Take a fresh look at your lifestyle.

به جای کارآفرینی میتوانید شغل هایی با درآمد منطقی به عنوان فریلنسر داشته باشید

373

به جای کارآفرینی میتوانید شغل هایی با درآمد منطقی به عنوان فریلنسر داشته باشید

 

گزارشی درباره ۱۰ کار با درآمد منطقی که می توانید به عنوان یک فریلنسر انتخاب کنید.

 

در بازار کار دو عبارت معروف وجود دارد: اول اینکه «اگر در کاری خیلی خوب هستید، هیچ وقت آن را مجانی انجام ندهید.» و دوم اینکه«وقتی شما به دنبال پول نروید،‌ پول هیچ وقت به دنبال شما نمی آید.» نادیده گرفتن این دو جمله یکی از دو دلایل اصلی بیکاری بعضی از جوان های امروزی است. بسیار از این جوانان مهارت خوبی دارند ولی هیچ وقت به فکر پول در آوردن ازآن نمی افتند و بسیاری به خاطر دانشگاه و ساعت کاری فکر می کنند کاری برای آنها پیدا نمی شود ولی در حقیقت اگر خوب در بازار کار جست و جو کنید نه تنها شغلی متناسب با مهارت تان پیدا می کنید بلکه می توانید ساعت کاری را نیز در دست خود گرفته و زیر بار سیستم کارمندی نروید. بسیاری از این کارها به عنوان کار فریلنسرها یا همان آزاد کاری شناخته می شوند؛ کارهایی که معمولا به صورت پروژه ای بوده و با توجه به مدت زمانی که برای آن می گذارید می توانند درآمد خوبی نصیب تان کنند. در این مطلب به سراغ ۱۰ نمونه از این کارها رفته ایم که مدرک دانشگاهی نمی خواهند و تنها نیاز به پشتکار شما دارند.

 

۱٫ مترجمی

تقریبا همه دانشجویان و فارغ التحصیلان جوان امروزی از سطح زبان نسبتا مناسبی برخوردارند. اگر رشته تان با زبان انگلیسی خیلی سرو کار دارد یا اصلا مترجمی می خوانید که هیچ، باید به سراغ ترجمه متون بروید. تا همه لغات فرار انگلیسی را در ذهن خود نگه دارید و هم در این میان آن هستید باید از یک پایه زبانی برخوردار باشید. بهتر است سطح زبان تان متوسط رو به بالا باشد (حدود بیش از ۱۵۰۰ کلمه بلد باشید) و گرنه این کار انژری و زمان زیادی از شما خواهد گرفت و در شروع اذیت می شوید. در شهرهای بزرگ شرکت های بسیاری وجود دارند که به علت بالابودن حجم کاری و کمبود فضا و منابع برای استخدام تمام وقت،‌ متون زبان اصلی خود را به صورت برون سپاری شده ترجمه می کنند. به این صورت که اگر شما با این سازمان ها و افراد ارتباط داشته باشید و آنها از کار شما راضی باشند، می توانید روی پولش حساب کنید. با توجه به سختی متن و البته مرام شرکت، پول دریافتی شما می تواند از ۲۰ تا ۶۰ تومان برای هر کلمه را شامل شود. البته در ادامه ممکن است پول بیشتری هم به جیب بزنید.

۲٫تولید محتوا و نویسنده

بسیاری از افراد بازشغل تولید محتوا آشنا نیستند زیرا اسم این کار ترجمه یک لغت انگلیسی است و اگر بخواهیم به زبان خودمان بگوییم همان نویسنده می شود. بسیاری از شرکت ها برای فروش بیشتر به این نیاز دارند که وب سایت خود را به روز نگه دارند و محتواهای مرتبط با وب سایت خود تولید کنند. مجلات و روزنامه ها نیز از نویسندگان با ذوق استقبال می کنند. با رسانه خود ارتباط بگیرید و توانایی های خود را شرح دهید. البته این نکته را درنظر داشته باشید که تولید محتوا در لحظه او کار آسانی نیست. اما این کار چند مزیت به دنبال دارد؛ اطلاعات خودتان به روز می شود، از این طریق با شیوه کسب و کار نیز آشنا می شوید و بهتر اینکه شاید در این حین، کار تخصصی تری هم به شما پیشنهاد شود. در آمدش هم می توانند خوب باشد. در ضمن کار تولید محتوا فقط نویسندگی نیست. ممکن است ممکن است به کسی برای تولید محتوای ویدئویی یا گرافیکی نیازباشند. میزان دستمزد هر کدام از این کارها متفاوت است متغیرهای زیادی دارد. در مجموع شما برای نویسندگی حدودا کلمه ای ۴۰ تومان را در نظر بگیرید. برای مجلات و روزنامه هم بیشتر به صورت صفحه ای یا ستونی با توجه به نرخ خود رسانه محاسبه می شود.

