Take a fresh look at your lifestyle.

کارآفرینی راه حل خوبی برای مشکلات جامعه

272

کارآفرینی راه حل خوبی برای مشکلات جامعه

اشتغال می‌تواند درمان دردهای زیادی باشد به‌ویژه برای کسانی‌که دوران سختی مانند کارتن‌خوابی را در زندگی پشت‌سر گذاشته‌اند و حالا می‌خواهند برگ جدید دیگری از دفتر زندگی‌شان را ورق بزنند.

 

اگر نگاه‌مان را به اشتغال به‌خصوص اشتغال زنان تغییر دهیم، آن زمان می‌توانیم راه‌حل‌های خوبی ارائه دهیم. این تغییر نگاه می‌تواند از خودمان شروع شود. قطعا جامعه از تغییر نگاه تک‌تک افراد ساخته می‌شود، بنابراین هرچقدر نگاه جامعه نسبت به کارآفرینی زنان تغییر کند به همان میزان پیشرفت قابل‌توجهی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

 

کارافرینی

 

به‌عنوان مثال؛ زمانی که زن کارتن‌خوابی پله‌های پاکی را طی می‌کند اولین خواسته‌اش این است که بتواند زندگی را برای خودش درست کند، قطعا لازمه درست کردن این زندگی داشتن کار و درآمد است؛ اینجاست که نگاه جامعه می‌تواند به زن بهبود‌یافته کمک کند تا به چرخه زندگی بازگردد. اگر سازمان یا ارگانی از این زنان یا حتی زنانی که به دنبال درآمدزایی و کارآفرینی هستند حمایت کند هم وضعیت بزهکاری در زنان کاهش پیدا می‌کند و هم اشتغالزایی این افراد وضعیت مناسب‌تری پیدا خواهد کرد.
باید باور داشته باشیم که زنان کارآفرین می‌توانند بازوی قوی در جامعه باشند و به چرخه اقتصاد کمک کنند، نه اینکه آنها را از چرخه کارآفرینی حذف کنیم. همچنین باید این فرهنگ را به وجود آورد که زنی که در خانه یا در کارگاه‌های خانگی کار می‌کند قطعا نیازمند نیست و خیلی از این افراد ممکن است به دلیل اینکه به کار یا حرفه‌ای علاقه دارند، دست به چنین کاری بزنند. دیدگاه‌مان نباید به زنان کارآفرین این‌طور باشد که هرکس کار می‌کند یعنی نیاز مالی دارد.
کارآفرینی برای زنان به خودی خود نقطه آغاز پیشرفت و رشد جامعه است. زیرا اگر این فرهنگ را در زنان‌مان شکل دهیم آنها می‌توانند با انجام کارهایی متفاوت باعث رشد شوند.
در تعریف‌های جهانی آمده است که: زنان کارآفرین، زنانی هستند که به تنهایی یا با مشارکت یا از طریق ارث، کسب‌وکاری را ایجاد کرده و با قبول خطرات مالی و مسئولیت‌های اجتماعی، اخلاقی، روانی و مالی در اداره روزانه شرکت کنند و با خلاقیت و نوآوری محصولات جدیدی را تولید کنند یا گسترش دهند تا در بازار بر رقبا غلبه یابند.
این را هم باید یادآور شد که زنان کارآفرین توانسته‌اند در گردشگری کشور نقش بسزایی داشته باشند، زیرا بیشتر صنایع دستی جاذبه‌های توریستی شهر و روستاهای مختلف توسط زنان درست می‌شود. بدون شک در صورتی شرایط برای کارآفرینی و اشتغال بانوان تسهیل شود، شاهد جامعه‌ای سالم‌تر، شاداب‌تر و امیدوارتر خواهیم بود.

 

منبع : فرهیختگان

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.