Take a fresh look at your lifestyle.

دریافت ۹۸ طرح مفهومی در چالش نوآوری طراحی و ساخت زخم‌پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌‌های دیابتی

380

زخم پوش

مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح در هشتمین چالش نوآوری نانو طبق برنامه قبلی در تاریخ ۳۱ مردادماه پایان یافت. در مدت زمان ثبت‌نام که با تمدیدی ۲ هفته‌ای هم همراه بود، مجموعا ۹۸ طرح مفهومی از سوی پژوهشگران، فناوران، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت شد.

این چالش که از سوی کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو برگزار می‌گردد، به‌دنبال یافتن روش‌های عملیاتی برای کاهش هزینه بالای درمان و ارتقا سلامت مبتلایان به دیابت است.

در این راستا نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها،؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این موضوع با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در غالب یک رقابت نوآورانه با عنوان چالش نوآوری طراحی و ساخت زخم‌پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی به فراخوان گذاشته شد.

همان‌‍طور که ذکر شد در مدت حدودا ۴۵روزه ثبت‌نام در این چالش، ۹۸ طرح مفهومی از  سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد حدود ۳۵ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. لازم به ذکر است که حدود ۶۵ درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام نموده‌اند. در شکل زیر اینفوگرافی از طرح‌ها و شرکت‌کنندگان این چالش قابل مشاهده است.

photo_2017-08-28_17-05-16

 

همان‌طور که در طرح فوق نیز آورده شده است، از نظر رشته تحصیلی، بیش‌ترین شرکت‌کنندگان از رشته‌های شیمی و مهندسی شیمی و علوم زیستی و پزشکی و مهندسی پزشکی هستند که حدود ۴۵ درصد از کل شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند. لازم به ذکر است که حدود ۵۵ درصد طرح‌ها متعلق به تیم‌های دانشجویی در کشور است. همچنین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا و پسادکترا  نیمی از شرکت‌کنندگان در چالش نوآوری طراحی و ساخت زخم‌پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی را تشکیل می‌دهند.

هم‌اکنون با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح، فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران هشتمین چالش نوآوری نانو آغاز گردیده است. شرکت‌کنندگان در این چالش نیز می‌توانند با ورود به حساب کاربری خود در سایت سامانه چالش‌های نوآوری و فناوری نانو (nanochallenge.ir) از آخرین وضعیت طرح خود مطلع شوند. لازم به توجه است که نتایج مربوط به هر طرح صرفا از این طریق قابل مشاهده خواهد بود.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته، به منتخبان مرحله اول چالش نوآوری « طراحی و ساخت زخم‌پوش مبتنی بر نانوالیاف با قابلیت ترمیم کامل زخم‌های دیابتی»، تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی اعطا خواهد شد و برندگان راهی مرحله دوم خواهند شد . برگزیدگان مرحله نخست، ۱ ماه فرصت خواهند داشت که یک “نمونه آزمایشگاهی” مطابق با طرح اولیه خود بسازند. در پایان این مرحله، نمونه‌های آزمایشگاهی توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد. منتخبان فرصت ارائه طرح خود نزد سرمایه‌گذاران و حامیان بالقوه در حاشیه اولین همایش بین المللی نانوالیاف ایران (ICNF 2017 )    را خواهند داشت و  برنده نهایی در این مرحله از جایزه نقدی  ۱۰ میلیون تومانی بهره‌مند خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات مراحل چالش به نشانی nanochallenge.ir مراجعه نمایند.

 

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.