۳٫ طراح،‌گرافیست

بیشتر شرکت های فعال در بازار ایران در طول سال به انواع و اقسام پروژه های گرافیکی نیاز پیدا می کنند. از چاپ یک کارت ویزیت ساده گرفته تا بروشور و پوستر و تقویم و غیره ولی خب برای این تعداد پروژه هیچ وقت به سراغ گرافیست نمی روند، و به دنبال فردی مثل شما می گردند که در یک مدت زمان مشخص کار آنها راه بیندازد و پولش را بگیرد. اگر در گرافیک و به خصوص کار کردن با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ و کورل تخصص دارید، با این کار هم رزومه و تجربه خوبی به دست می آورید و هم کاسبی می کنید. قیمت این پروژه ها با توجه به حجم و نوع کار متفاوت است. برای مشاهده ریز قیمت کارها می توانید تعرفه صنف طراحان را در اینترنت جست و جو کرده تا قیمت هر نوع پروژه گرافیکی دست تان بیاید.

۴٫ برنامه نویس

شرکت های جدید دیگر برای معرفی خود خیلی به کاتولوگ و کارت ویزیت متکی نیستند و در همان ابتدای کار به جای این شگردهای معرفی به سراغ طراحی وب سایت و نرم افزار می روند. به خاطر همین در چند سال اخیر تقریبا هیچ شرکتی را پیدا نمی کنید که نیازی به برنامه نویس نداشته باشد. اگر بستر کاری اینترنت باشد که دیگر نون شما در روغن است زیرا این شرکت های برای هر قسمت از طراحی و برنامه نویسی سایت، فرد جداگانه ای را به کار می گیرند و در اصل یک تیم کامل برنامه نویسی، طراحی و پیشتیبانی از سایت دارند. برای طراحی وب سایت حرفه ای باید با کد نویسی های مربوط به طراحی استاتیک که شامل HTMLوCSSو Java Script می شود آشنایی کاملی داشته باشید و از طرف دیگر باید با زبان های برنامه نویسی تحت وب مانند ASP,PHP یا پایتون هم به صورت تخصصی آشنایی داشته باشید. معمولا این گونه که برنامه نویسان هیچ گونه محدودیتی در کارشان ندارند ضمن اینکه می توانند به صورت ثابت برای یک شرکت یا سازمان کار کنند، در کنار آن به صورت مستقل هم پروژه های دیگری را انجام دهند و از وقت شان در هر حالتی برای به دست آوردن پول بیشتر استفاده کنند. میزان دستمزد این کارها بسته به نوع کار ساعتی و پروژه ای محسوب می شود ولی معمولا در ابتدای کار برای برنامه نویسی یک سایت معمولی ممکن است عددی بین یک میلیون و ۵۰۰ تا دو میلیون تومان دست شما را بگیرد.

کارآفرینی

۵٫ بازاریاب

همه شما با شغل بازاریابی آشنا هستید. احتمالا در این چند سال اخیر با رشد قارچی شرکت های بازاریابی شبکه ای به شما پیشنهادات کاری میلیونی هم شده است ولی خب احتمالا می دانید یا به زودی متوجه خواهید شد که شغل بازاریابی آنچنان که بعضی افراد توصیف می کنند راحت نیست ولی به تکنیک های آن مسلط شوید و علاقه و پشتکار خوبی داشته باشید می توانید به عنوان یک شغل پاره وقت خوب به آن فکر کنید. معمولا درآمد شغل بازاریابی با توجه به نوع محصولی که می فروشید فرق می کند. بعضی شرکت ها تا حدود سه درصد از کل مبلغ معامله را به بازاریاب می دهند. بازاریاب های ساختمانی نیز ممکن است متری یا با توجه به وزن میزان حق السهم شان مشخص شود.

۶٫ محقق

اشتباه فکر نکنید! منظورمان شغل محققی برای پروژهشگاه ها نیست. منظورمان همان کاری است که محققان! میدان انقلاب تهران انجام می دهند یعنی انجام پروژه دانشجویی. نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا هم دانشجویانی وجود دارند که به هر دلیلی میلی به رشته مورد نظر را هم ندارند. از طرفی این افراد شرایط ترک تحصیل از رشته مورد نظر را هم ندارند و به دنبال آن هستند که به هر روشی زودتر از درس خلاص شوند. اگر مثلا به روانشناسی علاقه دارید یا از ارزیابی سر در می آوردید می توانید به جای کسی که به آن رشته علاقه ندارد پروژه دانشجویی بنویسید. پول پروژه ها متفاوت است ولی می توانید از مدل چندصفحه ای با قیمت ۵۰ هزار تومان تا چندین صفحه ای با قیمت میلیونی روی آن حساب کنید.

