کارها در ابتدای کار نیازمند سرمایه چندانی برای پیشبرد فعالیت هایشان نیستند، اما برخی از حوزه‌های فعالیت این دسته از کسب وکارهای نوپا ایجاب می کند تا برای ادامه راه و در رقابت با سایر فعالان استارت آپی از لحاظ مالی نیز تامین باشند.کسب وکارهای نوپا بسته به حوزه ای که قرار است در آن فعالیت داشته باشند باید پشتوانه مالی خود را درنظر بگیرند چراکه آنها در مواقعی برای انجام یک کار بسیار وقت و انرژی صرف می‌کنند، اما به این دلیل که با افرادی که از سرمایه و پشتوانه مالی خوبی برخودار هستند در بازار نمی توانند رقابت کنند دچار سرخوردگی می‌شوند و شکست می خورند که این وضعیت می تواند تبعات روانی نیز برای آنها به دنبال داشته باشد.

 

منبع: اصفهان زیبا

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.