Take a fresh look at your lifestyle.

صنعت جهانی کابل و چالش‌های پیش‌ روی آن

346

بازار جهانی
صنعت جهانی کابل و چالش‌های پیش‌ روی آن

انتقال انرژی الکتریسته و سیگنال‌های راه دور نیاز شدید جوامع امروز را به صنعت کابل و سیم نشان می‌دهد، به حدی که در بیشتر نقاط جهان کابل‌های انتقال برق و سیم‌های مخابراتی به‌صورت انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از این رو صنعت کابل و سیم جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد امروز دارد البته در این میان چالش‌هایی نیز مانند پیشرفت دنیای دیجیتال و تولید دستگاه‌های بی‌سیم در این صنعت وجود دارد، از طرفی مس نیز که به‌عنوان ماده اصلی به کار رفته در تولید کابل به کار می‌رود، به دلیل بالا بودن هزینه‌های آن، در حال جا‌به‌جایی با فلز ارزان‌تری به نام آلومینیوم است، بنابراین در این گزارش به جایگاه صنعت کابل و چشم‌انداز این صنعت در سال‌های پیش‌رو پرداخته شده و در نهایت به روند جایگزینی آلومینیوم به جای مس در این صنعت اشاره می‌شود.

کابل و سیم از بارزترین سمبل‌های پیشرفت تکنولوژی در قرن گذشته محسوب می‌شوند که در زندگی امروز نقش مهمی را ایفا می‌کنند، مشهودترین موارد کاربرد این صنعت نیز در سیستم‌های برق‌رسانی جهان به چشم می‌خورد، به طوری که می‌توان تقریبا در تمام نقاط دنیا این کابل‌ها را مشاهده کرد، ضمن اینکه سیستم‌های مخابراتی نیز در اکثر نقاط جهان فعالیت داشته و صنعت کابل در مخابرات جهانی نیز نقشی عمده را ایفا می‌کند.

به طور کلی صنعت کابل‌ و سیم در سطح جهان دو هدف عمده را دنبال می‌کنند؛ انتقال قدرت و انتقال سیگنال‌های مخابراتی. بر این اساس صنعت مذکور جایگاه مهمی در سطح جهان دارد و یکی از کاربردی‌ترین صنایع تولیدی امروز به شمار می‌رود.

چشم‌انداز جهانی این صنعت

بازار کابل جهانی در سال ۲۰۱۲ ارزشی برابر با ۱۷۲میلیارد دلار داشت و این ارزش در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۱۸۸میلیارد دلار و همچنین ۲۰۵میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده بود و تحلیلگران بازار معتقدند تا سال ۲۰۱۹ ارزش این بازار در سطح جهانی به ۲۹۷٫۴میلیارد دلار می‌رسد و نرخ رشد سالانه آن در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ رشدی برابر با ۷٫۷درصد دارد.

همچنین کابل‌های برق‌رسانی نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های این صنعت محسوب می‌‌شوند که در سال ۲۰۱۴ ارزش آنها ۱۵۳٫۲میلیارد دلار بوده و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۹ با نرخ رشد سالانه ۷٫۵درصد به ارزش ۲۱۹٫۷میلیارد دلار برسد. از طرفی کابل‌های مخابراتی نیز از دیگر بخش‌های مهم این صنعت به شمار می‌روند که طبق نظر تحلیلگران اقتصادی از ۵۱٫۸میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ارزش ۷۷٫۸میلیارد دلار با نرخ رشد سالانه ۸٫۵درصد تا سال ۲۰۱۹ می‌رسد.

نوسانات بازار جهانی کابل

روند قیمت‌گذاری در صنعت کابل و سیم چندان به میزان تقاضای جهانی آن بستگی ندارد، بلکه عواملی مانند هزینه‌های مواد خام، اپراتورهای مخابراتی، کاربران خرده‌فروشی، نفوذ مدیران در بخش‌های کاربردی این صنعت، شرکت‌های تامین‌کننده برق و… نیز از جمله عوامل مهم در قیمت‌گذاری و نوسانات رشد این بازار در سطح جهان هستند، چراکه تقاضا برای صنعت کابل به‌عنوان انتقال‌دهنده ضروری برق و سیستم‌های مخابراتی یک روند ثابت دارد که در تمام جهان دیده می‌شود، بنابراین عوامل جانبی مذکور از مهم‌ترین جریانات وارد بر این صنعت هستند که جایگاه آن را در بازار جهانی تحت تاثیر قرار می‌دهند.

البته در این میان حرکت جهانی به سوی توسعه و یافتن فناوری‌های نوین و منابع انرژی جایگزین نیز از عوامل تاثیرگذار در بازار کابل در سال‌های اخیر به شمار می‌روند، امروزه دستگاه‌های هوشمندی که بدون نیاز به کابل، امکان برقراری ارتباط افراد را با هم فراهم می‌کنند، به وفور وارد بازار شده و از این منظر نیز صنعت کابل جهانی با چالش‌هایی رو‌به‌‌رو است، اگرچه کماکان به رشد خود ادامه می‌دهد و از نیازهای ضروری جوامع محسوب می‌شود.

آلومینیوم؛ ارزان‌ترین جایگزین مس در این صنعت

مس به‌عنوان یک ماده اولیه در تولید صنعت کابل و سیم شناخته شده است، اما از آنجا که هزینه زیادی را در پی دارد، یک تعویض جهانی نسبت به این ماده در صنعت تجهیزات الکتریکی به سوی آلومینیوم دیده می‌شود، به طوری که در طول دهه گذشته گرایش زیادی نسبت به آلومینیوم به‌عنوان یک رسانای الکتریسیته در میان تولیدکنندگان پیشرو این صنعت به چشم می‌خورد.

این گرایش به حدی است که اگر قیمت‌های نسبی افزایش پیدا کند، آلومینیوم به‌عنوان بزرگ‌ترین تهدید جدی علیه تولید ۱۹میلیون تن مس تصفیه شده در جهان قد علم می‌کند. بر این اساس آلومینیوم جایگزین مناسبی برای مس در این صنعت به شمار می‌رود که در چند سال گذشته جایگاه خود را در صنعت کابل و برق پیدا کرده است.

جایگزینی آلومینیوم به جای مس در حدود ۳۰ تا ۴۰درصد در صنایع مربوط به سیم و کابل تثبیت شده است که البته جایگزین شدن این فلز، چالش‌هایی را نیز پیش‌روی گردانندگان این صنعت مانند طراحی مجدد، تجهیزات جدید در فرآیندهای تولید و استفاده از تکنولوژی مناسب، تعیین مقررات و استانداردهای جدید و… قرار داده است، به طوری که در سال گذشته کنفرانس جهانی سیم آلومینیوم و کابل برای بررسی جایگزینی این فلز و چالش‌های آن برگزار شده بود.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.