Take a fresh look at your lifestyle.

فرصت های اینترنت اشیا در بخش انرژی

351
امروزه بسیاری از بازاریابان با مفهوم اینترنت اشیا آشنایی دارند و از اهمیت آنها باخبرند اما بسیاری هنوز درک کاملی از اینترنت اشیا ندارند، اینکه چطور کار می کند، چطور بر مشتریان تاثیر می گذارد و تاثیر آن چطور در گذر زمان تغییر کرده است و تغییرات آن در آینده چگونه خواهد بود.

خواندن ادامه این مطلب به کسب و کارهایی که همچنان برای فهم اصول اینترنت اشیا دچار چالش هستند و در استفاده از آن تعلل می کنند، توصیه می شود.

 اینترنت اشیا: تعریف ساده

به بیان دقیق و اصولی، مفهوم اینترنت اشیا به اشیا فیزیکی (غیر از کامپیوتر) – از اتومبیل تا یخچال و دستگاه های پزشکی– اشاره دارد که به اینترنت متصل هستند. این اشیا مجهز به سخت افزار اتصالات الکترونیکی و شبکه ای هستند که آنها را قادر می سازد به اینترنت متصل شوند و با کامپیوترها و سایر دستگاه های متصل به اینترنت ارتباط برقرار کنند.

اینترنت اشیا در مقایسه با جریان اصلی فن آوری و تکنولوژی مفهوم نسبتا تازه ای است اما فهرست دستگاه های متصل به اینترنت به سرعت در حال افزایش است.

سیر تکامل اینترنت اشیا

ایده اینترنت اشیا از آنچه فکر می کنید، قدمت بیشتری دارد. برای اولین بار پیتر لوئیس درسال ۱۹۸۵ و هنگام سخنرانی خود در FCC از این عبارت استفاده کرد. اینترنت اشیا در آن زمان به مفهوم «ترکیب افراد، فرآیندها و فن آوری با دستگاه ها و سنسورهای قابل اتصال به اینترنت» مورد استفاده قرار گرفت.

البته عبارتی که لوئیس برای اولین بار آن را مطرح کرد به سرعت مورد توجه قرار نگرفت بلکه در اواخر دهه ۹۰ میلادی و ابتدای سال ۲۰۰۰ بود که مفهوم اینترنت اشیا به صورت عمومی مطرح شد. نوآوران تکنولوژی و فن آوری رویای این را داشتند که اینترنت اشیا زندگی روزمره کاربران را تغییر دهد و این توانایی را به  دستگاه ها بدهد که سریع و از راه دور به نیازها و خواسته های کاربران پاسخ دهند. با پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر و خصوصا با افزایش میزان استفاده از فن آوری پوشیدنی و دستگاه های هوشمند مثل سنسور روشنایی و یا درب خانه بیشتر با این مفهوم آشنا شده ایم. اینترنت اشیا فقط در کمپانی ها و در میان نوآوران حوزه تکنولوژی به رشد خود ادامه می دهد.

مصرف کنندگان به اینترنت اشیا نیاز دارند

این موضوع را به خاطر داشته باشید که هیچ شک و سوالی وجود ندارد که اینترنت اشیا و رشد سریع دستگاه های هوشند، مصرف کنندگان را بیش از گذشته به تکنولوژی وابسته می کند.

از تکنولوژی های پوشیدنی ورزشی و تناسب اندام که وضعیت سلامت را کنترل و به اپلیکیشن های دستگاه موبایل منتقل می کند تا اتومبیل های بدون راننده، دیوایس ها اینترنت اشیا برای همه گیر شدن آمده اند. در واقع این تکنولوژی هر روز در حال تغییر زندگی مصرف کنندگان است. با ظهور تلفن های هوشمند تقریبا همه افراد یک کامپیوتر همراه خود دارند و تولیدکنندگان تکنولوژی اینترنت اشیا به طور فزاینده ای در حال وارد به بازار هستند.

کسب و کارهای کوچک و متوسط محلی چطور از اینترنت اشیا استفاده می کنند؟

سوال این است: با وجود تولیدکنندگان و شرکت های بزرگی که از پتانسیل بازاریابی اینترنت اشیا استفاده می کنند، کسب و کارهای محلی کوچک تا متوسط چطور می توانند از این فن آوری بهره برداری کنند؟

در حالی که ممکن است پاسخ این سوال پیچیده باشد اما فن آوری اینترنت اشیا در حال حاضر آنقدر فراگیر و شایع است که عدم بهره برداری از آن تقریبا به معنای شکست قطعی است. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که کسب و کارهای کوچک می توانند تکنولوژی اینترنت اشیا را با هزینه نسبتا کم وارد کسب و کار خود کنند.

