Take a fresh look at your lifestyle.

قبل از راه اندازی استارتاپ خود، به این ۵ سوال پاسخ دهید

309

قبل از راه اندازی استارتاپ خود، به این ۵ سوال پاسخ دهید

 

جف دوناکر، سرمایه گذار و مشاور شرکت های استارت آپی و مدیرعامل Yelp در نشریه فوربس، پیوستن به یک استارتاپ جدید را مورد بررسی قرار داده است. اگر علاقمند به ایجاد یک کسب و کار جدید هستید توصیه های جف دوناکر را جدی بگیرید.

جف دوناکر، سرمایه گذار و مشاور شرکت های استارت آپی و مدیرعامل Yelp  در نشریه فوربس، پیوستن به یک استارتاپ جدید را مورد بررسی قرار داده است.  اگر علاقمند به ایجاد یک کسب و کار جدید هستید توصیه های جف دوناکر را جدی بگیرید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دریک آنلاین، من بیش از ۲۰ سال در سه شرکت استارت آپی کار کرده ام. اولین شرکت خوب بود، دومین شرکت از درون منفجر شد و سومین شرکت Yelp بود. (Yelp  در سال ۲۰۰۴ برای کمک به افراد در یافتن مشاغل بزرگ محلی تاسیس شد. مشاغلی مانند دندانپزشکان، آرایشگران و مکانیک. Yelp همچنین یک شرکت چندملیتی آمریکایی است که مقر آن در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا است.)

با توجه به موفقیت های Yelp، من گاهی می پرسیدم: «چطور متوجه می شوی که چه زمانی برای پیوستن به یک کار جدید خوب است؟»

البته من پاسخ به این سوال را نمی دانم. اما یک بروشور از Yelp گرفتم و روی دو استارت آپ دیگر پیاده کردم… و آنها سال اول را به خوبی سپری کردند. به این ترتیب من آنجا ماندم و سال بعد هم به همین خوبی گذشت و الان هم همین طور.

اکثر مردم در طول زندگی خود برای پیوستن به یک استارت آپ فکر می کنند و تقریبا هم همه آنها با شک و تردیدهای طبیعی رو به رو می شوند. مثل زمانی که یک صدای بلند می پرسد: «من درباره ترک شغل ثابت و پیوستن به یک استارت آپ فکر می کنم. تو فکر می کنی من باید این کار را انجام دهم؟»

هیچ اطمینانی وجود ندارد، بنابراین شما در حال انجام یک شرط بندی هستید. اما فاکتورهایی وجود دارد که می تواند شما را راهنمایی کند. راهنمایی که به شما برای تعیین مسیر پیوستن به هر استارت آپی کمک خواهد کرد.

قبل از راه اندازی استارتاپ خود، به این 5 سوال پاسخ دهید

من پیشنهاد می کنم که این ۵ سوال را از خودتان بپرسید:

۱- آیا توان مالی دارید؟

برای پاسخ به این سوال باید صادق باشید. شما باید فرض کنید که حقوق صاحبان سهام صفر نخواهد بود. همچنین شما باید آماده زنده ماندن و سپری کردن زندگی خود برای یک دوره ۳ تا ۶ ماهه بدون حقوق و دستمزد باشید. چرا که احتمالا یک مورد اشتباهی وجود دارد که و شما آن را پرداخت نکرده اید.

اگر شما آماده –صرفه جویی یا کاهش هزینه های زندگی هستید- این استارت آپ به مراتب کمتر استرس زا خواهد بود.

در نتیجه اگر شما در حال حاضر هزینه های کم، تعهد کمی در زندگی دارید ممکن است زمان خوبی برای امتحان کردن یک استارت آپ باشد.

۲- آیا فکر می کنید  این کسب و کار می تواند از لحاظ مالی موفق باشد؟

راه‌های بسیاری برای پاسخ به این پرسش وجود دارد؛ سرمایه‌گذاران باتجربه در این بخش از مزیت نسبی برخوردارند. اگر یک شرکت از قبل در حال درآمدزایی باشد و مایل باشد این اطلاعات را با شما در میان بگذارد، یک علامت مثبت به شمار می‌آید. پرسش حقیقی این است: آیا شما پس‌اندازتان را در این کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ اگر پاسخ این پرسش نه باشد، شما احتمالا نمی‌خواهید با ارزش سهام آن شرکت به شما پول پرداخت شود.

۳- آیا شما با بنیانگذاران شرکت هم عقیده هستید؟

شما زمان بیشتری را با مردم می گذارند تا به خانواده و دوستانتان. همچنین مراحل بعدی شغل شما با این افراد گره خورده است. بنیانگذار خوب می تواند باعث ایجاد یک شرکت موفق شود. بنیانگذار بد هم باعث می شود شرکت شکست بخورد یا اصول اخلاقی شما را به خطر بیندازد.

حتی اگر مدیراجرایی شما شخص دیگری باشد، من از عمد به مدیرعامل و موسس ها در اینجا اشاره کرده ام، چرا که آنها هنجار های فرهنگی یک شرکت نوپا را تعیین می کنند.

اگر از نظر شما، افرادی که ارشد شما هستند، خیلی ساده و سطحی هستند یا کفایت کافی ندارند، احتمالا برای دنبال کردن دستورات روزانه آنها عصبی خواهید شد.

۴- شما علاقه مندید در ماموریت باشید یا در تولید؟

بنا به درخواست بنیانگذار شما زمان زیادی را در ساخت و ساز می گذرانید، می فروشید یا درباره تولید فکر می کنید.

به هرحال آنها همیشه گزینه مورد علاقه شما را ندارند، اما می توانید به اندازه کافی علاقه مند باشید که کتاب های مرتبط و مقالاتی درباره رقابت بخوانید، یا با افرادی آشنا با صنعت دیدار کنید یا در طول رفت و آمد خود به این مسایل فکر کنید.

۵- آیا نقشی واقعی برای شما وجود دارد که ایفا کنید؟

هرچه شما با تجربه تر (و در نتیجه گران تر) باشید، این سوال مهم تر می شود. اگر بر فرض مثال، شما یک مدیر بازاریابی باشید که روی مدیریت گروه های بزرگ تمرکز کرده، احتمالا ایده خوبی نیست که تک روی کنید. از طرف دیگر، اگر شرکت واقعا به یک مدیر بازاریابی نیاز داشته باشد و بودجه کافی هم برای ساخت یک تیم حقیقی داشته باشد، به نظر عالی می آید.

اگر شما واقعا می خواهید یک مدافع باشید پس بهتر است به تیمی که درک جتر(مدافع قوی امریکایی در بیس بال) را در خود دارند، وارد نشوید.

اگر پاسخ شما به دو سوال منفی است، این یک علامت قرمز است. من پیشنهاد می کنم که شما فرار کنید.

یک جواب منفی هم نشان دهنده پرچم زرد است و هنوز هم جدی است. سعی کنید آن را قبل رفتن به مرحله بعدی حل و فصل کنید.

اگر شما به همه سوال ها صادقانه بله گفتید، این یک تناسب امیدوارکننده است و باید جدی در نظر بگیرید. این موضوع بسیار نادر است و احتمالا برای بار اول اتفاق نمی افتد. شاید بار دوم یا سوم مصاحبه شما با یک شرکت استارت آپی اتفاق افتد.

منبع: اقتصاد آنلاین

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.