۷٫ عکاس

از عکاس هنری گرفته تا عکاس صنعتی به خوبی می توانند در بازار کاری تهران گلیم خود را ازآب بیرون بکشند. اگر دوربین خوبی دارید و می خواهید در عکاسی حرفی برای گرفتن پیدا کنید می توانید با تبلیغ کارهای خود در اینستاگرام یا شبکه های مجازی دیگر از دیگران سفارش کار بگیرید. بسیاری از صنایع نیز برای نشان دادن محصولات خود در سایت یا کاتالوگ نیاز به یک عکس حرفه ای دارند. همچنین بعضی شرکت ها برای مراسم ها و سمینارهای سالانه خود عکاس استخدام می کنند. معمولا سیستم پرداخت پول اینگونه است که چه تعداد فریم عکس هم ممکن است از ۱۰ هزار تومان تا حدودی ۵۰ هزار تومان متغیر باشد. البته ممکن است با توجه به کارتان پول بیشتری هم دریافت کنید.

۸٫ تدریس

متداول ترین درس مورد تدریس در ایران زبان است. آموزشگاه ها نیز معمولا همیشه در حال استخدام افراد با استعداد هستند. اگر به سراغ آموزشگاه ها برای تدریس بروید معمولا بعد از تست گرفتن یک ساعت کاری مشخص می کنند و شما مشغول می شوید. پرداختی آنها هم ممکن است از ساعتی ۱۰ هزار تومان شروع شود و حتی به ساعتی ۴۰ هزار تومان هم برسد. از طرفی بازار تدریس خصوصی نیز بسیار پررونق است. مبلغ تدریس خصوصی برای دانشجویان دوره ابتدایی و متوسطه برای هر جلسه تدریس ۱٫۵ ساعته عددی بین ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است. این مبلغ می تواند برای تدریس خصوصی دوره ای (چندین جلسه) عد قابل توجهی باشد. برای پیدا کردن دانش آموز می توانید از اطرافیان شروع کرده و بعد به سراغ اینترنت بروید. حتی سایت هایی مخصوص معرفی استادان به دانش آموزان هم وجود دارند که کار شما را راحت تر می کنند.

۹٫ پشتیبان کانون

بسیاری از موسسات آموزشی که هدفشان دانش آموزان پشت کنکوری است برای برگزاری دوره های خود و البته دنبال کردن روند پیشرفت دانش آموزان «پشتیبان» استخدام می کنند. وظیفه این افراد از تصحیح برگه های امتحانی تا مشاوره به دانش آموزان متغیر است. معروف ترین موسسه ای که به صورت جدی این امر را دنبال می کند کانون فرهنگی آموزش است و به وسیله آزمون افراد را به عنوان پشتیبان به کار برمی گیرد. حقوق این کار به خاطر حجم کم کاری زیا نیست و ممکن است چیزی حدود ۴۰۰ هزار در ماه باشد ولی اگر در مکان های دیگری هم آزاد کاری می کنید، کمک خرج خوبی است.

۱۰٫ تور لیدر

ممکن است فکر کنید این کار شغل محسوب می شود ولی در حقیقت به تازگی به لیست شغل های وزارت کار اضافه شده و برای تور لیدرها بیمه رد می شود. این کار نیاز به یک کفش فولادی و علاقه بسیار دارد زیرا علاوه بر مسیرهای طولانی و بعضا خسته کننده،‌ سرو کله زدن با یک جمعیت زیاد که ممکن است در لحظه بخواهند طبق میل شان از جایی به جایی رفته یا کاری بکنند، کار هر کسی نیست. برای این کار می توانید با گرفتن مدارک مورد نیاز که در اصل یکسری دوره است،‌ به آژانس های گردشگری رفته و به دنبال کار بگردید. بعضی افراد هم در سایت های خارجی با توریست ها ارتباط گرفته و به عنوان تورلیدرها آنها را به ایران دعوت می کنند. درآمد این کار با توجه به مدت سفر و البته سطح زبان مورد نیاز برای ارتباط با گردشگران (کاروان ایرانی یا توریست های خارجی و خاص) متفاوت است ولی دستمزد روزانه آنها از ۱۵۰ هزار تومان شروع شده و بیشتر می شود.

منبع: اتاق خبر ۲۴

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.