Take a fresh look at your lifestyle.

گزارشی از تولید‌ کننده نخ بخیه

235

باشگاه سرمایه‌ گذاران
گزارشی از تولید‌ کننده نخ بخیه

برخلاف سایر خریدوفروش‌ها که مشتریان با حواس جمع و هوش کامل کالای مورد نظر خود را می‌بینند و بعد از آن اقدام به خرید می‌کنند، در این کسب‌و‌کار مشتریان اغلب انسان‌هایی بیهوش و ناتوان هستند. این جمله تعریفی بود از تجارت نخ بخیه از زبان مهندس بهرام مازندرانی، مدیرعامل شرکت نسج طب کیهان.

مازندرانی دانش‌آموخته مهندسی صنایع و ۲۵سال است که در این بخش به فعالیت مشغول است. وی پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان کارشناس کنترل کیفیت در شرکت سوپا مشغول به کار می‌شود و پس از سال‌ها تجربه‌اندوزی وارد صنعت تولید نخ بخیه شده و شرکتش را با سرمایه ثبتی ۶۰۰میلیون تومان و سرمایه واقعی ثابت و در گردش ۱۵میلیارد تومان تأسیس می‌کند و هم اینک برای ۱۱۰نفر اشتغال‌زایی کرده است.

وی با توجه به تجربیات زیادی که به دست آورده، طراحی و سفارش ساخت دستگاه‌های مورد نیاز جهت تولید محصولاتش را خودش ارائه داده است. او معتقد است کشور در سال به‌طور متوسط به ۴۰میلیون عدد نخ بخیه در انواع مختلف نیازمند است و از این تعداد ۱۰میلیون نخ‌های تخصصی و ۳۰میلیون نخ‌های عمومی هستند که ۹۰درصد این مجموعه را اقلام وارداتی تشکیل می‌دهد.

دلیل استفاده از نخ‌های وارداتی

مازندرانی ۸۰درصد توجه مردم به سمت مصرف نخ‌های بخیه وارداتی را ایجاد جو روانی در جامعه می‌داند و معتقد است این واردکنندگان هستند که به دلیل بیشتر شدن دامنه سودشان این جو را در سطح جامعه ایجاد کرده‌اند.

مازندرانی در ادامه اضافه می‌کند که نخ بخیه پرولین تولیدی این شرکت با قیمتی حدود ۱۴هزار تومان به فروش می‌رسد و معمولاً برای هر عمل جراحی نیز پنج عدد از این نخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در جمع‌بندی هزینه‌های بیمارستانی این مبلغ به ۱۰۰هزار تومان نیز نمی‌رسد.

همچنین نخ بخیه نوع عمومی ۳هزار تومان و نمونه خارجی آن ۹هزار تومان است. در نوع تخصصی آن نیز نخ‌های تولیدی ۱۴هزار تومان است که در برابر نمونه خارجی آن‌که ۳۰هزار تومان قیمت خورده رقم ناچیزی است.

قیمت‌های پایین به دلیل کم شدن دامنه سود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به‌خصوص مراکز خصوصی، باعث رشد بازار محصولات خارجی می‌شود و چون در این‌گونه مراکز انگیزه مادی بیشتر است و عملاً نگران بودجه بیماران نیستند به همین دلیل سعی می‌کنند از انواع خارجی آن استفاده کنند. این در حالی است که مصرف‌کننده نخ‌های بخیه عموما افراد بیهوش و داخل اتاق عمل هستند و نمی‌دانند از چه مواد با سطح کیفی‌ای برای‌شان استفاده شده است و حق انتخاب ندارند.

رقیب قدیمی

مازندرانی مجموع تولیدات یک‌ساله شرکتش را ۱۰میلیون نخ اعلام می‌کند و شرکت سوپا را رقیب جدی و قدیمی خود می‌داند که آن شرکت هم همین تعداد را در سال تولید می‌کند. او به این نکته تأکید می‌کند که محصولاتش دارای گواهی کیفیت CE است و از نظر کیفیت با نمونه‌های خارجی خود هیچ تفاوتی ندارد.

مازندرانی برای توسعه و راه‌اندازی مرکز تولیدی خود از هیچ تسهیلات ویژه‌ای استفاده نکرده و تاکنون به دلیل عملکرد نادرست بیمارستان‌های طرف قرارداد و سازمان تامین‌اجتماعی و مراکز دولتی ۶میلیارد تومان مطالبات معوق نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

بدبین به آینده

وی آینده کاری خوبی را برای خود متصور نیست چون زمان برگشت پول و سرمایه در گردش خود را با یک‌سال تأخیر می‌بیند و این امر را عاملی مؤثر در از بین رفتن منابع مالی شرکت می‌داند. همچنین اینکه قوانین موجود همه تولیدکنندگان را با یک معیار می‌سنجد و تمایزی بین شرکت‌های فعال و موفق با سایر شرکت‌ها که استانداردهای لازم را تمام و کمال رعایت نمی‌کنند قائل نمی‌شود باعث کم شدن انگیزه می‌داند. همچنین نبود نیروهای متخصص در سطح گمرکات را مانع بزرگی در راه توسعه، پیشرفت و به روز بودن تولیدکنندگان می‌داند.

یک پیشنهاد

مازندرانی برای بهتر شدن شیوه کار و بالا رفتن رقابت صحیح در بین سایر تولیدکنندگان پیشنهاد می‌دهد تا سیستم کدینگ و بهره‌وری ایجاد شود و بین تولیدکنندگان شیوه درجه‌بندی به‌وجود بیاید تا آنها که در رتبه‌های پایین‌تری هستند متوجه جایگاه خود شده و نسبت به ارتقای سطح کیفی خود بیش از پیش تلاش کنند.

وی افزایش قیمت‌ها را همطراز با تورم نمی‌داند و معتقد است در طول دو سال و نیم گذشته ۱۵درصد افزایش قیمت داشته‌اند که این مسئله سبب کم شدن حاشیه سود شرکت‌شان شده و از طرف دیگر سلیقه‌هایی که به سمت ارزان خریدن و کم کردن دقت و کیفیت پیش می‌روند، آینده تولیدات باکیفیت و استاندارد در داخل را با خطر مواجه می‌کنند.

مدیرعامل شرکت نسج طب کیهان می‌گوید چون به کیفیت و حسن شهرت اعتقاد داریم باید خروجی خوبی نیز داشته باشیم تا این شعار جنبه عینی پیدا کرده، بتوانیم در عرصه رقابت حضور دائم و موفقی داشته باشیم.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.