Take a fresh look at your lifestyle.

بازار متعادل صنعت مس در سال‌های پیش‌رو

253

بازار جهانی
بازار متعادل صنعت مس در سال‌های پیش‌رو

طبق تحقیقات انجام شده توسط گروه مطالعاتی بین‌المللی مس، چین با داشتن ۴۵درصد از تقاضای جهانی برای مس، پیشروترین مصرف‌کننده این فلز محسوب می‌شود. طبق پیش‌بینی این گروه مطالعاتی، بازار مس در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به صورتی متعادل باقی خواهد ماند، البته در این میان عواملی مانند تغییرات برنامه‌ریزی در تولید و موارد مصرف تا حدودی می‌توانند موجب بر هم زدن این تعادل شود، اما به‌طور کلی حجم تولید مس در طول سال‌های مذکور یک روند ثابت را طی می‌کند.

تولیدات معدنی جهان نیز در مقایسه با سال ۲۰۱۵ که ۳٫۵درصد رشد داشته‌است، در سال ۲۰۱۶ با نرخ رشد سالانه ۱٫۵درصد به تولید ۱۹٫۴میلیون تن می‌رسد و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ این رشد به ۲٫۳درصد برسد. همچنین تولید مس تصفیه شده در جهان در سال ۲۰۱۵ به افزایش ۱٫۶درصدی رسیده بود که این رشد در سال ۲۰۱۶ تنها به ۰٫۵درصد و تولید ۲۳میلیون تن رسید.

اگرچه انتظار می‌رود تولید اولیه پالایش مس رشد ۳درصدی داشته باشد، اما در تولید ثانویه مس با یک کاهش یک درصدی روبه‌رو هستیم. در سال ۲۰۱۷ نیز انتظار می‌رود تولید مس تصفیه شده یک رشد ۲درصدی داشته باشد. نکته مهم‌تر اینکه در این دو سال، چین بزرگ‌ترین عامل رشد این صنعت شناخته شده است.

از آنجا که چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در جهان است، میزان تقاضا در این کشور برای این فلز به صورتی ثابت باقی می‌ماند و در نتیجه تولید جهانی مس نیز طی سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به صورتی متعادل به رشد خود ادامه می‌دهد. تقاضای صنعت چین برای مس در سال ۲۰۱۷ با رشد ۳درصدی پیش‌بینی شده است، درحالی‌که انتظار می‌رود این تقاضا در سایر نقاط جهان حدود یک درصد افزایش یابد.

چشم‌انداز بازار مس تا سال ۲۰۲۳

تحلیلگران معتقدند ارزش بازار مس در جهان که در سال ۲۰۱۴ برابر با چیزی بیش از ۱۳۸میلیارد دلار بود، تا سال ۲۰۲۳ با نرخ رشد سالانه ۴٫۹درصد به ارزش ۱۷۱٫۹۶میلیارد دلار می‌رسد. مس از جمله فلزات نرم با قابلیت انعطاف‌پذیری بالاست که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد، دارای خاصیت رسانای الکتریکی و قدرت حرارتی بالاست و در برنامه‌های صنعتی مختلف انتقال نیروی الکتریسیته کاربردی ویژه دارد، برنج و برنز نیز دو نمونه از آلیاژهای مهم مس هستند که در صنایع امروزی کارکرد مهمی یافته‌اند.

انعطاف‌پذیری مس و سهولت استفاده از آن در ماشین‌آلات در طول فرآیند ساخت نیز از جمله دیگر کاربردهای این فلز است. افزایش فعالیت‌های زیربنایی در کشورهای در حال توسعه یکی از عوامل مهم بالا رفتن تقاضای جهانی برای مس است.

همچنین پیشرفت در تولید تجهیزات حمل‌و‌نقل، ماشین‌آلات صنعتی، لوازم خانگی و دیگر کالاهای با دوام باعث بالاتر رفتن میزان تقاضا برای این فلز می‌شود، اما هزینه‌بر بودن استخراج و تصفیه مس از جمله دلایل رکود در بازار تقاضای آن است که خصوصاً در سال‌های اخیر محصولات تولیدی پلاستیک و آلومینیومی می‌توانند تا حدی در بازار این صنعت به‌عنوان منابع جایگزین عمل کرده و رشد آن را دستخوش تغییراتی کنند، اما هنوز هم نیاز به مس در بسیاری از صنایع تولیدی به چشم می‌خورد و تقاضای جهانی برای آن در حد بالای خود وجود دارد.

بیشترین حجم تولیدی فلز مس

فلز مس در شکل‌های مختلف مانند میله مفتولی، صفحه، ورق و نوار تولید می‌شود. از نظر حجم تولید، بخش مفتول با داشتن ۵۵درصد از سهم بازار در سال ۲۰۱۴، بزرگ‌ترین بخش تولیدی مس محسوب می‌شود. این مفتول‌های مسی برای تولید برق با ولتاژهای بالا، ظرفیت‌های بزرگ زیرزمینی و کابل‌های زیردریایی استفاده می‌شوند. بخش سیم‌‌پیچ‌های تولیدی مس نیز بیشتر در قطعات الکتریکی کاربرد دارند

بزرگ‌ترین حجم مصرفی فلز مس

از نظر حجم استفاده، بخش ساخت‌وساز بزرگ‌ترین بخش مصرف‌کننده محصولات مس است، به‌طوری که در سال ۲۰۱۴ حجم مصرفی مس در این بخش بیش از ۴۰درصد از کل حجم تولیدی آن بوده است و انتظار می‌رود این روند در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

خصوصاً مس و برنج از پرکاربردترین فلزات در قسمت لوله‌کشی، سرپوش‌ها و اتصالات ساخت‌وساز هستند. همچنین از آنجا که مس یک رسانای مناسب برای جریان الکتریسیته است، صنعت برق و الکترونیک نیز پس از ساخت‌وساز بزرگ‌ترین حجم مصرفی این فلز را از آن خود کرده‌اند و طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴، دومین بازار بزرگ مس شناخته شدند.

آسیا؛ بزرگ‌ترین بازار مصرف

همان‌گونه که پیشتر نیز ذکر شد بزرگ‌ترین بازار مصرف مس در جهان چین است و به‌طور کلی‌تر می‌توان گفت کشورهای آسیایی بزرگ‌ترین بازار این فلز هستند، به‌طوری که در سال ۲۰۱۴ بیش از ۶۰درصد از سهم جهانی این بازار را از آن خود کرده بودند. عواملی مانند افزایش جمعیت و بالا رفتن میزان درآمد و در نتیجه افزایش تقاضا برای خودور در این مناطق از جمله دلایل رشد این بازار است؛ ضمن اینکه رشد سریع شهرنشینی و توسعه ساخت‌وساز شهری نیز به این رشد کمک زیادی کرده است.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.