Take a fresh look at your lifestyle.

کسب‌ و‌ کاری با قواره‌ ای متفاوت

285

گزارشی از چگونگی سرمایه‌ گذاری در پرده‌ سرا
کسب‌ و‌ کاری با قواره‌ ای متفاوت

به‌طور کلی پرده و دیگر لوازم جانبی آن به‌عنوان بخشی مهم در تزیین و زیبایی منازل یا دفاتر کاری و سالن‌های مختلف است؛ از این رو عواملی چون تنوع، کیفیت و البته زیبایی در این زمینه تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز هستند. این درحالی است که نباید فراموش کرد این عوامل همگی بیانگر صنعت و گردش سرمایه‌ای قابل توجه در اقتصاد کشورمان هستند.

اقتصادی که نه تنها نظر خریداران بلکه از تولید تا نصب، گروه‌های مختلفی را به خود جلب کرده و گستردگی این بازار دقیقا در بخش‌های مختلف شهرها به‌خصوص تهران کاملا مشهود است چون از بازار پرده فروشان مولوی گرفته تا شمالی‌ترین مناطق پایخت می‌بینیم فروشگاه‌های مختلف تزیینات داخلی منزل و پرده‌سراهای گوناگونی مشغول فعالیت هستند.

اما سوال این است که آیا سرمایه‌گذاری در این زمینه یعنی فروش پرده یا همان پرده‌سراهای خودمانی فرصت مناسبی برای جویندگان کسب‌وکارهای مختلف است؟ یا اینکه به قول برخی قواره‌ این نوع کسب‌و‌کار متفاوت از دیگر زمینه‌های سرمایه‌گذاری است؟

دهه ۸۰ طلایی‌ترین دوره

سعید بصیری، مالک پرده‌سرای بصیری درباره چگونگی سرمایه‌گذاری در این زمینه به «فرصت‌امروز» گفت: به‌طور کلی افتتاح و راه‌اندازی پرده‌سرا ممکن است در نگاه اول شغلی بسیار سودآور و جذاب برای افراد باشد، اما واقعیت امر این نیست و نباید بدون اطلاعات یا تخصص وارد این کار شد، چون اگر انتخاب صحیح در چگونگی اداره این کسب‌و‌کار نداشته باشید به سرعت با تحمل زیان مجبور به ترک بازار خواهید شد.

بصیری در ادامه افزود: اگرچه پرده و موارد جانبی آن همواره یکی از نیازهای خانواده‌هاست و اغلب افراد براین باورند که پرده فروشی همیشه رونق دارد اما با توجه به تجربه‌ای که طی سه دهه فعالیت در این صنف به دست آورده‌ام، دهه ۸۰ به‌عنوان طلایی‌ترین دوران این حرفه بود و اکنون این حرفه کاملا تخصصی شده است.

وی با اشاره به موارد تضمین‌کننده سرمایه‌گذاری در پرده‌سرا تصریح کرد: اگرچه کیفیت و تنوع دو عامل تعیین‌کننده در این نوع سرمایه‌گذاری است اما همه چیز بستگی به شناخت سلیقه و دریافت خواسته‌های خریداران دارد، بنابراین اگر سرمایه‌گذاران بتوانند اطلاعات دقیقی از نیاز خریداران داشته باشند تقریبا ۵۰درصد کار انجام شده است.

این فعال صنفی درباره مراحل ورود به این حرفه نیز گفت: از آنجا که چندی پیش براساس آمار ارائه شده بیشترین شکایات و مراجعه به شورای حل اختلاف مربوط به خریداران پرده بوده، لازم است علاقه‌مندان برای ورود به این نوع سرمایه‌گذاری با مراجعه به اتحادیه تزیینات داخلی نسبت به دریافت مجوزهای قانونی مورد نیاز اقدام کنند، چون بسیاری از مخاطبان و خریداران اکنون به دنبال استفاده از خدمات واحدهای صنفی مجاز بوده و با دیدن مجوزهای قانونی به آن واحد بیشتر اعتماد می‌کنند. اگرچه همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد این مجوزها تضمین‌کننده آینده سرمایه‌گذاری نیست.

به اعتقاد بصیری، امروز شاید نتوان درباره مبالغ مورد نیاز شروع یک کسب‌و‌کار مناسب رقمی را تعیین کرد اما با توجه به تجهیزات و مواد اولیه‌ای که باید برای تکمیل جنس فروشگاه در اختیار داشته باشیم، حداقل سرمایه‌ای معادل ۲۵۰ میلیون تومان برای تهران و در شهرستان‌ها نزدیک به ۱۰۰میلیون تومان سرمایه‌لازم است. البته این فقط مربوط به تجهیزات و مواد اولیه مثل پارچه و برخی اقلام یراق‌هاست و برای اجاره یا خرید ملک هم که بستگی به محله و متراژ فروشگاه خواهد داشت، ولی حداقل فضای مورد نیاز را باید ۲۰ متر به بالا درنظر داشته باشیم.

اجاره‌ای هرگز

بصیری در ادامه به موضوع اهمیت مالکیت سرقفلی یا خرید فروشگاه اشاره کرد و گفت: همان‌طور که قبلا اشاره کردم با توجه به افزایش فروشندگان و همچنین رکود موجود در اغلب اصناف کشورمان، افتتاح فروشگاه اجاره‌ای به صرفه نیست چون اجاره‌ها واقعا سنگین و توان تامین آنها برای بسیاری از فروشندگان غیر‌ممکن شده است.

