Take a fresh look at your lifestyle.

زیر و بم بازار پرده‌ فروشان

297


زیر و بم بازار پرده‌ فروشان

امروزه پرده تقریبا مقابل پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در کاخ‌ها، ادارات، منازل و حتی کلاس‌های درس مدارس و دانشگاه‌ها در شکل‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد، چرا که پرده علاوه بر زیبایی برای کنترل نور و جلوگیری از نفوذ گرما، سرما و گرد و خاک به داخل ساختمان وسیله مفیدی است.

در بازارهای پرده فروشی و دکوراسیون جدید از انواع حصیر (بامبو) و کرکره نیز به‌عنوان پرده استفاده می‌شود که قابلیت تنظیم خوبی برای گرما و نور دارند، اما پرده‌های پارچه‌ای به خاطر لطف و زیبایی که به محیط زندگی می‌بخشند و همچنین تنوعی که در مدل‌های آن وجود دارد بیشتر مورد توجه علاقه‌مندان دکوراسیون قرار گرفته است.

درست به همین دلیل شاهد رشد چشمگیر بازار پرده‌فروشان در نقاط مختلف شهر هستیم. اگر سری به مراکز خریدوفروش و دوخت و طراحی پرده زده باشید، حتما با دیدن تنوع بالا چه از لحاظ طرح و رنگ پارچه و چه از لحاظ مدل‌های ارائه شده دوخت و طراحی پرده، متعجب و البته سرگردان می‌شوید، زیرا بازار پارچه و تجهیزات جانبی آن نظیر آرک، چوب پرده‌ای، نوار پرده و… با تنوع بسیار زیادی از لحاظ طرح و رنگ و البته قیمت روبه‌رو است.

همچنین با دیدن ژورنال‌های خارجی و پارچه‌های پرده‌ای با رنگ و طرح‌های متنوع متوجه خواهید شد که اکثر پارچه‌های موجود در بازار جزو کالاهای وارداتی هستند و پارچه‌های ایرانی سهم ناچیزی در این بین دارند. براساس بررسی‌های صورت گرفته، مشخص شده که حدود ۶۰ تا ۷۰درصد بازار پارچه پرده در اختیار چین و سهم ناچیزی در اختیار برندهای ایتالیایی، هندی، ژاپنی و البته ایرانی است.

معرفی بازارهای خریدوفروش

مراکز خریدوفروش خاصی نیز وجود دارد که معرف حضور اکثر خانم‌ها و همچنین دکوراتورها است. خیابان زرتشت، بازار بزرگ پارچه در خیابان ۱۵خرداد، بازار مولوی، بازار عبدل‌آباد و پاساژهایی مانند مجتمع بازار پرده در خیابان نواب و بازار پرده قائم در تجریش دایر شده‌اند که از مراکز اصلی خریدوفروش پارچه پرده‌ای هستند.

البته در بخش‌هایی از خیابان‌های اطراف پل چوبی نیز برخی از فروشگاه‌های عرضه‌کننده پارچه مبلی به عرضه پارچه پرده‌ای می‌پردازند، اما مراکز اصلی و شناخته شده فروش پارچه پرده‌ای زرتشت، مولوی، عبدل‌آباد و بازار بزرگ تهران هستند.

لوکس‌های زرتشتی

زرتشت ‌یکی از معروف‌ترین مراکز خریدوفروش پارچه‌های پرده‌ای و لباسی است. سرتاسر فلسطین را که حدفاصل میدان فاطمی و بلوار کشاورز است و از بد حادثه در محدوده طرح ترافیک نیز واقع شده است، مغازه‌های پارچه‌فروشی قرق کرده‌اند که بسیاری از این پارچه‌ها را پارچه‌های پرده‌ای تشکیل داده‌اند.

در این خیابان می‌توان انواع پارچه پرده‌ای از تور و حریر و ساتن گرفته تا پرده‌های ضخیم مخملی و کتان را یافت. البته اکثر فروشگاه‌های این خیابان پارچه پرده‌ای را ۱۰ تا ۱۵روز پس از سفارش مشتری به وی تحویل می‌دهند. علت هم این است که انبارهای فروشندگان این خیابان در محل دیگری است و زمان می‌برد تا پارچه از انبار خارج شود و به دست مشتری برسد.

البته گروهی از فروشندگان می‌گویند، به علت اینکه پارچه‌ها وارداتی است باید پارچه به شرکت سفارش داده شده و سپس به فروشگاه ارسال شود. در هر حال به هر دلیلی که باشد این پارچه‌های وارداتی گران قیمت با تاخیر به دست مشتری می‌رسند. اگر قصد سفارش دوخت پرده نیز دارید، بهتر است سفارش دوخت را به همان فروشگاهی بدهید که پارچه را از وی خریداری کرده‌اید تا تخفیف بیشتری بابت دوخت بگیرید.

در کل قیمت هر متر(پرده‌ای) پارچه اعم از تور، گیپور، ساتن و… در این خیابان با توجه به نوع پارچه و… بین ۶۰ تا ۳۵۰هزار تومان است، البته پرده‌های گران‌قیمت‌تر هم در این بازار وجود دارند. هزینه دوخت هم با توجه به مدل و جنس پارچه که خوش‌دوخت باشد یا بددوخت، بین ۱۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان و در برخی از مدل‌ها تا ۴۰۰هزار تومان متغیر است.

مولوی هر چه بخواهید دارد

در مولوی انواع پارچه در طرح‌ها و مدل‌های گوناگون موجود است و البته بازار طراحان و دوزندگان پرده نیز رونق بسیاری دارد. در این منطقه از خرید سفارشی و… خبری نیست و اکثرا فروشندگان اجناس خود را در انبارهای شخصی نگهداری کرده و در صورت نیاز به مشتری ارائه می‌دهند. قیمت‌های ارائه شده در این بازار هم برای خرید پارچه و هم برای سفارش دوخت ارزان‌تر از خیابان زرتشت است، ضمن اینکه در این منطقه فروشندگان پارچه‌های قدیمی را نیز به حراج می‌گذارند.

خیابان بلندی برای انواع پارچه‌ها

عبدل‌آباد هم یک خیابان بلند و طولانی است، مانند مولوی که مملو از پارچه‌فروشی است و باز هم اکثر پارچه‌ها را پارچه‌های پرده‌ای تشکیل داده‌اند. اینجا نیز مملو از پارچه‌های حراجی است. قیمت‌ها نیز نسبت به زرتشت و مولوی تا حدودی ارزان‌تر است، اما باید حواستان باشد و حسابی با فروشنده چانه بزنید.

برای رسیدن به عبدل آباد باید از میدان کشتارگاه به سمت اتوبان قم و بعد از آن نرسیده به پل شهید تندگویان از یک جاده فرعی به سمت عبدل آباد بروید. این منطقه در محدوده طرح ترافیک قرار ندارد و به‌راحتی می‌توانید با خودروی شخصی در آن تردد کنید.

بازار بزرگ تهران، راسته پارچه‌فروشان

بازار بزرگ تهران بیشتر به عرضه پارچه‌های پرده‌ای نه چندان مجلسی و… می‌پردازد. می‌توان گفت این محل بیشتر برای خرید پارچه پرده‌ای اتاق خواب مناسب است. اما در هر حال یکی از مراکز معروف و شناخته‌شده در زمینه عرضه پارچه پرده‌ای است. این را هم در نظر داشته باشید که در این مرکز انواع نوار پرده، گیره، حلقه و… موجود است. بازار بزرگ تهران در محدوده طرح ترافیک واقع شده و اکثرا برای مراجعه به این بازار از مترو یا وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌شود.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.