برای مثال Valarm یک استارت آپ کوچک متخصص کنترل سیستم ها است. این شرکت راه های گوناگونی را برای ترکیب سنسورهای ارزان قیمت متصل به اینترنت در محصولاتشان پیدا کرده است. یکی از روش های خلاقانه آنها بازیافت تلفن های هوشمند قدیمی است که با هزینه بسیار اندک قابل تهیه هستند. والارم آنها را به سنسورهای موبایل تبدیل می کند.

خلاقیت والارم به کمپانی ها کمک می کند تا از مزایای تکنولوژی اینترنت اشیا در مقیاس کوچک و کم هزینه بهره مند شوند.

اینترنت اشیا به معنای افزایش بینش، دسترسی بیشتر و رضایت زیاد مشتریان است

واضح است که آینده بازاریابی و فروش به شدت به اینترنت اشیا و دستگاه های متصل بستگی خواهد داشت. در سال های آینده،  تلاش برای شناخت و فهم چگونگی عملکرد تکنولوژی اینترنت اشیا و پیامدهای آن برای دسترسی به مصرف کنندگان از ضروریاتی است که فروشندگان و بازاریابان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

 

آینده مدیریت انرژی و اینترنت اشیا

اگرچه که در حال حاضر مدیریت انرژی هوشمند یک نوآوری محسوب میشود اما در آینده نقش مهمی را در هر دو سمت کسب و کار و مصرف کنندگان ایفا خواهد کرد . به عنوان نمونه ، هدف اصلی مدیریت گاز بریتانیا این است که تا پایان سال ۲۰۲۰ تمام منازل را مجهز به کنتورهای هوشمند کنند .با توجه به مقدار رشد داده ها و فرآیندهای تحلیلی ، مدیریت انرژی در آینده بسیار پیچیده تر و بهینه تر خواهد شد و منجر به کاهش اتلاف انرژی و صرفه جویی میشود .

خوشبختانه بیشتر شرکت هایی که تامین کننده سخت افزار مورد نیاز مدیریت انرژی هوشمند هستند ، سخت افزارهای خود را مبتنی بر راه حل های متصل طراحی کرده اند و این راه حل ها به صورت آماده در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد .بدون اینترنت اشیا مدیریت انرژی هوشمند ممکن نیست زیرا که با اینترنت اشیا دستگاه ها قادر به تصمیم گیری بر اساس قوانین تحلیلی وضع شده هستند واین تصمیمات را بدون دخالت انسان انجام گرفته و در پول و هزینه مصرف کنندگان صرفه جویی میکند .

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی بی آی اینتلیجنس، برآورد می‌شود که تعداد کنتورهای هوشمند نصب شده در سراسر جهان، از ۴۵۰ میلیون در سال ۲۰۱۵ به ۹۳۰ میلیون در سال ۲۰۲۰ برسد که رشد سالیانه ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد. این دستگاه‌ها همانند آنچه که در بخش مدیریت آب بیان شد به مصرف‌کنندگان امکان نظارت بر الگوی مصرف خود را داده و همچنین به سازمان‌های ناظر امکان مدیریت مصرف در شبکه‌ برق‌رسانی و استخراج الگوهای مصرف را می‌دهند.

رکوردزنی مداوم مصرف برق در ایران در شرایطی رخ می‌دهد که براساس اعلام آژانس جهانی اطلاعات انرژی میانگین مصرف برق خانگی در ایران ٢٩٠٠ کیلو وات ساعت است. درحالی که متوسط مصرف جهانی برق زیر ١٠٠٠ کیلووات ساعت است. به این ترتیب، ایرانی‌ها حدود ٣ برابر مردم جهان برق مصرف می‌کنند. معادل‌سازی دیگری که کارشناسان برای میزان مصرف برق در ایران ارایه داده‌اند حاکی از آن است که کشور ٨٠ میلیون نفری ایران تقریبا معادل ٢٠٠ میلیون نفر برق مصرف می‌کند.

اما این وضعیت نگران‌کننده تنها معطوف به مصرف برق نشده و سایر منابع انرژی‌ نیز نیازمند مدیریت صحیح هستند. در این راستا، استفاده از سیستم‌های روشنایی هوشمند برای خیابان‌ها و اماکن عمومی، حسگرهای تنظیم کننده دمای ساختمان، مدیریت مصرف سوخت در خودروهای هوشمند، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی در صنعت، تولید برق در ساختمان‌ها توسط صفحات خورشید و حرکت به سمت شهرهای هوشمند باید در دستور کار قرار گیرند.

در راستای مقابله با چالش‌های یاد شده در حوزه منابع و انرژی، برخی از سازمان‌ها و نهادهای داخل کشور اقداماتی را آغاز کرده‌اند. بحران کمبود آب که در سال‌های اخیر گریبانگیر بخش‌های مختلف جامعه بوده و نیز ضرورت مدیریت مصرف انرژی و دستیابی به استاندارهای جهانی در این حوزه، اهمیت بکارگیری به‌روزترین فناوری‌های جهان در مقابله با این چالش‌ها را بخوبی روشن می‌سازد.

مرکز نوآوری ۳۱۳

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.