Take a fresh look at your lifestyle.

اشتغال‌ آفرینی چندین میلیونی صنعت غذا در هندوستان

351

بازار جهانی
اشتغال‌ آفرینی چندین میلیونی صنعت غذا در هندوستان

هندوستان یکی از کشورهایی است که پتانسیل زیادی در زمینه صنایع غذایی دارد و در بخش تولید محصولات غذایی از جمله تولیدکنندگان قابل توجه است. همچنین یکی از بخش‌های مهم صنعت مواد‌غذایی، بخش فناوری این صنعت است که این بخش نیز در سال‌های اخیر در کشور هندوستان با کمک سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی رشد قابل توجهی یافته است.

از طرفی بازار خرده‌فروشی مواد‌غذایی در هند نیز از جمله بازارهای مهم و پردرآمد این کشور است و سهم زیادی از صنعت مواد‌غذایی این کشور در خرده‌فروشی‌ها به فروش می‌رسد.

در کنار این‌ها تجارت آنلاین صنعت غذا نیز به‌عنوان یکی از مظاهر دنیای امروز کاربرد قابل توجهی در بخش فروش و پخش مواد‌غذایی پیدا کرده و تبدیل به یکی از کسب‌وکارهای نوپا در این کشور شده است. بنابراین می‌توان گفت صنعت مواد‌غذایی در هندوستان یکی از صنایع مهم و رو‌به‌‌رشد است که بخش‌های مهمی از اقتصاد این کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

 چشم‌انداز صنعت مواد‌غذایی هند

صنایع غذایی در هند ظرفیت‌های گسترده‌ای را برای رشد در سال‌های اخیر از خود نشان داده‌ است، به طوری که هر سال سهم آن از تجارت مواد‌غذایی در جهان افزایش پیدا می‌کند. بازار صنایع غذایی در هند در حال حاضر ارزشی بیش از ۳۹میلیارد دلار داشته و انتظار می‌رود این ارزش تا سال ۲۰۱۸ با نرخ رشد سالانه ۱۱درصد به مبلغ ۶۵میلیارد دلار برسد که رشد زیادی را در یک دوره کوتاه نشان می‌دهد.

مصرف مواد‌غذایی و خواربار در هند ۳۱درصد از سبد مصرف مردم این کشور را تشکیل می‌دهد، بنابراین دولت هند به دنبال رشد و توسعه فناوری صنایع غذایی بوده و سرمایه‌گذاری‌های زیادی را در این بخش آغاز کرده و از کسب‌وکارهایی که در این زمینه ایجاد می‌شوند حمایت زیادی می‌کند و در کنار آن از همکاری خارجی و پیشنهاد برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیز در این بخش سود می‌جوید تا بتواند صادرات مواد‌غذایی خود را به شرایط بهتری برساند.

اندازه بازار این صنعت در بخش خرده‌فروشی

جمعیت زیاد کشور هند، بازار مصرف بزرگی را در صنعت مواد‌غذایی به وجود آورده است، به طوری که بازار مواد‌غذایی هند، ششمین بازار بزرگ جهان به شمار می‌رود. جالب است بدانید ۷۰درصد از فروش آن نیز در خرده‌فروشی‌ها صورت می‌گیرد.

بنابراین می‌توان گفت یکی از بخش‌های مهم خرده‌فروشی در هند، مربوط به صنایع غذایی است، به طوری که در سال۲۰۱۳ خرده‌فروشی در این بخش ارزشی برابر با ۴۹۰میلیارد دلار داشت. با توجه به نقش مهمی که مواد‌غذایی در بازار خرده‌فروشی هند دارد، انتظار می‌رود که این بازار تا سال ۲۰۲۰ به ارزشی بیش از ۸۹۴میلیارد دلار برسد.

سرمایه‌گذاری در بخش فناوری صنعت مواد‌غذایی

جالب است بدانید که صنعت فرآوری مواد‌غذایی در هند ۳۲درصد از بازار مواد‌غذایی این کشور را تشکیل می‌دهد و یکی از بزرگ‌ترین صنایع هند به شمار می‌رود و از نظر تولید، مصرف، صادرات و رشد مورد انتظار نیز رتبه پنجم را در این کشور دارد.

به طوری که این بخش ۱۴درصد از تولید ناخالص داخلی، ۱۳درصد از صادرات هند و ۶درصد از کل سرمایه‌گذاری صنعتی را در این کشور پوشش می‌دهد. طبق نظر محققان بازار صنعت فرآوری مواد‌غذایی در هند تا سال ۲۰۱۸ انتظار می‌رود به ارزش ۷۸میلیارد دلار برسد.

فروش آنلاین در کنار خرده‌فروشی‌ها

کسب‌وکار آنلاین سفارش غذا نیز از دیگر بخش‌های مربوط به صنعت مواد‌غذایی در هند است که در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی یافته و قسمتی از این صنعت بزرگ را شامل می‌شود. در همین راستا بازار کسب‌وکار مربوط به مواد‌غذایی سازمان‌یافته در هند، ارزشی برابر با ۴۸میلیارد دلار داشته و ارزش تحویل غذا نیز حدود ۱۵میلیارد دلار تخمین زده شده است.

با توجه به آمارهای ذکر شده این نکته روشن می‌شود که اگرچه تجارت آنلاین مواد‌غذایی در هند بازاری نوپا محسوب می‌شود اما با گسترش دنیای الکترونیک در بین مردم و کسب اعتماد آنها، در حال تبدیل شدن به یکی از بازارهای مهم صنعت مواد‌غذایی در این کشور است.

اندازه سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت فرآوری

سرمایه‌گذاری خارجی در بخش فرآوری صنعت مواد‌غذایی در هند یکی از بخش‌های مهم سرمایه‌گذاری در این زمینه است که در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ به ارزشی بیش از ۶میلیارد دلار رسیده است.

همچنین طبق آمارهای موجود، بخش فرآوری صنایع غذایی پتانسیل زیادی برای سرمایه‌گذاری در این کشور داشته و قابلیت جذب بیش از ۳۳میلیارد دلار سرمایه را برای حوزه مواد‌غذایی را در طول ۱۰سال آینده دارد که این حجم سرمایه‌گذاری قابلیت این را دارد که به‌صورت روزانه برای ۹میلیون نفر ایجاد اشتغال کند.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.