Take a fresh look at your lifestyle.

پنج پرسش مهم برای اجرای بازاریابی تلفنی موثر و موفق

1,139

بازاریابی تلفنی یا Telemarketing یکی از روشهای بازاریابی متداول در بسیاری از کسب و کارها است. بازاریابان تلفنی روزانه چندین تماس با افراد مختلف برقرار می کنند اما به گفته آنان باید ۱۰۰۰تماس گرفته شود تا یک خرید انجام شود!

۱. برای فروش یک محصول چند دقیقه توضیح کافی است؟ (فردی که قبلا ارتباطی با او نداشته ایم)
وقتی شما برای اولین بار با فردی تماس میگیرید،به دلیل عدم شناخت او نسبت به شما و محصولتان،آن شخص دلیلی برای خرید از شما ندارد،بنابراین اولا بهتر است که تماس اول فقط یک معرفی کوتاه از محصول و شرکت شما باشد و ثانیا حتما سایت یا بروشور یا منبعی را به مشتری معرفی کنید که بتواند راجع به خود شما ،شرکتتان یا محصولتان اطلاعات لازم را کسب کند و پس از آن در تماس دوم بیشتر راجع به محصول صحبت کنید.میزان مدت زمان لازم برای تماس اول بستگی به نوع کالا یا خدمات دارد.پیشنهاد من حداکثر زمان ۴ دقیقه است اگر زمان بیشتری نیاز دارید بگذارید برای ارتباط بعدی.

۲. من تازه استخدام شده ام و هنوز اطلاعات کامل راجع به محصول ندارم آیا می توانم بازاریابی تلفنی را شروع کنم؟
خیر. یکی از شروط موفقیت در بازاریابی تلفنی دانستن اطلاعات کامل راجع به محصول است.وقتی با کسی راجع به محصول صحبت می کنید میزان تسلط شما به جزئیات محصول،در تصمیم گیری او برای خرید بسیار سرنوشت ساز است.هیچ کس دوست ندارد از یک واسطه کالایی را خرید کند.

۳. آیا با افرادی که در تماس اول تمایلی به خرید ندارند مجددا تماس بگیریم؟
بله! رفتار افراد در یک روز و در یک ساعت خاص ممکن است تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله ترافیک،مشکلات کاری،مشکلات خانوادگی،بیماری و … بسیار متفاوت باشد. در صورتی که در تماس تلفنی اول ،شخص تمایلی به شنیدن صحبتهای شما یا خرید محصول نشان نداد.

چند توصیه مهم:
ایمیل او را بگیرید و بگویید اگر روزی احتیاج پیدا کردید اطلاعات محصول ما را داشته باشید
به او بگویید در زمان دیگری با او تماس خواهید گرفت
آدرس او را یادداشت کنید و بگویید کاتالوگ محصول را رایگان برای او ارسال می کنید
پیامکی برای او ارسال کنید و خودتان را معرفی کنید و بگویید که هر وقت اطلاعاتی خواستید در خدمتم
او را در محل شرکت خودتان به یک چای دعوت کنید و بگویید به صورت رایگان راجع به محصول به او مشاوره می دهید
سایت شرکت را یا به صورت تلفنی یا پیامکی برای او ارسال کنید و بگویید اطلاعات محصول را اگر دوست داشت بررسی کند
اگر واقعا نیازی به محصول شما ندارد به او نفروشید!!!

۴. تماس روزانه با افرادی که برخوردهای متفاوتی دارند و ممکن است تعداد اندکی از آنها خرید کنند کار خسته کننده ای است و صرفه اقتصادی برای بازاریاب ندارد آیا نظر شما هم همین است؟
خیر.در سرتاسر جهان بسیاری از افراد از این شغل به درآمدهای بسیار بالایی دست یافته اند.اگر قرار باشد هر روز با افرادی که نمیشناسید تماس گرفته و بخواهید که محصول شما را بخرند احتمالا تا آخر عمر به نتیجه ای نخواهید رسید.

سه توصیه مهم:
سعی کنید این نوع بازاریابی را با بازاریابی اینترنتی و بازاریابی حضوری ترکیب کنید.ترکیب روش های بازاریابی با یکدیگر(انجام چند ارتباط متفاوت با مشتری) در اعتمادسازی شما برای مشتری بسیار موثر است
از مشتریان که خرید کردند بخواهید کسانی را که احتمالا محصول را خرید می کنند به شما معرفی کنند.هر مشتری برای شما یک دوست است از دوستانتان بخواهید دوستانشان را به شما معرفی کنند شما با این روش پس از فروش مثلا ۲۰ کالا دیگر با شخص ناشناس تماس نمیگیرید بلکه با دوستان دوستانتان تماس میگیرد که احتمال فروش به آنها نیز بسیار بیشتر است و پس از یکسال شما شبکه گسترده ای از دوستان(در واقع مشتریان ) خواهید داشت
بازاریابی به طور کلی ارتباط مستقیم با میزان تلاش بازاریاب دارد و اگر شما اطلاعات لازم راجع به بازاریابی و خود محصول داشته باشید و به اندازه کافی تلاش کنید عدم موفقیت شما در این شغل محال است!!

بیشتر بخوانید:
چهار سنجه کلیدی برای پایش در هر استارتاپ یا پروژه نوآوری
روند خلق تجربه جذاب برای مشتری در صنایع لوکس و فشن چگونه است؟
تئوری Jobs to be Done چیست و چگونه ذهن شما را درباره تولید محصول و بازاریابی متحول می کند؟
ایده هایی برای نسل جدید استارتاپ های ایرانی – بخش اول
۵. محصول ما قیمت بیشتری نسبت به رقبا دارد به نظر شما بهتر نیست ابتدا قیمت محصول را کاهش دهیم؟
خیر! فقط یکی از شاخصه های خرید یک محصول قیمت آن است.اگر شما بتوانید ارزشهای محصول خود را به درستی به مشتری تفهیم کنید شاید اهمیت موضوع قیمت برای مشتری بسیار کم رنگ شود.وقتی شما با یک محصول بتوانید بسیاری از نیازهای مشتری را برطرف کنید و مشتری مطمئن شود که شما در رفع این نیازها موفق خواهید بود قیمت آنقدرها هم که فکر می کنید مهم نخواهد بود.

توصیه مهم:
به هیچ وجه قیمت محصول را قبل از دادن اطلاعات کامل به مشتری نگویید و در صورت امکان در تماس و ارتباط بعدی راجع به قیمت صحبت کنید!

 

منبع :  خوشفکری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.