بنابراین لازم است افرادی که تصمیم به ورود به این صنف را دارند بیشتر به خرید ملک مورد نظر فکر‌ کنند تا اجاره. اگرچه روند امروز کمی متفاوت شده و اغلب فروشندگانی که واحدهای استیجاری داشتند به صفر و یک‌های مجازی پناه برده‌اند.

وی این‌گونه توضیح داد که چون مدتی است اجاره‌ واحدهای تجاری بسیار بالا رفته و همچنین رونق کسب‌و‌کارهای اینترنتی افزایش داشته است، دنیای پرده‌سراها نیز در میان صفر و یک‌های مجازی جایگاهی برای خود دست و پا کرده است. به این ترتیب که اکنون علاقه‌مندان می‌توانند تنها با تهیه چند فریم عکس از محل مورد نظرشان اقدام به سفارش کالا در میان صدها فروشنده مجازی پرده و تزیینات داخلی ساختمان کنند.

چون این افراد با تهیه مدل‌های دیجیتالی برای متقاضیان دریافت خدمات می‌توانند کار را انجام دهند و درباره انتخاب انواع پارچه و ابزار و یراق مورد نیاز هم‌اکنون شما می‌توانید با چند کلیک نوع، رنگ و تمام خواسته‌های‌تان را انتخاب کنید.

به گفته این فعال صنفی، اگرچه انتخاب پرده و جنس و مدل آن از پشت مانیتور رایانه ممکن است کمی غیرعادی به نظر‌ آید و کمتر کسی از این روش استفاده کند، ولی می‌بینیم با تغییر سبک زندگی ما این روند نیز درحال تثبیت شدن است و در خوشبینانه‌ترین حالت نماینده شرکت تزیینات داخلی با در دست داشتن چند آلبوم از نمونه پارچه‌ها و چند ورق پرینت رنگی از نمونه‌های تعیین شده می‌تواند قرارداد دریافت خدمات با متقاضیان امضا کند.

نقش داخلی‌ها کمرنگ است

مالک فروشگاه بصیری درباره تنوع اجناس در بازار کشورمان نیز به «فرصت امروز» گفت: اگرچه برخی تولید‌کنندگان داخلی و حتی سرمایه‌گذاران خارجی که در ایران کارخانه‌ افتتاح کرده‌اند، محصولات مختلفی را روانه بازار مصرف می‌کنند اما همچنان بازار پرده‌های وارداتی بسیار داغ است و بسیاری از خریداران را به خود مشغول کرده است.

به اعتقاد وی، بیشترین محصولات از کشور چین وارد ایران می‌شود، اما فعلا پرده‌های تولید شده در کشور ترکیه بخش عمده‌ای از خریداران را مجذوب خود کرده چون طرح‌ها و جنس مناسب نیاز بازار کشورمان را برای مخاطبان مهیا کرده است و همین امر باعث شده همه چیز یعنی قیمت اجناس و تنوع آنها بستگی به قیمت دلار داشته باشد.

بصیری تاکید کرد: اکنون بازار اجناس تقلبی بسیار داغ است چون فروشندگانی هستند که ادعا می‌کنند پرده‌هایی از ایتالیا و اسپانیا برای فروش در پرده‌سرای خود دارند. اما غالب این محصولات از کشور چین آن‌هم با کیفیتی نازل انتخاب شده‌اند چون هزینه خرید و واردات پرده از کشورهای اروپایی اکنون با توجه به قیمت دلار صرفه اقتصادی ندارد.

وی درباره قیمت‌های موجود در بازار پرده گفت: اکنون می‌توان از متری ۳۰هزار تومان تا متری ۷۵۰هزار تومان در بازار تهیه کرد اما نکته‌ای که مهم است مربوط به کیفیت محصولات است چون اغلب محصولات چینی به دلیل استفاده بیش از حد از مواد پلاستیکی واقعا بی‌کیفیت بوده و باعث از بین رفتن سرمایه‌ خریداران خواهد شد.

سود اصلی در لوازم جانبی است

این فعال صنفی به «فرصت امروز» گفت: همه فعالان این صنف می‌دانند که سود اصلی در فروش نیست، بلکه در خدمات ارائه شده از سوی پرده‌سراهاست چون قیمت خود پارچه کاملا مشخص است و محدوده سود مشخصی دارد اما وقتی کار به استفاده از تزیینات جانبی یا به قول خودمان همان ابزار و یراق می‌رسد موضوع کمی متفاوت خواهد بود و این اقلام در کنار هزینه‌های دوخت و نصب در واقع سود اصلی فروشگاه‌هاست.

به گفته بصیری، راز موفقیت سرمایه‌گذاران این صنف دسترسی به تجهیزات و تزیینات جدید و روز دنیا است چون اگر به طرح‌ها و لوازم وتجهیزات جدید دسترسی نداشته باشیم کم‌کم از فهرست تقاضاهای خرید مشتریان حذف خواهیم شد به همین دلیل لازم است تمام فروشندگان نسبت به تجهیزات نوین و همچنین طرح‌های جدید بازار اشراف کامل داشته باشند.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.