Take a fresh look at your lifestyle.

اسنپ الگوی خوبی برای استارتاپ های بزرگ تکنولوژی

164

اسنپ الگوی خوبی برای استارتاپ های بزرگ تکنولوژی

سهام شرکت اسنپ در حال صعود است. پس از پرواز ۴۴ درصدی ارزش سهام شرکت در روز پنج‌شنبه، روز جمعه نیز ارزش سهام شرکت مادر اپلیکیشن اسنپ‌چت با افزایش ۱۱ درصدی همراه بود.

در حال حاضر عرضه‌ی عمومی سهام این شرکت باعث به سود رسیدن خیلی از افراد از جمله: موسسین، کارمندان باسابقه و سرمایه‌گذاران شرکت و البته مدرسه‌ای خصوصی در کالیفرنیا ( این مدرسه از اولین سرمایه‌گذاران اسنپ بود) شده است.

حال که این شرکت توانسته با عرضه عمومی سهام خود به چنین موفقیتی دست پیدا کند، سوال اینجاست که آیا دیگر شرکت‌ها نیز از این اقدام اسنپ تقلید می‌کنند یا خیر. با وجود بیش از ۲۰۰ استارت‌آپ با ارزش بالای ۱ میلیارد دلار، مطمئنا سرمایه‌گذاران زیادی پول‌های خود را روی این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری خواهند کرد. امروزه حدس بر سر اینکه کدام شرکت زودتر از دیگر رقبا سهام خود را به صورت عمومی عرضه می‌کند، به یکی از بازی‌های مرسوم در سان‌فرانسیسکو تبدیل شده است.

 

snap

 

برای افراد مایل به خرید سهام اولیه شرکت(IPO)، شرایط سرمایه‌گذاری در شرکت اسنپ می‌تواند برایشان امیدوارکننده باشد. نه تنها ابهامات مالی شرکت از جمله صورت‌حساب‌های مشکوک شرکت با عنوان شرکت تولید کننده دوربین عکاسی، ضرر ۵۱۴ میلیون دلاری شرکت در سال ۲۰۱۶ و ساختار سرمایه داری استبدادی تاثیری در بازار نداشته،بلکه ارزش سهام شرکت در بازار از رقبای خود از جمله HP و Discover نیز بیشتر شده است.

اما هنوز شرکت‌های بزرگ فعال در بخش تکنولوژی دلایل قانع‌کننده‌ای برای خصوصی ماندن دارند. ذخایر مالی درحال افزایش یکی از دلایل برای ادامه فعالیت به صورت خصوصی است. صندوق‌های شرکت‌های خصوصی تا ژوئن ۲۰۱۶ موفق به ذخیره‌سازی ۷۵۴ میلیارد دلار درآمد بدون هیچگونه سرمایه‌گذاری شدند در حالی که این مبلغ در صندوق‌ههای سرمایه‌گذاری شرکت‌ها حدود ۱۲۱ میلیارد دلار بود. در طول زمان شاهد انتخاب‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاری هستیم که البته سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها از ریسک بالایی برخوردار خواهد بود. به دلیل وجود همین ریسک‌ها در پایان در حالی که استارتاپ های نوپا به دنبال اندک سرمایه‌ای هستند، شرکت‌های قدرتمند مانند Uber و Airbnb غرق در سرمایه خواهند شد.

این یعنی سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری جسورانه و ریسکی، ترجیح می‌دهند پول خود را در بزرگترین و گسترده‌ترین شرکت‌ها که ریسک سرمایه‌گذاری کمتری دارند، سرمایه‌گذاری کنند. این اقدام به جای پرورش و حمایت از نوآوری، باعث از بین رفتن تدریجی خلاقیت و همچنین باعث کاهش تمایل شرکت‌های بزرگ برای ورود به سهامی عام خواهد شد. این اتفاقات، کاهش فرصت‌ها برای ورود شرکت‌های نوپا به سیلیکون ولی را به همراه خواهد داشت.

منبع : آی تی ایران

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.