Take a fresh look at your lifestyle.

کار تولید سخت شده است

248

گزارش «فرصت امروز» از تولیدات شرکت سیم و کابل کرمان
کار تولید سخت شده است

تولید سیم و کابل در کشور سابقه‌ای نسبتا طولانی دارد و به نوعی یکی از صنایع قدیمی و مهم کشور به حساب می‌آید. در این عرصه شرکت‌های کوچک و بزرگ زیادی حضور دارند که در کنار هم به تولید و تامین نیاز کشور مشغول هستند. از بین بیش از ۱۷۰ واحد فعال این صنعت در کشور، شرکت صنایع سیم و کابل کرمان و کاویان یکی از کارخانجات موفق در این بخش است. بالا بودن کیفیت محصولات تولیدی این شرکت باعث شده نامش در میان بهترین کارخانجات تولیدکننده قرار بگیرد.

در ادامه با آقای مهدی آذرآیین، کارشناس فروش و مدیر روابط عمومی و تبلیغات این مجموعه عظیم به گفت وگو نشسته‌ایم. این در حالی است که امروزه در کشور این شرکت به‌عنوان یکی از قدرتمندترین تولیدکننده‌های کابل مخابراتی محسوب می‌شود.

۳۰سال حضور مستمر

آذرآیین در خصوص تاسیس و راه‌اندازی این شرکت می‌گوید: شرکت کرمان در سال ۱۳۶۱ تشکیل و دو سال بعد راه‌اندازی شد. این شرکت در ابتدای راه فقط یک محصول کابلی تولید می‌کرد. بعد از آن به مرورزمان گسترش پیدا کرد و درحال حاضر انواع کابل‌های تلفنی، کابل‌های مخابراتی، کابل‌های مخصوص برق، کابل ابزار دقیق کامپیوتری و کواکسیال و کابل مسلح را تولید و عرضه می‌کند.

محصولات این کارخانه به گستردگی تمام ایران است و تقریبا در همه جای کشور از این تولیدات استفاده شده است. هم‌اکنون ۹۵۰۰ قلم انواع سیم و کابل در مجموعه تولیدی شرکت کرمان تولید می‌شود که سفارشی، صنعتی و تخصصی است و مربوط به سیم‌های تلفنی، آنتن و آیفون، سیستم‌های اتوماسیون و سایر کالاهای کابلی می‌شود. تنوع و تعدد اقلام ساخته شده در شرکت زیاد است و بنا بر تعداد سفارش‌های دریافتی ممکن است بیشتر از این تعداد هم بشود.

وی در مورد عنوان مجموعه و فعالیت‌های کارخانه توضیح بیشتری می‌دهد: این مجموعه عظیم از سه کارخانه تشکیل شده که کارخانه اصلی سیم و کابل در کرمان است. در سال ۱۳۷۶ مدیریت، تصمیم به توسعه و افزایش تولید گرفت و کارخانه دوم به‌نام کاویان واقع در شهرک صنعتی کاوه در ساوه را احداث کرد. ضمن اینکه در اوایل سال ۱۳۶۱ واحد لیاکا در ساوه تاسیس شده بود که به تولید مواد اولیه مورد نیاز کارخانه اصلی می‌پرداخت.این واحدها یک مجموعه منسجم و منظم را شکل داده‌اند.

آذرآیین درباره وضعیت فعلی بازار می‌افزاید: شما که بهتر می‌دانید اوضاع و احوال اقتصادی کشور چطور است. الان هیچ‌کدام از تولیدکننده‌ها راضی نیستند و شرایط کاری در این روزها سخت‌تر از قبل شده است. این مختص صنف ما نیست، بلکه همه کشور درگیر این مسئله رکود اقتصادی شده است.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خیلی به این صنعت ضربه زد و وضعیت تولید را سخت‌تر کرد. مدت ۱۰ سال است که صادرات نداریم و اگر گشایشی در بازار پدید بیاید ممکن است صادرات را از سر بگیریم. فعلا تمام تمرکز ما روی تامین نیازهای داخلی است که خود همین مسئله، کار کوچکی نیست. بخش خصوصی و شرکت‌های نیمه دولتی بیشترین مشتریان ما را تشکیل می‌دهند.

ماندگاری در صنعت

شرکت سیم و کابل کرمان بیش از سه دهه است در کار تولید است و همیشه بین سه مجموعه برتر کشور بوده و جزو صدرنشین‌های بالای جدولی این صنعت به حساب می‌آید. مسئول روابط عمومی این شرکت می‌گوید: طیف محصولات ما متنوع است که براساس آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا طراحی و ساخته می‌شوند.

مجموعه برای ماندگاری و حضور مستمر و پرتوان کارهای زیادی را دنبال می‌کند که اهم آن بدین شرح است: خرید و انتقال فناوری‌های روز، استفاده مفید و بهینه از دانش فنی موجود، گستردگی در سطح کشور در بعد تولیدات و خدمات، نوآوری و رقابت با شرکت‌های داخلی و تعیین استراتژی مناسب برای تولید و عرضه کالاها از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت است. ضمن اینکه قصد داریم فعالیت‌های آنلاین را بیشتر و وب‌سایت را فعال‌تر کنیم که شامل ارائه و معرفی محصولات تولیدی و خدمات، ارائه مقالات علمی و تخصصی و سایر کارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

شیوه تولید

صنایع کابل کرمان در طول مدت فعالیت خود با استفاده از مهندسان و تکنسین‌های باتجربه و کاربلد و با بهره‌گیری از فناوری و ماشین‌آلات پیشرفته، امکانات مطلوب آزمایشگاهی برای کنترل کیفیت محصولات تولیدی دارای علامت استاندارد ملی ایران بوده و با دریافت مهر استاندارد و گواهی صلاحیت آزمایشگاه ورود خیلی خوبی به بازار عرضه داشت و توانست محصولات تولیدی خود را به‌عنوان محصولاتی با کیفیت به بازار معرفی کند.

هم‌اکنون شرکت کرمان در زمینی به مساحت ۶۰هزار مترمربع و زیربنای ۳۵هزارمترمربع و با حدود ۶۰۰ نفر پرسنل و تولید سالانه ۱۳هزارتن سازنده انواع محصولات کابلی مطابق با استانداردهای جهانی است.

مجموعه این واحد تولیدی با عنوان کارخانجات سیم و کابل کرمان، کاویان و لیاکا یکی از بزرگ‌ترین واحدهای این صنعت با بیشترین تنوع و حجم تولید است و از عمده‌ترین تامین‌کنندگان سیم و کابل برای سازمان‌های دولتی و شرکت‌های عمرانی بوده و در بسیاری از پروژه‌های بزرگ همکاری داشته است.

آذرآیین می‌گوید: روز اول این شرکت فقط یک قلم کابل تولید می‌کرد که در سال دوم به ۱۰ قلم و تا حالا به مقدار کنونی رسیده است. هم‌اکنون در نمایشگاه‌های مختلفی مثل نمایشگاه نفت‌وگاز حضور فعال داریم تا تعامل سازنده‌ای با مشتریان و متقاضیان داشته باشیم که البته این از کارهای همیشگی ماست.

پیشنهاد و مشاوره‌های فنی یکی دیگر از فعالیت‌های جانبی ماست که در موقع خرید به مشتری ارائه می‌شود که چه محصولی را تهیه کند. برای کوتاه‌مدت شرایط بازار را رصد می‌کنیم تا ببینیم برای بعد چه باید کرد. به آینده خوشبین هستیم تا بتوانیم فعالیت‌های جدیدی را شروع کنیم.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.